Законно ли е това разполагане на мрежа?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от stefannankov »

Вече два пъти ми правят впечатление тия пичове - разполагат мрежата около 17-18 ч и я сигнализират с едно малко буйче горе - долу по средата между Камен бряг и Тюленово, прибират я на следващата сутрин около 7-8 ч. Лодката идва от Тюленово. Мрежата се разполага по права линия от близо 100 м. в морето почти до брега. Приятелите с които риболовстваме казват, че това е незаконно и мрежите трябва да са поне на 500 м в морето.
IMG_20180922_085026.jpg
IMG_20180922_085012.jpg
На втората снимка е показано началото на прибирането на мрежата(т.е. това е най-външната й част и там има малък буй като детска топка за игра на баскетбол) и посоката им към брега. Не се сетих да снимам как стигат почти в скалите като прибират.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Mich
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 10:01 pm
Местоположение: city by the sea

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от Mich »

Режи :smt067 :smt067 водата е топла
който не лови, няма да яде :)
a4kin
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Ное 06, 2010 11:03 am

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от a4kin »

Пак далече са я пуснали :D . Там от години ги пускат в близост до скалите.
Djon Silvar
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 6:01 pm

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от Djon Silvar »

Ако имат разрешително за стопански риболов значи е законно, ако нямат, тогава са бракониери :axe:
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от tiho_roev »

Следващия път когато ги видиш им запиши номера на лодката
по него може да се разбере да ли са бракониери или законни рибари :drinkers:
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
Аватар
rashkoto1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 636
Регистриран на: Вто Май 30, 2017 1:28 pm

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от rashkoto1 »

Аз доколкото знам и да има разрешително пак трябра да спази разстояние от брега, но знам ли дали някой не си е прокарал някой закон за удобство.
От всичко най-обичам, гол по пясъка да тичам!
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от stefannankov »

Номера на лодката е Ш5701, направих нова порция снимки. Вечерта в съседен залив си късах такъмите докато разбера че пред мен има немаркирана мрежа на друга лодка. Снимах и двете като прибираха, пробвах сега сигнал да подам чрез сайта на ИАРА - SMTP сървър грешка. Обадих се на телефона във Варна, казаха ми да звъня на 112, така било по-официално. Обадих се на 112 - ама не можело така сигнал да пусна, трябвало да съм на място и пред мен да се разполага мрежата а се виждало че съм във Варна, и можело да ме глобят за фалшив сигнал. Е , викам, - те поставят мрежата в 18 ч за около 5 мин. , засякох им 3 мрежи за 40 мин с прибирането - как ще се докаже че баш тая мрежа е пусната от еди коя си лодка като дори и да дойдете ще стане вече след залез слънце.
Акъла ми не го побира как може да заснемеш нарушение и виновен да излезеш...
Аватар
bullbg
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 11:55 am

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от bullbg »

stefannankov написа:...Акъла ми не го побира как може да заснемеш нарушение и виновен да излезеш...
Даже съм почти сигурен, че могат да те осъдят, че ги снимаш без да ги питаш дали може...... За съжаление в нашата шибана държава е виновен този, който плати по-малко на "служителите на реда"


все пак пробвам през сайта на ИАРА отново и дано вземат мерки, а не "акт срещу неизвестен извършител"
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от КИРО »

Вместо да се питате - прочетете http://www.mzh.government.bg/media/file ... turite.pdf
Нали сте риболовци,длъжни сте да го знаете.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от stefannankov »

КИРО написа:Вместо да се питате - прочетете http://www.mzh.government.bg/media/file ... turite.pdf
Нали сте риболовци,длъжни сте да го знаете.
Киро, моите уважения, но ако имаш да кажеш нещо - казвай го. Аз го четох тоя закон, явно съм тъп. Специализиран рибарски уред е единствено далянът. В наредба 37 отделно има текстове че далянът трябва да е на 300 м от акваторията от всички страни. Има текст че устия и заливи в зона на вливане не могат да бъдат преграждани.Има текстове за размера на окото на мрежата, но няма текст който да казва не може да поставиш необозначена мрежа в зона за активен любителски риболов на 50м от брега дори и това да води до смъртни случаи от населението. Следователно според мен всеки който има разрешително за стопански риболов и маркирана от ИАРА мрежа може да си я слага както и където намери за добре и поне аз не видях текст как трябва да я обозначи, следователно може да не е обозначена, всеки да си се дави както намери за добре. Въпросът е как ние като любители риболовци може да знаем аджаба тия дето си слагат мрежите само вечер дали са им маркирани от ИАРА... Ако ти знаеш нещо кажи го...
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от КИРО »

Ами няма такива забрани за стопанския риболов.Освен че не могат да се разполагат мрежи на
500м от вълноломи,пристанища,даляни,както и във фарватерите.Това го четох преди 3-4г,
може да има промени.
Имаше изискване,мрежите да се маркират от ИАРА,и да се поставят по два поплавъка
(шамандури ),за да се вижда къде да се пазят малките лодки при прехода си.
Сега - това са законите,а как се спазват,знаем го.
И как самите ний спазваме закона,пак се знаем.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от stefannankov »

Извода от цялата работа , че тия първите заснети от мен пичове вероятно си я слагат явно съвсем законно, понеже имат буйове на мрежите. Онези другите обаче с бутилките от мин. вода явно са бракониери... лодката им е по-малка и с извънбордов двигател, прибират мрежите на весла, отделно че и мрежата е обозначена само с бутилка от мин.вода....
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от КИРО »

Ако лодката е без регистрация - незаконни са отвсякъде.
Лодките за стопански риболов имат и допълнителни изисквания,освен тези които ние имаме.
Иначе,поначало мрежите се вадят на гребла,от няколко години влязоха хидравликите на мода,
така капитана може и сам да си вади мрежите.При спокойно море де,иначе юнга пак трябва.
Иначе това с тубите,и тапите под вода,си имат и друго значение.Пак може да са законни,но така
си пазят мрежите,да не им ги тарашат сульо и пульо.По GPS си ги намират сутринта,
често сами си ги хвърлят една върху друга от тази секретност,ама това си е техен проблем.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
pelikan
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Мар 28, 2010 8:22 pm
Местоположение: Бургас-Ямбол

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от pelikan »

Не разбирам защо е тая злоба към мрежарите.Разбира се че имат право да пускат мрежи където искат дори и на 1 метър от брега щом имат валиден лиценз за стопански риболов.Забраната за 500 м. отстояние се отнася за входа на таляна по разбираеми причини.За закотвени мрежи се изисква да имат светлина и на двата буя както и написан номера на лодката и марка от иарата.А такива бабаити дето подстрекават да се режат мрежи да си зададат въпроса как ще реагира собственик на мрежи ако ги барне да съсипват инвентара му при положение че една паламудена мрежа струва над 1000 лв.И понеже всички сме много познаващи спазващи закона сигурно знаете че 90 процента от лодките които риболуват в морето нямат право до ходят по далеч от 500 метра от брега както и трябва да имат спасителни жилетки за броя места плюс една резервна,кампас,фенери,резервни въжета 150 м. сигнални ракети 5 броя,съд за изхвърляне на вода и още куп дреболии на стойност около 5-600 лв.Да не говорим че повечето нямат и капитански,които са задължителни за лодки над 15 фута и са абсолютно неадекватни в морето инъче все мрежарите им пречат а ако погледнем реално те нямат работа в морето
Малко червейче пита майка си: - Мамо къде е татко? Майката: - Отиде за риба.
.
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Законно ли е това разполагане на мрежа?

Мнение от stefannankov »

pelikan написа:Не разбирам защо е тая злоба към мрежарите.Разбира се че имат право да пускат мрежи където искат дори и на 1 метър от брега щом имат валиден лиценз за стопански риболов.Забраната за 500 м. отстояние се отнася за входа на таляна по разбираеми причини.За закотвени мрежи се изисква да имат светлина и на двата буя както и написан номера на лодката и марка от иарата.
Гледай сега, тия специално които съм снимал така си разполагат мрежите че не пречат на никой, виждаш ги и аз просто си задавам въпроса, обаче второто ми снимане беше провокирано от поставени мрежи в залив точно пред мен и които за една година виждам за първи път. Моите такъми пари не струват ли ? Една утежнена плувка за чернокоп стигна 8 лв. Флуоро, месина, светулка, куки ? На тебе ако някой ти подложи мрежа така че да не можеш да си излезеш от стоянката няма ли да се ядосаш и мислиш ли че е в реда на нещата?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”