Воблери за сом!

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Сега като се върнах назад в темите разбрах какво са целяли през цялото време и защо ме гониха толкова пъти!Защото са завиждали и са побеснели,че не ги отварям на какво ловя!Въобще не са предполагали,че всичките ми успехи са били на толкова дребни воблери Денсър7 и са се вкарвали във филми,че нещо ги лъжа!Завистниците ми бяха на гости след второто Състезание и два дена нищо не хванаха,накрая извадиха една бяла,а аз влезнах за два часа и излезнах със сом 6-ка на Денсър7костур и тия още повече са ме намразили,тръгнаха си посрани и на кльонк нищо не извадиха!По същия начин хванах една 10-ка пред лагера на последното Състезание на Сребърен костур Денсър9,а останалите бяха капо!Марио също хвана една 57-ца на 9-ка Денсър редтайгър преди едно от Състезанията и пак не се усетиха,кои са биячите там на Троли!С години са се яли отвътре на какво ги ловим,а те веднъж у годината!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Реално,аз първите 2години нямах конкуренция тролех си на същото място и въобще не съм обикалял язовира,сомовете бяха там от Април до Юли и после падаше нивото!Големия сом на Божо и Споки е там три години след моя,на Гео също и на много други!Всички обикаляха къде ли не,а аз все там въртях и не мърдах,като нямаше сомове хващах по десетина бели!Единствено Гео се светна веднъж,че няма смисъл да Троли пред Църквата,защото хващаше бели!Усети се чак след 40-ката,защо с Румен въртеха на грешното място!Славе-Гуджо и той прасна една 40-ка на моето място,после Тишо и Върхара,виждал съм и неизвестни да хващат,но мястото си остана и до днес като най-дашно,дори на шаранджии с 40-ка съм помагал!Не може само на мене да ми удрят,я!Въпроса е,че открих първи мястото и си траех!Е Гео ме издаде за много неща,неговия ученик се нагълта с Денсър9,но бияча си остана 7 и до днес!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Тигела за сом пак аз го измислих,беше същия тигел като при първия сом,но на върбата правех завой към скалите продължавам 200метра,обирам въдиците обръщам и тръгвам по диагонал към върбата!Имам десетки сомове в един триъгълник от 200 на 200метра!Гео след години избра друг тигел,по диагонал но съм виждал само веднъж да му удари!Не всички съм ги извадил,имах изправени куки,изтръгнати тройки,но за мен беше важно да ми удрят и да се боря,а дали ще го извадя беше на заден план!Докарвам го до лодката,следва рязък тласък под лодката и край,откача се!Разликата е, че и до днес хората се завъртат по моите трасета и си заминават нанякъде,въобще не знаят,че сомовете са си там и през деня не взимат на нищо,но на свечеряване се качват да ядат и тогава удрят!За няколко години вече имах тактика и стратегия,трасета и воблери с естествен цвят и винаги хващах,нямаше празно!Въобще не съм обикалял язовира!После случайно открих друг тигел с 9-ка Силвер Фойл,излизаш от устието хващаш средата и на 300метра в нищото пред Църквата бяла,върни се,бяла,върни се и след десетата сом!Рибите ги криех в калъфа за греблата и като ме посрещнат на брега казвах,че съм капо! :mrgreen:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

През годините се появиха играчи от много градове,но като завъртят и не хванат нищо си бият камшика нанякъде,а аз упорствах до стъмване!Рибите винаги са там,ако няма сом удрят бяла или щука!До първото Състезание изобщо не знаех къде е кулата и че там има риби,стигал съм само до острова и обратно! :mrgreen: Кой на какви воблери е ловил след 2010-та не знам,но до тогава всички големи риби на Жребчево хванати от други тролингисти до закриването бяха на Рапала! :wink: Помня,че по-късно и на Ивайловград почнаха да хващат от април,но не всеки и не на всичко!
bai mile1
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2707
Регистриран на: Сря Яну 06, 2016 11:13 pm

Re: Воблери за сом!

Мнение от bai mile1 »

Браво Тролка!Всичко синтезирано представяш!Няма нужда от четене на целия форум по няколко пъти :wink:
Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

От 1936 до 1951г. се правят Силвър и Голд,златното за слънце,а среброто за облачно с размери 11-см.9см.-56г.13см.-53г.,7сантиметра-64г.!65г.18см. и цвета Вlue със син гръб и сребърно тяло.67г.-5см.77г. е създаден моя бияч Perch,79-г.RT-рейнбоу трут-дъгова пъстърва,88г.-MN-миноу,91г.-FT файър Тайгър,97г.-CLN и още много други!Извод-до 1991-ва всички цветове са ЕСТЕСТВЕНИ!Извод-1992-се появяват АКТИВИРАЩИ цветове!Точно тук в момента бъркат 90% от тролингистите,защото залагат на Активиращи цветове,а тя логиката е да тролиш с Естествени и ако не даде на тях,да пробваш други.На първото Състезание стана скандал,защото никой не знаеше какво е Тролинг и едни джигити със силикони спечелиха!Само аз в цяла България знаех,какво е Тролинг бях прочел Сабанеев и метода на риболов На дарожке,закачаш рибе и гребеш с греблата!Нема мотори батко, всичко е на ръчен режим!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

В книгата която и до днес имам само аз е обяснено подробно всичко,което ви интересува за модели, цветове,дълбочини,форми и размери!Домързя ви да я прочетете,все чекахте Троли нещо да снесе наготово!Аз никога няма да бъда най-великия или успешен тролингист,не ми е било основна цел да ставам генерал в историята или да хвана рибата на живота си,това са глупости,капани в които всички падате!Суета и мания за величие са ни основните проблеми и можем да се избием за една риба! :mrgreen: Да ви обясня защо сме смешни и жалки!Кой е Ян Егерс ?Хванал е 100щуки над метър и от Рапала изкарват Специални цветове на негово име!Така,че който хване риба на Хот-Тайгър да благодари на него и Рапала!За цвета на Констант Гуиго съм ви разказвал,размазал е туните на Тролинг!Мисълта ми е,че има невероятни риболовци,които не сте ги чували,а те са в основата на развитието на цветовите схеми!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Създадох темите за бяла на Тролинг,щука на Тролинг,хващах костури и кленове на Тролинг и ми бяха интересни всички риби които хващах на Жребеца,обаче се появиха комплексарите и обявиха,че освен сом другото било стръв и всички откачихте на тая тема!Добрия тролингист е този който винаги се ориентира в ситуацията хваща някоя риба и не е капо!Сомски воблер няма и никога няма да има,защото реално с каквото се хранят белите и щуките,това яде и сома!А ма те финландците нямали сомове и не разбирали какви трябва да са воблерите за сом! :mrgreen: Е те и Туни нямат,но не им пречи да открият Магнум и Сливър за океански риби! :mrgreen: Сливъра е разработен по молба на италианските риболовци и молбата е била да направят примамка която да прилича на зарган!Е защо тогава лови сомове и бели? :ANAL: :mrgreen:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Преди да започна тролинга с "воблери за сом" през 2004г. е имало тролингисти други,които са хващали предимно бели риби на Жребчево и Искъра,като понякога са хващали и сомета,доколкото знам едри от 20нагоре не е имало!Най-известния от тях е Данчо Софков!Гледал съм му снимки по вестниците с бели риби по 10кила от Жребеца,като любимия му воблер е бил Хъски -10 и 12Силвър Блу и Оранжевия!На същия воблер,но клоун им удари пак там на Жребеца сома на Божо и Спокимиро много години след това!Предишната седмица имаха една 13-ка на Редтайгър 5-ка Денсър и ...Значи "сомския воблер" е от 5см. до 20, хахахаха!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Никой не се сети за толкова години,какво се случва под водата !Че има йерархия между хищниците,местообитания,места за хранене или почивка и т.н.Защо между белите удря и сом,коя природна промяна ги активира или ги прави пасивни.Тези знания се придобиват с опит и риби,дори смелост!Ще дам примера с "Гнездото на осите"! Бяха се събрали "капацитетите на сом" с големите лодки,но духаше зверски вятър и ги беше страх да влязат!Троли случайно ги нацели,защото търсеше завет и си пусна малката лодка пред тях,бяхме с Тролчо и Тролина.Вълните бяха огромни и на скорост едвам влизам в устието,обръщаме и се спускаме по вълните и правим десен завой към Паметника,три тигела-три щуки,на четвъртия път удари сом 6-8кила на бияча за щуки Син глаз-шадрап с черни точки светещ в лилаво от слънцето 5см. газещ на 3.3!Излезнах е,качихме се в колата,тя затъна в пясъка,а ония гледаха и се смееха!Успях да се измъкна и на другия ден им пуснах сома и казаха,че съм удавник,че лодката ми е малка и още хиляди простотии!Е как да отварям подобни хора на далаверите в тролинга,не съм толкова тъп! :mrgreen:Успеха обаче ми даде информация,защо съм хванал сом!Щуките са седяли там и са чакали течението да им донесе нещо за хапване и после идва чичо сом!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Това се случва и с белите риби,първо папкат те и после идва сома или си е там и се вдига привечер!Когато ловиш всякакви риби на Тролинг ,те самите ти дават информация какво-къде-кога-защо чрез атаките по воблера!Понеже ходех всеки уикенд и нямаше сайтове за времето ми се налагаше да се сблъсквам с кофти време,но бях надъхан и не ми се прибираше без риба след 600километра,без риболовни емоции го няма ендорфина в мозъка и си парцал три дена! :mrgreen:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Тактиката ми да ходя дълги години само на един гьол беше огромно предимство,научаваш навиците на рибите,на всички хищници!Най-тъпото е да търсиш хищник,който не е активен в момента,ловиш каквото има и каквото дава,иначе си капо!Направи ми впечатление много пъти,че след чудесен улов изведнъж всичко спира и достигнах до извода,че тогава се завърта сом!И естествено удря на бияча воблер с който си ловил другите риби!А некакви още твърдят,че има воблери специално за сом,е нема такъв за съжаление!Всеки воблер може да хване всичко!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Ако сега някой проходи в тролинга,то е пълна лудница от към воблери и човек въобще не може да се ориентира,обикновенно трябва някой "специалист" да му каже,а те са хиляди!Обаче имането на дадени воблери не гарантира нищо и най-често или си капо,или хващаш случайна риба!Много хора тръгват от воблера,той може да е доказан с риби,но това не е достатъчно за редовни успехи.Всеки язовир си има специфика,като междуобитания на сомовете!Трябва да знаеш къде са тия тъпи сомове и кога се хранят.С какво се хранят в дадения период от годината и на каква дълбочина биха ударили!Най-много сомове са ми удряли на свечеряване, затова доста често излизах по тъмно и много рано сутринта!С двете 20-ки така стана,влязох първи направих си тигела и удари,през деня хванах други риби и на свечеряване,на същия тигел удари втория!Първия ми разкъса задната част на тунингования воблер,а за втория ползвах прочутия SSH!Тунинга на воблерите пак аз го измислих,добавях определен цвят на корема!Бях прочел и за черната точка по средата,за черните ивици отгоре!И се оказа,че дребните детайли които направиш може да направи воблера по-уловист!Първо добавих оранжево на синия Денсър за да видя какво ще стане,много се чудех защо синьото Хъски има оранжев корем,а Денсъра няма!После видях SSH и добавих на стандартния Силвър оранжево,така воблера имитира Червеноперка!СпокиМиро ме издаде на Емо и аз му се разсърдих!Ето го тунингования воблер!
IMG_20221007_141917641.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Ето и с друг цвят! :wink: За него никой не знае!
IMG_20221007_142132505.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Това също е бияч,който после открих и тунингован,хванах за един час три сомета пред Паметника на 8-ка SH и имам по два от всички размери! :wink: За него на никой не съм казвал,но някои разбирачи на воблери го знаят,не знам дали от мен!
IMG_20221007_142647511.jpg
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”