Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

ХЕРОН85
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Юли 31, 2016 6:38 pm
Обратна връзка:

Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от ХЕРОН85 »

Намирами се една ЯЛ-6 гребно ветроходна,в добро състояние е пускам тази тема за да събера мнения.Относно качествата на лодката мореходност,дали е устойчива клати ли,лесно ли се преправя примерно за извънбордов,добър вариант ли е за морето за :fishing7: :fishing7: разходки, любителски риболов.Мерси мисля че някой от съфорумци ще имат наблюдения.
Обичай морето ама си стой в кръчмата.
razbiva4a56
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 5:59 pm

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от razbiva4a56 »

Друже то и галеон може да ти изскочи изгодно , това е водоизместваща лодка какъвто и двигател да сложиш си остава бавна, кога ще отидеш до палеца или аладжата ,ако си от Варна
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от kiril_bulgaria »

Най-добрата водоизместваща лодка!
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от КИРО »

razbiva4a56 написа:................ какъвто и двигател да сложиш си остава бавна, кога ще отидеш до палеца или аладжата ,ако си от Варна
Има една порода рибари,като мен,които се радват да са в морето,и количеството риба не ги интересува.
При бърз преход – 30-40 км/ч – ти нищо не виждаш от морето,губиш си времето в мисли,като напълниш съдовете с риба,как ще си най-великия рибар във Варненска околия.
Повярвай ми,изтърваш много в бързата скорост.
А можеш много неща сам да научиш от морето,какво означава че гларусите лежат на някои места,или
пък чайките защо лежат на други,гледаш от къде ти идват вълничките при спокойно море,че не се знае
след 20-30 минути дали няма да ти трябва.Електрониката в лодката е необходимост вече,но ако си забравил да почистиш клемите на акумулатора преди 15 дена - и ти падне батерията на телефона,
ставаш лесен за курбан на Нептун.

Варна/аладжа банка са 18км,с Ял 6 и 10к.с двигател ( мисля че равиваше 15км/ч )се вземат за около час и двайсе минути.Горе долу е същото разстоянието и до Палеца.

Моята лодка е с 10км/ч - но често си ходя до Аладжата,и най-вече пред Журналист.
kiril_bulgaria написа:Най-добрата водоизместваща лодка!
Съгласен съм с теб. :smt023
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
chefo7337
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Нед Фев 24, 2008 4:05 pm

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от chefo7337 »

Така е, който влиза в морето за сметка, никога няма да прокопса!!!
chefo7337
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Нед Фев 24, 2008 4:05 pm

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от chefo7337 »

Морето ни дава своя благодат, а ние се чудим как да го изнасилим?!
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от kuka70 »

Ял върви добре и при вълнение, но на място при вълнение бая се кандилка! Добра лодка е,
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от nabor4eto »

ХЕРОН85 написа:Намирами се една ЯЛ-6 гребно ветроходна,в добро състояние е пускам тази тема за да събера мнения.Относно качествата на лодката мореходност,дали е устойчива клати ли,лесно ли се преправя примерно за извънбордов,добър вариант ли е за морето за :fishing7: :fishing7: разходки, любителски риболов.Мерси мисля че някой от съфорумци ще имат наблюдения.
Според мен е една от най-мореходните лодки...напълно споделям мнението на Киро...един приятел имаше Ял6 с двигател 6кс...правеше много добър ход с 3-4 човека на борда без проблем
ПС ...защо мислиш, че трябва да се преправя за извънбордов двигател...слагаш го на транеца и си ти
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от lozzy.68 »

ХЕРОН85 написа:Намирами се една ЯЛ-6 гребно ветроходна,в добро състояние ... .
Що ми се струва,че си Е точно гребна,за 6,, салаги,,-6 весла и си тежеше бая ! :smt017 Мисля, около 0.5 тон! Над 6 метра си е и .... както е по реда си ... относно стоянка ,регистрация,прегледи и т.н. ... :cry: Някъде им слагат и мачти с платна ,което е нормално,защото е и ветроходна ...!!! :idea: Старите бяха дървени ,сега са с нови материали ,мисля ,че в Тутракан ги правеха ,но сега незнам ... :drinkers:
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от kiril_bulgaria »

Лодката се правеше и в КЗ"Странджа"-Мичурин.
Защо писах "най-добрата ветроходна лодка"? По едно време бях и нач.ОТК на завода.
Имаше "Институт по корабостроене - Варна", че там правеха изследвания за мореходността на кораби и лодки. Пратихме и запитване, както и одобрение на чертежите там. Такъв беше реда, имаше и БКР, които идваха на изпитанията.
Е, отговора беше: "Най-добрите мореходни качества от всички тествани модели на лодки в института".
Е, сега може да има и други лодки, по-добри, но аз говоря за неща преди 30+ години

А и както казва адаша: " Има една порода рибари, като мен, които се радват да са в морето, и количеството риба не ги интересува.
При бърз преход – 30-40 км/ч – ти нищо не виждаш от морето, губиш си времето в мисли, като напълниш съдовете с риба, как ще си най-великия рибар във Варненска околия."....

Аз си направих Ял4, като компромисен вариант, защото няма къде да държа Ял6 и да я обслужвам. Но мечтата ми е Ял6!
Изображение
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от lozzy.68 »

:D Супер,това ,Е мнение от ,,първа ръка ,, !!! А такива ,за жалост вече ,нямааа ...!!! Вярно ,че Ял -4 си беше и Е класика ,а и не е нужна регистрация и преглед и .... :smt023 В СССР имаше и Алуминиеви,както и при нас в последствие ... :wink: :drinkers:
l14o
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 11:24 am

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от l14o »

Не е проблем да се направини и ял 4 мисля и ял 6 да е глисираща.Има доста лодки ял 4 от старите които са преправени да са глисиращи.Даже може дса си поръчаш самият калъп и да си го направиш сам.Проблема е че не трябва да я вадиш на пясък за да не се отлепи, а също и да се проверява за наличие на вода в тази част.Ял 6 също може да се преправи въпроса е дали си заслужава като сума.Старите левантита които ги правеха тук в бг ако не се бъркам също бяха водоизместващи, но се преправиха на глисиращи някои.
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от nabor4eto »

lozzy.68 написа:за 6,, салаги,,-6 весла и си тежеше бая !
Салаги :smt021 ...къде ме върна.. от много години не бях чувал тоя термин... :lol: ...сигурно има много от по-младите колеги, които не знаят какво означава

П.С...съсипаха я таа държава :axe:
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от kiril_bulgaria »

Една снимка преди 40г.
ССУМОР ЯЛ6 Ламбов.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Мнения за ЯЛ-6 стъклопласт

Мнение от lozzy.68 »

ССУМОР -Средно Специално Училище по Морски и Океански Риболов ... !!! :wink: Еееех, сега е ... Школа за Шифиори ... ромски трокъджии ... :smt078 Бе, разбрах ме се .. !!! :wink: :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”