Макара и пръчка за джиг на заргана

Модератори: Димо Михалев, dobria1

brainwave
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Сеп 02, 2008 3:31 pm

Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от brainwave »

Здравейте колеги, тази година смятам да ловя на джиг зарганата вместо бомбарда заради кризата с морския червей. Четох, че макарата Tica Cambria LD 2000 е добра като качество и тука я има на цена 61 лева. В чужд сайт ми излезе Tica Cambria LY2050 около тази цена, прилагам снимка. Въпросът ми е има ли съществена разлика и коя е по-добрата според Вас? За пръчка ми препоръчаха бюджет до 100 лева Dragon Millenium FL 2,30 дължина. Гледах и на Робинсон и Микадо, някой ако е ползвал такава или друга марка за джиг да драсне два реда. Благодаря :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
gogo3
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 247
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 11:16 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от gogo3 »

Според мен е важно как ти усещаш пръчката с макарата. Всеки има лични предпочитания, преди 2 седмици си закупих комплект за точно такъв риболов, но не мога да ти кажа марките, защото не паза опаковките. Въдица 2,40 с акция 10-25гр, макара 3000 + плетено влакно 0,10 излезе около 150лв.
Поздрави
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Бобo »

Здраво,колега brainwave!
Споделям с какво ловя вече две години и съм доволен.
Въдица : Major Craft Turel TUS-732L 5-15 гр.
Макара : Shimano Stradic fk 4000.
Покривам чудена дистанция с 12 и 14 гр. пилкери (не мисля,че за зарган ти трябват по-големи грмажи).
За по-малките пилкери до 8гр. съм с :
Въдица : Major Craft Crostage CRX-S732AJI до 10гр.
Макара : shimano stradic ci4 2500.
Чудесна сопа за лайт извращения.Мята далеч.Зарганите си удрят яко и усещането е супер.
Ако ще махаш цял ден ще ти трябва лек такъм,иначе ще почиваш често(щото това не е водене на въртяща блесна).
Наясно съм,че не е в настоящият ти бюджет.Просто споделям...
sda_65
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 6:52 pm
Местоположение: Аксаково

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от sda_65 »

Здравей, зарганата може да я ловиш с такъм от 100 до 1100лв. ,въпрос на възможности ! Важното е да избереш кое ти харесва, плътен /мек/ или кух /твърд/ връх на въдицата.Въпрос на усещане. Онзи ден със синът ми ловихме заедно, аз с такъм за 700лв. той с за 120лв. и резултата е равен. Не искам да споменавам марки и такъми , но такъм за 120лв. върши прекрасна работа.Другото е снобария, не изключвам никого. Поздрави!ю
PS. Пробвах пръчки /защото те са важни/ на Dragon,Savage, Tubertini i Gad в размер 2,15- 2,45 и акция до 25гр.
hristov666
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 2:58 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от hristov666 »

Колега, сглобяваш си един лаврашки комплект за Бяло море и ше биеш и зарганата с него тука. Само, че за да постигаш далечни замятания ше ти трябва читав конец и колкото по-тънък толкова по-.... Истината тука е качествената макара, не толкова пръчката. Необходимо условие е ролката на бигела да е с лагер -"поне един", да се върти безпроблемно, да я смазваш редовно и не на последно място да реди добре конеца на шпулата. Това е според мен.
Аватар
radoadvokat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 5:05 pm
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от radoadvokat »

sda_65 написа:Здравей, зарганата може да я ловиш с такъм от 100 до 1100лв. ,въпрос на възможности ! Важното е да избереш кое ти харесва, плътен /мек/ или кух /твърд/ връх на въдицата.Въпрос на усещане. Онзи ден със синът ми ловихме заедно, аз с такъм за 700лв. той с за 120лв. и резултата е равен. Не искам да споменавам марки и такъми , но такъм за 120лв. върши прекрасна работа.Другото е снобария, не изключвам никого. Поздрави!ю
PS. Пробвах пръчки /защото те са важни/ на Dragon,Savage, Tubertini i Gad в размер 2,15- 2,45 и акция до 25гр.
Добро утро, колега здравей. Не съм съгласен с твоето заключение, че всичко по скъпо е снобария. Аз например в началото лових с по еврини такъми. Придобих известен опит и започнах да надграждам. Взех по висок клас такъми, с които ловя и до днес. Когато усвоиш някакъв риболов търсиш малките неща, които ти доставят още по голямо удоволствие. Можеш да сравняваш и разбираш разликата в по качествените изработки. Разбира се това опира и до възможности. Иначе успешно можеш да ловиш и със ефтини и скъпи такъми. Стига да знаеш как да го направиш. Ти самия ловиш със скъпи такъми, което значи, че търсиш нещо друго освен пълната кофичка. Поздрав.
sda_65
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 6:52 pm
Местоположение: Аксаково

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от sda_65 »

Добро утро,колега.Съгласен съм с вас.С качествени такъми кефа а друг. Аз ходя на риба за кеф, а както е известно кеф цена няма.Поздрави!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от rap66 »

sda_65 написа:... със синът ми ловихме заедно, аз с такъм за 700лв. той с за 120лв. и резултата е равен. Не искам да споменавам марки и такъми....
А ако помолим да споменеш :D
sda_65
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 6:52 pm
Местоположение: Аксаково

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от sda_65 »

Ами освен да спомена.Бюджетния вариант, пръчки Gad Fair 2,28cm. 3-15 gr. и Seika Shibuya 2.40 м. 5-20 g. и макари Риоби Екусима 2000 и Касткинг Шарки 2000 .
sirius3
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 277
Регистриран на: Сря Фев 20, 2008 8:02 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от sirius3 »

тая макара е пълен боклук за тиката де!
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от HITMAN »

Определено недей тази тика, по-добре Ryobi Virtus.
brainwave
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Сеп 02, 2008 3:31 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от brainwave »

Благодаря на всички за съветите. Поръчах Тиката, но нещо не ми хареса и я смених за Риоби Заубер CR2000. Четох някъде, че слабото им място била ролката на бигела, но ще пиша след време как се държи на морето. Гледах пръчките на Berkley-Cherrywood HD Spin 2.40 м и тези на Dragon millenium FL 2.30 м. Първата е около 70 лева, другата около 100. Някакви мнения по този въпрос или предложение за друга пръчка, от която сте доволни?
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от nkolev66 »

brainwave написа:Благодаря на всички за съветите. Поръчах Тиката, но нещо не ми хареса и я смених за Риоби Заубер CR2000. Четох някъде, че слабото им място била ролката на бигела, но ще пиша след време как се държи на морето. Гледах пръчките на Berkley-Cherrywood HD Spin 2.40 м и тези на Dragon millenium FL 2.30 м. Първата е около 70 лева, другата около 100. Някакви мнения по този въпрос или предложение за друга пръчка, от която сте доволни?
Здравей колега,
Слабо място на Заубера бяха предишните модели, там ролката на бигела беше поставена във някаква безмислена черупка, която имаше способността да събира водата и да я вкарва при лагера. Това нещо беше особено силно изразено при ползване на конец (плетено влакно), защото той за разлика от монофила носи повече вода до макарата. Тази CR2000 със "стандартна" за повечето макари ролка е по-добра и при хубави лагери, редовно миене (при морска употреба) и поддръжка, би трябвало да изкарва с един лагер в пъти повече от старите модели.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от rap66 »

На Зубера най малкия му проблем е лагера на бигела. По големия е бавната осцилация (бради) и тежкия бигел (затваряне при изхвърляне). Да, имал съм Заубер, ползвал съм го, имам и наблюдения над много други на познати.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

Моля колегите с опит и в час на риболов на зарган с пилкер за съвет относно: въдица за джиг Focus Expert Spin 2.70m/ 10-30 gr , тегло 180 гр.Ще се оборудва с Daiwa Exelent 2500 , плетено влакно 0.10 мм.
Подържах я в ръкятя си и туичвах с нея: леко се гъне и играе в горната си част~30-50 см.Смятам да използвам пилкери от диапазона от 10 до 25 гр.: понякога рибата е на дистанция, а и вятърът не липсва.
Допада ми и бюджетната цена.
Предварително благодаря на отзовалите се!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”