Риболов с бомбарда

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Ако прътът е 4 метра, акция 10-40, но е Болонезе става ли за бомбарда? :roll:
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rumci »

Идеално е :smt023 . С чепарета не експериментирай на това боло :D .
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Влязох в един-два риболовни магазина и като им спомена, че ми трябва прът за бомбарда ми предлагат мач или телемач. :rolleyes: Да не би мачът или телемачът да са по-добри от болонезето за бомбарда? :roll:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

1000n написа:Влязох в един-два риболовни магазина и като им спомена, че ми трябва прът за бомбарда ми предлагат мач или телемач. :rolleyes: Да не би мачът или телемачът да са по-добри от болонезето за бомбарда? :roll:
Зависи от телемача , аз например за бомбарда ползвам ето този:

http://tomaxshop.com/catalog/product_in ... 1099555671

Само че не на морето , щото тука няма море :D :D :D
Изображение
Аватар
rdochev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 11:55 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rdochev »

IDA-какво ловиш не на морето на бомбарда?
i don't drink water cos fish fuck in it
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

rdochev написа:IDA-какво ловиш не на морето на бомбарда?
Значи , понятието "бомбарда'" аз горе-долу го усвоих от тук , иначе това си е плаващо (floating) или бавно пропадащо(sinking) , поплавъци на метода СБИРОЛИНО. Освен тези два вида поплавъци , има и още доста други. Бях пуснал едно време и тема , но тя не се разви по необясними причини. Сбиролино в същност обединява всичко което е измислено до сега за риболов на хищни риби на естествени и изкуствени примамки+ мухи.
На Копринка на Душанци "бомбардата" е поне две стъпки напред пред " булдото"- със същото чепаре мухи , само че по дълго и с троен вирбел.
Ако подхвана да пиша подробно за сбиролиното , как се мята " бене -бене" или три "бяли" на стотина метра и лови гламави "американки" от повърхноста до дъното сигурно ще има да пиша дълго. То , в галерията ми има доста работи и по този въпрос , има едни "мухи"( 4/0 , 6/0) за щуки например , дето се ползват само с "бомбарда".
"Бомбардата" въобще не е измислена че да се лови в морето с нея ( за река ползвам 3-5-8 грамови " бомбарди" ,тип "floating"с блесни "00" , "0" , "1" ,или с чепаре от 2-3 мухи , или със скакалец ....)
Като се каже " бомбарда"- значи , това е вид поплавък от инструментариума на Сбиролино и се е случило че става и за морски риболов , както и прътите "фидер" или " телемач" , че да го мятат навътре :D :D :D
По начало , метода "Сбиролино" е измислен в Италия , основно за риболов на бяла риба :shock: :D , в последствие доразработен и за всичко останало което кълве в движение и на изнервяне 8) В Италия даже има вътрешен шампионат по "Сбиро". Ма да не разводнявам темата- като се купува бомбарда се гледа какво пише на нея - " floating" е плаваща , а "sinking" e потъваща 8) При потъващите може да има и допълнителни означения , например "15-3" или "20-4" и т.н . Това означава че , поплавъка е с тегло 15 грама и лети като такъв , е потъва като тежест 3 грама и то при тази площ. По начало стандартното съотношение на тегло към тегло на потъване на "sinking"- сбиролините е 1:5 !!!!!!
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от snegk »

Колагата та пита,защото темата е морски риболов на бомбарда :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
rdochev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 11:55 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rdochev »

Наистина ми бе интересно да знам-верно че малко се отклонихме от темата-ама сега стана на въпрос.
Благодаря за изчерпателната информация-ще пробвам -все пак на морето съм само една седмица и през останалото време бомбардите отлежават безполезни.Ще е добре ако им намеря и друго приложение. :)
i don't drink water cos fish fuck in it
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

Един полезен линк за риболова с "бомбарда" ( сбиролино):

http://www.proribalku.ru/proribalku/sho ... 7016d6ccfd

8) 8) 8)
Изображение
Аватар
rdochev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 11:55 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rdochev »

Добра статия и доста полезна-благодаря!
i don't drink water cos fish fuck in it
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Моряка »

На мен ми се иска да отговоря отчасти на 1000n .Дебелината на основното влакно е важна,но и добрата калибровка също.Тоест по цялата дължина да е еднакво кръгло и с един диаметър.Което с просто око не се вижда.Демек трябва ти качествено влакно.Шпулата също не трябва да е пълна до ръба.А броя на водачите също е от значение,иначе защо ще се прави :lol: аз което съм чувал е ,че мокрото влакно при изхвърляне залепва и се отлепва многократно(нещо като вибриране)и това залепване към пръта спира тежеста(бомбардата),а многото водачи се слагат с тази цел на не позволят влакното да доближава пръта.Колкото по малко триене има толкова по-добре.За дължините на пръта е писано,а аз гледам да използвам по тежички бомбарди.
А сега де? :roll:
runner
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:57 am
Местоположение: Варна

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от runner »

Колега, ползвам 3,90 с акция 20-60. За бомбарда става въпрос. Основното е брейд 0,12 - изхвърлям колкото голяма си искам бомбарда срещу всякакъв вятър, ако искам чак до Туапсе ще я пратя :D :D :D Само червеят да е читав да не остава зад мене при изхвърлянето. Верно че е твърда пръчка, обаче за следобеден риболов е чудо - в 95% от случаите има насрещен бриз и това си иска тежката бомбарда. Сам разбираш, че ползвам същата пръчко с основното и за чепаре от брега. Обаче с този брейд се прави компромис, да знаеш. Верно, взимаш си 3 вида бомбарди по 1 брой и ловиш с тях 5 години примерно (нулеви загуби), обаче по-едрите риби, някоя добра платерина например, губиш ги 100 на 100, освен ако не сложиш някакъв шок-лидер отпред. Брейда както знаеш не се разтяга. И те така. Весели празници на всички ви колеги!
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

А добри ли са фидерите за риболов на бомбарда? :idea: Питам защото те имат много водачи, като мач прътите. Разбира се, по-тежки са от мачовете (с около 100гр), :? но пък са по-евтини....... :D
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от tolio_pm »

Питам защото те имат много водачи, като мач прътите. Разбира се, по-тежки са от мачовете (с около 100гр), :? но пък са по-евтини....... :D
:smt006 Кво има да се чудиш,единия от моите избори на 4,20:http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=995
няма изписана акция ама 30 гр.бомба изпразва на АЛИВИОТО шпулата(0,20-140,или150 м . беше не съм сигурен)
имам и мач на акция 5-20 малко по лигав е :wink: ама много по чувствителен
имам и телемач на 4,50 20-60 акция ама за него инфо маи месец :wink:
да обобщим:Пробваи с фидер,с мач,с телемач на някои колега и си избери :wink: За мен пръчката е само мача :wink: Успех и поздрави :D :D
Pp:ако си от региона(Бургаско) може да измислим нещо за пробата,ама както казах маи месец живи здрави :wink:
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от bokooll »

tolio_pm написа:Pp:ако си от региона(Бургаско) може да измислим нещо за пробата,ама както казах маи месец живи здрави :wink:
поканата важи ли и за други колеги :wink: За заплитането провери си бигела да не излиза над щпулата.Това е сравнително често срешано.
Последно промяна от bokooll на Пон Фев 16, 2009 8:02 am, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”