Видове кльонкове

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
kalinux
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Пет Дек 30, 2005 3:29 pm
Обратна връзка:

Видове кльонкове

Мнение от kalinux »

Прави ми впечатление, че повечето кльонкове на италианци, испанци, французи и разни други са с изпъкнала пета. В България май преобладаващите са плоски или вдлъбнати. Освен това има с кръгла форма или с елипсовидна форма. Има големи, има малки пети. Има кльончета по 30 см, както и такива дето се бият с две ръце като гребло на лодка :shock: . При цялото това разнообразие, новобранец като мен почва да се чуди кое за какво е. Защо има толкова много видове и има ли смисъл един риболовец да си носи постоянно няколко модела.

Та някой може ли да ми обясни, каква е разликата между изпъкнали, прави и вдлъбнати пети. Каква роля играе диаметъра на петата. Има ли разлика между кръгли и елипсовидни. Трябва ли винаги да си нося по няколко вида.

Съвсем скоро ще пусна няколко модела собствена изработка, за илюстриране на примерите.

Също ми е интересно какви захвати се използват. Захватите оказват ли влияние на звука или всичко е въпрос на навик.
От Въча по-хубав няма.
Аватар
iogo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 992
Регистриран на: Пет Окт 28, 2005 10:59 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Айде пускай снимките :lol: :lol: :lol:
kalinux
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Пет Дек 30, 2005 3:29 pm
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ето колекцията ми от кльонкове, поне засега.
Изображение

В процес на изработка е още един.

Номер 1 е засега "ловача". Миналата година работех с него и хвана няколко рибки. Претърпя 4 доработки, докато стане това в момента. Направен е от 20-25 год. бук.
Номер 2 е от корен от орех. Много красиво дърво, но все още трудно работи и още не е толкова мощен.
Изображение

Номер 3 е от ясен. С голяма пета и малко вдлъбнат. Имам мощен звук, но все още трудно работи. Ще го вдълбая още и ще стане.

Засега номер 4 е най-лесен за употреба, като същевременно вади много мощен звук. Елипсовидна пета и силно вдлъбната. Направен е от 15-20 год. орех.

Номер 5 най-сетне проработи. Беше много изпъкнал, но като го поизправих малко стана. Сравнително тих.

Номер 6 е купуван. Много нежен и мек звук, но тих. Май ми е вдигал риба (на сонара), но не съм сигурен. Купуван е.

Номер 1 и 4 са от цяло дърво а останалите са лепени.
От Въча по-хубав няма.
Аватар
iogo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 992
Регистриран на: Пет Окт 28, 2005 10:59 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Бравос Калине, майстор си!!!!! :lol: :lol:
Остава да ти се отплатят с риби.
Аз като начинаещ не ме бива много с изпъкналите пети но мои приятели ги харесват много.
Ето снимки на един Goldstar малко преработван/не беше добре залепена и лакирана петата/ който работи.
Изображение
Изображение
Аватар
fireman
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 10:15 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от fireman »

Колега , дай някакви размери / дължина и дебелина на ножа , големина и форма на петата както и ъгли./ да подялкаме и ние а пък ще видим докъде ще я докараме.
отец Ми Го Нафърфорий
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1345
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 3:40 pm
Местоположение: Светия синод

Мнение от отец Ми Го Нафърфорий »

Браво........хубава колекция ! остава и ръчица да имаш и.........хоп сома в лодката !!! След 3 години тренировка и ще усетиш за кво иде реч....преди това са само опити и мислене че вече можеш........ :lol: :lol: :lol:
Господ може всичко чада мой !
kalinux
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Пет Дек 30, 2005 3:29 pm
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Значи за размери и ъгли нищо не мога да кажа. То и затова ми беше темата. Как да подходя при правенето на кльонка. Сега съм подготвил една поредица със снимки за правенето на кльонк и ще видите, че всичко правя на око. Като нямам информация на тоя етап, единствения начин да натрупам опит е чрез проби и грешки. Засега ми прави следното впечатление. Изпъкналите по-лесно кльонкат, но по-тихо. Вклъбнатите са по-мощни, но дали има смисъл от това не знам. Колко по-големи пети, толкова по мощен звук. Засега определям качеството на кльонка по силата на звука, която вади. Доколко е вярно нямам никаква представа.
Петата на Н1 е 35, Н2 36, Н3, Н5 и Н6 е 38. Н4 е елипса е не съм я мерил. Ъглите са както ми дойде. :(

Помагайте. Знам, че знаете.
От Въча по-хубав няма.
kalinux
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Пет Дек 30, 2005 3:29 pm
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ножът при петата, го изтънявам до 2-3 мм. Нагоре стига по 5 мм. Захвата за ръката го правя конкретно по мойте пръсти на лявата ръка. :wink:
От Въча по-хубав няма.
отец Ми Го Нафърфорий
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1345
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 3:40 pm
Местоположение: Светия синод

Мнение от отец Ми Го Нафърфорий »

kalinux написа:Засега ми прави следното впечатление. Изпъкналите по-лесно кльонкат, но по-тихо. Вклъбнатите са по-мощни, но дали има смисъл от това не знам. Колко по-големи пети, толкова по мощен звук. Засега определям качеството на както ми дойде. :( кльонка по силата на звука, която вади. Доколко е вярно нямам никаква представа. Помагайте. Знам, че знаете.
Да знаеме, но когато пишех и обяснявах и спорех помниш ли как станах виновен ? Специалистите се оказа че са много тук...да ама не ! ...сега е тишина а ? Е затова избягах и от манията...и от безкрайно надутите и специалисти, хора нищо не разбиращи и подържащи огромни претенций в тоя риболов !!! Въпреки това понеже виждам че мъките ти предстоят ще ти кажа :
Повярвай ми огромно значение има мощния и чист и ясен звук !!! Не го подлагай на съмнение умуване и дискусия.......само ще ти кажа че за да пробива звука в дълбините му трябва мощ !!!........Ще разбереш всичко сам след 3-4 години ходене по мъките...но така ще е и най добре !!!!!!!!!!!
Господ може всичко чада мой !
Аватар
man1966
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 585
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:52 pm
Местоположение: Свиленград

Мнение от man1966 »

Анатемосания написа: Да знаеме, но когато пишех и обяснявах и спорех помниш ли как станах виновен ? Специалистите се оказа че са много тук...да ама не ! ...сега е тишина а ? Е затова избягах и от манията...и от безкрайно надутите и специалисти, хора нищо не разбиращи и подържащи огромни претенций в тоя риболов !!! Въпреки това понеже виждам че мъките ти предстоят ще ти кажа :
Повярвай ми огромно значение има мощния и чист и ясен звук !!! Не го подлагай на съмнение умуване и дискусия.......само ще ти кажа че за да пробива звука в дълбините му трябва мощ !!!........Ще разбереш всичко сам след 3-4 години ходене по мъките...но така ще е и най добре !!!!!!!!!!!
Вервай му брато-Жорката ги разбира тез работи-още повече че вече е в светия синод и има Жи Си Ема на оня горе.... 8)
Я елате рибенца при батко...
Аватар
fireman
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 10:15 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от fireman »

отец Ми Го Нафърфорий
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1345
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 3:40 pm
Местоположение: Светия синод

Мнение от отец Ми Го Нафърфорий »

man1966 написа:Вервай му брато -Жорката ги разбира тез работи-още повече че вече е в светия синод и има Жи Си Ема на оня горе.... 8)
...да и свещ паля редовно, преди риболов, за разлика от много други колеги ! :twisted:

ама като говорех кои да те чуе ! пей ли ми пенке ле....? ...сега олеле....така ще е !!!

Амин
Господ може всичко чада мой !
Аватар
tonymi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Вто Яну 03, 2006 1:19 pm
Местоположение: Видин/Sofia
Обратна връзка:

Мнение от tonymi »

Колеги само едно нещо ще ви кажа добрият кльонкаджия може да чука и със буркан.............Така че няма значение какъв вид е кльонка, звука който издават е специфичен и различен трябва да пробвате на какъв вид звук реагира сома,щом го вдигнете значи сте избрали правилния.
отец Ми Го Нафърфорий
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1345
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 3:40 pm
Местоположение: Светия синод

Мнение от отец Ми Го Нафърфорий »

А някои чукаме и с крак.......това сериозно го казвам !!! и има хванато сомче...2.5 кг
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Господ може всичко чада мой !
Аватар
tonymi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Вто Яну 03, 2006 1:19 pm
Местоположение: Видин/Sofia
Обратна връзка:

Мнение от tonymi »

Само този който не знае какво е кльонка няма да ти повярва.Та нали така е открит и усъваршенстван с годините.Сом е излизал даже когато шляпаш със крака във водата.Имало е и много лоши последствия след това..................
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”