Какво кълве на яз.Сопот?

Тук можете да споделяте къде и каква риба кълве в момента.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от Диканаров »

Колеги, още не съм открил сезона, че си имах доста градинска работа, но имам инфо от колеги, дето са на язовира. От мирната риба няма много хвалба, има преди седмица инфо за уловени бели в размер 1.5-2.5 кг , като един комшия е хванал , както казва 6 броя за 24 часа, но не е било лесно с улова на стръв-уклей. От другата седмица ще съм редовно на вода и ще мога да ви пиша отговори на въпросите. А нали знаете, че ползвам интернет клуба, към читалището, та няма да е отговорът ми незабавен. А и клубът бе затворен заради Коронавируса до сега. Прощавайте за това.
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
6tuki4
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Сря Май 09, 2007 12:37 pm
Местоположение: sofia

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от 6tuki4 »

Здравейте,върви ли риболова на язовира.
И още един въпрос,имаше ли дневна такса,или само годишна?Благодаря и наслука :)
6tuki4
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Сря Май 09, 2007 12:37 pm
Местоположение: sofia

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от 6tuki4 »

Прехваления язовир,не се посещава или няма смисъл да се пита а направо да се атакува :)
ivan_tsochev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 235
Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 8:45 pm
Местоположение: Троян

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от ivan_tsochev »

6tuki4 написа:Прехваления язовир,не се посещава или няма смисъл да се пита а направо да се атакува :)



Плаща се годишна такса 25 лв (от дата до дата). От мирната риба кълве платика на плувките.
6tuki4
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Сря Май 09, 2007 12:37 pm
Местоположение: sofia

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от 6tuki4 »

ivan_tsochev написа:
6tuki4 написа:Прехваления язовир,не се посещава или няма смисъл да се пита а направо да се атакува :)



Плаща се годишна такса 25 лв (от дата до дата). От мирната риба кълве платика на плувките.
Благодаря:)
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от Диканаров »

Колеги, направо съм шокиран! Такова безрибие ме гони, че не е истина! Аз съм по хищните риби и съм озадачен от тяхната липса! Имам инфо за уловени единични екземпляри от сом и хубави бели, но като се има предвид размерът на язовира и колко са колегите по брега си е направо немотия! Биваците са целосезонни и са постоянно населени. Приятели изкараха 10 дни, като четирима с по три въдици останаха с един скъсал им шаран над 10 кг., който са го видели, но си заминал преди кепчосване! Не са хванали нито бяла, нито костур или щука! Трудно са си набавяли и оклей за стръв! Само платички по педя и то не в изобилие та да си направят рибена вечер до насита, а колкото да опитат! А това не е единичен случай и колегите не са новаци!Костур до сега не съм хванал за да се похваля!НЯМА! Не съм хванал и бяла или сом! Такива са и информациите от колегите дето ловят по брега. Твърдението, че сомът бил изял костура си е смехотворно! Предишни години съм по това време ловил костури от кило и нагоре, а сега няма и няма! Не е от горещината, защото и на стената, където е най-дълбоко и съм си правил нормата за два часа сега нямам пипане! Гледали сте всички филмчета, как сом лежи на дъното на Волга например, а над него плуват пасажи от костур, бабушки, платички. Природата си пази равновесието, ако не се намеси зловредно човек! Почвам да си мисля в тази насока! Та сом и амури се ловят от години и са с размери над 15 кг., а това говори, че не са от година-две зарибени , а от преди десетилетия и риба си имаше в изобилие. Сомът е с голяма уста и платички от педя не са проблем за него, защо те са единствените дето занимават колегите по брега? Костурът, бялата и щуката са и по-бързи и по костеливи, та да са предпочитани от сома храна. Би предпочел таранката, бабушката, червеноперката, платичките, поне аз така си мисля! Ако имам нещо ново и в положителна посока ще драсна два реда тук за интересуващите се от Форума!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
akoto13
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 497
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 11:50 am
Местоположение: София

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от akoto13 »

Преди десет години, а и повече ходех на Сопот целенасочено само за костур и сулки на стената. Влизал съм с гумена лодка и под мене имаше хиляди костури. Ловяхме ги на силикони и малки слънчаци. Рибарите се брояха на пръсти, а и много пъти си бях сам. Не веднъж съм виждал да се вадят с рачила хиляди малки костурчета, които се рязселвали на Дъбника, а от там довлякоха гадните платички. Тогава започна падението на язовира. Последните години хода все по рядко и лова само гадни скимери, бабки и уклейчета. Никакъв помен от костура,сулките и каракудата. Явно толковя си мога
На вратата пише: "ЖЕНИ". Влизам и гледам - тоалетна!
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от emo vasilev »

Тази седмица бях за няколко дни на язовира - риболов на тежко за шаран и хищник , фидер и плувка.
На фидера и плувката излизаха само скимерси и редки малки калакудки и шаранчета (зарибител).
Хищника никакъв го няма - нито сом , нито бяла.
За шараните - имаше колеги от понеделник , които хванаха първите си риби в четвъртък през нощта при положение че бяха на предварително захранено място .
Появи се инфо за изваден шаран 18 кг.под бунгалата , както и за 8 извадени риби в края на залива на същия бряг.
При нас - две по едри платики на дъно на 2 царевици , дребна платика на плувка и един едър костур на фидер.
Нямаше шумни компании , чисто откъм боклуци и зле откъм риба.
IMG-8482d0decda73ee7c89056feef001ac1-V.jpg
IMG-8482d0decda73ee7c89056feef001ac1-V.jpg (194.37 KiB) Преглеждано 7606 пъти
20200825_192341.jpg
20200825_192316.jpg
Това е истината !
Прикачени файлове
20200825_122048.jpg
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от Диканаров »

Прибрах се братци днес! Сезонът ми е катастрофален! Други години съм си правил нормата за 2- 3 часа, а понякога и две норма за това време! Тази година я имам общо две норми, я не! Едва съм направил един пакет от костурски филета за Никулден. Къде отиде този костур, кефал, щука, сом и бяла риба не проумявам! Да не се е появила някаква хамериканска чума по костура бе? Май аз съм си бил карък, защото проверяващите от ЦРОО ми казваха, я че на стената преди два дни са ги "скъсали", я че на Мугрицата е хванал един колега 4 бели, от които една над 3 кг., ама аз съм бил все на друго място по това време! Ще видим догодина как ще е, ако другите пак ловят а аз се заплесвам по разни други работи, то вината ще си е само в мен! Ама па гъби има доволно!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14804
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от G.Petkov »

Диканаров написа:....... Къде отиде този костур, кефал, щука, сом и бяла риба не проумявам! Да не се е появила някаква хамериканска чума по костура бе? .......

За съжаление, аз съм останал с впечатлението, че при зарибяванията у нас понякога вместо да се "изпишат вежди,
се вадят очите "!

Събират се хора с ентусиазъм,
Купуват риби, който харесват и ги разселват.

И понякога ефекта е обратен.

Има институт по "Ихтиология" към БАН.
Не съм чул някой от СЛРБ да е потърсил мнение или даже писмено становище за перспективите при зарибяване на водоемите в страната конкретно за различните риби.

Качеството на зарибителният материал също е важно.
Акваристите никога не пускат новозакупените риби в общият аквариум.
Първо - карантина.
Но при зарибяването всичко се пуска веднага.

А иначе, около София също забелязвам изчезването на най-масовите дребни рибки като уклей, бабушка, даже и слънчака намаля значително в определени водоеми !

Не знам, каква може да е причината ?
bisvas
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 6:29 pm

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от bisvas »

Най- вероятно голямо влияние имат басовете. В езерото в Дружба изядоха слънчаците , а най- вероятно и другата риба.
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от kikk4o »

Здравейте,
Може ли малко информация за риболова на мирни риби на яз. Сопот. С приятел от София, а аз се намирам в момента във Велико Търново решихме да направим съвместен риболов и избрахме яз. Сопот, но нямаме никаква идея за местата за риболов и условията. Ще ловим на фидер. Благодаря!!!
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от Диканаров »

Колега, извинявай за късното ми обаждане, но рядко имам интернет и едва днес видях питането Ви! Ако още е актуално съобщавам, че освен платички от размер на длан и редко по някоя таранка, друго не е активно! Приятели са на брега и инфото ми е от вчера!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от Диканаров »

Привет приятели! Вече се върнах в София и мога да се похваля с някой и друг успешен риболов след 15.09 .т.г. До тогава пълно капо за хищниците. След това почнаха да излизат щуки от порядъка на лакът и малко над лакът. Тази риба съм я виждал в язовира преди десетина години и то с внукът ми , тогава ученик на връщане от гъбобер. Той вървеше преди мен по пътека , минаваща високо над водата и се спря на "Патичарника" Като го попитах защо спря, той ми посочи в плиткеша между две туфи водорасли две щуки по метър, на които опашната и гръбни перки се подаваха от водата. Никога обаче не съм ловил, виждал уловена или чул, някой от селските колеги да е хванал! И изведнъж тази година щуката се появи и то мерна и в количество. В един дъжд хванах 4 броя, но после се наложи един приятел да ми изтегля с джип. Проявиха се и много дребни сулки, лошото е , че много от тях ги засичах в хрилете и не можех да ги спася. Едри костури имам десетина, като един бе нахапан от щука от едната страна, което говори за риба към 10-те килограма. На стената също нямам с какво да се похваля! Рапорт даден!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какво кълве на яз.Сопот?

Мнение от Диканаров »

Привет колеги! Повтаря се миналогодишната история с мен! Нямам до днес нито една хищна риба! Дано след средата на септември да потръгне! Общо е мнението и на местните "видри", че рибата я НЯМА! Защо никой до сега не се е похвалил и с уловена руска езерна есетра, уж пуснати 1500 бр. преди две години в язовира нямам отговор! Охраната пази и наказва мрежарите, а рибата брутално намаля! Не отдавна две от местните "видри" са били масажирани при вадене на плетена въдица, но какво са имали на нея и какво е станало с улова никой не знае! Нивото на водата спада ежедневно с по 5 см., но на мостовете е още около 4 м. Раци дъвчат подадените на дъно рибета за стръв! Това ме кара да мисля, че и сомът е на изчезване, иначе щеше да ги обира от дъното! За къмпингарите има много свободни места, а и подходите към тях са отлични! Лятото е сухо и ако превали, то е колкото да не се вдига прах! Опастност от затъвания и пързалки НЯМА! Водата е топла и отлична за къпане!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Публикувай отговор

Обратно към “Къде и какво кълве в момента.”