Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

vanchovski
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 1:54 pm

Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от vanchovski »

Здравейте колеги. Ще се опитам да се изясня възможно най - кратко и да не правя темата прекалено дълга

Начинаещ рибар съм и абсолютно нищо не знам за спининг риболова. ловял съм 10-15 пъти , но гледах клиповете на Twitch Fishing канала и като цяло съм от Пловдив и живея в голяма близост до Марица и ми трябва вашия съвет за пръчка и макара за около 120 лева и съответно какво влакно , повод и примамки ? :D

Ще ловя около Железния Мост(Немския) и околието му. Местата са пълни с кефали , распери , щуки и има големи сомове на определени дълбоки места , та разбира се аз няма да скачам веднага на 5-10 кг сомове а предпочитам да си ходя за кефали и распери понеже съм реалист и ако ми се закачи такъв сом най - много да ме е яд после

Обаче има един проблем. Специално на това маришко околие си има закачки и не знам каква примамка да взема и как да водя пръчката. Гледах twitch fishing и той казва че за такива като мен най - добре е блесната щото си прави играта сама обаче има закачки и нея не мога да я впрегна много много на тези места та другото което мога да направя е suspending воблери(където не потъват) и силиконови примамки с единична кука забита вътре в тях без да стърчи навънка да не късам зарази закачките. Добра идея ли ще е също да държа върха на пръта нагоре та да не гази много примамката ?

Благодаря предварително за съветите ! :fishing11:
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

vanchovski написа:Здравейте колеги. Ще се опитам да се изясня възможно най - кратко и да не правя темата прекалено дълга..........
Първо забравяш това което си гледал. Макара - риоби екусима 1000, за парите които останат влизаш в някой рибарски магазин и вземаш някой спининг с тест 3-12 или 5 -15 дълъг към 2,40 метра. Като за начало монофил 0,20. С примамките е малко по сложно, аз бих започнал с Mepps Aglia Long Cast- 2, бяла и златиста, и някое сръбско воблерче - Goldy GB03 VIBRO MAX - 2.8 cm цвят ММС. Търсиш кефал- най лесно се лови и най често се среща :D

Наслука!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Martin Mihailov »

Добре е и да земеш една две евтини китаиски блесни.Тех ги ползваи като трасиращи да видиш кьде има закачки.И да откьснеш некоя да нете е яд :drinkers:
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Don4o_62 »

Martin Mihailov написа:Добре е и да земеш една две евтини китаиски блесни.Тех ги ползваи като трасиращи да видиш кьде има закачки.И да откьснеш некоя да нете е яд :drinkers:
Много пъти се оказва, че Китайските са по уловисти от скъпите :D
за Марица пръчка поне 10 - 30 гр. с по малка акция стават изненади :wink: и задължително почваш с Монофил да се учиш,че плетеното с малките примамки ще ти прави бради и е много неприятно да разплиташ възли,вместо да ловиш риба
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от dantho.mihov »

vanchovski написа: .... Добра идея ли ще е също да държа върха на пръта нагоре та да не гази много примамката ? .......
Зависи от примамката. При много тежките това не помага. Затова Бобо спомена № 2.
При закачки повече се ползват плаващи воблери, защото има и потъващи.
Няма еднозначен отговор, защото различните примамки имат различно поведение според скоростта на течението и агресивността на проводката.
Практиката е най-добрия учител.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

Don4o_62 написа:......за Марица пръчка поне 10 - 30 гр......
Коя примамка с тегло 10 грама би му препоръчал за кефал, като за начало? Изненади има винаги, ама да мяташ с гьостерица 10 -30 за клян си е сигурен начин да намразиш спининга :mrgreen:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Don4o_62 »

Бобо,колегата пита за спининг основно за Марица а тая материя е далечна за теб,поради което го подвеждаш с малки акций и т.н. ,на Марица ловя от 20 г. може би,целенасочено на спининг от 15г. и кусур,реката няма нищо общо с тия рекички дето ловиш малки рибки,разбрах го с опита,изненадите и времето което съм прекарал там :wink: и разбрах че компромис с малки акций на р. Марица не се прави
На снимката се гледа акцията на пръчката с която ловя, конец 0,28 с метален повод, със запоена халка
Photo-0757.jpg
Има колеги,ловят с още по големи акций, по дебели плетени и с поводи 0,80 мм :wink: тая година под Пловдив има изкарани много едри сомове от 5 кг. до 80 кг. на спининг,но никой не пише тук,че навалицата е голяма и да не стане по голяма :mrgreen:
По Марица има много строшени въдици с акций...срам ме е да го кажа :lol: използвани, уж за лек спининг а става изненада :mrgreen: та колегата да си помисли какво да вземе :wink:
Пак да си вземе пръчле 3 - 10 гр. и макарче 1000 но да ходис него по рячки и каналчета за заребител :lol: ,за Марица показах и казах :wink:
поздрави
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
vanchovski
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 1:54 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от vanchovski »

Мерси колега , Точно около това място наистина се вадят големи риби но баш 80 килограмови не , но чета че горе долу ги има по 40 - 50 кг но именно там е работата че баща ми също е рибар , както и дядо ми и те ми препоръчват особено на тази река да съм с по голяма акция понеже ми е близко и през зимата ще ходя често , доста често и няма да се учудя ако покрай кефалите и щуките не излезе нещо по - голямо и ще се скъсам от яд понеже сомовете там дето аз ходя са наистина много.

Обръщам се към Маришките рибари около Пловдив ако им е на сърце да се включат в разговора ако искат или ако не им се издава може на лично съобщение , аз ще съм дискретен разбира се
vanchovski
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 1:54 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от vanchovski »

Има колеги,ловят с още по големи акций, по дебели плетени и с поводи 0,80 мм :wink: тая година под Пловдив има изкарани много едри сомове от 5 кг. до 80 кг. на спининг,но никой не пише тук,че навалицата е голяма и да не стане по голяма :mrgreen:
По Марица има много строшени въдици с акций...срам ме е да го кажа :lol: използвани, уж за лек спининг а става изненада :mrgreen: та колегата да си помисли какво да вземе :wink:
Пак да си вземе пръчле 3 - 10 гр. и макарче 1000 но да ходис него по рячки и каналчета за заребител :lol: ,за Марица показах и казах :wink:
поздрави[/quote]

Съгласен съм , колега. Дядо ми и Баща ми също от малки ловят риба на Марица но не са толкова зарибени по риболова на спининг но и те са на твоето мнение. Тази река на определени места съм виждал лично как се вадят риби по - дълги от самия рибар. Не мисля че всички коментари са валидни и въпреки това благодаря на всички ви !

Бих искал да се обърна към Маришките спинингисти окоро Пловдив - Марица да се включат понеже знаят за какво става на въпрос а ако не им се издава , могат на лично :)
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от dantho.mihov »

Don4o_62 написа: .......
На снимката се гледа акцията на пръчката с която ловя, конец 0,28 с метален повод, със запоена халка
.......
И това спининг ли е бре ? Това и на морето рядко ще го срещнеш.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Don4o_62 »

Данчо,нямаш знания брат по Марица на какво се лови и моля да не спапим темата
Колегата ако чете,да ми пише на лични,ще му кажа къде да иде да види с какви пръчки ловят,да ги снима ако му разрешат и да ти ги прати да видиш и ти
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
vanchovski
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 1:54 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от vanchovski »

Благодаря ви колеги !
На лично не мога да пиша и отговарям понеже ЛС опцията още не ми е позволена.

Който разбира от Марица около Пловдив може да драсне ЛС , аз ще го видя.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от dantho.mihov »

Тц, това не означава, че ползват правилните пръчки.
Приоритет има теглото на примамката, а не рибата, която вадиш. И Павел ще го потвърди.
Търсех една добра тема за Марица, но не я открих. Ето друга със спининг с тест 10-30 гр. и Щука почти 12 кг. :
viewtopic.php?f=135&t=91708
Има и информация за макарата, а колегата е доказал се спинингист.
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Д-р Флекс »

Извинявам се, че се намесвам в спора, но, Данчо, изказването ти "Приоритет има теглото на примамката, а не рибата, която вадиш. И Павел ще го потвърди" е леко неподготвено, а дадения от теб пример - леко некоректен. Аз съм добре запознат с улова на тази конкретна риба, и искам да те уверя, че ако я беше закачил на Марица, уважаваният колега, мой добър приятел, най-вероятно нямаше да я извади с този такъм. Такъма се съобразява едновременно с примамките, рибите и условията, в които се лови. Ето това се опитва да ти каже Дончо, но явно не му достигат изразни средства :D

На мястото на колегата, открил темата, бих се посъветвал на ЛС с Дончо, и не бих си губил повече времето ...
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

Don4o_62 написа:..... със запоена халка
Надявам се да е запоена със сребърен припой, щото може и върколак да удари на Марица :D

Don4o_62 написа:.....На снимката се гледа акцията на пръчката с която ловя, конец 0,28 ...
Това което си снимал не е акция, а тест по примамки, а и тоя '' конец'' е много далече от 0,28, почти колкото си ти далеч от спининга :mrgreen:Ще се въздържа от коментари относно гьостерицата ,ще изгубим детската аудитория до 21 години :D

Спининг се избира основно според примамките които мислиш да ползваш, това къде и какво смяташ да ловиш.Здравината на влакното се избира според препоръките на производителя на спининга( на някой дори това е написано на бланката) При правилно подбрано влакно от читав производител няма начин риба да ти счупи въдицата.

Рибите по долу са извадени със спининги с тест 3-16 - 2-12, и не са от платен гьол :D

Изображение

Изображение
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”