Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Re: Плетено влакно - Брейд
от sestrata » Нед Окт 24, 2010 10:52 pm

Послушай приятеля си. Дайва от Сол нагоре. Шимано - от Страдик нагоре. Колкото по-нагоре, толкова по-малко възли и бради. Другият начин е да забравиш за въртящите блесни.

Та въпроса ми е, какво влакно да се исползва за малки въртящи блесни до 2-ри номер с препоръчваната макара RYOBI ZAUBER?
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от xoxo »

vladi gtv написа:ЧетЪ,четЪ и стигам до извода, че е по-добре да си използвам "добия стар монофил" на познати водоеми и да не се занимавам с "бради, усуквания, възли" и други неща по брейда, а него да използвам в краен случай,/супер закачки, тролинг/ и други от сорта.
за мен и двата имат приложение- аз лично не ползвам по слаби конци от 30лб, като на въдиците за вертикален джиг и дълбoк риболов където ми трябва здравина 50-80-100лб /20-30% от риболова ми/ползвам плетено - /моновила с тази здравина е много дебел/. отпред връзвам няколко метра монофил за лидер. плетено напоследък ползвам това на Даива/сравнително приемливо като цена/такова съм ползвал само 2 сезона и засега сам доволен от него а за лидер ползвам лидера на Пенн. на въдиците за риболов с 40-30 лб здравина ползвам монофил /70-80% от начина ми на риболов/ с едно исключение - на тази за сърфкастинг съм сложил бреид 30лб - мисля че това ми дава около 20м повече дистанция при хвърлиане. са съжаление бреида има един проблем за които производителите на бреид избягват да пишат - пробваите да свържете еднакви по здравина /а не еднаква дебелина/ кечествени монофил и бреид и тестваите връзката - винаги се къса бреида :shock: :shock:
Последно промяна от xoxo на Нед Окт 31, 2010 7:52 pm, променено общо 1 път.
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Точно така и двете имат приложение и не трябва да се робува, че за спининг задължително се използва плетеняк.Аз използвам моно G-line Topcaster Fluo I -0.18мм. за лайт спининг и досега нямам проблеми.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

vladi gtv написа:...Та въпроса ми е, какво влакно да се исползва за малки въртящи блесни до 2-ри номер с препоръчваната макара RYOBI ZAUBER?
Влакно или брейд ? Друг е въпроса по коя номерация на коя фирма визираш блесни №2 ? Не друго ами при Мепс №2 е едно , при Пантер Мартин съвсем различно и пр. Аз лично на упоменатата макара съм работил с упоменатите блесни с ПП , Спайдър , Стерн , ИГК некфи на Беркли и пр. с "реални" размери а не упоменати около 0.21 - 0.25мм . Демек с размер колкото на твоето 0.18мм моно :wink:
xoxo написа:...пробваите да свържете еднакви по здравина /а не еднаква дебелина/ кечествени монофил и бреид и тестваите връзката - винаги се къса бреида :shock: :shock:
За какво да го пишат при положение че като са с еднаква дебелина брейда при реални 0.20мм е с издръжливост колкото 0.50мм / 0.60мм в монофилният му еквивалент ?!?
vladi gtv написа:Точно така и двете имат приложение и не трябва да се робува, че за спининг задължително се използва плетеняк...
Ае ся кажи къде точно прочете това за задължителното :?: Ей , аман бе !!! Баш от такива се недоразбрали , се недокласирали се за нещо образи все по-рядко споделям опит с нещо си :idea:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

За хард тролинг сигурно спокойно може да се ползва Power Pro Downrigger Cable 200lb? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Колко хард ?
Примерно да закачиш от другият край на линията , след лодчето , шлеп пълен с не акцизен петрол и да го прекараш от Видин до Железни врата ли ?
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

:lol: :lol:

Хард като за сомове 100+ или излизане от закачки без късане.
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Ае ся кажи къде точно прочете това за задължителното

Така, не винаги трябва нещо да се напише конкретно за да се разбере.Като седне човек и прочете всичко изписано за спининга в форума ще остане с твърдото убеждение, че за спининг тябва да се използва плетеняк./нарочно не пиша задължително/

А, по темата за брадите, възлите и просукванията на тънките брейдове с евтини макари които ти късат нервите и развалят риболова е написано ето тук:

sandista написа:
Павката е прав и преди година мнооого писа да не се ползват японски плетеняци под размер 1 за блесни !
Адаша е прав, ама не за това, а за съвсем друго.
"Другото" е, че за усукването са виновни не толкова влакната, вирбелите и блесните, а МАКАРАТА.

За съжаление, удоволствието да ловиш с тънък брейд и блеснета без вирбел дори, да си туичиш на воля ситни воблерчета без никакви бради, възли и прочее нервообразуващи събития, струва... няколкостотин зелени.

ПРИМЕР:
Въпреки добрите макарета с които разполагах преди време, брейдовете под 10 лб периодично правеха бради дори с воблери и то правопропорционално на качеството и мекотата им. Така набедих за лошo 8 лб на YGK PE Compact и гo метнах в килера.
След като постепенно намалих дължината и теглото на ползваните пръчки и след много умуване, в един момент реших да се оборудвам с лека макарка. Успях някак да се преборя с чудовищната цена "ганц ной", доставих си я от "страната на изгряващото слънце" и навих въпросният набеден 8 лб YGK. От този момент до сега улових доста риби с него без нито една брада или пресукване и без да слагам вирбел. ФАКТ.



п.п. Не става само с вирбел. Иска си и такъм. Иначе съм ползвал от най-малките размери на тези колмици и ми харесват.***http://www.starividri.org***
sestrata
Модератор





И сега питам как макарата хем трябва да е от няколко стотин зелени и MADE IN JAPAN, пък може и от сто бългаски и пак всичко ще ни е наред с тънките брейдове,ЕТО ТОВА НЕ РАЗБРАХ.
Относно класацията, тя е на друго място, тук е само хоби.
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sestrata »

vladi gtv написа:Точно така и двете имат приложение и не трябва да се робува, че за спининг задължително се използва плетеняк.Аз използвам моно G-line Topcaster Fluo I -0.18мм. за лайт спининг и досега нямам проблеми.
Мисля, че става дума за различни неща. В цитирания по-горе текст коментирам влакна с реален диаметър ПОД 0.16 мм, а тук се споменават 0.18 мм /които вероятно са 0.20/ и точно тях визира Павел Иванов. Ако си навиеш качествено плетено влакно с реален диаметър 0.20 мм до 2 мм под ръба на шпулата, вероятността да получиш оплитания с такова влакно е минимална, освен ако ползваш леки примамки /1-2 гр/ или такива с малко съпротивление. Риболов с такова влакно обаче не може да се нарече "лайт спининг".
Лайт спининга е изкуство, което изисква тънко влакно и подходящи за него въдица и макара, за да могат да се презентират леки примамки. :idea:
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sandista »

Павка ( сестрата) , ти преди време май правеше тестове на влакната ? Да си тествал издържливостта на wx8 ?
Днес ми остана малко време и ме заведоха на място с арни щуки. Разбира се , вчера са ги разбили ( Дунава беше спаднал доста). Врътнах едно хубаво капо за 1-2 часа :)
Та , хвана ме яд и си викам да се набутам в дълбокото с много кореняци. Все някоя зъбатка се е скрила. Два пъти закачих и двата пъти 20лб ИГК Г-соул WX8 се скъса със сравнително лесен напън. Уникално влакно , направо ми е любимото , ама все си мисля ,че не си отговаря на издържливостта ?
Току що си получих 2 ролки 15 и 20лб Пауър Про и ще ги съпоставя с 16 и 20 лб wx8 :)
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Ще се опитам още веднъж да си задам въпроса:
На станица 2-ра колегата franky пише че има пробем с Climax Spin-Line - Braided 0,12 и негов приятел е имал същия и го е решил с макара DAYWA.Вие също му препоръчвате: от sestrata » Нед Окт 24, 2010 10:52 pm

Послушай приятеля си. Дайва от Сол нагоре. Шимано - от Страдик нагоре. Колкото по-нагоре, толкова по-малко възли и бради. Другият начин е да забравиш за въртящите блесни.***http://www.starividri.org***
sestrata
Модератор
Така, той решава да си купи RYOBI и се оказва,че това е / Много добро решение /
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Толкова ли е добра РИОБИТО да се сравнява с горепосочените макари или може да пробва да си реши проблема с монофил за малките въртележки.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Пич , кефиш от секъде :smt044 :smt044 :smt044 Тва талавизор да беше ... Темата не е за макари . Та тъй . Упоменатото от теб 0.12мм е с реален размер мало више над 0.20мм . Ако наистина искаш да си правиш кефа , ловиш заради удоволствието да речем си взимаш упоменатите макари . Риоби Заубер е едно много добро решение за парите си . Сравнен с разпространеният тук мачов Страдик дори го превъзхожда при риболова с изкуствени примамки и брейд . Има по-широка шпула но съобразена с оста а не как при Кормораните . Има сравнително добре лагерована ролка на бигела . Има айрбал за по-добър баланс при обиране на линията . Съответно никакъв проблем с упоменатото брейдче със съответните размери :idea: Друг е въпроса ако наистина имаш желание да ловиш с брейд с реален диаметър 0.12мм ако нещо не ти е изяснено още от га те питах дали ловиш с основна линия 0.12мм монофил ? Друг е въпроса че повече от явно не си разбрал насоката и значението на тая тема . Ся серьозно - сам виждаш че са те разбрали и ти е отговорено неколкократно на питанията ако и да нямат много общо със самата тема като цяло . Сигурен съм че си умно момче и ще продължиш участието си в нея с питания и мнения отнасящи се единствено по нея :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

Павел Иванов написа: още от га те питах дали ловиш с основна линия 0.12мм монофил ?
Много интересен въпрос и моля за отговор всички колеги. Аз съм го правил, но по всеобщо мнение съм изчанчен, та не се брои :lol:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от xoxo »

колеги понеже темата е за бреид бихте ли дали пример за наи добрите и изпробвани начини са връзване на бреид към монофил лидер и бреид към вирбел примерно. аз съм пробвал и тествал различни начини и наи добър резултат по здравина имам с едно връзване /по скоро е оплитане на бреид - малко е сложно но добро за мен/
ПП към опаковката на Варивас имаше книжка с възли ама последно съм го ползвал преди 2-3 год и не си спомням какво препоръчваха
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”