Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

Здравейте, на 24г. съм и практикувам риболов от около 2008-9 година(забравил съм точно от кога).Ходил съм с вуйчо ми и в последствие си купих DAM ONLINER TELE SPIN 30-60 ГРАМА(ФИБРОСТЪКЛО 100%, 3 МЕТРА, 320 ГРАМА ТЕЖКА Е) през 2012-та година.Ходил съм на яз. Доспат и на река Искър след град Своге(между БОВ И ОПЛЕТНЯ).
Макара е spro necton dpi 240 , с драг 6 кг максимум.Мисля да сменя макарата със seaknights от алиекспресс с драг 11-13 кг(толкова би трябвало да издържа въдицата),а карбонова на tailwalk с 50 грама акция пише макс издръжливост #2.0 pe плетено влакно,гледах плетено влакно 2.0 пише 18кг издръжливост.
Та се чудя към какъв риболов да се насоча, КОИ ВИДОВЕ РИБОЛОВ СА НАДЕЖДНИ И СЕ ХВАЩАТ НАЙ-МНОГО РИБА.От моите неуспешни опити по река Искър,че трябва да се ползват различни спинингови примамки и понякога като рибите са плашливи- КУКАТА ДА Е СКРИТА , И ДА СЕ ПОЛЗВА НЕВИДИМА ПЛУВКА/НЕВИДИМО БУЛДО/НЕВИДИМО СБИРОЛИНО И Т.Н. Какви са разликите между ЩЕКА,БОЛОНЕЗЕ,МАЧОВА ВЪДИЦА И ТЕЛЕМАЧ? Каква въдица да си купя още една като за начало през 2020-та година ? Също така от моя скромен опит е добре да се ползва атрактивна захранка ,да се пази тишина и да си облечен в маскировъчни дрехи. :fishing1:

Каква е разликата между спинингов риболов и бомбарда/сбиролино???
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от antivik »

Ей....много питанка, много нящо....то за да се отговори на всичкото, цялаенциклопедия требе да се напише :shock: . А па относно най-успешния и най-сигурния риболов... :roll: , аз поне се сещам само за 1 вид - в магазина със стръв 20-толевка, от това по-сигурно нема.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

antivik написа:Ей....много питанка, много нящо....то за да се отговори на всичкото, цялаенциклопедия требе да се напише :shock: . А па относно най-успешния и най-сигурния риболов... :roll: , аз поне се сещам само за 1 вид - в магазина със стръв 20-толевка, от това по-сигурно нема.
Весело посрещане на новата година, би ли започнал да пишеш от енциклопедията, пък колегите ще я допълват ? Умишлено не писах във фейса,тъй като там само се подиграват и те блокирват! Отговори на първите няколко реда само моля, като за начало.Мерси!
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от antivik »

koko95 написа:
antivik написа: Весело посрещане на новата година, би ли започнал да пишеш от енциклопедията, пък колегите ще я допълват ? Умишлено не писах във фейса,тъй като там само се подиграват и те блокирват! Отговори на първите няколко реда само моля, като за начало.Мерси!
Как точно да ти се отговори на "Отговори на първите няколко реда" :( при положение, че в тях няма никакъв въпрос... Освен това в следващите няколко реда, сам казвате, че не сте се ориентирал към вида риболов....Никой не може да ви ориентира, това каквото хареса на вас едва ли ще се хареса на мен. Това което е подходящо за вашите години и здравословно състояние едва ли ще е същото като за някой друг.
На следващите редове също не може да се отговори :cry: щот на различните места, през различните сезони, на различните начини на риболов и успехът е различен.
Вместо писане от рода на"...би ли започнал да пишеш от енциклопедията, пък колегите ще я допълват ? ", по-подходящо щеше да е "Колеги, препоръчайте ми някои заглавия и книги от които мога да прочета и науча нещо повече за въдичарството и спортния риболов?" или още по-добре да намериш някой и да тръгнеш с него по водите, там на практика ще решиш какво и как. :drinkers:
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от Ачо ♣ »

antivik написа:........ от които мога да прочета и науча нещо повече за въдичарството и спортния риболов?" ..
Вик, приятелю, не се връзвай на питанките на въпросния "колега" - та той е регистриран още през 2012 год., почти осем годишен престой в риболовен форум....!?!?
И да задаваш подобни въпроси означава, че очакваш на "кукичката на наивността" да получаваш отговори!!!

Вик, използвам случая да ти честитя Новата година, като ти пожелавам много здраве и късмет, риболовът е хоби, важното е да сме здрави, за да му се наслаждаваме!!!
:drinkers:

П.П.
Енциклопедия не е нужна, в тоз форум има всичко от А до Я за риболова.............
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

antivik написа:
koko95 написа:
antivik написа: Весело посрещане на новата година, би ли започнал да пишеш от енциклопедията, пък колегите ще я допълват ? Умишлено не писах във фейса,тъй като там само се подиграват и те блокирват! Отговори на първите няколко реда само моля, като за начало.Мерси!
Как точно да ти се отговори на "Отговори на първите няколко реда" :( при положение, че в тях няма никакъв въпрос... Освен това в следващите няколко реда, сам казвате, че не сте се ориентирал към вида риболов....Никой не може да ви ориентира, това каквото хареса на вас едва ли ще се хареса на мен. Това което е подходящо за вашите години и здравословно състояние едва ли ще е същото като за някой друг.
На следващите редове също не може да се отговори :cry: щот на различните места, през различните сезони, на различните начини на риболов и успехът е различен.
Вместо писане от рода на"...би ли започнал да пишеш от енциклопедията, пък колегите ще я допълват ? ", по-подходящо щеше да е "Колеги, препоръчайте ми някои заглавия и книги от които мога да прочета и науча нещо повече за въдичарството и спортния риболов?" или още по-добре да намериш някой и да тръгнеш с него по водите, там на практика ще решиш какво и как. :drinkers:
\
Ходил съм и горе-долу съм се ориентирал на невидима плувка,сбиролино,бомбарда,feeder,дъно и спининг риболов като цяло. Но се чудя кой вид е по-успешен риболов като цляо, за да практикувам него най-често.
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

Ачо ♣ написа:
antivik написа:........ от които мога да прочета и науча нещо повече за въдичарството и спортния риболов?" ..
Вик, приятелю, не се връзвай на питанките на въпросния "колега" - та той е регистриран още през 2012 год., почти осем годишен престой в риболовен форум....!?!?
И да задаваш подобни въпроси означава, че очакваш на "кукичката на наивността" да получаваш отговори!!!

Вик, използвам случая да ти честитя Новата година, като ти пожелавам много здраве и късмет, риболовът е хоби, важното е да сме здрави, за да му се наслаждаваме!!!
:drinkers:

П.П.
Енциклопедия не е нужна, в тоз форум има всичко от А до Я за риболова.............
Бях се регистрирал с цел да ми препоръчате каква първа въдица да си купя,но след различни мнения и от двете страни брега,се оставих на мнението на продавача в един от магазините в орозов(София бул.Възраждане) , и грам не съжалявам. ИМАМ DAM ONLINER TELESPIN 30-60 ГРАМА И ГРАМ НЕ СЪЖАЛЯВАМ ОТ ВЪДИЦАТА. ПЕРФЕКТНАТА ПЪРВА ПРЪЧКА,КОЯТО ДА НЕ Я ЖАЛИШ ГРАМ И ДА НЕ ТИ ПУКА АКО СЕ СЧУПИ. САМО МАКАРАТА ЩЕ СМЕНЯ,ЧЕ МОЙТА Е С ДРАГ 6КГ,КОЕТО Е МАЛКО ЗА ВЪДИЧКАТА. :fishing12: Имам една стара книга купена от пл.Възраждане в София,която трябва да прочета от части(за риболов).
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от antivik »

Ачо ♣ написа:
antivik написа:........ от които мога да прочета и науча нещо повече за въдичарството и спортния риболов?" ..
Вик, приятелю, не се връзвай на питанките на въпросния "колега" - та той е регистриран още през 2012 год., почти осем годишен престой в риболовен форум....!?!?
И да задаваш подобни въпроси означава, че очакваш на "кукичката на наивността" да получаваш отговори!!!

Вик, използвам случая да ти честитя Новата година, като ти пожелавам много здраве и късмет, риболовът е хоби, важното е да сме здрави, за да му се наслаждаваме!!!
:drinkers:

П.П.
Енциклопедия не е нужна, в тоз форум има всичко от А до Я за риболова.............
Благодарсок БАЧО АЧО,
Честита, Успешна и БЕЗ Болежки новата и на тебе, за рибарлъка си прав само хоби и веселба и е според възможностите на човека, всеки си знае какво му е и какво и колко може/все някога идва момент артиста да слезе от сцената, ездача от коня, а па въдичарите (примерно) да се откажат от дълги излети с преспиване, но мерака си е мерак и човек е доволен и от малкото.
Да си жив и здрав и дано скоро пуснеш ново филмче/че нещо вече са много малко в темата за излета/.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

Ще отговаряте ли или ще се лигавите ? :fishing6: :fishing6: :fishing6:
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от icefire »

koko95 написа:Ще отговаряте ли или ще се лигавите ? :fishing6: :fishing6: :fishing6:
Колега , доста нахално и наивно от твоя страна !!!
Колкото до въпросите Ти !!! Спокойно можеш сам да си отговориш , просто прочети повече теми от разделите тук във форума .
И ... за първи път чета и чувам за някакви " НЕВИДИМИ" такъми , като плувки сбиролинота и т.н.
Там е проблемът , че видиш ли теб те мързи да четеш ! Също така , въпроси от родът на : " кой риболов е най-уловист" .. това е инфантилно-наивен въпрос ...
Горе главата , не унивай и не се сърди , приеми бележките ми за "градивна критика" ... на 24 години ... аз започнах с риболовът след 40 :) .. на 24 пиех по кило и канче .. и се интересувах само и единсвено от жени ... а хеви-метъла беше моето кредо :) ...
Желая ти успех !!!
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от Desert Leo »

Най-успешен риболов се прави на ... басейна при олимпийски игри. :fishing1: Като се започне от квалификационните серии, та до финала що рибета могат да се наскубят. Та в тази връзка драга на макарата е важен! :lol: :lol: :lol:
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от butnik »

Първо си избери метод на ловене,всички са си продуктивни ,ако си наясно с материята.Започни първо с плувка,купи си една болонезка 5м и от там започвай да градиш.Това фибростъкло едва ли е 340гр,но нейсе.Моят съвет е да си направиш труда да отвориш раздел Сладководен риболов и да започнеш да четеш.Човек се учи цял живот,ако нещо не ти е ясно,то питай.Но така формулиран въпрос е труден за отговор.
Дори само на Орозов магазина да остане ще сменя хобито,но от него вирбел няма да си купя.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от Desert Leo »

Тази мода "избери метод на ловене" не мога да я схвана. Явно съм стар(омоден). :)
Има три основни въпроса:
1. КЪДЕ?
2. КАКВО?
3. КОГА?
Отговорите им дават и отговор на въпроса КАК?
Рибите си имат свое поведение, което зависи от много фактори, но не и от нас, затова ние трябва да се съобразяваме с това.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от butnik »

Какво е странното за избора-плувка ,фидер,карп,сом,спининг .Или ти ходиш с всички въдици ако не ще на плувка,воблер,ако не ще на воблер,тапа с рибка за щука и т.н.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от дядо тричко »

koko95 Поздравления за ентусиазма и наслука. В зависимост от мястото на риболов и рибата се избират оптималните варианти за риболов. Като посетиш даден водоем веднага схващаш нещата за начина на риболов и техниката, която е специфична за всеки водоем и сезон. Една разходка и среща с редовно посещаващите местата, можеш да получиш най точната информация. Която не може да ти даде никой тук, защото всеки водоем е специфичен. Успешният риболов зависи от наличието на риба, повече от оборудването. Ако посетиш арендовани язовири през активният летен сезон със сигурност ще уловиш шарани, което няма как да се случи в държавните язовири без значение от въдицата ти. Шарана се лови и със корда навито на шише, както са го ловили преди, когато в язовирите е имало шарани. А сега без лодка и сонар е невъзможно.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”