Съвет за лайт спининг комплект

Модератори: Павел Иванов, sestrata

pikefisher
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 213
Регистриран на: Пон Авг 03, 2009 8:51 pm
Местоположение: Г.Оряховица
Обратна връзка:

Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pikefisher »

Здравейте колеги!

Реших да си закупя лайт спининг комплект и след известно четене останах с повече въпроси, отколкото отговори. Комплектът ще се ползва най-вече с воблери 3-7г на реки, като търсената риба е кефал, но на места не са изключени удари и на щука, затова бих се радвал пръчката да се справя поне с „писалките“.
За пръчка първоначално се бях спрял на GAD Gancho GAN702LLF 2.13м (1.5 - 8гр), но в момента не можах да я намеря налична в нито един магазин. Виждам, че GAD Gancho GAN662LLF, която е с 15см по-къса, може да се намери, но ме притеснява, че съм свикнал с по-дълги пръчки и не знам дали тази ще ми е удобна. Не смятам да търся големи дистанции, но все пак има ситуации, в които по-дългата пръчка си има своите предимства. От друга страна, взех да се заглеждам и по Tailwalk Backhoo Rise Spinning, където най-подходящ модел за моите нужди е S632L (0.90 – 7г), но пък тя е още по-къса – 1.90м, а и цената е малко повече от това, което първоначално смятах да отделя.
Откъм макара засега съм се спрял на Ryobi ZAUBER CR 2000, която по спецификация е 233г и би трябвало да се вписва добре с всяка от изброените горе пръчки. Единственият проблем е, че в комбинация с Tailwalk-a леко надхвърля бюджета от около 300лв.

Не държа на никой от горе изброените такъми – просто след няколко часа четене тези се откроиха като най-хвалени. Отворен съм за всякакви предложения, стига да се вписват в бюджета. Какво бихте ми препоръчали?
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от asn »

Загледай Pontoon 21 GAD FAIR FRS762MLF и някое шимано 220-260гр. с плитка шпула (да има буквичката S в означението) в размер 2000 (150м-PE#0,6) или 2500 (150м-PE#0,8), ако е с безконечник и бързооборотно (Н) ще е още по-добре. Зауберите са с дълбоки шпули!

Това непретенциозно сертче също никак не е лошо, но ще ти е късичко: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=75786

Останал съм с впечатление, че бакуто е прехвалено, прескъпо, нискокачествено китайско дръвче. Изключително твърдо, нелакирана бланка и скапани водачи, а който си е взел, подведен от агресивната реклама, много бързо се опитва да го разкара след това... обикновено за към 140-150лв. И с останалите тайлоли нещата са почти същите - много са били хубави, ама много бързо ги препродават. ;)
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от Павел Иванов »

Много интересно напътствие :roll:
Човека пита за лайт такъм а му се предлага въдица във вариант МидиъмЛайт , при това доста тромава и клоняща към откровен Мидиъм . Другото интересно :
asn написа:... и някое шимано 220-260гр. ...
При бюджет на Заубер не виждам кое Шимано би му било конкуренция .

По питането .
Като цяло при седем фута и ГАДа ще си е доста лигав в лайт вариант та диапазона 6 , преко сили 6.6 фута си е най-удачен . Сам казваш , че не държиш на кой знае какви дистанции но пък при правилно съчетание дори с късите въдици се постигат много прилични такива . Заубер 2000 е абсолютно нелогично решение когато ще се ползва за лайт риболов . При положение , че е абсолютно идентичен с 1000 , само където събира повече влакно , то варианта 1000 е по-доброто решение ако и той да си е чиста МЛ макара .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от asn »

Защо интересно? Много често ходя да ловя по неговия край и знам за какво иде реч. Дистанция си му трябва на човека, защото Янтра там е доволно широка, по корекциите със сигурност ще мръдне за щука и когато е обрасло с лайта е почти невъзможно да се лови, Йовковци също е наблизо,... Въдичката е евтина, дълга и ячка, но става и за кефалите там и за щуклетата, като комфортно може да лови с воблерчета от по 3-8гр,, малки и по-големи клатушки, както и с мепсове от 1-3 номер. За шиманото също съм намекнал защо - хваща си цяла ролка от най-използваното плетено влакно без подложка. Не виждам предимствата на Заубера в случая т.к. е мазохизъм е да се използват подложки или да се ограничава само с монофил заради дълбоката шпула.
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pdimitrof »

asn написа:Защо интересно? Много често ходя да ловя по неговия край и знам за какво иде реч. Дистанция си му трябва на човека, защото Янтра там е доволно широка, по корекциите със сигурност ще мръдне за щука и когато е обрасло с лайта е почти невъзможно да се лови, Йовковци също е наблизо,... Въдичката е евтина, дълга и ячка, но става и за кефалите там и за щуклетата, като комфортно може да лови с воблерчета от по 3-8гр,, малки и по-големи клатушки, както и с мепсове от 1-3 номер. За шиманото също съм намекнал защо - хваща си цяла ролка от най-използваното плетено влакно без подложка. Не виждам предимствата на Заубера в случая т.к. е мазохизъм е да се използват подложки или да се ограничава само с монофил заради дълбоката шпула.
И кое е това шимано колега, надхвърлящо даже два пъти цената на Заубера, което е по-добро от него :?: Ако можеш да споделиш де :roll:
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от asn »

pdimitrof написа: И кое е това шимано колега, надхвърлящо даже два пъти цената на Заубера, което е по-добро от него :?: Ако можеш да споделиш де :roll:
Аз лично никога не бих си купил заубер за такъв риболов, колкото и да е по-добър, а малко по-нагоре можеш да прочетеш защо. Ако можеш да четеш и мислиш, де. ;)

P.S.Последното изречение е в кръга на шегата - да не вземеш да се обидиш!
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pdimitrof »

asn написа:
pdimitrof написа: И кое е това шимано колега, надхвърлящо даже два пъти цената на Заубера, което е по-добро от него :?: Ако можеш да споделиш де :roll:
Аз лично никога не бих си купил заубер за такъв риболов, колкото и да е по-добър, а малко по-нагоре можеш да прочетеш защо. Ако можеш да четеш и мислиш, де. ;)

P.S.Последното изречение е в кръга на шегата - да не вземеш да се обидиш!
Разгадах идеята ти, колкото и трудно да ми беше :D , :lol: ,но и модератора ти е дал жокер, който явно не искаш да оцениш!
Щом искаш си лови с шимано и си свиркай! Аз, лично с шимано до ТП ловя само на ...плувка ! Прекрасни макари за плувки ! :D
Аватар
freeman.bg
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 236
Регистриран на: Чет Май 23, 2013 11:10 am
Местоположение: Плевен

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от freeman.bg »

pdimitrof написа:
asn написа:
pdimitrof написа: И кое е това шимано колега, надхвърлящо даже два пъти цената на Заубера, което е по-добро от него :?: Ако можеш да споделиш де :roll:
Аз лично никога не бих си купил заубер за такъв риболов, колкото и да е по-добър, а малко по-нагоре можеш да прочетеш защо. Ако можеш да четеш и мислиш, де. ;)

P.S.Последното изречение е в кръга на шегата - да не вземеш да се обидиш!
Разгадах идеята ти, колкото и трудно да ми беше :D , :lol: ,но и модератора ти е дал жокер, който явно не искаш да оцениш!
Щом искаш си лови с шимано и си свиркай! Аз, лично с шимано до ТП ловя само на ...плувка ! Прекрасни макари за плувки ! :D
Има си доста Шимана по-добри от Заубер, които се намират под ТП. Рарниум, Страдик, Соаре, Комплекс, Ексенс, Кардиф...
Ето ти и въдицата
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 9fbfe8ae0b
Както е писал колегата Мунчо за този Серт хората издираха земята.
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pdimitrof »

Взимам си думите назад. Под ТП Заубера е по-добър от шиманата и на плувка. Горчива истина от последните месеци ! :(
А пък от изброените от колегата по-горе модели са хубави само ... имената им ! :lol:
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pdimitrof »

Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела :wink: Така, че от това би следвало и ТП да е малко под съмнявка :lol:
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от ico_dok »

Е чак сега Шимано го закъса здравата, сигурно шъ земе да фалира, че и Дайва, па и останалите ........
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела :wink: Така, че от това би следвало и ТП да е малко под съмнявка :lol:
Който има Стели да ги разпродава докато е време и да купува Заубера :shock:
Така и така темата се измести към макарите, та да предложа нещо - https://www.nordfishing77.at/daiwa-18-p ... 0-xh-10120 и малко по-голяма - https://www.nordfishing77.at/daiwa-18-p ... 00-c-10122 става за плувкарска макара :wink: , па може временно и за лек спининг да става.
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от Павел Иванов »

ico_dok написа:...
Ами в случаят Заубера е за предпочитане пред ПроРекса ако иде реч за спининг , ако иде реч за плувка то ПроРекса е печелившият избор .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pdimitrof »

ico_dok написа:Е чак сега Шимано го закъса здравата, сигурно шъ земе да фалира, че и Дайва, па и останалите ........
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела :wink: Така, че от това би следвало и ТП да е малко под съмнявка :lol:
Който има Стели да ги разпродава докато е време и да купува Заубера :shock:
Така и така темата се измести към макарите, та да предложа нещо - https://www.nordfishing77.at/daiwa-18-p ... 0-xh-10120 и малко по-голяма - https://www.nordfishing77.at/daiwa-18-p ... 00-c-10122 става за плувкарска макара :wink: , па може временно и за лек спининг да става.
Ицка, много ме кефиш ! Майстор си на "извън контекста" - БРАВОС :D
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от ico_dok »

Павел Иванов написа:Ами в случаят Заубера е за предпочитане пред ПроРекса ако иде реч за спининг , ако иде реч за плувка то ПроРекса е печелившият избор .
Приемам авторитетното мнение, но питам защо и с какво Заубера превъзхожда всички Шимана та чак до ТуинПауър и конкретната Дайва - ProRex V LT (още няколко Дайви са близки по характеристики -Exceler LT, Freams LT, BG, ProRex LT) при избор на макара за спининг, плувката бе лека закачка с колегата? Питам не за да се заяждам, а за да се знае и съобразява при избора на макара.
Преди време Заубера бе сред макарите за избор, но тогава предпочетох Абу Гарсия Сорон и не съм съжалявал нито за миг досега. Сред познатите ми рибари имаше няколко човека с Рьоби Заубер и всичките ги махнаха, като основната причина бе брадясването с плетени влакна и проблеми с лагерите на ролката.
И още един въпрос - този ПроРекс също ли отстъпва на Заубера - https://www.nordfishing77.at/daiwa-pror ... 00-ra-6289. Малко данни: метален корпус, 8 лагера, еднопосочен лагер с метални пружинки, корона с диаметър 32мм, дръжка навиваща се директно в короната, с два лагера на кноба, АТД аванс с карбонови шайби.
Поздрави!!!
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет за лайт спининг комплект

Мнение от pdimitrof »

А бре ицка що крадеш интелектуална собственост. Взел си за подпис моя велика мисъл , пУне да ме беше питал. Ама айде кво да те правя прощавам ти !
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”