Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от L_G »

Привет на всички морски колеги и такива с опит по тези места :D,

Тази седмица ми предстои разширен (петък-неделя) уикенд на морето отдаден само на риболов :fishing12: .

Планът е ловене на зарган, платерина и.....чернокоп.
С първите 2 имам опит, обаче със зъбаткото е почти 0-ев, т.е. случи се да хвана10-15 чернокопа преди месец на бомбарда. Всичките бяха с размер 5-6 см. и бяха върнати обратно.

Много четох и се рових последните няколко дни, но не намерих достатъчно информация или по точно се обърках :rolleyes:....

Въпросът е, за риболов от брега на чернокоп какви са вариантите и по кое време на денонощието да ги търся + каква стръв?
Намерих статия, която казва, че чернокоп може да се лови вечер по тъмно на дъно, но повече инфо не намерих.

Идеята ми е през деня да ловя зарган и платерина, а привечер и по тъмно чернокоп.

Ще съм благодарен ако някой може да даде съвети и насоки.

Благодаря предварително.
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Чакала от Варна »

L_G написа:Привет на всички морски колеги и такива с опит по тези места :D,

Тази седмица ми предстои разширен (петък-неделя) уикенд на морето отдаден само на риболов :fishing12: .

Планът е ловене на зарган, платерина и.....чернокоп.
С първите 2 имам опит, обаче със зъбаткото е почти 0-ев, т.е. случи се да хвана10-15 чернокопа преди месец на бомбарда. Всичките бяха с размер 5-6 см. и бяха върнати обратно.

Много четох и се рових последните няколко дни, но не намерих достатъчно информация или по точно се обърках :rolleyes:....

Въпросът е, за риболов от брега на чернокоп какви са вариантите и по кое време на денонощието да ги търся + каква стръв?
Намерих статия, която казва, че чернокоп може да се лови вечер по тъмно на дъно, но повече инфо не намерих.

Идеята ми е през деня да ловя зарган и платерина, а привечер и по тъмно чернокоп.

Ще съм благодарен ако някой може да даде съвети и насоки.

Благодаря предварително.
Добре е ,че връщаш дафинчетата !
Комбинацията заргана,платерина и чернокоп е брилянтна .
Цял ден кесиш по камънака и дърпаш камшици,а защо не и някоя платерина ?!
Такъма там е ясен.
За чернокопа нещата стоят малко по-различно защото тая риба ,,си избира хората'' ! :D
Към момента -
До 19.30 ч. не атакува ли масово,чакай спорадични удари от хайти до 23 часа.
Обикновенно филма започва в 19ч и приключва в 21 ч. После остават най-упоритите ,може и до сутринта,но защо всеки си знае...
Вързвай 2 куки 2,3,4 номер /в никакъв случай не през ухото/ с 25-30 ,закачай 30-40 г.ваглер и бой.
За ема-кода е сафрид !
Дотука добре,ама тая работа зависи от още много други работи.
Локация,вятър,течения,вълнение,ем и т.н. Толкова много е изписано за това...
Аз ще ти кажа моето мнение за този рболов-
Не става с една пръчка ! За различно време ,особенно що се отнася до вятъра,а той въобще не се шегува, си трябват различни пръчки.Ами ако е комбинация от мъртвак и вятър? Ако е над 8 м/с ?Ако е морски или страничен ?
Приятелю, ако искаш да вземеш чернокоп извън стереотипа на уикенд-риболовец ще трябва да потренираш и то в никакъв случай не на самия риболов ! На плажа,там е мястото - избираш ветровит ден ,заставаш на открито място и замяташ във всички посоки. Закачаш на такъма някоя селиконка имитираща парченцето сафрид и почваш...Стотици пъти !!!
И през цялото време не трябва да забравяш,че действието ще се развива в тъмнина и вероятно с комшии-колеги-някои аджамии,други нерваци и т.н.
Трябва да достигнеш разстояние и точност/ диаметър около 2 метра независимо от дистанцията и условията/.
Мое мнение е да водиш ема ,а не да го оставяш статичен !
Убирай бавно като усещаш с върха на пръчката всяка браздичка в морето/пак опираме до пръчката/...
Филирай ако рибата е рядка и плющи с кожата ако е кал !
Не взимай сафрид от пазара !
Води ема до самия край в краката ти/камъните/сеобенно ако има вълна .
Ако има течение хвърляй срещу него и води бавно за да се получи ветрило.
Ако има вятър нагласи пръчката по вятъра,ако няма завет за нея !!! Ти си на вятъра,но тя трябва да е в най-изгодната позиция за да усещаш ударите.И пак пръчката...
Работи само с конец и то тънък.
На пазара има само няколко модела ваглери ,които работят-чети тук е писано много за това.
Вчеми си челник с разсейваща светлина и с опция вкл. и изкл. без да преминаваш през разни други режими за да го изключиш.
Не спирай да експериментираш и да трупаш опит!
На слука !
Морето обича хората,които го обожават !
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от L_G »

Супер и много благодаря за многото информация, време и желание за такъв дълъг пост -оценявам го.

Сега имам нещо, което не разбирам и срам не срам ще питам. Преди това, с мятането предполагам няма да имам голям проблем, смея да твърдя, че се справям добре и умея да преценям ветровете и теченията - това относно целенето на желаното място. За хората около мен не се притеснявам защото по това време няма да има никои освен мен и още 2-ма приятели.

Сега, относно въпроса - нещо не ми се навръзват нещата или немога да си го представя:
Вързвай 2 куки 2,3,4 номер /в никакъв случай не през ухото/ с 25-30 ,закачай 30-40 г.ваглер и бой.
За ема-кода е сафрид !
и
Мое мнение е да водиш ема ,а не да го оставяш статичен !
Убирай бавно като усещаш с върха на пръчката всяка браздичка в морето/пак опираме до пръчката/...
Ако ще ловя на плувка защо да обирам постоянно :roll: ....
Също може ли да ми опишеш как правиш самия такъм, т.е. дввте куки предполагам стоят под ваглера и се замята с тежеста на ваглера. При замятане не се ли оплита....

Последно, не ми стана ясно дали да прекарвам влакното през ухото или не :fishing8: .


Още веднъж много благодаря и ако някой ден се засечем ще имаш бира от мен :drinkers:
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Чакала от Варна »

L_G написа:Супер и много благодаря за многото информация, време и желание за такъв дълъг пост -оценявам го.

Сега имам нещо, което не разбирам и срам не срам ще питам. Преди това, с мятането предполагам няма да имам голям проблем, смея да твърдя, че се справям добре и умея да преценям ветровете и теченията - това относно целенето на желаното място. За хората около мен не се притеснявам защото по това време няма да има никои освен мен и още 2-ма приятели.

Сега, относно въпроса - нещо не ми се навръзват нещата или немога да си го представя:
Вързвай 2 куки 2,3,4 номер /в никакъв случай не през ухото/ с 25-30 ,закачай 30-40 г.ваглер и бой.
За ема-кода е сафрид !
и
Мое мнение е да водиш ема ,а не да го оставяш статичен !
Убирай бавно като усещаш с върха на пръчката всяка браздичка в морето/пак опираме до пръчката/...
Ако ще ловя на плувка защо да обирам постоянно :roll: ....
Също може ли да ми опишеш как правиш самия такъм, т.е. дввте куки предполагам стоят под ваглера и се замята с тежеста на ваглера. При замятане не се ли оплита....

Последно, не ми стана ясно дали да прекарвам влакното през ухото или не :fishing8: .


Още веднъж много благодаря и ако някой ден се засечем ще имаш бира от мен :drinkers:
Какво и как да правиш- нека някой от модераторите да те насочи към тема където е изписано и нарисувано всичко.
Аз мога да ти кажа ,какво Да Не правиш,ако искаш да вземаш чернокоп!
Не оставяй тапата статична.
Не буши куките в ухото.
Не замятай остро.
Не ходи на западен вятър
Не се плаши от плиткача
Не вързвай влакното и повода за тапата,сложи вирбели.
Не се плаши от силен вятър и вълна.

Наслука!
пп
Къде ходиш на риболов ?
Морето обича хората,които го обожават !
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от L_G »

Да, нета е пълен с информация, но проблемът е че повечето е от преди 6-10+ години, което от една страна може да има нещо по ново или постовете са с картинки, които вече не са налични и от там 50% от идеята/информацията се губи.

Останалите теми или са с полувинчата информация защото някой се притеснява да не му откраднем рибата или темата отива в графата чесане на езика :lol: .

Аз наистина не се шегувам като казвам че от няколко дни се ровя чета и препрочитам. Тази вечер се случи същото и мистерията в главата ми става по голяма. На едно място плувката е 3-5 гр, а на друго варира 10-40....оловото къде се слага, и т.н.
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от L_G »

Забравих да пиша за мястото - в района на Влас.
dido18
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Сеп 15, 2013 2:03 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от dido18 »

На кратко:

Плувка 30-40гр - http://www.varna-fishing.com/1044108810 ... 41080.html - тази е специално разработена за риболов на чернокоп на плувка.
Монатажа- https://www.google.com/search?q=%D0%BF% ... 8TkGCMIY4M

Повод - флурокарбон 0,19-0.22 в зависимост от големината на рибите

Kуки - gamakatsu ls 5013f - номер 2 и номер 6, които се монтират така https://www.google.com/search?q=%D0%BF% ... Ym4XOpwFzM

За стръв - филе от сафрид или зарган

Метод на ловене - Хвърляш и навиваш, идеята е линията е да е изпъната за да усетиш мигновенно кълването, не че иначе няма да хванеш, но в пъти по-малко - защо е така и аз не знам, но е така!!!

Всичко друго са подробности)) Наслука!
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Чакала от Варна »

L_G написа:Забравих да пиша за мястото - в района на Влас.
Дидо те е насочил правилно.
Не слагай олово,търси рибата горе !
Защо не пробваш на Несебър ,там може да се въртиш с вятъра?
Пък що не на РК-тата,дето мият палубите ?
Морето обича хората,които го обожават !
vanko4at
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Ное 10, 2010 5:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от vanko4at »

Здравейте колеги
Хубаво разчепквате темата за чернокопа, плувките и т.н. ...
Ами за дънния риболов на тези риби нещо ...
Държавата се издържа от платените данъци , а народа от укритите.

http://www.facebook.com/Veterinaren.kabinet.Todorovi
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от L_G »

Чакала от Варна написа:
L_G написа:Забравих да пиша за мястото - в района на Влас.
Дидо те е насочил правилно.
Не слагай олово,търси рибата горе !
Защо не пробваш на Несебър ,там може да се въртиш с вятъра?
Пък що не на РК-тата,дето мият палубите ?
Ще видим за мястото, за три дни ще има време и да се размърдаме ако не кълве.

За да съм сигурен, че съм разбрал -под без олово имаш предвид да остане да се замята само с тежестта на плувката?
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Чакала от Варна »

L_G написа:
Чакала от Варна написа:
L_G написа:Забравих да пиша за мястото - в района на Влас.
Дидо те е насочил правилно.
Не слагай олово,търси рибата горе !
Защо не пробваш на Несебър ,там може да се въртиш с вятъра?
Пък що не на РК-тата,дето мият палубите ?
Ще видим за мястото, за три дни ще има време и да се размърдаме ако не кълве.

За да съм сигурен, че съм разбрал -под без олово имаш предвид да остане да се замята само с тежестта на плувката?
Да.
Морето обича хората,които го обожават !
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Чакала от Варна »

vanko4at написа:Здравейте колеги
Хубаво разчепквате темата за чернокопа, плувките и т.н. ...
Ами за дънния риболов на тези риби нещо ...
Ако имаш предвид истински лефери,закъснял си малко,това действие се развива през август и малко след това.
Сега има шанс единствено на определени места,но времето пък не дава !

пп
Предвид ошантавяването на климата,твърде е вероятно такива риби да бъдат взети и през зимата.
Миналата година е ясен показател за това-морето ,,задържа'' лефер и заргана през цялата зима !!!
Какво ядоха и досега се чудя ?! :rolleyes:
Морето обича хората,които го обожават !
Аватар
Новобранец84
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Яну 21, 2015 8:42 am
Местоположение: Първомай/Хасково

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Новобранец84 »

Радвам се че се завърна Чакале ! Много полезни съвети даваш за нас начинаещите, имам голям мерак тая година да ида към морето октомври или ноември, че много ми харесва морския риболов особено от брега, ама да видим дали ще стане. Поздрави!
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от Чакала от Варна »

Новобранец84 написа:Радвам се че се завърна Чакале ! Много полезни съвети даваш за нас начинаещите, имам голям мерак тая година да ида към морето октомври или ноември, че много ми харесва морския риболов особено от брега, ама да видим дали ще стане. Поздрави!
Благодаря ти !
Идвай,макар тая година да меко казано странна,поне тук на север.Време даде,особенно напоследък,но рибата държи ачика и избягва заливите. Наблизо стои около камъните,капризничи за чипаретата...
За заргана гаранция.
За чернокопите няма гаранция,взимат се средно по 4-5 риби и то с постоянство .
Приготви се и за джигване,ако ти е интересно.
Наслука!
Морето обича хората,които го обожават !
okx
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 9:42 pm
Местоположение: софия, сливен

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнение от okx »

Колега, как е, успя ли да хванеш някоя риба?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”