яз. Батак - всичко за язовира

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от Fat »

ЯЗОВИР БАТАК
Координати:
Залята площ - 22 080 декара
Воден обем - 315 милиона m3
Година на построяване: 1959
Язовир Батак е третият по големина в България и е разположен в Западните Родопи по поречието на река Мътница - на 4 км. от гр.Батак, Община Пазарджик, Област Пловдив.
Водосборна област - 463,69 кв.км. Средногодишен отток - 124,8 млн.м3 . Предназначение - комплексно.
Язовирната стена е от земно-насипен тип. Противофилтрационна преграда - глинен зъб. Височина от основата - 35 м. Дължина по короната - 273 м. Кота корона - 1108 м.
На западния бряг на язовира се намира планинският курорт Цигов чарк. А на другия бряг летовище Дъното, което е по-тихо и спокойно.
Рибите,които се срещат в язовира и са обект на спортен риболов са : костур, червеноперка, бабушка, каракуда, шаран, уклей и по-рядко балканска пъстърва, речен кефал, сивен, толстолоб. Ако си падате по риболова на хищници, то костура е в доста големи количества и може да се направи интензивен риболов, както на спининг - от лодка, така и на живи рибки. За жалост останалите представители на хищния род, като бялата риба, щуката и сома липсват или са изключително редки. Всички останали риби се ловят успешно на плувка. Ако практикувате "тежък" риболов или фидер, то трябва внимателно да подберете местата, предвид многото водорасли. Дъното на почти целия язовир е доста богато на растителност, особенно покрай бреговете. През зимата доста хора от цялата страна практикуват и риболов на лед. Язовира е свободен за риболов и се изисква единствено заверен риболовен билет. Курорта " Цигов Чарк " предлага голямо разнообразие от хотели, бунгала и почивни станции в които може да се отседне и да се съчетае почивката с риболова. Разбира се, има условия и за къмпинг на самия язовир. През топлите месеци на голяма част от бреговете на язовира, се виждат лагеруващи риболовци и туристи от почти всички краища на страната. Някои от тях изкарват там с месеци.
Като заключение ,мога да кажа,че язовир Батак е едно невероятно кътче за отдих,почивка и риболов.Красивите гледки са буквално навсякъде,като изключим тук таме мръсотията по язовира, оставена от лагерите на някои къмпингуващи риболовци. Ако не сте имали възможност до сега да го посетите, то при първа възможност го направете. Ще останете доволни от хубавата природата, а ако имате и малко късмет и от риболова.
http://www.nariba.com-SONY 11.2009.
Последно промяна от Fat на Пет Ное 20, 2009 1:02 pm, променено общо 1 път.
"Щастие за всички, щастие даром!"
Аватар
CAVERN
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 6:24 pm
Местоположение: St.Zagora

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от CAVERN »

Супер! Отдавна трябваше да има такава тема! Дано се включат колегите от Пазарджик и Велинград - едва ли има хора, които го познават по-добре от тях, особено Велинградчани -Чефо, Боги, Ванчо Златарев, Митко Банев, Коке Марчев, Бай Илия Молотко, братята Пещерски и много други, ама те са "бамбашка"- трудно пишат. И аз ще помагам-скромно, но от сърце!
Поздрави!
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от Fat »

Това имах предвид, като се "набърках" с водоемите ...
Още повече, че никой не обича да рови по стотици места за нещо!
Тука ще се намери ВСИЧКО за водоема - в първия пост, а за актуалните новини САМО ако са за водоема.
Никакви такъми, улови, хвалби и прочее самореклами.
Само ФАКТИ и Новини ... Бъдете обективни.
Дано да стане и за другите 20 големи язовира. Визирам темите като "яз.Овчарица - топлото, студеното и т.н."
Ще "преместя" тука всичко за яз.Батак, до което се "докопам" разбира се. :wink:
Форумната култура се създава бавно. Надявам се да съм ви полезен.
Та така.
"Щастие за всички, щастие даром!"
izo_73
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Юни 13, 2009 9:48 am
Местоположение: димитровград

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от izo_73 »

здр
На 11 . 07.2010 год. мисля да си почина за седмица със семейството ми на яз.Батак. Ако някой ми помогне с избора на място където мога да се настаня с каравана ще съм му много благодарен .
Не вземай живота на сериозно защото няма да излезниш жив от него
m.ianckov
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Май 21, 2010 2:49 pm
Местоположение: Пловдив

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от m.ianckov »

От където и да минеш, има хубави места по язовира.
Преди редовно ходихме към контра стената, от страната на Орбита.
Пътя е макадан и не се ли отделяш много от него, няма да имаш проблеми.
От северо-източния край е по-високо и ще ти трябва добра машина, ако завали, макар че там пътя е асфалт.
Имаше не лоши места и под бензиностанцията, покрай канала, където е по-залесено все още и не толкова населено.
Където ти хареса окото - няма да сбъркаш.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от MITKO70 »

Здравей те.Какво е положението на язовира като места в района на контра стената към момента,а като риболов.Ако някой има прясна информация ще съм много благодарен,тъй като се организира среща на един друг форум,та и там има рибари и ще го съчетае ме.
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от dobria1 »

Здравейте колеги,имам малко питанка относно този язовир.
Вижда се че съм от Варна и да си призная за сефте ще ходя там,към 08.08.та питането ми е !
Има ли някакъв хишник по това време и какъв,и ще има ли смисъл от воблери въобще,практикувам и малко риболов с ваглер и ако има някой който ще ходи по същото време да видим та да сподели някой тънкости :wink: :wink:
Дано някой се смили и каже нещичко че си е друго като отидеш малко подготвен.
От сърце ви благодаря предварително.
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от КАЯ »

Бях м неделя до към 14 ч. Лових на ваглер 5 + 2 гр. на бл и торен.Нямах нито едно пипване. Иначе язовира държи доста костур, а за бяла не мога да кажа нищо. Бях след контра стената до където свършва настланият път. Има доста водорасли като върви, откъснати от дъното и вятъра ги набива по влакно, плувка и т. н. с други думи измъчена работа за риболов на плувка. За кратко време водораслите се натрупат и потапят плувката и трябва често презамятане. На мястото където се настаних заварих доста голяма купчина боклук и се принудих да изгоря понеже нямах толкова чували, а и място. Иначе от пътя не се виждаха много боклуци, може би високата трева ги скриваше. Направи ми впечатление, че на доста места имаше направени платнени тоалетни. Нямам представа дали са от местната управа или на колеги, но цвета на платовете на повечето е еднакъв. Навалицата не бе голяма в сравнение преди години, когато не можеше да се намери място и местата се предаваха на познати. Вероятно риболова не е толкова силен.
Аватар
kodek
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 7:42 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от kodek »

Здравей, колега.
В събота бях около стената (дъното) под станцията на бившето БТК. излиза костур на бял и торен, червеноперка на бял след обилна захранка с кус-кус.друга риба не хванах, също и колегите около мене.мястото е добро за костур.
След здрачаване от бившата вила на община Пазарджик тръгна една лодка (жълта) приличаше на кану, с мрежи и (шефа) поне така се чуваше, викаха му докторе, 4 юнака ги опънаха поне до стената.после започнаха едни канонади и фойерверки , та си змълчах.
Последно промяна от kodek на Сря Окт 27, 2010 7:20 pm, променено общо 1 път.
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от dobria1 »

костура само с червей ли го мъчите :( желязо няма ли да гризка :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
South Division
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 7:40 pm

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от South Division »

колеги, в четвъртак тръгвам за яз.Батак, някой който е ходил скоро ще ми даде ли някоя информацийка за язовира :wink:
toni2
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 12:46 am
Местоположение: София

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от toni2 »

Здравейте колеги,утре и аз заминавам на яз. Батак, та въпроса ми, е: Някаде до стената има една хижа Шишарка. Дали някой я знае какво представлява, защото гугъла не ми дава почти никаква информация (две снимки и едно клипче правено през зимата.) Ще бъда много :idea: :D :drinkers: благодарен ако някой ми даде по подробна информация за тази хижа. Благодаря.
az
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 7:18 pm
Обратна връзка:

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от az »

toni2 написа:Здравейте колеги,утре и аз заминавам на яз. Батак, та въпроса ми, е: Някаде до стената има една хижа Шишарка. Дали някой я знае какво представлява, защото гугъла не ми дава почти никаква информация (две снимки и едно клипче правено през зимата.) Ще бъда много :idea: :D :drinkers: благодарен ако някой ми даде по подробна информация за тази хижа. Благодаря.
http://shisharka.hit.bg/page-2.html
Успех и наслука!
toni2
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 12:46 am
Местоположение: София

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от toni2 »

az написа:
toni2 написа:Здравейте колеги,утре и аз заминавам на яз. Батак, та въпроса ми, е: Някаде до стената има една хижа Шишарка. Дали някой я знае какво представлява, защото гугъла не ми дава почти никаква информация (две снимки и едно клипче правено през зимата.) Ще бъда много :idea: :D :drinkers: благодарен ако някой ми даде по подробна информация за тази хижа. Благодаря.
http://shisharka.hit.bg/page-2.html
Успех и наслука!
Много ти благодаря колега AZ. Този саит даде доБро инфо.
Аватар
wassim
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 113
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 11:19 pm

Re: яз. Батак - всичко за язовира

Мнение от wassim »

Колеги дали върви костура на Батак сега ?
Мисля да мръдна до там малко да се разходя.. дайте мнение .
Благодаря !
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”