Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sestrata »

sandista написа: Да си тествал издържливостта на wx8 ?
Да, държи динамичен опън /на кантар/ около 5.5 кг. А късаш лесно, защото си много ЙЕК у ръцете... :lol:
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

sandista написа: Два пъти закачих и двата пъти 20лб ИГК Г-соул WX8 се скъса със сравнително лесен напън. Уникално влакно , направо ми е любимото , ама все си мисля ,че не си отговаря на издържливостта ?
Сашко, колко време го търкаля преди да се появи тоя проблем ? При мен се появи след около половин година. Като го обърнах временно се подобри положението.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

xoxo написа:колеги понеже темата е за бреид бихте ли дали пример за наи добрите и изпробвани начини са връзване на бреид към монофил лидер и бреид към вирбел примерно. аз съм пробвал и тествал различни начини и наи добър резултат по здравина имам с едно връзване /по скоро е оплитане на бреид - малко е сложно но добро за мен/
ПП към опаковката на Варивас имаше книжка с възли ама последно съм го ползвал преди 2-3 год и не си спомням какво препоръчваха
Брейд към лидер ---> с Albright knot. /http://www.animatedknots.com/

И тук има възли....за това "оплитане на брейд" да нямаш предвид Double Uni-Knot?
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sandista »

Станко и двете влакна са запазени, имат си силиконово покритие, не са като твойто ... разбридани !
Ама ти си инат и си връткаш блесни с него :))) Според мен това му ... мамата :)
Ще си ги ползвам за клен, пък слагам 20лб Пауъра на Брадията да видим ко' толко го хвалят :)
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от xoxo »

GODzillata написа:....за това "оплитане на брейд" да нямаш предвид Double Uni-Knot?
не е - не помня как се казва, прилича на the bimini twist само че се оплита като плитка - засега ми е единственото връзване при което се получава възел по здрав от конеца - къса се не на възела а бреида
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

sandista написа:..... не са като твойто ... разбридани !
Ама ти си инат и си връткаш блесни с него :))) Според мен това му ... мамата :)
:shock: Че аз съм го взел да ловя с него бе, не да се снимам :mrgreen: И щом ми е изкарало един сезон, аз съм доволен. За следващия ще мародерствам нашия любим модератор да ми вземе друго :lol:
sandista написа:..... връткаш блесни с него :))) Според мен това му ... мамата :)
С това съм апсолютно съгласен .
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sandista »

Станко , четох преди време,че руснаците много тормозят това влакно и са доста доволни.
Изображение

http://fion.ru/obzor/194/
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от xoxo »

Павел Иванов написа:
xoxo написа:...пробваите да свържете еднакви по здравина /а не еднаква дебелина/ кечествени монофил и бреид и тестваите връзката - винаги се къса бреида :shock: :shock:
За какво да го пишат при положение че като са с еднаква дебелина брейда при реални 0.20мм е с издръжливост колкото 0.50мм / 0.60мм в монофилният му еквивалент ?!?
колега - прав си - бреид с еднаква дебелина е много по тънко от монофил или лидер влакно. имах в предвид че когато се свържат еднакви по здравина примерно 50лб монофил или лидер с много по тънкото но с същата здрвина 50лб бреид винаги се къса бреида - тези които съм пробвал и ползвам са лидери на пенн,бреидове на даива,варивас,или торай.има няколко начина на връзване на бреид които дават 100% здравина на съединението с тази на бреида
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Оставам с впечатлението че съм пуснал поредната безмислена тема :roll: Не друго ами не случайно като за начало наблегнах на основните видове специализирани линии . При положение че ловиме основно един вид риболов то защо да не си вземем специализирана линия за него и не се занимаваме с глюпости от рода на поводи и пр. Не може да очакваме че като сме си взели линия от даден производител пък бил той the best of the best тя да ни върши перфектна работа за всичко :idea: Псолютно същото е и при монофила но не за него иде реч в темата . Примерно ми е направило впечатление че специализираният джигов брейд има малко по-малка издръжливост на тест тежест но за сметка на това е доста по-абразивоустойчив . Също как при специализираните шаранджийски монофили . Както ни е известно при по-скъп и качествен такъв с почуда ще открием че носи на мъртва тежест по-малко от колкото доста по-евтини влакна . Друг е въпроса че по-евтиното такова в никакъв случай няма да издържи на постоянните обирания от дистанция по дъното толкова време колкото по-абразивоустойчивият , потъващ как в случаят събрат . От тук натам вече иде реч за другото оборудване за коет Влади тъй и не можа да разбере че е важно без значение какво , как и с какво ловим . Както в началото споменах различните видове поводи и пр. лично според мен са измислени основно с цел запълване на пазарни ниши . Кво прави масовият риболовец по цел свет ? Обикновенно купува плетено щото е по-здраво . По някога купува плетено от реномирана марка само щото е чул че са добри и пр. Много рядко да си вземе две три различни линии , за различни типове риболов а не сал марки , за да си угоди истински и почват едни поводи , едни превръзвания и пр. и пр. От личните ми наблюдения съм останал с впечатление че коментарите относно как се "плашела" рибата от брейда са глюпости на търкалета ама от секъде . При риболова на пъстърва ако ловиме с тънък и със съобразен цвят брейд няма никаква разлика при атаките съпоставено с което и да било фуоро . При риболова на джиг няма никакво предимство в това да сложиме дебел флуоро или монофилен повод пред това да ловиме с цяла , непрекъсната па били еди кви си възлите линия пред читав джигов брейд даже напротив . Тия дни ще пощракам по цветове , дебелини и пр. при различните видове риболов които практикувам или иначе казано ще премина във варианта къде Кръсника предложи в началото и тъй .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

Павел Иванов написа:... При риболова на пъстърва ако ловиме с тънък и със съобразен цвят брейд няма никаква разлика при атаките съпоставено с което и да било фуоро . При риболова на джиг няма никакво предимство в това да сложиме дебел флуоро или монофилен повод пред това да ловиме с цяла , непрекъсната па били еди кви си възлите линия пред читав джигов брейд даже напротив ....
Taka де, ама ако...
А когато си с дебел брейд с несъобразен цвят и т.н., особено в бистра вода - тогава според мен си е абсолютно удачно пред него да сложиш нещо "по-невидимо".
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от xoxo »

аааааа много си е полезна темата. тема са бреида си е една от наи- рибарскате теми винаги много обсъждана и размяна на опит из всички рибарски форуми по света. само че аз като пиша например пропуснах да уточня че винаги си мисля за бреида в солена вода /маи станаха над 35 год да не съм стъпвал на сладководен риболов/ а там условията са малко по други. например бреида когато го връзвам с бимини твист клюпа го правя поне 1м голям - т.е удвоявам бреида последния 1м. дебелината на конеца няма значение - избира се по якост в зависимост от риболова и рибите. освен в случая когато е необходимо да се навие повече метри примерно с 80-100лб конец а монофил с такава якост е вече много дебел и пуснат на 150-200-300м еластичноста на монофила е лоша работа. цвета също нема голямо значение - дори при монофила често исползвам ярки цветове -червени,жилти или ярко розови че по добре се виждат. лидер слагам защото е по издражив на протъркване и дори след куката нанизвам на лидера и 40-50см шлаух/от тези влуоро - дето светят/. това че лидера е дебел нема никакво значение дори е удобен защото по едра риба като се измори и прекара до лодката се оставя пръчката и последните метри се издърпва с ръце/в ръкавици/докато се стигне с гафа/куката/
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Та така , по ред :D
УЛ риболов с брейд .
По принцип когато съм за пъстърва или в едно 60% от захожданията ми по риби въобще обикновено си нося по две шпули с навито на тех различно влакно . На едната флуоро с моно сърцевина а на другата брейд . Изключение правят случаите когато съм решил да тествам какво , как , защо с различни цветове и диаметри брейдове в съпоставка с моно , флуоро или флуоро с моно сърцевина . По принцип какво ми е направило основно впечатление ? Брейда трябва да се движи максимум до 8 либри горна граница или около 0.15мм при наистина качествените линии . Основните цветове които оказват минимално влиание на уловът ни с плитка са светлосин и черен . Ако ловим основно с въртележки то и зелените цветове не пречат но примерно ако туичиме дребни миноу фофлеретки то светлосиният цвят е фаворит . С годините съм си изградил няколко фаворита и за двете шпули :
- на флуоро/моно шпулата живее Варивас Супер Троут 4 или 5 либри .
- На брейд шпулата живеят обикновенно някое от трите - ИГК Супер ПЕ на 7 либри , Варивас Лайт Гейм 5 либри или Варивас Супер Троут ПЕ на 8 либри . В случаят 5 либровият плетеняк е наистина невероятно тънък но не го ползвам с блесни по-големи от №2 по номерацията на Пантер Мартин и №00 по Мепс . ИГКто е най-универсалното в случаят като търпи и по-йедри въртележки . Супер Троут ПЕто пък е силовият вариант когато се очакват едри риби да бъдат извадени от под коренищата с Моска №3 .
Тука пак се сблъскваме със схващането размер / предлагане и презентиране на такъв . Проблема е че повечето брейдове предлагани у нас в размер 0.10мм реално са от 0.22 до къмто 0.33мм . Точно поради туй нящо много народ кат се оборудва с 0.10мм брейд е решил че има един верно невероятно тънък такъффф ама не .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GODzillata »

Павел Иванов написа:...обикновено си нося по две шпули с навито на тех различно влакно . ... .
Добре си ти, Пав, аз пък нося направо три въдици, за да не си играя да сменям шпули. :lol:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Щи е трудно да ги носиш десетина километра по пресечен терен в планината , вервай ми . Не кат да си седиш у лодката и да ги возиш :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

Павел Иванов написа:..... но не го ползвам с блесни по-големи от №2 по номерацията на Пантер Мартин и №00 по Мепс . ИГКто е най-универсалното в случаят като търпи и по-йедри въртележки .
Интересно твърдение Павка :roll: По мой наблюдения най-много усукват линията дребните блесни. Те просто не могат да натоварят вирбела за да заработи. А ползвам от най-малките.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”