Сезон 2022

Модератор: nkolev66

boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Сезон 2022

Мнение от boqn_belchev »

Здравейте!
Сезонът го открих месец април. Първото гмуркане беше в Каварна. Времето беше топло. Обичането на неопрена стана на морето. Най-големи впечатления ми направиха скаридите, колкото нокът. Бяха на метър над дъното и около два метра нагоре всичко беше скариди около буната. Рапаните бяха тръгнали и се виждаха малки миди по тетраподите. Исках да направя преглед на екипировката. Всичко си беше наред, но стрелите и на двата харпуна бяха за смяна. Реших да си поръчам стрела. За жалост във Варна вече няма хубав магазин за подводна екипировка. Поръчах по интернет стрела и си харесах плавници. Бяха нов модел на тези, които ползвах. бях доволен от предишните и вече ги ползвах няколко сезона. Препоръча ми ги колега, който има по-голям опит от мен. Също така за сезона си поръчах и ластици. Доставката дойде много бързо и коректно. Нямах търпение да ги пробвам.
Пак в Каварна точно на обяд отивам до морето. Паркирам на буната и се оглеждам. Решавам да отида на нашето място с Тошко. Още докато изваждам екипировката и новите плавниците виждам как рибите скачат над водата. Делфини не се виждат. Адреналинът се повиши още на сушата. Бързо се обличам и влизам. Пазя новите плавници. Петата им е много мека. Явно модата сега е такава. Аз не съм модерен, но се съобразявам с това което имам. Мекия пантоф ми позволи да обуя плавниците с чорапи седмици. Чорапите ги имах от около 10 години и все не можех да влизам с тях много ми стискаха плавниците. Сега обух правниците без проблем. Размерът на пантофа е същия, като на старите плавници. Не търсех много рибите. Все пак ги видях къде скачат. Краката ми са леки и трудно се притихвам към дъното. Водата е мътна. Аз съм с 90цата да пробвам новата стрела. Предната беше 140см. Тази 125см. Контрата е почти до главата на харпуна. Така и мерната линия явно се променя. Точно си намерих хубаво камъче за прикритие и съм успял да притихна над мен минава кефал, после още един изстрел и първата риба е уцелена. Виждам, че е лошо ударена, но успях да я хвана. Буя е на 20м. от мен и изпроводех първата слука до него. Куканът е на буя. Реших да изляза да сложа тежести за крака, да се обадя на Тошко да идва. След 10мин пак бях във водата. Рибите пак на същото място. Този път си избрах по- едра. И пак изстрела беше горе. Отново имах честа да я съпроводя до кукана. После пак ги потърсих, но вече не гледах с това око на кефалите. Исках да проверя, какво ги кара да скачат над водата. Разходих се и малко по-дълбоко. Там си беше по- бистро но и по-студено. Пак се върнах по плитките места. Корабчето на мидената ферма излезе. Излязох и аз и така като съм с неопрена отидох до буната. Там ми дадоха и миди. Малко след това влезнах на буната да проверя, как е там движението. Риби не видях, но скаридите пак си бяха там. Водата на дъното беше изстинала в сравнение с миналата седмица.
Направих си проверката и излязох. Бях доволен. Последните години почти винаги подарявам първият улов. Бях решил да подаря първата рибка на Тошко. Така се получи, че първо подарих втората риба на друг Тошко още на морето, а първата слука я подарих втора на Тошко, когато се качих в града.
Изводи- Плавниците са късметлийски и универсални. Взех си спортни стелки и сега мога да ги ползвам със седмица и петица чорапи. Само не ми хареса мекия пантоф, но това ще го проверявам през сезона. От много време исках да имам хубав зимен плавник и тези се оказаха много добри за целта.
IMG_20220425_141129.jpg
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Накиснах се и аз набързо.
Водта с ясно изразен термоклин. За два часа минаха десетина пасажа с платери. Рибата държеше горния хоризонт на метър над студената вода. Основно рибите бяха 100грамовив големите пасажии 250-450грамови по дузина бройки в пасаж. Основно стрелба от дъното нагоре. Взех четири рибки. Две от които доволно дълги. Кефал не мярнах
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

След бурята моретостана тава.
Водата обаче се охлади. За сметка на това термоклина се мъкна надолу и се задържа н половин метър над дъното. Платерините се пръснаха по цялата вода в стандартни летни траектории и чакането на едно нясто се очертаваше като капо. Видиш стреляш и после неминават. Първо сложих лодчоцата да връща частотрибитеотново към мен. Вършеше работаамаоще исках. Позиционирах Платеринка и тя започна да ги увлича. Все още мевиждаха та си построих и укритие на дъното. Ваботата заспа. Риботеидваха вече както ми се искаше и само избирах. Разбира се за да е малко не съвсем всичко се налагаше да стрелям на над три метра а това за пневматика беше неудобно. Мина и един кефал като стрела ама се излевачих. После нещо започна да плаши риботе. Започнаха да се паникуват като видехаПлатеринка. Почаках час ама не ми се показа виновника.
Приклчих почти с дузина платерини . Най дългата над половин метър.
После сваляне на филета. Пържене в горщо олиоо в алуминиев тиган и вадене на ледени бири. .....ядене на корем....
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Влизане с назлъндисвне. Сега ми се пие кафе, ся пък ми духа на криво. Мързи ме в момента. Искам у гората.....
В един момент грабвам неопрените и юруш. Ора много. Място за паркиране само едно. Колкото за мене.
Във водата се е затоплило ама е излясъл хубав мътвак. Търкаля ме докато раздишвам. Клати ме като залегна. Развява харпуна като пране на вятър. С други думи за риба съм.
В първия половин час за малко да лудна. Навсякъде около мен сестрелкат платерини 300-400грамови и тук там някой кефал като изстребител. Рибата стои в повърхностния слой и прицелването е ужасно. След няколко изстрела взимам всичко една платерина. Ужас. Нито мога да раздишам нито да позная от къде ще се стрелнат рибите.брр. Накрая се предадох. Изкатерих се на един тетрапод като преял тюлен да помисля малко. Реших да сваля рибата малко по долу да мога поне някаква стабилност в стрелбата да имам. Сложих Платеринка на позиция и се поразшляпах съвесно като новобранец. На дъното мъртвака клатеше калто мен така и компаньонката ми. Ама минаха няколко платерини и три големи кефала. Всичките кефали съвестно си ги утървах. Ама една члатерина взех. После се усетих да държа харпуна с две ръце и работатапотръгна въпреки скоростното прехвърчане на рибите. Като достигнах бройката от предния път казах Благодаря на морето. Направих последно гмуркане и ми показаха кой точно плаши кефалите и платерините. Въпросния някой получи едн стрела зад ухото и аз си тръгнах. Дето се вика един прекрасен и иникален риболов
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2022

Мнение от boqn_belchev »

Майсто си и на разказити и на рибите!
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Във морето се е появило някакво Е-..но течение дето ме кара не прекъснато да махам с плавници че да се задържа на позиция. Отделно от това махане не успявам да се раздишам и това е. Накрая минах на отритнатото и почти забрнено хипервентиширане че да успея да стоя на дъното пона 50секунди. Рибите бяха редовни и спокойни. В пасажите от дребна платерина имаше винаги по някоя едта половин килограмова. Рибата вече е лятна и идеално реагираше на щтракалкат. Повече платерините. Кефали се мяркаха. Единия се оказа бая натопорчен любовник и ми налетя за целувка. Наложи се да се защитавам със стрелба. Излеце литъри канче риба.
Час и половина бях в прегръдкт на морето. Мъртвака на дъното отново клатеше. Сафриди се мяркаха редовно.
Половин час разговарях с една врана и я карх да излезе на открито ама не. Стои си в камъните зад мен и пука от там.
Взех си осем рибки и се чрибрах набързо. Щото небето се беше запушило и ....аз тоя съм го ял. Половин час след това почна сериозния дъжд. Аз съм повече от доволен а оня големия любовник е поканен на вечеря....във вид на основно ястие
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Течението изчезна. На звуци реагират само плъерините а кефалите правят пас. Платеринка само плаши ,което навежда на мисълта за някой със нейния размер дето се навърта. За час и половина скъсах 4риби от коитоедин кефал. Рибите освен наплашени държати дистанция. На звук с щтракане извиках и виновника за паниката. Прибрах го да не разваля риболова на хората. Няколко кефала и няколко дълги платерини дойдоха да му правят компания. Бройка рибо колкото предния път. Всичко час и чоловина във водата.послеодрязарибата и отидох да пия второ кафе
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Влизане в средата на бурята. Вятъра е от към сушата и вълни няма. За сметка на това мъртвака клати много здраво. Като на дъното направо търкаля. Замътено добре. От време на време още повече. Риби много. На всяко второ гмуркане се виждат. Основно пасажи с дребна платерина водени от една по-едра. Кефалите са някак паникьосани. Минават като истребители незнайно защо. На два пъти видях пасаж 300грамови кефали. Видях смело казано. Мярнах.
За отбелязване е че силния мъртвак ми претри въжето на буя та ходих да го спасявам.
За два часа ми омръзна и се изнесох. Почти дузина рибки дойдоха с мене. Половината са филетирани за пържене, няколко са подготвени за мариноване ,а каквото оцеля е подарено на приятели.. Аз доволен
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Проливния дъжд от половин ден и половин нощ вкара кислород във водата. И я замъти добре. Видимоста стана около метър. Мъртвака изчезна ама и платерините излязоха на пътеките минаващи само върху пясък. За сметка на това се появиха първите кефалки , които си търсят ухажори и мъжкарите луднаха. Кефала реагираше перфектно на щтракалката и само мътната вода ми играеше лоша шега. За тест за привличане на платерините натърках с черва от риби един камък. Два часа след това еденични платерини с добър размер започнаха да се отделят от преминаващите пасажи и да идватдо мене. Изкарах два часа и се настрелях доволно. Рибите бяха основно големи.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Пак на морето. Вълни по-малки от тея в лиген. Видимост като след яккупонв мъгла. Да се разбира водата стандартно бяла. И се вижда почти метър.
Рибите не желаеха никакви шумове. Лежиш и мълчиш. Па току префучи някое торпедо. Мъгливата вода изкривява размера на рибите. Отделно и не виждах добре асистенткат си. Та асистентката и един кефал направиха дубле при изстрела. Кефала бая голям ми се стори ама.....излезе килце.
Интересното беше че ми се изсипа една свадба на главата. Взех една от рибите по средата. Женската обаче ми го върна тъпкано. Обиколи наоколо и събра всички мъжкари и ги подкара на някъде да правят групов сЕх. Ударената от мене риба се оказа женска с неразвит хайвер. За трети път тази година ми се случва това. Участва в свадбата а не е хайверна. И не е майката.
Както и да е. След като мадамата обра мъжкарите се наложи да се поразмърдам за някоя платерина. Успях да взема риба с дължина над половин метър.
После се усетих че съм пил само едно кафе и запалих плавниците в посока брега.
Абе не ми се излизаше ама загубих концентрация.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Един страхотен риболов който ще искам да си го спомням през годините.
Започна както често напоследък ми се случва с кафенце в 4сутринта.
Пия си кафето,гледам си тъмното море и не ми се гмурка. А багажа строен до вратата. А де. Изпих си кафето, помислих малко па си легнах отново.
После семейно пихме кафе,че и излязохме малко да се поразходим из близката горичка. Навсякъде зеленичко. Навсякъде разни големи и още по големи дървета. Разтоварихме се дето се казва. После си похапнахме наобяд и видиш ли дощя ми се да се гмуркам. То ясно че съм разглезен и няма нужда да ми се казва.
Към триисет минути след това вече наврял се в неопрена полека дърпам лодчицата си към мястото дето съм си харесал за лова. Мястото дето съм си го заплюл е малко странно. Основната пътека на рибите минава на черири метра от него ,а на три метра леко диагонално от него се пада завоя на пътеката. Отделно мястото е на един каменен скат надигнат над пясъка. Не е най рибната позиция в района, обаче ми е най удобната на самия мене. Даже и стена съм си изградил да мога да сменям позициите на тялото без да алармирам рибите.
Във водата се е затоплило ама е излязъл хубав мътвак. Търкаля ме докато раздишвам. Клати ме като залегна. Развява харпуна като пране на вятър. Отделно има и разни замътени пасажи с вода,сменящи рязко видимоста.
В първия половин час за малко да лудна. На дъното риба няма. По точно на моята позиция. Дъното е още почти два метра надолу ама там е мътно и студено. При изплуване и при раздишване около мен се стрелкат платерини 300-400грамови. Една от ляво. Една от дясно. Една наобратно по диагонал. Не можеш да предвидиш от де ще дойде. Не можеш да ги поведеш. За да е пълна лудницата и по някой кефал се мяркаше,минаващ на пълна скорост. Направо луднах. След няколко изстрела взимам всичко една платерина. Ужас.Брр. Даже не успявам да се раздишвам нормално. Накрая се предадох.
Изкатерих се на един тетрапод като преял тюлен за да помисля малко. Все пак не бях виждал такова количество риби накуп от години. Трябваше да се подходи нестандартно. Реших да сваля рибата малко по долу да мога поне някаква стабилност в стрелбата да имам. Сложих дървената Платеринка на позиция и се поразшляпах съвесно като новобранец. Бая поплясках с големите плавници по повърхноста при гмуркане. Добре нямаше кой да ми гледа сеира. На дъното мъртвака клатеше калто мен така и компаньонката ми. Аз обаче чакам на моята си позиция ,а там съм оборудван с дръжка за хващане ,че и с място да си заклещя краката. Минаха няколко платерини и три големи кефала. Всичките кефали съвестно си ги утървах. Ама една платерина взех. Проблема оставаше мъртвака. Пневматика колкото и да е хубав и къс, кръглата тръба си има максимална скорост на движение и след това почва да вибрира. А като мине мъртвака през него, направо танцува върха. След малко опити се оказа,че мога достатачно добре да се закотвя само с колена и съответно да държа харпуна с две ръце. И работата потръгна въпреки скоростното прехвърчане на рибите. Реших да наблегна на кефалите като по големи мишени. Размера им беше повече от добър между килограм и килограм и половина. Като се наместиха нещата в правилния ред тялото ми се отпусна и започнах да се наслаждавам на лова. От три изстрела два попадаха в рибите. От пет минавания на риби успявах да стрелям по три. Абе огромен кеф за който всички ние се гмуркаме. Всяка ударена риба съвестно я чистих докато успокоявах дишането си. Горе долу две минути. След всяка риба се наслаждавах на улова бляскащ пред мене. Станаха десет риби. И то оснавно кефали. Риба все още минаваше постоянно ама на мене ми беше достатачно. Реших да направя последното гмуркане и да се изнасям.Казах благодаря на морето и се гмурнах.
Лежа си аз. Чакам с повишено внимание. От дясно от мътилката се хлъзва огромна сребриста риба. Няма как по друг начин да опиша движението.
"Ба мааа му ! Най накрая пъстърва. Що пък на мен се падна тая дето няма точки" ми се изстреляха в главата порой от мисли. Рибата вече измина метър и извърна око към Платеринка. Аз от своя страна за втори път пуснах око по дължина на харпуна да не би да съм трепнал от изненадата и натиснах спусъка. Стрелата остана в рибата. "Стига бе. Харпуна е яко напомпен" са поредните изсипали се мисли,докато аз се изстрелвам от позицията. Рибата едва е махнала два пъти с опашка и вече здраво съм стиснал двата края на стрелата. Поглеждам внимателно дали е толкова добре ударена колкото си мисля и изненада. То било лаврак. Излизам на повърхноста и просто седя и го гледам. Изстрела е зад ухото през гръбнака. Логично е да не мине стрелата. Срязвам хрилете на рибата и след секунди тя се успокоява. Аз имам нужда от доста повече време. Казвам отново благодаря на морето. Закачам рибата, вързвам и харпуна ,отивам да си взема платеринка и към къщи. Кой да очаква такъв берекет. Нито торбичка в колата, нито кофа. Всичката риба в чувала на неопрените, неопрените натъпкани колкото може в спуснатата лодчица а аз с летяща душа към къщи.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Сезон 2022

Мнение от Диканаров »

Ники , благодаря ти приятелю за невероятното споделяне на преживяванията ти през този излет! Все така успешен да си! За сега не ми се очертава да се топна и аз в морето, но има и други години, а може и Фортуна да ме изненада! Приеми поздравите ми от Балкана и ако минаваш наблизо , обади се! Ще ми е драго да разлея от моята билкова ракийка и да поначешем езиците! А колко хубаво би било да направим на Балкан харпунджийска среща на братството!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2022

Мнение от rikitikitavi »

Шанс има да го направим ама малко съм ограничен във свободното време. Благодаря за поканата.Има ли възможност ще натоваря още няколко лица от форума и ще се разходим.Разбира се първо ще се организираме калто си ърябва.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2022

Мнение от boqn_belchev »

]Благодаря, Ники за споделените неща и хубават история!
Здравейте! Лятото си отминава и остават само хубавите спомени, за приятелите, топлото море и приключенията. Този сезон определено не стрелям много по платерини, като очаквах по-интересни риби. Имаше няколко вида, които не бях срещал или срещите ми бяха за кратко и не се запознавахме от близо. Леферите ми бяха първите интересни риби, които си бях поставил за цел. Четох доста и подпитвах приятели. Така в един хубав ден се озовах на любимо място в подходящ момент. Имах три часа за гмуркане. Първо потърсих враните и намерих една две. Платерини си имаше доста, но само една ми стана интересна. После почнах да гмуркам по- добре просто усещах спокойствие и лекота. При едно дълбоко за мен гмуркане не много добре скрит и почти на пясъка от дясно дойдоха платерини. Пропуснах ги и не ги отразих. Малко след това пак се появяват. Пак си обикалят ми беше първата мисъл. А тези са по-големи. Не са платерини а лефери. Малки големи гърбати опашати стена от риби. По-големите минаваха в далекото. Опитах да стрелям по тях и както обикновено пропуснах. Не се ядосах а спокойно си раздишах. След още едно две гмуркания пак съм на същото място. Този път идват само два лефера. По-малкият застава добре пред стрелата. и този път не пропускам и дори го вземам за ми прави компания. Радостта беше голяма. Още не знаех, че морето ми е подготвило още изненади.
[attachment=0]302772960_10219223058321108_8072676535542322495_n.jpg[/attachment
Прикачени файлове
302772960_10219223058321108_8072676535542322495_n.jpg
302772960_10219223058321108_8072676535542322495_n.jpg (137.57 KiB) Преглеждано 5971 пъти
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Сезон 2022

Мнение от Диканаров »

Момци, живи ли сте! Здрави ли сте? Или сте по чужбина? От толкова пишещи тук харпунжии, някои от тях и успешни производители на харпуни, други публикували в миналото отлични фото сесии с улови, други с разкази, ала Хемингуей сега няма никой да драсне два реда за изтеклия сезон ! Липсвате ми и Ники и Боян и Златко и Митака и всички! Дано всичко да е наред с Вас и семействата Ви и да преживявате тези последни трудни години по- човешки! Ще се радвам да прочета нещо от Вас, а и да си спомним за някои, които вече не са сред нас, като Булти, а бяха страхотни спортсмени и естети в снимките и разказите си за преживяни излети във водата.
Тази година не стана срещата на харпунджийското братство в Балкана, но да се надяваме на идващата 2023. Тази година успях да построя и покрив на трапезарията, която ще е с 4м. масивна маса от кестенови талпи, та да можем всички да се наредим около нея и напоително да си разлафим за минали героизми и приключения! При мен нещата стават бавно, защото се старая сам да си правя всичко, а одъртявам скоростно и ми се налага понякога да ползвам джокер " опри се на приятели" при наливане на бетон или качване на дървении по покрив и така барбекюто ще запуши напролет, след измазване с шамот!Поздрави и пишете!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”