За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от to4kata »

Нов съм в спининга с плетено влакно. Досега съм ловил с монофил. Изчетох по 2 пъти темите за плетеняците, изгледах бая клипове, мнения и установих, че за моя ултралайт лов на клен и костур PE 0,4 - 0,5 по японската класификация е екстра. Купих си 8 нишков Sunline Siglone PE 0,5 8 lb диаметър 0,121 mm - ловя с него един сезон, всичко точно. Обзаведох се с втори спининг за него купих x8 Shimano Kairiki - PE 0,6 беше най-тънкия, не го погледнах и го прибрах в джоба и сега като го отворих - влакното буквално на косъм тънко 0,06 mm диаметър. Визуално е по-тънко от Sunline-а. Поразрових се в Google и намерих таблици с диаметрите и тяхното съответствие по японската класификация. Горе -долу на PE 0,5 съответства диаметър - 0,110 -0,120 mm. А Кайрикито при PE 0,6 идва 0,06 mm, върнах го и взех диаметър 0,100 mm, а него го дават РЕ 0,8 :shock: . Как аджеба да избирам този брейд? Да, разбрах че често не отговарят на обявените параметри, но обикновено занижават диаметъра (влакното реално е по-дебело), пък тук много тънко ...?! По японската ли, по диаметър ли, по либри ли - то май нито едно от изброените може да е нереално. При мен стана на пипане и зяпане ... Подозирам, че повтарям дъвкана тема, за което се извинявам.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от Павел Иванов »

Как го премери та разбра , че е 0.06 мм ?
Само не казвай , че щом така е написано на кутията , така е .
Навремето купувах от куртоазия куп различни брейдове с цел да правя съпоставка между тях , последствие повечето ползвах за подложки на друг брейд :lol:
Сега предпочитам ако ми потрябва конкретен брейд и не ми е известен най-читавият в момента да се осланям на американски и австралийски форуми .
Там потвърждение относно писането ти за x8 Shimano Kairiki няма , даже не го слагат в класациите на топ линиите , като изключим някои рекламни лица на Шимано .
Друг е въпроса , че след един сезон риболов с брейд , как в твоя случай със Sunline Siglon няма как да направиш визуална съпоставка с такъв , с който не е ловено . Такава съпоставка се прави единствено между два чисто нови брейда а не един раздул се с времето от употреба и един нов .
Трети е въпроса , че поради липса на контрол относно писанията по шпулите в Европа , не само Шимано за европейският пазар просто преправят носимостта мъртва тежест на линията от либри в килограми .
Приемам писанията ти като реклама на определена линия .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от to4kata »

Реклама? Опазил ме Господ! Въпросът ми беше по какъв критерий да избирам размера на брейда? Очевидно е вече за мен, макар и новак, че да се избира по японската номерация е грешка. Вече видях няколко примера, при които два конеца с еднакъв размер по японската класификация, се различават двойно в диаметър, обявен на опаковката. Често се забелязва и с просто око. Колко е реалния диаметър изобщо не коментирам, в магазина няма как да разбера, гредам това което е написано (без да се доверявам естествено)!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от rap66 »

Приблизителна (и 90% реална) представа за дебелината имаш като погледнеш запълването на ролката. Почти всички ролки са еднакви по размери.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от Павел Иванов »

to4kata написа: Пет Юли 22, 2022 9:54 am ... японската номерация е грешка...
Японската номерация не обозначава диаметър на брейда а неговата площ спрямо теглото му !
От там натам колкото по-стегнато е оплетена плитката , то диаметъра е по-малък и обратното .
Обратното важи много силно при брейдове пили доволно време вода и последствие съхнали :D
Като груба ориентировъчна база приемаме условното преобразуване към диаметъра което се прави по формулата 0.165 * √x .
Това по принцип е силно относително , но все пак е някаква база .
При американската стандартизация пък измерваме брейда в носимост на мъртва тежест в либри на линеен метър .
Диаметър възприемаме единствено в Европа .
Тук обаче поради липса на желание да се окаже контрол на стандартизацията относно размера на влакната , всеки си ги обявява как му е кеф 8)
Ако надцениш носимостта на някоя линия от към либри в Америка или пък я пуснеш по пързалката спрямо площта и теглото на памучната нишка в Япония ще ти скъсат задника от съдебни затормозявания , докато ако обявиш измислен диаметър на линия в Европа просто си го местят в другия крачол .
Виж когато иде реч за монофил вече е друга бира .
Там япончетата са свръх конкретни при обявяване на диаметъра и носимостта му на мъртва тежест в либри за ДжиДиЕм пазара , за извън него не .
Та ако искаш някаква конкретика си купуваш японски монофил произведен за вътрешният пазар в Япония и по него правиш визуална съпоставка с даден брейд .
Това също е относително , но поне е успокоение за окото и дава мир на душата когато ни налегне ищах за диаметър :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от to4kata »

Да, благодаря за разяснението. Това за значението на японската номерация го прочетох вече. Зададох въпроса защото "всички" казват трябва ти по-тънък конец - 0,4 примерно по японската, тоест възприема се почти като диаметър. А конкретно попитах защото на едната въдица ползвам Duel hardcore supercold PE 0,4, което го дават с диаметър 0,11 mm. На друга въдица навих въпросното Kairiki, което е обявено с диаметър едва 0,06 mm, но по японската е PE 0,6 :rolleyes:. Е с първото (близо 2 пъти по-дебело, обявено от производителя), мятам в пъти по-добре отколкото с Kairiki-то (и двете са х4), а за мен е важно защото ползвам клатушки по 1 g.
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За избора на брейд - по японската скала или по диаметър?

Мнение от ТТ лови по реки »

А пръчките и макарите еднакви ли са ти колега?
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”