Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Тъй , темичката я пущам по молба на Сандьо .

Малце предистория :

Честно казано вече почва да ми омръзва да говоря и пиша по тази тема !
С "плитки" ловя от около 15 - 16 години . Помня когато огрех на първото си състезание по спинингов риболов и сал аз бях с такава какъв интерес предизвика да се види туй нящо . Писал съм статии за сайтове , пресата , изтъркал съм си пръстите по форуми , хротувал съм по талавизорите и пр. по таз тема ама айде още малко :D


Та така , какви предимства ни предоставя брейда ?

- по-голяма чувствителност на линията !
- пряк контакт с уловената риба !
- по-добро засичане !
- по-точен кастинг !
- по-далечен кастинг !
- по-малко оплитания !
- намаляване в пъти на загубата на примамки !

Както виждаме не точно здравината му поставям на първо място .
Писнало ми е от въпроси от рода примерно на този :
- Добре де , защо да ловя със скъп брейд на който при дебелина от 0.1495 мм му дават издръжливост от 4.5кг. при положение че на моят монофил за без пари му дават 0.16мм и 6 кила издръжливост ?
Та какво да отговориш в случаят ?
Примирно - Че монофил с реален диаметър 0.18мм и с максимална реална издръжливост повече от 2 - 2.5 кг. няма , а и такъв с тази издръжливост и диаметър струва повече от евтин брейд :idea:

Та тъй , много се спекулира с диаметри и издръжливост и то не само в БГ а и в Европата като цяло . Точно по тази причина от около четири , пет години брейд от тук или от Юръпъ не съм си заприхождал ама никъф та и евентуално не мога да бъда много актуален относно продаваните тука такива .

Какво правиме когато тръгваме да си взимаме плетеняк ?

1. Отговаряме си на въпроса - За какво ще го ползваме ?
- Всички фирми държащи на продукцията си освен така наречената "универсална" плитка произвеждат строго специализирани такива . Естествено че ще бъдеме доста разочаровани ако си купиме скъп и качествен кастингов брейд и го тарифаме на къса гега и макара тип ширпотреба със средна до малка шпула за размера си . Като си отговориме на въпроса по-горе си купуваме брейд съобразен с изискванията за риболов и оборудването ни .
2. Отговаряме си на въпроса - С какво ще го ползваме ?
- Както всеки и ние се нахвърляме на най-тънкият обявен диаметър с най-високият обявен показател :lol: Да ама не ! При линиите с реален диаметър и реални показатели не е най-удачното да се хвърляме на най-малкият диаметър . Най-малкото създава проблеми с въртящите блесни в повечето случаи . Е друг е въпроса ако си вземем брейд с обявени параметри 0.10 и издръжливост 20кг. а у в последствие се окаже че реално диаметъра е по-скоро къде 0.30мм а издръжливоста е около 7 кила ама ....
3. Какви парета бихме отделили ?
- Тука вече си е строго специфично ама в повечето случаи се оказва вярна поговорката че "Евтиното идва скъпо" .

Та така , да продължавам с историите :D Повечето изводи съм ги направил на база собствен опит с брейд . Както споменах ловя с такъв от що годе прилично време насам . Друг е въпроса че притежавам наистина доста видове като марки плитки . Хоби как при воблерите . Трупам , сравнявам ... абе праа си кефа и тъй тва :mrgreen:

По принцип ще я качна тая тема кат важна с цел да се поразвие и да не се налага да се повтарям нон стоп по темите и за това за момента ще приключа с личната ми класация на марки плетеняци .

Първо място :

Безапелационо , без значение за какъв вид линия иде реч - брейд , моно , флуоро , лидери , типети , мухарски шнурове - Varivas !!!

Второ място :

TORAY и YGK

Трето място :

SUNLINE и Unitika

Както споменах темата ще търпи развитие както и от моя , така , надявам се и от ваша страна та за сега толкоз :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

Брех, Power Pro-то го няма в класацията... :roll:

Аз съм с 40 lb Пауър и му замислям повод от 30 lb Seaguar Fluorocarbon, защото откакто сложих (егати) Пауъра :mrgreen: - нямам кълване.

На другата въдица съм със SpiderWire - невидим брейд :mrgreen: .

А пък на третата ще сложа изцяло FC линия....та ще сравнявам как е при трите варианта.

Определено брейда си е за предпочитане, особено при спининга поради изброените по-горе предимства.
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
GODFATHER
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 956
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 9:06 am
Местоположение: Пловдив/Димитровград
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODFATHER »

Поздрави Павка, чудесна тема си шуснал.
Според мен за начинаещите хорица ще е полезно да се разграничат и конкретизират нещата:колко либри брейд да си заприходи риболовеца??
1. За пъстърва, кефал, костурета-??
2. За распер, щука и бяла???
3. За сом

Имайки в предвид и характера на водоема-мътност на водата и закачки, както и очакваните риби, като големина.

Въпреки че аз ползвам ширпотребното :wink: ПП за р.Марица-не е никак бистра, затова без ФС си имам две шпули за СОМ с 50лб.-около 23кг. издръжливост
и една с 40либри-около 18кг. издръжливост. Ама това си е моя начин на риболов и не ангажирам никого с мнението си. Просто в река като Марица има ужасно много закачки, иначе бих въртял и с 30либри за сомета-нали имаме пръчка и макара с аванс :wink:

Поздрави!!!
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sandista »

Хвала тебе ,Павеле !
Сега вече няма да се тормозят хорицата и да се налага да вярват на магазинерите :))
Кире, не си на прав път ...SpiderWire си е доста видим , при това се амортизира бързичко. Но мойте 10лб се представят добре и е сравнително здрав.Ама така хрупа,че нямам нерви да го въртя...
Бих ли си го купил отново- твърдо нйе :)
Относо ФК ... това което съм чел по австралийските и хамериканските форуми е ,че не всяка макара го реди хубаво.. Много хвалеха Aegis за тази цел.
Инак викам всеки да помогне с каквото може. Сомаджии и хеви спинингисти да напишат нещата през техния поглед , аз ловя предимно Л/МЛ , Павката е по-спец в УЛ и така .. ще стане работата :)
За пъстърва,кефал и костур - до 1 по японския стандарт. При нормална активност не би трябвало да има проблем. Марките ще ги препоръча Павката,тъй като има експириънсЪ :)
За кефал за реки като Огоста,Искър,Янтра,Росица и тн , със средно наличие на качки ползвам 10 -12 лб.
До около 50 лв
http://shop.fishing-tackle.bg/lines/sun ... er-pe.html
http://cgi.ebay.com/YGK-Real-Sports-G-S ... 1e5d67ba50 - имам проблем с въртележките при по-малките размери
http://cgi.ebay.com/YGK-Real-Sports-G-S ... 1e5d67ba50 - чудесно влакно ( за около един сезон)
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... anguage=en
За УЛ и тежкия риболов оставям нещата във Ваши ръце :)
Ще изнамеря няколко ревюта по-късно и ще ги пусна ;)
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Кире , ПП го има в класацията ама не и от първо до трето място а по-назаде :mrgreen:

Кръсник и по този ред ще пощракам . За момента имам малце по-различна идея за умуване от моя страна :wink:

Санде , хвала не пием :twisted:

Та тъй . Ся ще пощракам относно два вида много близки и същевремено корено различни специализирани брейдове .
Плетени влакна за кастинг и за джиг .
Какво имам предвид по това че си приличат ?
И от двете се изисква дистанция .

Кастинговият брейд обикновено е много мек но със стегната и на вид грубо изплетена плитка .
Идеята на мекотата му е да се изнизва лесно от макарата . Това обаче може да се окаже голям недостатък ако ловим с макари с плитка шпула , лошо лагерована ролка на бигела и къси геги . Стегнатата оплетка му пречи да "пие" вода и оттам на там ни се изяснява че кастинговият брейд е основно за повърхностен риболов дори и със сбиро ( бомбарда ) . Грубата оплетка е направена с идеята минимален досег на цялата линия с водачите и оттам натам идеална работа с ню консепт водачи . Всичко това като комплекс оформя един прекрасен брейд за риболов на дистанции , големи дистанции , но не трябва да забравяме че ни е нужно съответното оборудване за риболов с него инак основно ядове .
Един перфектен кастингов брейд на поносима цена е този - http://cgi.ebay.com/VARIVAS-BLUE-CASTIN ... 255b7b2c20 , като избора на дебелина и тест са според това за какво ни трябва .

Джиговият брейд също е мек но със по-рехава оплетка и грубоста на оплетката е според това дали е хард или лайд вариант . Освен това читавият джигов брейд е разграфен в различни цветове през различно разстояние с цел по-лесната ни ориентация на какво разстояние или дълбочина ловиме . Както и при кастинговият мекотата е предпоставка за по-лесно изнизване и съответно пак ни трябват макари с по-широки шпули или мултита . По-рехавата му оплетка предполага да "пие" по-лесно вода и от там на там да потъва по-лесно . Хард вариантите са по-удачни за тролинг и тежки джигови глави като не се търси особена точност и бързо "прорязване" на течението с леки глави и съответно има по-груба оплетка . Смятам да сте си отговорили какъв е лайт джиг брейда :wink: Джиговият брейд е и перфектният такъв за тролинг .
Перфектен хард джиг брейд на прилична цена ( развасовките са от 300 и 600 метра )- http://cgi.ebay.com/Varivas-Avani-10-x- ... 1e5d670225 .
Префектен тролинг "Биг гейм" , сомо и мерелино трепач брейд - http://cgi.ebay.com/Varivas-Avani-BIG-O ... 1e5d6708f7 .
Може би най-добрият лайт джиг брейд - http://cgi.ebay.com/Varivas-Avani-10-x- ... 255c54a8f5
Това във варианта цена / качество инак във варианта дЪ фърст лайт джиг брейд - http://cgi.ebay.com/VARIVAS-AVANI-Light ... 439ec8dd9b

Та тука трябва да се има напредвид че не съответствието диаметър тест на носимост е водещото при изработката а малце по-други фактори как на пример :

За каст брейда - минимална абразивност на самият брейд . Максимална устойчивост на директен удар и УВ лъчи .

За джиг брейда - максимална устойчивост на претриване от камънаци , миди и пр. подидънни гадории .


Та тъй , друг път пак :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

Павел Иванов написа:За джиг брейда - максимална устойчивост на претриване от камънаци , миди и пр. подидънни гадории .
Който проблем се решава и с FC лидер. ;)
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Сорри Кире но личното ми впечатление за хора ползващи повод ( думичката лидер я пропускам защото не винаги буквалният превод дава точното пояснение за нещо а по-скоро вкарва хората в заблуда как широко разпространеният недоразбран термин "акция" примерно :wink: ) вместо специализирани линии са фенове на поговорката "Евтин на хляба , но скъп на солта !" . В редките си експерименти , просто да проверя някои твърдения , когато съм използвал повод било метален или фуоро съм достигнал до извода че не си струва ама ич . В единят случай загубата на примамки щото три пъти по-дебелият метален повод се къса пет пъти по-лесно от три пъти по-тънкият от него читав брейд , отделно осакатявенето на цялостното усещане на кефа е несъизмеримо/а с лелеяната евентуална риба на живота мУ . В другият осакатяването на примамката и опорочаването пак на цялостното усещане от естетиката с десет пъти по-дебелият флуоро лидер е ... Друг е въпроса че джигинг с такъв лидер има ефект единствено при риболов от лодка а не по река с ями , наноси и пр. през които минава цялата линия преди да дойде до повода па после се чудиме що нещо ни се скъсало де нема възел или е усреди на изхвърленото влакно . То тва обаче нали и производителите на примамки и поводи требва да папат а и пазарните ниши да се запълват колкото и смешни да изглеждат на пръв поглед но пък съчетани с добър маркетинг и световната Ганювщина человеческая къде му е по арно да даде сто на двайсе пъти отколкот десет на куп си е оправдано отсекъде :wink: На тоя етап не мисля да се спирам на това как световният пазар се разраства благодарение на странични напълно безмислени виждания в доста от случайте а да презентирам някои благинки па ча след това да си ги мериме :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
kameti
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Сря Дек 27, 2006 2:29 pm
Местоположение: Исперих

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от kameti »

Тази година ползвам синият Варивас, естествено че по препоръка на Павлети, и е първият мой брейд, който влиза във втора година тормоз(шпулата е 200 метра, така че има за смяна и ценово се връзва). Ловя само по Дунава. Споделям мнението на Павел и за поводите. Не че нямам ролки с кевлар, флуорокарбон, струни за китара и т.н. Преглеждам си по-често възела на вирбела и си го подновявам.
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Mi7chell »

Този сезон за пръв път си купих качествен плетеняк http://shop.fishing-tackle.bg/media/cat ... way-pe.jpg като цяло съм много доволен,но въпреки 8-те нишки на оплетката,пак се усеща плоскоста на вланото след известна употреба.Въпроса ми е към Павел,понеже разбрах че си пробвал какво ли не,има ли нещо на пазара с по-кръгло сечение?
Зарганолог
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

Mi7chell написа:Този сезон за пръв път си купих качествен плетеняк http://shop.fishing-tackle.bg/media/cat ... way-pe.jpg като цяло съм много доволен,но въпреки 8-те нишки на оплетката,пак се усеща плоскоста на вланото след известна употреба.
Ако ти се вижда плосък 50 либровия, 8 жилен сънлайн, едва ли ще има брейд който да те удовлетвори. Обикновенно са плоски малките тестове, под 10 либри.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

Mi7chell написа:....има ли нещо на пазара с по-кръгло сечение?
Има - (егати) Паура Про! :wink:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Mi7chell »

stancom написа:
Mi7chell написа:Този сезон за пръв път си купих качествен плетеняк http://shop.fishing-tackle.bg/media/cat ... way-pe.jpg като цяло съм много доволен,но въпреки 8-те нишки на оплетката,пак се усеща плоскоста на вланото след известна употреба.
Ако ти се вижда плосък 50 либровия, 8 жилен сънлайн, едва ли ще има брейд който да те удовлетвори. Обикновенно са плоски малките тестове, под 10 либри.
Не съм се доуточнил,моето е 10 либрово.
Зарганолог
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Притеснява ли те усещането за някаква плоскост в случаят :roll: Иначе по-кръгло от това - http://cgi.ebay.com/TORAY-F-O-Seabass-S ... 518577c8f5 - до сега не съм срещал .

Кире , спри съ :lol: Колко пъти ти се отдаде да сравниш кръглоста на кастинговият Сънлайн и ПП при 10 либри ?
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Mi7chell »

Павел Иванов написа:Притеснява ли те усещането за някаква плоскост в случаят :roll: Иначе по-кръгло от това - http://cgi.ebay.com/TORAY-F-O-Seabass-S ... 518577c8f5 - до сега не съм срещал .

Кире , спри съ :lol: Колко пъти ти се отдаде да сравниш кръглоста на кастинговият Сънлайн и ПП при 10 либри ?
Ами имам усещането че кастинга намалява със сплескването на влакното,даже съм убеден в това,мерси за препоръчаното влакно,колкото до кастинговото влакно на сънлайн,наистина прави много сериозен кастинг особено с блесни,чепарета и воблери...с бомбард обаче няма шанс пред монофила който ползвам за тази цел,надхвърлям го с минимум 20 метра,не можах да разбера защо.При замятане бомбарда тръгва точно толкова мощно както с монофила,но се забелязва едно внезапно спиране на 70-я - 80-я метър и след това пропада почти отвесно..докато с монофила този момент го няма.
Зарганолог
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Тъй , днес е ред на тъй нареченият "универсален" брейд .
Универсалният брейд би трябвало да съчетава :
- добро съотношение тест / диаметър .
- да не е особенно претенциозен към такъма .
- да е на прилична цена .
В тая графа спадат ПП , Сасаме , Стрен , Спайдър и др.
Кофтито е че на някои от споменатите по-горе тука цената им е доста позавишена и параметрите нереално прадставени .
В случаят интересно изключение прави Сасамето . Тук трябва да призная че такова от БГ не съм си взимал , само от вън , та относно предлаганото тука споделям мнение на база коментар с хора които са си го закупили от тука и са работили с него . Най-приятната изненада при него е ниската цена на която се предлага тук , реалният обявен диаметър и само теста му е завишен .
Лично според мене най-добрият "универсален" брейд отговарящ на по-горните изисквания е :
http://cgi.ebay.com/YGK-Real-Sports-G-S ... 518cd10652
Във варианта 14 либри е около един и полвина пъти по-тънко от 10 либрово ПП и има издръжливост почти колкото 40 либри Спайдър . Първото такова помя си го купих на 18 долара + 4 долара шипинг ама ся Шимито го дава вече на 34 долара + 6 долара шипинг гледам д`ба и кожодера значи :evil:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”