Кубинката,бабушка ли е или бабушката е червеноперка

Тук можете да споделяте къде и каква риба кълве в момента.

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
Николай Неделков
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5489
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:25 am
Местоположение: Перник

Кубинката,бабушка ли е или бабушката е червеноперка

Мнение от Николай Неделков »

Ами сега искам да се похваля първо :) ходих днес на утайника в град Перник защото чух че излизали добри каракуди на хляб,отидох...и...Уви ,никаква каракуда :( но за сметка на това хванах 30тина кубинки със размери 10-12см и една дори с рекордните 13 :D които използват кубинките за стръв знаят че те рядко достигат 7-8 см и това мойто си е цяло постижение 8) и сега искам да попитам нещо,така наречените "кубинки",тука в Перник повечето им викаме бабушки,но пък за сметка на това на Арката викат на рибата бабушка,а повечето я знеме като пръскач или малка червеноперка.Искам да попитам кое какво е сега,това дето съм го хванал кубинки ли са или бабушки,и тия рибета на Арката бабушки ли са или червеноперки?

Изображение
Изображение
Последно промяна от Николай Неделков на Вто Фев 20, 2007 6:29 pm, променено общо 1 път.
http://www.krakra-fishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

Не знам точно какво са,аз ги знам като 'папурки' и там където ги има са истинска досада!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
велчев62
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 544
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 9:29 pm
Местоположение: Стара Загора-Стоян Велчев

Мнение от велчев62 »

продават се за стръв,аз ги знам като амуровидни и за такива се продават
Аватар
Николай Неделков
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5489
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:25 am
Местоположение: Перник

Мнение от Николай Неделков »

Тука по рибарските магазини в Пернишко и Радомирско ги продават за стръв под името "кубинки" и както вече казах не достигат повече от 7-8см,а вижте ги тия :shock: Даже си кълвяха като каракуда,чукне,топне и поведе,само 3-4 ми се откачиха,а хванах 31,преди малко ги преброих 8)
http://www.krakra-fishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
HANI
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 8:56 am
Местоположение: София

Мнение от HANI »

Ами колега nikejo ако тези рибки ,които си хванал имат нешто като шипчета в долната част на главата в Плевенско им викаме живоротки.Поне на тях ми приличат.Наистина ако са в повече във водоема са много досадни. :twisted:
НАСЛУКА!!!!!!
Аватар
Fishing_Fan
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 654
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 11:07 am
Местоположение: Шумен

Мнение от Fishing_Fan »

Истинското наименование на рибките е Псевдоразбора на английски е Pseudorasbora ,голяма досада е по нашите водоеми,идеална стръв за шарана през есента,а рибата на Арката е бабушка :)
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Мнение от butnik »

бабушката се различава от червеноперката.става и по голяма.различават се по гръбната перка,формата на устата,цвета на очите.около пловдив
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

При нас ги знаем като ГАМБУЗИ ...
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
Fishing_Fan
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 654
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 11:07 am
Местоположение: Шумен

Мнение от Fishing_Fan »

Krokibg : за гамбузите чети тук http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 26&start=0 ,най добре е да казваме най-точното им наименование,за да не стане обърквация :)

справка :

Гамбузия ( Gambusia affinis ) Изображение

Псевдоразбора ( Pseudorasbora parva ) Изображение
Последно промяна от Fishing_Fan на Вто Фев 20, 2007 8:52 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Николай Неделков
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5489
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:25 am
Местоположение: Перник

Мнение от Николай Неделков »

ами БЛАГОДАРЯ на висчки ВИ :) май тия рибета са навсякъде с различно име,но едно е сигорно-ИСТИНСКА ДОСАДА СА.Но ако се ловят поне винаги да са с размери като уловените днес от мен.НАСЛУКА НА ВСИЧКИ :!:
http://www.krakra-fishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Това сигорно е името на рибата както я пишат по книгите - ГАМБУЗИЯ.От както се помня тук по нашия край им викаме ГАМБУЗ.Хората им слагат различни имена из цяла България.Но все пак е хубаво човек да им научи и истинските имена :lol: Ако отидеш примерно някъде и не знаеш как и викат в този край,а искаш да я използуваш за стръв,надали някои рибари ще я знаят с името което използуват учените,всички си я знаят със наименованието което се използува в определения регион.Мисля че колегата искаше да разбере тези неща. :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
rusenec
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 9:52 am
Местоположение: Щръклево

Мнение от rusenec »

около Русе ги наричат "карабарсаци", стават за стръв, но не са толкова жилави като каракудата
най-якото хоби е риболова - ФАКТ
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

555

Мнение от saksi »

rusenec написа:около Русе ги наричат "карабарсаци", стават за стръв, но не са толкова жилави като каракудата
Това"карабарсаци",ще ми си изкриви езика дакато го кажа :lol: :lol:
kalinux
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Пет Дек 30, 2005 3:29 pm
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Рибките от първата снимка са точно псевдоразбори. Имат малки пъпчици по устата. По магазините ги продават като кубинки. Много трудно се ловят на стръв, защото им е миниатурна устата, а са иначе много стръвни.

Гамбузията е съвсем отделен вид и само това че са сходни на големина ги оприличава с псевдоразбората, но по-принцип са най-мъничките рибки в нашите води. Гамбузиите са същите като декоративните гупи, които отглеждаме по аквариумите. Така ще ги запомните. Гупите са живородки, а предполагам и гамбузиите.

Ако искате да ви объркам още повече се сетете и за една друга рибка - горчивката или още я наричат виолетка. По Янтра и казват Кромпуш. Страшна стръв за кефала. По време на брачния период са ярно оцветени във виолетово. Не стават за ядене.

В тоя ред на мисли не се бъркайте и с пръскача, който живее в по-тихите местенца на пъстървовата или мреновата зона. Има 2 черни ивици отстрани и пак е много лакома рибка, но успешно се лови на куката. Има голяма уста, като уклейката. Понякога грешно се казва на псевдоразбората пръскач, които нямат нищо общо.

Бабушките и червеноперките са си нещо съвсем отделно и стават ловене и ядене.
От Въча по-хубав няма.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

ЕТО ги нагледно.
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Публикувай отговор

Обратно към “Къде и какво кълве в момента.”