Избор на първа лодка за море

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

Здравейте, колеги! Обмислям закупуване на първа лодка за море в България. Ще се ползва и за тролинг. От скромният ми опит знам, че дължината за море трябва да е поне 4.5 метра. За момента съм харесал тази :

https://www.mobile.bg/a1531975755436781

Какъв разход бих могъл да очаквам от нея, като разход на гориво и годишно обслужване? Ще се радвам, ако споделите мнение.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
solidgeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 8:53 am

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от solidgeorgiev »

10 Бона за лодка и правиш сметка за разхода ,3-4 литра на тролинг и 10 лв за масло в ботуша за година а другото масло в бензина и мощен джип ако я разкарваш. Хубава просторна но за мен лодката е RiB особено за черно море.
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

solidgeorgiev написа:10 Бона за лодка и правиш сметка за разхода ,3-4 литра на тролинг и 10 лв за масло в ботуша за година а другото масло в бензина и мощен джип ако я разкарваш. Хубава просторна но за мен лодката е RiB особено за черно море.
Джипа е наличен отдавна. Питах за разхода, за да си направя груба сметка. Насочих се към този тип лодки, за да е удобна и за разходка, отвреме-навреме. Мисля, че няма да мога да се впиша в подобен бюджет за РИБ, където да е удобно да се лови прав, още повече с двигател с такава мощност. Благодаря ти за мнението.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
solidgeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 8:53 am

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от solidgeorgiev »

Ако излизаш 2 пъти за месец разхода едва ли ще ти е проблем.RiB 450 amigo Storm излиза около 4 хиляди лева с докарването и ДДС от Украйна и мотора по твой избор 2 такта или 4 такта
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

solidgeorgiev написа:Ако излизаш 2 пъти за месец разхода едва ли ще ти е проблем.RiB 450 amigo Storm излиза около 4 хиляди лева с докарването и ДДС от Украйна и мотора по твой избор 2 такта или 4 такта
Толкова ще са, 2-3 пъти в месеца, не повече. Гледах и такъв риб, но ми се вижда много тесен, цената в България е около 6000 лева.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от tiho_roev »

Според мен тази лодка не е 2004г по скоро 1994г като гледам мотора но може и да греша ,Има доста стъклопластови лодки с дъл 4.50 и то нови на прилична цена Нова лодка около 4500 и мотор 30 коня 2013г около 4000лв колесар нов 2000лв и влзаш в бюджета
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от nabor4eto »

bantumi написа:
Какъв разход бих могъл да очаквам от нея, като разход на гориво и годишно обслужване? Ще се радвам, ако споделите мнение.

Като гледам снимките ми се струва, че конкретният двигател е стар и е двутактов, но не съм сигурен. Ако е двутактов , 40кс мотор, разхода му на бензин ще е голям. Мисля, че беше около 250-300гр на конска сила на час при пълна газ разход на гориво. За това ти препоръчвам четиритактов двигател - предимствата му са много.
По отношение на коритото и оборудването му , мисля, че не е зле. Според мен преди да я вземеш, отиди и пробвай да я пуснеш и да я качиш на колесара , сам. Това е важно да можеш лесно да я пускаш и прибираш сам или с малко помощ, защото иначе ще има да псуваш и да се ядосваш. Успех
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

nabor4eto написа:
bantumi написа:
Какъв разход бих могъл да очаквам от нея, като разход на гориво и годишно обслужване? Ще се радвам, ако споделите мнение.

Като гледам снимките ми се струва, че конкретният двигател е стар и е двутактов, но не съм сигурен. Ако е двутактов , 40кс мотор, разхода му на бензин ще е голям. Мисля, че беше около 250-300гр на конска сила на час при пълна газ разход на гориво. За това ти препоръчвам четиритактов двигател - предимствата му са много.
По отношение на коритото и оборудването му , мисля, че не е зле. Според мен преди да я вземеш, отиди и пробвай да я пуснеш и да я качиш на колесара , сам. Това е важно да можеш лесно да я пускаш и прибираш сам или с малко помощ, защото иначе ще има да псуваш и да се ядосваш. Успех
Благодаря! Това също е много важно, дали ще мога да я пускам и прибирам сам. Не се бях замислял, че двигателят е двутактов, трябва да питам продавача.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от nabor4eto »

bantumi написа:
nabor4eto написа:
bantumi написа:
Какъв разход бих могъл да очаквам от нея, като разход на гориво и годишно обслужване? Ще се радвам, ако споделите мнение.

Като гледам снимките ми се струва, че конкретният двигател е стар и е двутактов, но не съм сигурен. Ако е двутактов , 40кс мотор, разхода му на бензин ще е голям. Мисля, че беше около 250-300гр на конска сила на час при пълна газ разход на гориво. За това ти препоръчвам четиритактов двигател - предимствата му са много.
По отношение на коритото и оборудването му , мисля, че не е зле. Според мен преди да я вземеш, отиди и пробвай да я пуснеш и да я качиш на колесара , сам. Това е важно да можеш лесно да я пускаш и прибираш сам или с малко помощ, защото иначе ще има да псуваш и да се ядосваш. Успех
Благодаря! Това също е много важно, дали ще мога да я пускам и прибирам сам. Не се бях замислял, че двигателят е двутактов, трябва да питам продавача.
Искам да кажа, че от колесар до колесар има огромна разлика и ако същият не е подходящ за лодката и тя е сложена върху него само да не е на земята, и за да се продаде, пускането и качването и, ще бъде много трудно....друго важно нещо е борда на лодката в носовата част , да е колкото може по-висок, за да не пръска вода вътре при вълна
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

nabor4eto написа:
Искам да кажа, че от колесар до колесар има огромна разлика и ако същият не е подходящ за лодката и тя е сложена върху него само да не е на земята, и за да се продаде, пускането и качването и, ще бъде много трудно....друго важно нещо е борда на лодката в носовата част , да е колкото може по-висок, за да не пръска вода вътре при вълна
Не се бях замислял за това. Явно при лодките, както и при колите си има тънкости и възможност за измама.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от tiho_roev »

Ако мислиш да регистрираш бъдещата ти лодка
има определени изисквания на които трябва да отговаря .
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

tiho_roev написа:Ако мислиш да регистрираш бъдещата ти лодка
има определени изисквания на които трябва да отговаря .
Разбира се, че ще я регистрирам. Конкретно тази от обявата има регистрация.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от tiho_roev »

bantumi написа:
tiho_roev написа:Ако мислиш да регистрираш бъдещата ти лодка
има определени изисквания на които трябва да отговаря .
Разбира се, че ще я регистрирам. Конкретно тази от обявата има регистрация.
Повечето лодки имат регистрация до 2 мили но може
и до 5 ако ти отговаря лодката на изискванията
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от Limanov »

Според мен лодката си струва за тези пари и оборудване. Ще харчи около 10-15 литра на час зависи колко газ и даваш с ръчката :) Двигателя е с разделно мазане и маслото е в отделен резервоар. Веднъж годишно се сменя маслото на трансмисията и на няколко години свещи и импелер но това са си консумативи. Говори за проба на вода и ще решиш най-добре.
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от Limanov »

А и да добавя че за тролинг не е подходящ много този двигател понеже си иска изрязване отвреме навреме иначе ще цапа свещите ако само работи на ниски обороти. Иначе върви много и има ряз.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”