Първи спининг.

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Първи спининг.

Мнение от Спартак »

Здравейте, колеги. Както заглавието показва ми трябва мнение за 1-ва спинингова въдица. Ще се пробвам да лова кефал, пъстърва и бяла риба. Риболова ще е от ръка, и съм се насочил към пръчка с размер 2,70 метра. Акцията 5-25 или 7- 28, като съм се спрял на 2 модела на Формакс :
1 - http://ribolovenmagazin.com/index.php?r ... uct_id=263
2 - http://ribolovenmagazin.com/index.php?r ... ct_id=2621
Ще съм благодарен, ако някой има мнение за пръчките и го изрази. Като ми трябва и съвет за макара с която да се балансира добре пръчката, също така и за размер плетено влакно. Благодаря предварително, ако някой се отзове.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Първи спининг.

Мнение от Don4o_62 »

Нищо лично към колегата,ама стана вече банално през няколко дена каква въдица да си купя,каква макара как да си вържа ченгела
Толко има писано,че да ти мине мерака да ставаш спинингист
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Първи спининг.

Мнение от Павел Иванов »

Леле , "кефал, пъстърва и бяла риба" в едно изречение когато иде реч за спинингова въдица :roll:
Не , че не може , то и с трактор по магистрала може да се кара ама от КАТ не дават , но компромиса ще е тотален .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Първи спининг.

Мнение от Don4o_62 »

или нещо от рода на...какви колчета за домати да ползвам,сухи,мокри,обелени с чеп по тях :lol: или гладки и т.н.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
plamen_shopov
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Дек 30, 2018 7:46 pm

Re: Първи спининг.

Мнение от plamen_shopov »

Спартак написа:Здравейте, колеги. Както заглавието показва ми трябва мнение за 1-ва спинингова въдица. Ще се пробвам да лова кефал, пъстърва и бяла риба. Риболова ще е от ръка, и съм се насочил към пръчка с размер 2,70 метра. Акцията 5-25 или 7- 28, като съм се спрял на 2 модела на Формакс :
1 - http://ribolovenmagazin.com/index.php?r ... uct_id=263
2 - http://ribolovenmagazin.com/index.php?r ... ct_id=2621
Ще съм благодарен, ако някой има мнение за пръчките и го изрази. Като ми трябва и съвет за макара с която да се балансира добре пръчката, също така и за размер плетено влакно. Благодаря предварително, ако някой се отзове.
Колегите са много прави. Аз преди няколко години също като теб исках универсална въдица с универсарна акция, но няма такава. Също така се хвърлих на уж универсарна дължина 2.7 м...е да ама не.
Моя съвет е да погледниш и други модели. Дължина от 2.7 м не е никак малка, а за реките ти трябва нещо по-късо. Все пак се провираш през храсти, дървета и т.н.
За кефал и пъстърва е идеална пръчка с дължина до 2.10 м, че и по-къси.
Акцията която си и избрал е доста голяма. Носочи се към нещо с по-ниска акция. Може би 1.5-8 гр, 2-10 гр или максимум лайт с акция 3-12/15 гр.
Няма как с една въдица да ходиш и за пъстърва и за бяла риба или щука.
Купи си лайт за кефал и пъстърва с не голяма дължина, а за бяла риба и щука си купи медиум спининг 10-30, 8-32 и прочие.
Не е нужно да са скъпи. На добра цена има прирични пръчки.
Аз така вече си накупих 4 спинингови пръчки, за да ми покриват целия диапазон от примамки.
Но с спининг с акция 5-25 или 7-28 няма как да работиш комфортно с кефалски примамки по 2 или 3 гр.
Няма да имаш никакъв кастинг и няма и да усещаш какво се случва на края на линиятата ти.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Първи спининг.

Мнение от Don4o_62 »

Прав е колегата,че за спининг трябват поне 2 пръчки,при мен едната е 2,70 с голяма акция за тежък спининг,също да гоня с 16 - 20 гр. джигови глави дистанция ,другата ми е 2,10 за реката,относно акцията,всеки вече сам си избира каквото му пасне,но докато не се пипне или тръсне дадена пръчка,виртуално нищо не може се избере
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Първи спининг.

Мнение от dantho.mihov »

Don4o_62 написа: ... докато не се пипне или тръсне дадена пръчка,виртуално нищо не може се избере
Ми той затова си пита човека. Хем виртуано не може да си избере, хем и вече разбира, че няма как да мине с един спининг.
Това е нормално за прохождащия спинингист, включая и моя милост - тръгнах с 1.60 м. с тест 20-40 гр. След това разбрах, че ми трябват още с по-нисък тест на изхвърляне. И още един и още един.
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Първи спининг.

Мнение от ТТ лови по реки »

Бе вие ще откажете човека още от началото от спининга.Колега,наистина ти трябват 2 пръчки,вземи си една до 2метра с до 10 грама тест на примамката,и една 2,50- 2,70 с акция до 25 грама тест на примамката.Така ще имаш въдици за всички риби които можеш да уловиш по нашите реки.Тези двете,дето си показал,не ги знам какво представляват,но не очаквай че са от най-чувствителните.Моята препоръка е ,да си вземеш по-класни пръчки в началото,и да си ги ползваш по-дълго време.А не да купиш евтини за начало,и после да ти стоят зад вратата,да не говорим че могат и да те откажат още преди да се запалиш напълно.
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Първи спининг.

Мнение от Спартак »

Принципно имах подозрения, че с една въдица, няма да се случат нещата. Благодаря на всички за насоките. И това за по - класмите такъми, ми е ясно, но в случая ми трябва нещо което да ми върши работа и по възможност да не ми къса ръцете при целодневен риболов. От всичко прочетено, трябва да си търся въдица максимум до 2, 40 метра, акция до 10 грама ? Това за пъстървата и въртящи се блесни и малки воблери.
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Първи спининг.

Мнение от дядо тричко »

Действай смело няма как да сгрешиш каквато и въдица да купиш щом като е първата. На всеки водоем, риба и сезон ще ти трябват различни въдици и очевидно няма да минеш с една, та ако ще и да е златна и най скъпата. Когато зад вратата ти стой една въдица е нормално, зад моята са вече повече от десет, и броят им ще се увеличава, защото още не съм пробвал спининг, и фидер техники. Моя съвет е в началото да не правиш скъпи инвестиции, защото не знаеш дали този вид риболов ще ти достави настина удоволствие и колко време ще го практикуваш, защото можеш да се увлечеш по друг вид и откриеш че, някоя друга техника ти допада повече. Всяка година се налага да посещаваме нови водоеми изискващи различни въдици.. Колегите са ти дали жокеи и можеш да се ориентираш. Желая ти успех и насука.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Първи спининг.

Мнение от dantho.mihov »

Ми, ако иска нещо по-евтинко, мога да го насоча към Сивейда. Като примерни варианти и са поне с реален тест :
http://www.fishingshop-pike.com/pryti/b ... 0m-bg.html
http://www.fishingshop-pike.com/pryti/b ... 1-70m.html
Другите подходящи са по-скъпички.
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Първи спининг.

Мнение от Спартак »

Благодаря на всички включили се ! Аз дефакто съм шаранждия, но поради определени условия и излети, реших да се оборудвам със спининг. В момента на болонезата имам едно Рйоби Екусима 2000, дали ще се съчетае добре с пръчка от порядъка на 2,10 - 2, 40 метра и акция до 10 грама ? Благодаря за насоките. Ако имате конкретни предложения за пръчки до 60-70 лева или около тях, ще съм благодарен да ги видя.
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Първи спининг.

Мнение от Спартак »

Аз за тръскането на такъми - малко трудно защото в магазините при мен, няма никакъв избор.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Първи спининг.

Мнение от Don4o_62 »

иди някъде дето имаш избор за тръскане,че като я поръчаш без да си я пипнал,ще останеш разочарован,само на живо пипай :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Първи спининг.

Мнение от rap66 »

https://m.aliexpress.com/item/328129987 ... 2925992440

2.10м 2-10 гр все още може да се поръча. Руснаците има клипчета с поведението и при различните примамки. Лека и добре направена за под 60 кв.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”