Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

Привет на всички ентусиасти,

От тази година реших да започна сам да си правя чепаретата за сафрид, риболов, в който съм сравнително новобранец. Затова имам и нужда от съвет отностно това дали ламетата (защото го правя само с ламе и без пера) трябва да са събрани или разпръснати.

Гледах доста клипчета и монтажа, на който се спрях, е с подложка на кукичката, за да може снопчето ламета да се насочи към върха на кукичката. Също така, пак като препоръка в тези клипчта, използвам лепило, за да направя фитил от ламетата, което доста улеснява връзването.
Проблемът е че когато кукичката се натопи във водя, лепилото на фитилчето се разтваря (очаквано) и ламетата започват да стърчат на различни посоки, което не знам дали е добре или зле :).

В сферата на моите размисли, има вариант да сложа капчица безцветен лак някъде посредата на снопчето, за да стой по прибрано, но се чудя дали това би било правилно и ме притеснява дали няма да пречи на рибата.

Ще съм благодарян ако по опитните от вас дадат своето мнение, за което предварително благодаря.
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от st_beer »

Ако снопчето(фитила) е направен и вързан добре не би трябвало да се пръска и да стърчи след като се разтвори лепилото. При самото пропадане водата кара снопчето да се събира дори и леко да се разрошило. Аз си ги правя най обикновенни без подложка, но това си е до личен избор там. Относно лак в снопчето там съм скептично настроен и не бих те съветвал да го правиш. Това е моето мнение, но аз правя чепарета само за себе си и нямам кой знае какъв опит тя чак и съвети да давам. Нека хората с голям опит дажте посъветват.
Пък и всичко е до тестове и проби. Правиш няколко тестваш и знае ли човек може пък да открил нещо ново.
Hobie Mirage Outback
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

Днес си играх да правя точно такива, без подложка. Мисля, че станаха по-добре, тъй като при връзването на куката с подложка, самата подложка кара снопчето да се разделя...или поне по начина, който аз връзвам.

Интересното е че куките с подложка като се потопят във вода снопчето се разтваря, а като се изкарат се събира на едно.

Ето какво сътворих, като към момента изглежда само тези усуканите имат своемнение:
IMG_20220617_005036.jpg
Като може да видите, на тези без подложка дори сложих и едно пръстенче, което допълнително помага на снопчето да стои събрано....не знам дали ще пречи по някакъв начин.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от rap66 »

L_G написа: Пет Юни 17, 2022 12:02 am....
Интересното е че куките с подложка като се потопят във вода снопчето се разтваря, а като се изкарат се събира на едно.....

сложих и едно пръстенче, което допълнително помага на снопчето да стои събрано....не знам дали ще пречи по някакъв начин.
Разтварянето на снопа във водата е нормално, по спомен свързано с повърхностното налягане. Зависи и от материалите които са в снопа. Това пръстенче аз не бих го сложил.
След като вържеш снопа и преди да изтеглиш възела към края, може да завъртиш снопа да стои от вътрешната страна, към извивката на куката.

Малко коса и две пресукани ми де вижда доста постно. Наблегни на това което е в снопа, то е основното. След като го ухапят 20 сафрида, всичко се разрошва и стърчи във всички посоки.
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

rap66 написа: Съб Юни 18, 2022 8:59 am Малко коса и две пресукани ми де вижда доста постно. Наблегни на това което е в снопа, то е основното. След като го ухапят 20 сафрида, всичко се разрошва и стърчи във всички посоки.
Благодаря за отговора.
Какво визираш под "Наблегни на това което е в снопа"?

Мисля че от снимката и това че снопчето е залепено, за да си получи фитила, не си лични, но вложения материал в него реално е от малко коса, 2 УВ влакна, 3 усукани и 1 кринкъл (така мисля, че се казва тази плоската лентичка).
Попаднах на една тема тук във форумa, от 600+ страници и от това което успях да прочета, всички бяха на мнение, че многото материал не помага.

Поръчах си стенд/менгеме за кукички и сувалка за връзване и утре ще ги получа. От разни клипчета виждам, че става доста по лесно връзването и стегнато.

Относно материала, ползвам на FilStar ламетата и косата е ролката на Viya Fishing.
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от st_beer »

Добре ти е материала като количество. Аз също не претрупвам куките и слагам горе долу колкото теб. Само не харесвам куките, които си показал. Аз ползвам бели куки на ювела и съм доволен от тях. Под това "Наблегни на това което е в снопа" може би колегата има предвид качествени материали. Всичко си има значение за успешния улов.
Hobie Mirage Outback
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

Чакам заедно с менгеменцето да пристигнат и няколко кутийки на ювела, точно нели. Живея не около морето и такива куки за сафрид нещо не се харчат много и съответно нито един рибарски няма налични, само с поръчка. Та куките горе са повече за упражнения.

Може ли да кажете кои са по качествените материали, аз лично взех тези, които намерих налични, но 100% има и по читави.
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от st_beer »

Зная за какво става дума относно материали и куки. Аз също не живея на морето и имам същия проблем, но това не ми пречи. Аз също ползвам просмуканите на филстар, макарки на виа фишинг и имам някое друго пакетче Veniard. Като ходя на риболов до морето минавам през Бугас от магазините си кукпувам материали и куки от там. За мен е важно да си работят и ловят чепаретата не е от значение какви са ми материалите.
Hobie Mirage Outback
Аватар
Димо Михалев
Модератор
Модератор
Мнения: 478
Регистриран на: Вто Май 21, 2019 6:25 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от Димо Михалев »

L_G написа: Пон Юни 20, 2022 11:56 pm Чакам заедно с менгеменцето да пристигнат и няколко кутийки на ювела, точно нели.
Не ти трябва менгеме.Като правиш възела намотките ги премятай все едно премяташ въже около клон,а не да го усукваш около него така материала ще ти стои точно където си го поставил и като издърпаш бидема (повода) ще ти стои прав,и чак тогава стягаш.Пробвай първо с някой евтин монофил,ще ти се получат нещата,но имай търпение няма да е след петата или десетата кука.Успех ти желая и зарежи тия подложки не ти вършат никаква работа.
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

Привет,

Да се похваля, вчера пристигнаха покупките и ми остана малко време да експериментирам с куките, менгемето и сувалката.
Като цяло съм доста приятно изненадан от менгемето и ,поне за мен, го намирам за много по удобно и прецизно от връзването на ръка. Допълнително помага и съвета на колегата с "премятането на въжето през клона" 😀. Ето и първите проби:
IMG_20220622_234120.jpg
IMG_20220622_173504.jpg
IMG_20220622_173416.jpg
Нещо което ми скъса нервите е връзването на куките с флуорокарбона, тъй като този на DUEL се къдри супер лесно.
Тук имам и въпрос, кой възел ползвате за връзване на флуорокарбон към кука?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
vladavramov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Ное 06, 2010 8:13 am

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от vladavramov »

Предварително си правиш бидемите на дъска с две игли Вземаш бидем и кука правиш три наметки с конеца слагаш фитил или перо правиш още три наметки с конеца режеш всичко което стърчи изтегли бидема и мажи с лак Рецепта от преди гей революцията
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

Дъската и иглите предполагам са да станат бидемите с еднаква дължина. Това което не ми е ясно как връзваш самия бидем за куката?
vladavramov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Ное 06, 2010 8:13 am

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от vladavramov »

С бидема не връзваш куката Вземаш куката и бидема като горния възела стърчи леко над лопатката правиш три наметки в/у куката и бидема слагаш фитил и правиш още няколко наметки в/у куката бидема и фитила после изтегляш бидема като долния възел опира в наметките Получава се кука с повдигнато перо към бода
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от L_G »

С любезното съдействие на колегата Владимир, ето какво сътворих последно:
IMG_20220624_102439.jpg
Според мен се получи доста по добре и снопчето е доста събрано без да съм използвал лепило.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Rinobs
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Яну 14, 2021 3:03 pm

Re: Съвет за изработак на чепаре за сафрид

Мнение от Rinobs »

L_G написа: Пет Юни 24, 2022 10:46 am С любезното съдействие на колегата Владимир, ето какво сътворих последно:
IMG_20220624_102439.jpg

Според мен се получи доста по добре и снопчето е доста събрано без да съм използвал лепило.
не е добре
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”