Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
jordanpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 810
Регистриран на: Нед Мар 15, 2009 2:04 pm

Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от jordanpetkov »

Надуваеми лодки.
Дискусия, марки и модели?
На пазара има много модели и марки надуваеми лодки.
Както в България, така и в чужбина, избора е мнОго голям.
Цените също са с големи разлики както тук така и навън.
Често задавани въпроси са, каква надуваема лодка да си купя?
Ако можем.........., до колкото е възможно, да внесен яснота по казуса, според цена и качество да ги подредим?
Тъй като е зимен сезон, да потропаме по клавиатурата, да разчешем езиците, да поспорим колегиално, тъй като в спора се ражда истината!
Идеята на темата е следната, да се направи нещо като анкета, кои марки, модели, надуваеми лодки са качествени, надеждни, издръжливи, бързи, и като цена качество са поносими?
С тази тема можем да си помогнем с мнения и на нови колеги, в избора на надуваеми лодки!?
Моля колегите да изказват мнения за лодки, който са ползвали лично и имат преки наблюдения, върху марката и модела!
Напоследък се говори доста сериозно за скорост, пример две различни лодки с еднаква дължина, и един и същи мотор развиват максимална различна скорост?
Сигурно има и още параметри за който не се сещам, надявам се в хода на разговори да коментираме, всичко за надуваиките?
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от nabor4eto »

не съм много сигурен , че посочването на марки е коректно, та за това няма да посочвам такива...аз съм имал две надуваеми лодки от различни марки , които съм купувал от магазин - нови. Естествено и двете са били произведени в Китай, но няма лошо. Едната я закупих за 980лв чисто нова 3,20м , но на промоционална цена, използвах я година и я продадох , като човека който я купи е използва все още и лодката е в много добро състояние /балони и транец/. Другата лодка струваше с около 1000лв повече - 3,00м, а ми вършеше абсолютно същата работа. И двете съм ги ползвал с един и същи двигател, като разликата в скоростта им беше пренебрежимо малка. Мисля, че за надуваемите лодки е важно от какъв материал/колко дебел/ са направени, транеца от какъв материал е направен и по какъв начин са "лепени" балоните. Колкото до скоростта на движение спорен мен е определящ мотора, а не марката на Надуваемата лодка.

П.С...в момента имам РИБ и съм в пъти по-доволен
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
jordanpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 810
Регистриран на: Нед Мар 15, 2009 2:04 pm

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от jordanpetkov »

nabor4eto написа:не съм много сигурен , че посочването на марки е коректно, та за това няма да посочвам такива...
Защо да не е коректно посочването на марки и модели?
Идеята е точно за мнения, марки и модели, нали за това са форумите, да си помагаме като се изказват мнения!?
Ще кажа моето мнение, базирано на личен опит, с което не ангажирам никого, но съм сигурен че ще помогне на колеги да не правят моите грешки.
Тохамаран 3,20м. още на първата година започна да се разлепва почти на всякъде, на година и половина се разлепи транеца, абсолютен китаиски боклук!
Ямаха 3,40S. много удобна и широка лодка, но само до тук, след 2 месеца се разлепиха всички емблеми, и държача на едното гребло, между транеца и балона започна да пропуска вода!
Line Winder 3м. ползвах я 4год. без нито един проблем, и още четири щеше да изкара, но я откраднаха на Пясъчник,
Monkstar85
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Нед Май 28, 2017 9:39 am

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от Monkstar85 »

Аз ползвам вече три години надуваема лодка Skipper украинска лодка 3.10 купена нова нямам разлепено никъде ползвам я всяка седмица по 2 пъти като я надувам и раздувам всеки път ползвам я само в морето мия я със сладка вода само като я зазимявам и съм много доволен не съм имал проблеми с нея
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от nabor4eto »

jordanpetkov написа:
nabor4eto написа:не съм много сигурен , че посочването на марки е коректно, та за това няма да посочвам такива...
Защо да не е коректно посочването на марки и модели?
Ами , защото си мисля, че не е редно да се прави реклама на една марка, а пък да се оплюва друга - свободно...Мисля, че това трябва да тава на "лични съобщения". Във форума има хора , които са представители на една или друга марки надуваеми лодки, така че за това мисля, че е некоректно. Но това е лично мнение , което не натрапвам на никого.
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от КИРО »

И аз не виждам смисъл за такава дискусия.
Просто има много причини една лодка да се разкапе по-бързо,
отколкото друг модел.
Ако почна да пиша,отиде деня ми де.И пак няма да бъда обективен.
Най - лесно се ориентирайте по цените на лодките.
Едната струва 3 500лв / другата със същите параметри 1 200лв.
Не очаквате по-евтината да издържи колкото скъпата нали?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Ouki
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юли 25, 2014 12:00 pm
Обратна връзка:

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от Ouki »

Здравейте,

някой дава ли надуваема лодка под наем.

благодаря :fishing7:
Аватар
Ribar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 9:45 pm
Местоположение: Стара Загора, Варна

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от Ribar »

КИРО написа: Най - лесно се ориентирайте по цените на лодките.
Едната струва 3 500лв / другата със същите параметри 1 200лв.
Не очаквате по-евтината да издържи колкото скъпата нали?
Киро, ти си ми кумир, както се казва, тук във форума, поради ред причини, но този път не мога да се съглася. Не, че имам опит с лодките, но както има боб чорба за 1.20лв (400гр), така има и фюжън боб с кълнове и сьомга за 25лв (78гр)..едното е евтино и без никакви екстри, ядеш го в кръчмата на гарата, другото е скъпо, блъскано с екстри и претенции и го ядеш в гурме ресторант на известен шеф готвач. С този тъп пример искам да кажа, че донякъде си прав, но по-скъпите лодки са просто по-удобни, с повече екстри (или дори само с възможност за екстри) и голямо име...също като колите, смартфоните и всичко останало..
Аз също съм със Skipper, моята е по-малка от на колегата по-горе и нз как е при него, но моята е тясна и неудобна след 5-6ти час, с двама е чиста мъка, но като съм я купувал (~450лв нова) съм бил наясно с тези неща. Та, както всички по-горе, така и аз да обобщя - зависи кой какво иска.
Аз лично съм много доволен от моята. 2.60, максимално допустим двигател е 5к.с., ако няма силен вятър насреща и вълни, излиза на глисаж без проблем, с двама не ще, ама то си е нормално. Миех я при всяко излизане със сладка вода първите 3 пъти, после ми омръзна, имам я от началото на предния сезон (2019), не съм я ползвал повече от 20 пъти, но съм си много доволен. Сега е блъскана с морска вода, пясък и водорасли, щото последния път трябваше набързо да се прибера и седи вече 3 месеца така в чантата си, ще се моля да е здрава като я отворя някой ден, ако не - пак ще търся :)
Извинявам се за множеството отклонения от темата и за дължината на поста. Дано съм бил полезен.
Риба има глава дълга 9 см. Дължината на опашката е равна на дължината на главата плюс половината от дължината на тялото. Дължината на тялото е равна на дължината на главата плюс дължината на опашната. Колко дълга е рибата?
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от КИРО »

Няма как да съм прав за всички,все ще има някакви други мнения,
които е добре да се видят.
Много пъти съм казвал,че няма перфектна лодка,има такава която
ще ти легне на душата - а кусурите всеки ги вижда от собствен ъгъл.
Затова казвам,че е невъзможна някаква класация да се прави за лодките.
Да се вземе една марка,пак има разлики - защото едни знаят как да си пазят лодките,
другите наесен ги подпират отстрани на сайванта,и не ги интересува повече.
Първите карат по десетина години,вторите на трета четвърта година почват да се чешат
по темето - що така ве Миме? Ти скоча и на марката и т.н. де.
Скоро отказах ремонт на една HONDA.Отгоре я гледаш перфектна,отдолу
"изгоряла" от слънцето,ами не става за ремонт.Ти го лепиш 30 50см шев,
той на следващото влизане продължава да се отваря нататък.
Не е виновна лодката,а съхранението И.
Преди това пак отказах пък един малък зодиак,по същия начин съхранявана.
В една класация можеш ли тези две марки да ги поставиш зад Каймана примерно?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
pax
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:24 pm

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от pax »

Здравейте!

Да се включа и аз, макар и със закъснение.
Имам Tohamaran 2.70 - от 2008г., купих я на 1.5г. от колега от форума. От лодката съм много доволен във всяко едно отношение, с едно изключение - разлепя се. Не само при транеца, а и ключовете на греблата. И не само моята, а и други от същата марка съм виждал разлепени - и тук, и в Гърция.

Два пъти съм я лепил сам, последните два пъти - в Горубляне. Като равносметка - транецът е за смяна.

Сигурно има значение начинът на съхранение, но освен в сгънато състояние при мен няма друг вариант. За тази година ще си търся малко по-голяма - вероятно украинска. Ако нещо ѝ липсва като оборудване спрямо сегашната - ще си го поръчам. Не виждам смисъл за 2-3 седмици в годината да инвестирам в западните марки. Познавам хора и с Хонда, и с други топ марки, съхранявани по всички правила, надути, но и те се разлепят, макар и не толкова често като моята.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от КИРО »

Здрав ли ти е самия транец?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от Don4o_62 »

Гледам голяма дискусия за лодки...няма лошо в спора се заражда истината :D та да вметна и аз нещо от моя скромен опит с надуваемите лодки :wink: почнах още около 85- та год. с Уфимка с 20 лепенки,нормално :wink: щото нямаше тогава тогава:D по нататък взеха да излизат полека,около 90 - та взех една 3,20 от Италия с дървени плоскости и разни страници да я опъват отвътре,гробница,но за времето номер 1 :lol: после взеха повече да вкарват и почнах от 2,60 до 3 и кусур, коя с надуваема дъно,коя с плоскости,коя без кил с кил и т.н.,после взех една Лине линдер или там как се казва :lol: 2,60 карах я 3 - 4 г. здрава излезна,после Тохамаран 3,20 чистак бърсак нова в чанта,още на първото излизане,гледам взела се отлепя....замина,после какво...чуденка :roll: и по същество :D видях едни Корейски в Метро ги бяха пуснали за кратко 3,20, големи балони,алуминиево дъно,стабиляга отвсякъде :D взех една втора цедка :lol: и се родих :wink: няма отлепяне на балони,транци и т.н. всичко беше топла спойка като на старите Зодиаци 3,20 - и такава имах :D - но сега новите не струват,смених 3 такива Корейски и съжалявам :( после минах на Хонда Марине с надуваемо дъно за по лека,НО пълен ташак са тия лодки, имат супер вид и изработка визуално но се разлепят по балоните след няколко год. и няма оправия,2 смених и повече не искам да чуя за тях,имах и Барк 2,60 но се оказа малка и тясна за големи язовири,здрави са,сега имам Колибри 3 00,м. с големи балони и за мен е добра лодка,седи в гаража надута от година от как я взех,и още не е виждала вода :lol: но да има :D в момента Руските лодки са на най ниски цени и със голямо качество като скъпите,и никой не може ме обори в противното :wink: говорим за лодки с транцева дъска,не някакви надуваеми презервативи :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Venkicha
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 9:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от Venkicha »

Аз имах една единствена лодка надуваема твърдо алуминиево дъно 3.30 м. и се скапа за 3 год. до състояние на тотален брак. Куих ячисто нова. Измивана след всеки риболов съхранявана върху колесар с покривало и в гараж . И сега се ориентирах към стъклопластова. Повече никога не бих си купил надуваема. Предимство на надуваемите лодки според мен е че са малко по стабилни от твърдите и малко по леки. И това е всичко . Всичко друго е минус.
Най-посещаваният риболовен форум : въй въй въй.nariba.com
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от Don4o_62 »

Просто си попаднал на някоя шир потреба с евтин матрял,има надуваеми от старото поколение,дето искаш да я отлепиш,плата се къса, но не поддава,такива бяха Зодиак 3,20 с дървено дъно и ония Корейските дето писах, З Роу се чете,няма отлепяне,имах една от Украйна,тук ги няма,пишеше нещо като Ширв,не Шелф :wink: нова я взех и егахти и лодката,дебел матерял,без да исках я боднах до предпазната лента и исках да я залепя в дълбочина по лентата,няма отлепяне....взе да се къса плата :roll: та такива работи за Руските лодки днешно време :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
pax
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:24 pm

Re: Надуваеми лодки. Дискусия, марки и модели?

Мнение от pax »

С известно закъснение отговарям на Киро.
Като цяло транецът е здрав, но в долния десен ъгъл по времето на самодейността ми по лепене имаше луфтове и влизаше по малко вода. В горната част ползвах дърводелските стяги /малко им е рамото/ и се залепи добре, но долу ... Точно там транецът малко е разцъфтял. Разцъфтял - имам предвид след миналогодишното лепене не пуска вода оттам, или почти не пуска, но хората в сервиза ме посъветваха да го сменя, въпреки че може и така да се кара. Две седмици я мотах по морето и не съм имал проблеми, но тази година ще я шитна, на когото му се занимава с нея. Заради дългогодишен и ненавреме идентифициран проблем с двигателя, почти не съм я карал ... Ще търся 3-3.20м и вероятно ще е със шперплатовите дъна - по здравословни причини се налага да компенсирам разликата в теглото на лодката с теглото на дъното.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”