Сомски,тайни!№1!

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Troli

Сомски,тайни!№1!

Мнение от Troli »

Коя е най-голямата заблуда при риболов на сом?Сомът,не виждал или имал слабо зрение!Ха-ха-ха!Искам да опровергая тази заблуда,за да помогна на хората,които искат да уловят сом не-случайно,а целенасочено!Най-важното за сома е какво ще яде днес/нощеска/!Сомът,прекрасно знае какво попада в устата му,защото има добро зрение и различава шарана от костура или сулката от слънчака!Може ли при липсата на отлично зрение,да се различат различните риби?Не!Само с мустаци не става.Сомът си има меню,и излиза да лови в различните сезони,различни риби.Пролетно и лятно време се храни със сулки и костурчета,а през есента със слънчаци,каракуди,шаранчета или кленове!Най-важното при риболова на сом е цвета на примамката,с това си обяснявам и яловите дигания на сома при кльонкането! :idea: :roll:
БОВСКИЯТ КОРМОРАН
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1250
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:50 am
Местоположение: 42°44`42.65"N / 23°16`44.21"E
Обратна връзка:

Мнение от БОВСКИЯТ КОРМОРАН »

като ти чета темата и заглавието се сетих за едно изречение на един познат дето не е негово ма до толкова го повтаря , че си го свързвам с него , а то е:НЕКА , ВАЛИ ,ИМА КаДЕ ДА ПАДА! :?: :?: :?: :?:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Troli

Мнение от Troli »

Което,ще рече?Какво?За сома ли говориш или за човека?За човека съм наясно,защото съм хуманист,но за сома кажи ТИ! :roll: :wink: :D
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Пич вземи почети малко книги пък после пускай "Сомски тайни".Препоръчвам ти :arrow:
Н. В. ИЛЬМАСТ
ВВЕДЕНИЕ В ИХТИОЛОГИЮ
(учебное пособие)
Troli

Мнение от Troli »

Чета и ловя едновременно!Това което смятам за зрението на сома е личен опит.И го споделям!Който знае повече,да го сподели или да ме опровергае аргументирано! :wink:
Troli

Мнение от Troli »

Кроки знае най-добре,колко е важен цвета на воблера! :idea:
Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Мнение от DrAkoN »

Сома има отли4но зрение и много добре развито обоняние .Имам хванати сомове но по голоямата част от тях за през деня. Макар че тои рядко се хранио в сvетлата част на деня.
Краси_поборника
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2753
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:59 pm

Мнение от Краси_поборника »

Мустаците на сома също имат функция на сензор който улавя движение и вибрации във водата особенно нощно време когато си търеси плячка.
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Мнение от Emo-83 »

Пичове,чета и нищо не мога да схвана.Пишете за тайните на сома или вашите сомски тайни.Нещо много категорично се изказвате.Включих се,защото ми стана интересно.Такива неща и в Парижките потайности няма.
Troli

Мнение от Troli »

Сомска тайна №1 е,вижда ли сома? :roll: :roll: :?: :?: Аз заставам на позицията,че вижда много-добре.Защо мисля така?Защото ловува предимно нощем и защото улавям сомове на определен цвят воблер!Знам и Маришките сомове,че се хващат на два определени цвята!За да видиш определен цвят през ноща ти е необходимо добро или отлично зрение.Ако сомът ловуваше само с чувствителнити си мустаци,то щеше да удря на всеки цвят!Но не е така?Та така! :wink: Така ли е? :D :D :D
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Pedro »

Troli,
Май те избива на философия.По-умно щеше да бъде ако кажеш че сома вижда защото има очи.
Интернета е безкраен като информация.Отиди и чети, форуми много.
Руснаци ,американци,европейци с необятни реки и езера - там можеш да научиш много за сома, как се лови ,чалъми и т.н.От много хора отдали голяма част от живота си на риболова, натрупали опит и познания и най-важното - споделящи ги с огромната аудитория.
Като прочетеш стотици писания и се ориентираш за 10-на майстори в сомския риболов ,ловили сом по 15-20 години това прави 150-200 години - е те толкова ти требе за да раздаваш категорични съвети.
Аз чета и си трая..
Troli

Мнение от Troli »

Сгласен съм с тебе!Чети и си трай!Обаче ако никой не пише тук,защото не се чувства достатъчно компетентен,ми е чудно какво ще четеш?В Америка няма европейски сомове,категоричен съм!До скоро и в Франция и Испания не е имало!Само за руснаците си прав!Моля,не се занимавайте с мен.Не си заслужава!Важен е сома и как,да го хванем с въдица!И не мислете пораженчески,че само майстора лови!Разликата е,че майстора лови повече от нас.Нищо повече! :D :D :D
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Pedro »

Обаче ако никой не пише тук,защото не се чувства достатъчно компетентен,ми е чудно какво ще четеш
А ти се чувстваш така ли ? Засега не си написал нищо смислено - баш па от тебе да чета.Като чета твоите писания... твоята работа ми прилича на онази с циганчето дето наляво и надясно говорело колко е сладко да ядеш хляб с мед и масло.Накрая един циганин го ошамарил - стига си ни надувал главите бе -ти ял ли си ?
Не съм, ама тато е гледал един като яде..
Спри да флудиш форума с питанки,на които сам си отговаряш.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Troli написа: ....В Америка няма европейски сомове,категоричен съм!...
Не съм бил в Америка и не споря :roll: :roll: :idea:
Troli написа: До скоро и в Франция и Испания не е имало!
Е тука ме утрепа отново с категоричния си и компетентен лаф :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
AAAAAA
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 217
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 3:04 am

Мнение от AAAAAA »

Aлександре,и тук те напипаха,че говориш глупости май а? :lol: :lol: :lol:
Не дърпай ...... за ......
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”