Избор на спинингова пръчка

Модератори: Павел Иванов, sestrata

plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

Привет колеги!
Може да се каже, че съм изчел всяка една тама на тази тематика (избор на спининг от среден или бюджетен клас).
Запалих се по спининговия риболов преди около година, така, че все още съм новак.
Както повечето начинаещи които не знаят почти нищо, се хвърлих на спинингова пръчка с медиум акция (уж универсална) - Shimano Catana BX 2.7 m 10-30 gr., привелче ме естветвено цената на пръчката. Оборудвах я с макара Катана 3000 със заден аванс. Макарата много бързо мина на един мачов прът, тъй като не е много подходяща за спининг и се спрях на Shimano Nasci FI. Като имам и Sahara C3000HG (2017 г модела).
Относно Наскито нямам нарекания, работи плавно, реди добре за бюджетна макара, има достатъчно мощност. Претърпя лек ъпгрейд наскоро и сега е една идея по-добра.
Тук обаче идва въпроса за пръчката. Не мога да кажа, че съм недоволен от Катана БХ, но все пак това ми е първата спинингова пръчка (като изключим един евтин Filstar) и не съм пробвал други такива, НО не бих казал, че ме удовлетворява напълно.
Първо което ме дразни е това, че не е чувствителна... също така ми се струва доста лигава за медиум акцията си.
За съжаление не мога да отделя над 120-150 лв за пръчка в момента, за това търся нещо бюджетно което да е по-добро от Катаната.
Изискванията ми са да е с дължина 2.40-2.44 м и върхова акция до 20-25 грама (ще ползвам пръчката за риболов с средно големи воблери, въртящи блесни от 2-ри до 5-ти номер). Знам, че няма универсална пръчка, но мисля, че акция 5-25 грама удовлетворява изискванията ми напълно.
Също така излгедах всички обзори на руски на бюджетни спининги в ютуб и за сега вниманието ми е насочено към GAD Delta с дължина 2.44 и тест 6-24 гр, GAD Fair 5-25 гр. По-добрата пръчка GAD Gacho я изключих само заради дължината и.
Също така TICA Graphite TC2 (по-новия модел) с акция 7-14 гр.
Нямам наблюдения над Daiwa в този ценови клас, но избор от към прички имат...
Не знам как ще се представя и новата Catana EX.
Вариант е и бюджетната серия Leisure Bass на пръчките на марка Noeby.
И не на последно място спинингите на Filstar, Jig Master с акция 8-35 гр и дължина 2.54 и FILSTAR LIGHT GAME, като втората ми идва малко дълга в размер 2.74 м и малко къса в размер 2.21 м.
Пръчката ще е нещо като универсален боец, да да, знам, че няма такова нещо, но при нужда ще си комплектовам и втора въдица за по-големи примамки. Ловя от брега, не ловя на джиг, а основно с воблери, клатушки и въртящи се бресни. Понякога ползвам доста малки примамки, като воблери Goldy Vibromax и блесни 2ри номер, но пълно щастие няма, тъй като основно ползвам по-големи воблери и по-тежки блесни, се насочих към медиум или медум лайт прички (изключени е Filstar Jig Master 8-35 гр, но пръчката ми харесва доста).
Ще съм благодарен на всякакви съвети, не само относно спинингите които съм изреди.
Последно промяна от plamen_shopov на Нед Дек 30, 2018 10:59 pm, променено общо 1 път.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от bobopeli »

plamen_shopov написа:......
5 -25 ще е съшия кол като Катаната, по скоро нещо от сорта на 3-15 е универсален боец. Какво мислиш да ловиш с тая пръчка колега и къде?
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

bobopeli написа:
plamen_shopov написа:......
5 -25 ще е съшия кол като Катаната, по скоро нещо от сорта на 3-15 е универсален боец. Какво мислиш да ловиш с тая пръчка колега и къде?
Ловя основно по река Тунджа, но и в затворени водоеми, като търся щука на въртящи блесни, 4-5 номер.
Ползвам и воблери. По реката мятам с по-големи примамки когато търся щуките и някое сомче (не говоря за големи риби).
Макар, че ползвам и малки воблерчета когато ходя за кефал (Salmo Hornet 3.4 см, Goldy Vibromax), но акто казах няма пълно щастие. Катаната естествено не става изобщо за по-леките примамки.
За това обмислям като вариант покупката на Filstar Jig Master 2.54 m 8-35 gr, като спининг който да ползвам за по-тежки примамки, и покупката на Медиум Лайт спининг или лайт.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от аксел »

Колега,виждам че се ограничаваш до избора на пръчки от две фирми,което според мене е неправилно при наличие на такова многообразие от модели и фирми.Аз лично,не бих ловил щуки с пръчка 3-15гр. на река Тунджа,имайки предвид условията в района на Елхово-къси места пълни със закачки,изискващи силово спиране на рибата,малки дистанции,позволяващи използването доста по-силови пръчки и по-дебел и здрав конец.
Като подходящ модел бих посочил Калида на фирмата Колмик с дължина 240 и акция 10-30гр.Имам такава на същата дължина и акция 20-50,която използвам за риболов на Марица зимно време доста е удобна и здрава.
валатът не най-лошото нещо на света
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

аксел написа:Колега,виждам че се ограничаваш до избора на пръчки от две фирми,което според мене е неправилно при наличие на такова многообразие от модели и фирми.Аз лично,не бих ловил щуки с пръчка 3-15гр. на река Тунджа,имайки предвид условията в района на Елхово-къси места пълни със закачки,изискващи силово спиране на рибата,малки дистанции,позволяващи използването доста по-силови пръчки и по-дебел и здрав конец.
Като подходящ модел бих посочил Калида на фирмата Колмик с дължина 240 и акция 10-30гр.Имам такава на същата дължина и акция 20-50,която използвам за риболов на Марица зимно време доста е удобна и здрава.
Много си прав колега! Най-често ловя в района на с. Срем и Устрем. По ВЕЦ-а и около него, също така и около Княжево.
За щука и сомчета глася някоя пръчка 2.4-2.44 с акция до 40 грама. За това загледах Filstar Jig Master с акция 8-35 и дължина 2.54 м, макар и дълга ще ми върши работа за тези места. Там не се налага да се навирам сред храсталаци и клони. Брейда също е по-дебел, за което си прав. Не веднъж ми се случва да спирам риби по 3-5 кг които упорито тръгват клъм падналото дърво и с по-мека пръчка и по-тънко влакно просто не мога да ги спра.
Ествествено гледам да не се ограничавам в избора на марка. За това търся и съвети. Щукарката според мен ще е по-лесна за избор. За нея съм предвидил Shimano Nasci 4000 FI , което вече имам и за момента ще е на Катаната с акция 10-30, но до пролетта ще се разделя с нея и ще търся друга пръчка.
По-сложно е да избера лайт пръчка, която искам да ползвам за роболов на кефал и по-дребни щуки, макар, че вече извадих няколко щуки над 3 кг на воблер Salmo Hornet 4.5 см, на който имах много добри удари на кефали над килограм до 1.7 кг
Именно защото няма универсални пръчки се насочвам към избора на две такива. Една лайт пръчка и една медиум хеви.
Ултралайта не е моя риболов...
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от bobopeli »

Когато искаш да ловиш с воблер 3 грама или блесна 2 номер ползваш такъм със съответния тест ,със спининг 2 метра и тест 2-12 няма клян който да не можеш да спреш на Тунджа,ако ще и да е на Радовец :D

Изображение
Изображение
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

Това и ще направя.
Ще си взема една лайт пръчка (но не ултра лайт), която ще ползвам за риболов с по-леки примамки и една медиум /хеви пръчка която ще се ползва за щука, а може и някое сомче (тази година закачих няколко дребосъка до 4 кг най-големия).
За лайт пръчка съм се насочил към Filstar Light Game с дължина 2.21 м и тест 5 - 15, като долната граница на теста е малко над изискванията, но пък върховата акция ме устройва.
Мнения за нея?
Другата пръчка която е в полезрението му е GAD DELTA Pontoon 21 2,28 м и акция 3,0-14,0 г, но я няма налична никъде и намирам само такава с апция 4,0-18,0 грама. Дали спининг с такъв тест ще ми върши работа за риболов на кефал с воблери от 2.8 до 4.5 см, блеснички 1-3 номер, или ще са прекалено леки за такъв прът?
Макар разликата от 20-30 см да не е голяма, прът с дължина 1.9-2.0 м ми идва леко къс, особено в по затревени и широки участъци от реката. Както пък и не виждам вече смисъл от прът над 2.4 м, а в началото се нахвърлих на 2.7 м.
А какво е мнението ви за Shimano Catana EX Spinning 2.4 м L - 3-14гр ? Става ли за нещо? Цената му сега не е висока и е като тази на GAD-чето. Заслужява ли си или е същото дърво като BX Catana с медиум акция?
Дръг прът в тази ценова категория е Filstar Red Shadow с дължина 2.29 или 2.44 м и акция 3 - 15 гр.
Моля дайте мнения за тези пръчки?
Също така и за други модели около 100-140 лв (максимум 150 лв) с подобна акция и дължина от 2.2 до 2.4 м.
Благодаря предварително.
За щукарката ще говорим по-нататък.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от аксел »

правилно си се насочил колега,но за съжаление нямам впечатления от този модел на Филистите,но завишената акция едва ли ще се отрази драстично на дистанция при хвърляне на примамките. Това,което разбирам,е че ти трябва пръчка с малък тест и повишена здравина,като в такъв случай ти трябва не точно Л,а МЛ,като примерно модела Авид 762МЛ/3.5-10.5гр.,който използвам при риболов на распери,щучки и кефали на Марица.За съжаление не влиза в ценовата категория,но,ако можеш да си позволиш един Премиер PS70MLF2 мисля,че ще си доволен.
Разбира се разгледай и Фаворит-те или някой Формакс,ако не ти се инвестират средства.По принцип ти трябва МЛ,с нисък тест.
валатът не най-лошото нещо на света
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

аксел написа:правилно си се насочил колега,но за съжаление нямам впечатления от този модел на Филистите,но завишената акция едва ли ще се отрази драстично на дистанция при хвърляне на примамките. Това,което разбирам,е че ти трябва пръчка с малък тест и повишена здравина,като в такъв случай ти трябва не точно Л,а МЛ,като примерно модела Авид 762МЛ/3.5-10.5гр.,който използвам при риболов на распери,щучки и кефали на Марица.За съжаление не влиза в ценовата категория,но,ако можеш да си позволиш един Премиер PS70MLF2 мисля,че ще си доволен.
Разбира се разгледай и Фаворит-те или някой Формакс,ако не ти се инвестират средства.По принцип ти трябва МЛ,с нисък тест.
За много години и наслука през новата 2019!
Мисля, че си ме разбрал напълно!
Трябва ми здрава и хубава лайт пръчка или Медиум Лайт, която да се ползва за риболов на кефали, распери и някоя щучка която се закача между другото на малките примамки. Както казах тази година при риболов на кефал, когато използвах Salmo Hornet 4.5 см имах удари на не малки щуки. Естествено с кола (Катаната) не беше проблем спирането на тези риби, но проблема беше в чувствителността и кастинга с Медиум пръчката. Именно за това реших, че трябва да имам два спининга. Един Медиум Хеви и един Лайт или МЛ. Както каза и ти, медиум лайт с занижена акция. Като клоня повече към жилав и здрав ML. Общо взето не е проблем да отделя и 20-30 лв отгоре, т.е. причката да е около 170 лв, но това наистина е максимума който мога да дам, защото наскоро обнових целия си арсенал.
Именно за това и се насочих към пръчки като Filstar Red Shadow 8'0" ML (3-15гр), защото е МЛ и се предполага да е малко по-яка.
GAD Delta 2,28 с акция 4,0-18,0, също е МЛ пръчка. В руските обзори ги хвалят, но може би всичко това е реклама. Знам ли?! Мой приятел от Москва твърди, че това е просто реклама на фирмата и не си струват. А други казват, че GAD-a е добър избор, не само по руските, но и по нашите форуми.
Четох и статия за Light Game на Filstar, пръчката е средно бърза, което е добре. Хубав макародържач, добра чувствителност. Като искам да кажа, че винаги съм бил скиптичен към Filstar-ите.
Относно Premier PS70MLF2, сигурно е хубава пръчка но е 290 лв и е доста над бюджета ми за съжаление.
На по сностна цена намирам St.Croix Triumph Spinning TRS70MLF2 2,13м 3.6 - 14.2гр, води се медиум лайт пръчка и цената и е понисима, 188-190 лв.
Ако си заслужява бих я взел! И ако някой я е ползвал, нека сподели!
А Avid-a не мога и да си мечтая за него, просто защото колото и да ми се иска не мога да дам толкова пари за пръчка. Дори заедно с макара тази цена е над бюджета ми.
Maкар, че ми се иска пръчката да е поне 2.2-2.3 м, ако нещо ми допадне много, ше го купя и с дължина 2.13 м.
Току що разгеждах и GAD Gancho с Medium Light Fast и имат кастингова пръчка GAN702MLF-C 2,13 м акция 4-16. Като в случая е позавишената в сранение с St.Croix Triumph 3.6 - 14.2г.
Вече взех да се обърквам на какво да се спра и какво точно ми трябва.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от bobopeli »

plamen_shopov написа: За лайт пръчка съм се насочил към Filstar Light Game с дължина 2.21 м и тест 5 - 15, като долната граница на теста е малко над изискванията, но пък върховата акция ме устройва.
Мнения за нея?
Изглежда добър избор за твоите цели,ей тук са написали някой ред :D

http://blog.filstar.com/filstar-light-g ... %B2%D0%B0/
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

Да, Light Game ми е сред фаворитите. Притеснява ме единствено това, че долната граница на акцията е 5 гр, а ми се иска да се справя не лошо и с по-малките воблери от по 3 грама и малките въртушки 2 номер.
Не знам как ще се представя с тях GAD Gancho с акция 4-16 грама или GAD Delta с акция 4-18 грама и дали и те не са прекалено 'хард'' за малките примамки за кефал.
Дали не са по-добрия избор от Light Game?
Red Shadow съо го има в подходящата за мен дължина и с акция 3-15 грама, която се води ML? При него макародъжача не е Fuji (както и при DELTA-тата), вероятно и бланката няма да е толкова качествена каклото при Light Game или Gancho.
Интересното е, че колкото и да ровя почти не откривам налични пръчки GAD с лайт акция, навсякъде се продават само медиум и хеви и само на едно място намирам такива с тест 4-16 и 4-18 грама.
Започнах да заглеждам сериозно и St.Croix Triumph Spinning TRS70MLF2 2,13м / 3.6 - 14.2гр
Пише че има гаранция 5 години, ML акция е, лек е 111 гр. Дължината като краен вариант ме устройва (искаше ми се да е поне 2.2-2.3), но нямам никаква идея заслужява ли си прарите и превъзхожда ли с нещо по-горните пръчки.
Дилемата продължява, а ми се искаше тези дни да отида до Овчарица и да похвърлям воблерчета с лайт пръчка за бяла риба. Мой приятел има добри успехи с малки и средно големи воблери.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от bobopeli »

plamen_shopov написа: Започнах да заглеждам сериозно и St.Croix Triumph Spinning TRS70MLF2 2,13м / 3.6 - 14.2гр
Пише че има гаранция 5 години.........
:D :D :D
По въпроса с гаранциите на St.Croix в БГ има писано доста,по-разрови се.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от аксел »

и все пак ще ловиш в река,където течението също натоварва бланката,като лично аз предпочитам един по-жилав МЛ,отколкото един лигав лайт.
валатът не най-лошото нещо на света
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от аксел »

Съгласен с колегата Бобопели,относно гаранциите давани от Фил Стар.Относно гаранциите на фирмата мисля,че няма никакъв проблем да бъдат покривани.Не бих ти препоръчал Триумф-а,като тук важи правилото при макарите -не купувай най-евтиния модел Шимано и Дайва.
валатът не най-лошото нещо на света
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Избор на спинингова пръчка

Мнение от plamen_shopov »

аксел написа:Съгласен с колегата Бобопели,относно гаранциите давани от Фил Стар.Относно гаранциите на фирмата мисля,че няма никакъв проблем да бъдат покривани.Не бих ти препоръчал Триумф-а,като тук важи правилото при макарите -не купувай най-евтиния модел Шимано и Дайва.
Благодаря ви колеги!
Много сте ми полезни. Както всеки начинаещ и аз се хвърлям на по-лъскавото и по-карасивото и ''марково''.
Относно макарите отдавна го разбрах. Дайва под средния клас не бих си взел никога. Това важи и за Шимано, макар, че в момента има няколко бюджетни модела (въпросното Nasci, с което ловя), които лично за мен си заслужяват парите. Лошо за тях не мога да кажа за сега. Пробвал съм средния клас на RYOBI, и смея да твърдя, че не ги превъзхожда. Но това е субективно мнение от човек който няма толкова опит.
Триумф-а отпада в такъв случай и се насочвам към изцяло към GAD Delta 4-18 гр, GAD Gancho 2.13 m 3-12 или 4-16 гр.
Filstar Red Shadow 2.29 m 3-15 gr и Light Game 5-15 gr.
Единственото което ме притеснение е това дали тези ML пръчки (с изключение на Gancho 3-12, която си е Лайт) ще могат да работят добре с малките воблерчета като Vibromax 2.5 и 3.5 см, Salmo Tiny и малките Hornet-и, блесни Mepps Aglia 1-2, Comet 1-2, с които най-често ще ловя кефал.
Това беше и причината да искам да сменя медиум пръчката с лайт такава, защото работата с малки примамки с нея е почти невъзможна.
Да не стане така да взема ML пръчка с акция 4-16/18 и пак да се тормозя заради това, че не усещам играта на ''мъниците'' или кастинга е много кофти (което ме съмнява).
Лошото е, че няма как да взема сега в ръка една МЛ пръчка от тези на които съм се спрял и да отида на реката да похвърлям някоя от изброените примамки, за да видя дали ще ми допадне. А не ми се иска да я купя и в началото на сезона да я пусна за продан и пак да търся друга.
Към колегата Аксел, спомена, че ловиш кефал и распер с ML спининг по Марица. Ползваш ли примамки с такъв размер, с какъвто аз ще ловя? И пръчката ти как се държи с тях? Или е с много занижена долна граница на акцията, по-скоро като при лайт пръчка и няма проблем с леките примамки?
Жалко, че не се е включил някой колега който е ползвал спининг от гореизброените.
Между другото гледах и Фаворитите, но ми допадна само модела Х1, но нещо не можах да си харесам търсената от мен дължина и акция.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”