Зарган 2020

Модератори: emo vasilev, alekst

Публикувай отговор
Аватар
Мilena
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2593
Регистриран на: Съб Апр 27, 2019 12:00 am

Re: Зарган 2020

Мнение от Мilena »

L_G написа:
Извинявам се за проявеното недоверие от моя страна!
:smt023
Аз съм си АЗ :wink:
https://youtu.be/tAGnKpE4NCI
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Зарган 2020

Мнение от L_G »

Мilena написа:
L_G написа:
Извинявам се за проявеното недоверие от моя страна!
:smt023
Приема се :D .

Въпрос - аз лично се запалих по морския риболов от миналата година и реално ми е първа пролет-лято да ловя. В контекста на това, кога наистина се очаква заргана, само есента, пролетта, или при по студена вода или...?
Питам съвсем умишлено защото някъде в нета попаднах на статия, че започвал от май-юни да кълве.
Аватар
Мilena
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2593
Регистриран на: Съб Апр 27, 2019 12:00 am

Re: Зарган 2020

Мнение от Мilena »

Ще отговоря откровено!
Аз лично, обожавам риболова на зарган, и в интерес на истината го очаквам с нетърпение! Той за мен започва от средата на септември и принципно завършва преди началото на декември.
Тази година обаче, имах щастието да повярвам на един непознат приятел, благодарение на който си се накефих и през месец март.
Много благодарности към El Pescador! !!!
Извинението ми беше, благодарение на него! :wink:
Аз съм си АЗ :wink:
https://youtu.be/tAGnKpE4NCI
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Зарган 2020

Мнение от stefannankov »

rap66 написа:Едно проучване на плодовитостта на заргана.

https://link.springer.com/article/10.10 ... 010-0233-0
Април и Септември, ловим го когато идва край брега да си хвърля хайвера. Това не значи че през останалото време го няма. Но е по рядък.
Това изследване е за адриатическо море, в него има един любопитен за мен текст, че заргана се придвижвал към бреговете при размножаване, и към дълбочините когато не са размножава. Което според мен е грешка, понеже се разсъждава от гл.точка на големите риболовни траулери, които не могат да дойдат близо до брега с мрежа, която трябва да се ползва на дълбочини от повече от 20 м, така както е описано в това изследване. Според това изследване заргана в адриатическо море започва да натрупва хайвер през пролетните месеци, най-активно снася през Април, Май и Юни , а хванатите през юли и по-късни месеци екземпляри са изцяло изразходени - без хайвер. При описанието на размножаването се споменава че зарганът се опложда стадно и трябва да формира големи стада когато се отделят и двата вида хайвер. Аз мисля, че ние го хващаме край брега едва когато е завършил размножаването именно защото нашите брегове не са дълбоки.. От тази статия взех друг източник - учен от турция, който е изследвал заргани край Синоп, в Черно море, публикувана 2006 г. Според турската статия нашия зарган започва да натрупва рязко хайвер през Май, и го освобождава до около Септември. През октомври нашия зарган вече няма хайвер, както е посочено и в турското изследване. Според мен за оплождането зарганът отива на дълбоко, за да формира тези големи пасажи, а през останалото време е близо до брега при съответните условия , за да се храни. Затова лятото е много голяма рядкост да се хване от брега, и започваме да го хващаме чак през есента. Турското изследване обаче апелира, минималния размер на хванатия зарган да започва от около 40 смя, за да му се позволи да се размножава повече...
Population_biology_and_status_of_exploitation_of_i.pdf
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Зарган 2020

Мнение от rap66 »

Късна есен, когато вече по буните беше рядкост, пред Златните на рифа, при тихо време беше кал, по една чанта 35 л. сме пълнили двама за 2-3 часа. на джиг. Така че съм склонен да вярвам че Април и Септември се приближава до брега, а през останалото време стои навътре
Qnislaw
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Яну 11, 2017 5:16 pm

Re: Зарган 2020

Мнение от Qnislaw »

Вчера на Ной, 17:00-18:30 капо без удар даже, само водорасли
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Зарган 2020

Мнение от stefannankov »

rap66 написа:Късна есен, когато вече по буните беше рядкост, пред Златните на рифа, при тихо време беше кал, по една чанта 35 л. сме пълнили двама за 2-3 часа. на джиг. Така че съм склонен да вярвам че Април и Септември се приближава до брега, а през останалото време стои навътре
А защо най-хубавия му улов е Октомври и Ноември, тогава?
Аватар
stareca
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Нед Фев 26, 2017 4:44 pm
Местоположение: Бургас

Re: Зарган 2020

Мнение от stareca »

stefannankov написа:
rap66 написа:Късна есен, когато вече по буните беше рядкост, пред Златните на рифа, при тихо време беше кал, по една чанта 35 л. сме пълнили двама за 2-3 часа. на джиг. Така че съм склонен да вярвам че Април и Септември се приближава до брега, а през останалото време стои навътре
А защо най-хубавия му улов е Октомври и Ноември, тогава?
Изминалата и началото на тази година според мен не е критерии за заргана въобще щото само това имаше и то по много.Нека изчакаме нормална зарганска година или слаба такава тогава може да се направят изводи .През годините всяка година го търся целогодишно единствено 2016 съм хващал началото на годината и тази година разбира се последния риболов го направих края на март месец и беше успешен април дори даде още повече .Да не говорим че тази година налиташе на стръв която е пробвана от петилетка поне и не е скачал на нея (не визирам железцата)става дума за бял и сушен морски.
fozi
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 6:08 am
Местоположение: kavarna

Re: Зарган 2020

Мнение от fozi »

10202009(001).jpg
Последните разцвеки за зарган.Изненадан бях миналата година налиташе на тия железца. Заради малките дози с червеи минах на това. Колега ми даде такова джигче и останах впечатлен. Сега вече си ги дялкам сам. В комбинация с калмарче налиташе не само зарган а и хариб. Дано тази година да се задържи като миналата. Тръпката да я ловиш тази риба е невероятна.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
zargan1
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:23 am
Местоположение: Варна

Re: Зарган 2020

Мнение от zargan1 »

Вероятно повечето от пишештите по форума са млади момчета и не знаят, че преди години , когато бомбардите
не бяха познати, зарганът се ловеше на плувка с тежест от 25 грама и бидем около 30 см.За стръв се ползваше белена скарида и никой не копаеше червеи в езерото. Та така !
dido18
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Сеп 15, 2013 2:03 am

Re: Зарган 2020

Мнение от dido18 »

zargan1 написа:Вероятно повечето от пишештите по форума са млади момчета и не знаят, че преди години , когато бомбардите
не бяха познати, зарганът се ловеше на плувка с тежест от 25 грама и бидем около 30 см.За стръв се ползваше белена скарида и никой не копаеше червеи в езерото. Та така !
Ми отивай да ги ловиш така :lol: на 2 рия риболов ще си с пилкер :D :drinkers:
fozi
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 6:08 am
Местоположение: kavarna

Re: Зарган 2020

Мнение от fozi »

Това със скаридата и плувка та бе за сафрид
! Заргана бе на желязо
Аватар
iramdei
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 11, 2019 11:15 am

Re: Зарган 2020

Мнение от iramdei »

fozi написа:Това със скаридата и плувка та бе за сафрид
! Заргана бе на желязо


Не само за сафрид .Класика беше кука N5 на застой , на белен гюмюш или белена скарида на плувка 20гр . Верно е че тогава се ловяха по малко бройки , но бяха качествени , едри риби . От както се започна с червея рибата издребня . Може би причината да не е само в червея а да няма едро . Времената се менят ...
... НАСЛУКА НАВСИЧКИ ...
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Зарган 2020

Мнение от Pe6o_Tikvata »

И аз преди 22-24г. започнах риболова на зарган на плувка самоделка от топчета за пинг понг а за тежест ползвах олова от пломби от влаковете , за стръв филе от атерина , че белената скарида бързо заминаваше.Кука 6 номер и взимах по 10-15 заргана на ден и си мислех че хващам по много.Няма да забравя като занесох на баба на село такава риба , защото казваше че нямало такава риба с човка и зъби , като била расла на село не значело че била проста ех спомени :drinkers:
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Аватар
stareca
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Нед Фев 26, 2017 4:44 pm
Местоположение: Бургас

Re: Зарган 2020

Мнение от stareca »

Pe6o_Tikvata написа:И аз преди 22-24г. започнах риболова на зарган на плувка самоделка от топчета за пинг понг а за тежест ползвах олова от пломби от влаковете , за стръв филе от атерина , че белената скарида бързо заминаваше.Кука 6 номер и взимах по 10-15 заргана на ден и си мислех че хващам по много.Няма да забравя като занесох на баба на село такава риба , защото казваше че нямало такава риба с човка и зъби , като била расла на село не значело че била проста ех спомени :drinkers:
Пеца -Пеца сега е модерно да се туичва с ДЖИГ тия дето още ловим на бомбарда се явяваме втора ръка риболовци .Така че или се адаптираме или системата ще ни отхвърли :D Последното не важи само за рок музиката :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за активноста на рибата по морето.”