риболов на морска скумрия

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

emoface66
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 11:03 am
Местоположение: Gr

риболов на морска скумрия

Мнение от emoface66 »

Здравейте, интересува ме риболов на морска скумрия и стръв, видове такъми за същата. Благодаря ви!
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от roko-koko »

Mен също :lol: :D
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от dobria1 »

Що не прочетете това онова като се ргистрирате и после да питата каквото и да било????
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от ribarq »

След размножаването скумрията се отправя на големи стада към Черно море. При миграциите скумрията следва преблизително линията на брега. Това се използува от рибарите за залагане на даляни. През октомври започва ново групиране на стадата и оттеглянето им по обратен път към Мраморно море. Там те прекарват зимата и напролет се размножават.
Скумрията има голямо стопанско значение. Масовият улов за нашата страна на тази риба е през пролетта (април-юни) и през есента (октомври-декември). Лови се с даляни, грибове, гъргъри, сетки и въдици. Вкусовите качества на месото са много високи. Използува се в прясно, сушено (чироз), пушено състояние и консерви.

Риболов на черноморска скумрия с чепаре :матеряла е от :arrow: ТУК Това е изключително динамичен риболов. Такъмите които се изискват и постройката на линията не са нещо сложно. Какво е необходимо:
1. Здрав прът, който да може да изхвърля с лекота тежести от порядъка на 100 грама и нагоре. Аз използвам прът с дължина 3.60м и с акция 115- 170 грама.
2. Макара с голяма вместимост, която да събира поне 100 метра влакно 0.50 мм. Освен това макарата е необходимо да бъде мощна за да може да се справя със натоварването от три-четери скумрии които не рядко се закачат едновременно на чепарето.
3. Влакно 0.45 до към 0.55 мм е достатъчно в зависимост големината на рибите.
4. Чепаре-продават се готови с навързани обикновенно от 4 до 6 куки.
5. Тежест 80-100 грама
6. Обезателно трябва да се използват вирбели за да се предотврати усукването на влакното.
На този клип съм показал на кратко какво представлява моя такъм за риболов на чепаре:

http://www.youtube.com/watch?v=-LHM3FETmM4

Техника на ловене:
В зависимост къде ловим- от лодка или от някоя буна зависи дали ще замятаме или не. Много често колегите, които ловят от лодки и използват сонари да отрият пасажите с риба и просто пускат чепарето вертикално надолу. След като то стигне до желаната дълбочина започват с отсечени движения да спускат чепарето нагоре и надолу като по този начин перата на кукуте привличат скумрията.
Другия вариант, който аз практикувам е да се замята от буната. Замятям на максималната дистанция която ми позволява сопата и изчаквам известно време тежеста да потъне. Колко време чакам зависи от това на каква дълбочина ще търся рибата. Няма универсална рецепта. В един момент скумрията може да взема на дъното, а в следващия на метър под повърхността. Просто с опити трябва да се установи в кой воден слой се намира. Ако спре да кълве, означава че отново трябва да се експериментира. От практика мога да кажа, че ударите обикновенно следват когато тежеста е на дъното и с отсечено движение тя се отлепи от него, а също често скумрията взема когато тежеста пада обратно към дъното. Кълването се усеща много добре на пръта и ако има късмет могат да се хванат риби на всички куки на чепарето както не веднъж ми се е случвало.

За техниката на водене на чепарето вижте този клип:

http://www.youtube.com/watch?v=BqyIc5ov4pU

Трябва да кажа че споменатите такъми използвам са улов на скумрия на кея на град Довър в Анлия. Скумрията обикновенно влиза на големи пасажи в залива когато има прилив. При отлив е много по слабо и се закача някоя риба инцидентно. Предполагам че такъма в българси условия е почти същия. Проблема е че в бг доколкото чувам все по рядко се лови скумрия или сафрид на чепаре. Това е изключително динамичен риболов. Такъмите които се изискват и постройката на линията не са нещо сложно. Какво е необходимо:
1. Здрав прът, който да може да изхвърля с лекота тежести от порядъка на 100 грама и нагоре. Аз използвам прът с дължина 3.60м и с акция 115- 170 грама.
2. Макара с голяма вместимост, която да събира поне 100 метра влакно 0.50 мм. Освен това макарата е необходимо да бъде мощна за да може да се справя със натоварването от три-четери скумрии които не рядко се закачат едновременно на чепарето.
3. Влакно 0.45 до към 0.55 мм е достатъчно в зависимост големината на рибите.
4. Чепаре-продават се готови с навързани обикновенно от 4 до 6 куки.
5. Тежест 80-100 грама
6. Обезателно трябва да се използват вирбели за да се предотврати усукването на влакното.
На този клип съм показал на кратко какво представлява моя такъм за риболов на чепаре:

http://www.youtube.com/watch?v=-LHM3FETmM4

Техника на ловене:
В зависимост къде ловим- от лодка или от някоя буна зависи дали ще замятаме или не. Много често колегите, които ловят от лодки и използват сонари да отрият пасажите с риба и просто пускат чепарето вертикално надолу. След като то стигне до желаната дълбочина започват с отсечени движения да спускат чепарето нагоре и надолу като по този начин перата на кукуте привличат скумрията.
Другия вариант, който аз практикувам е да се замята от буната. Замятям на максималната дистанция която ми позволява сопата и изчаквам известно време тежеста да потъне. Колко време чакам зависи от това на каква дълбочина ще търся рибата. Няма универсална рецепта. В един момент скумрията може да взема на дъното, а в следващия на метър под повърхността. Просто с опити трябва да се установи в кой воден слой се намира. Ако спре да кълве, означава че отново трябва да се експериментира. От практика мога да кажа, че ударите обикновенно следват когато тежеста е на дъното и с отсечено движение тя се отлепи от него, а също често скумрията взема когато тежеста пада обратно към дъното. Кълването се усеща много добре на пръта и ако има късмет могат да се хванат риби на всички куки на чепарето както не веднъж ми се е случвало.

За техниката на водене на чепарето вижте този клип:

http://www.youtube.com/watch?v=BqyIc5ov4pU

Трябва да кажа че споменатите такъми използвам са улов на скумрия на кея на град Довър в Анлия. Скумрията обикновенно влиза на големи пасажи в залива когато има прилив. При отлив е много по слабо и се закача някоя риба инцидентно. Предполагам че такъма в българси условия е почти същия. Проблема е че в бг доколкото чувам все по рядко се лови скумрия или сафрид на чепаре. Това е изключително динамичен риболов. Такъмите които се изискват и постройката на линията не са нещо сложно. Какво е необходимо:
1. Здрав прът, който да може да изхвърля с лекота тежести от порядъка на 100 грама и нагоре. Аз използвам прът с дължина 3.60м и с акция 115- 170 грама.
2. Макара с голяма вместимост, която да събира поне 100 метра влакно 0.50 мм. Освен това макарата е необходимо да бъде мощна за да може да се справя със натоварването от три-четери скумрии които не рядко се закачат едновременно на чепарето.
3. Влакно 0.45 до към 0.55 мм е достатъчно в зависимост големината на рибите.
4. Чепаре-продават се готови с навързани обикновенно от 4 до 6 куки.
5. Тежест 80-100 грама
6. Обезателно трябва да се използват вирбели за да се предотврати усукването на влакното.
На този клип съм показал на кратко какво представлява моя такъм за риболов на чепаре:

http://www.youtube.com/watch?v=-LHM3FETmM4

Техника на ловене:
В зависимост къде ловим- от лодка или от някоя буна зависи дали ще замятаме или не. Много често колегите, които ловят от лодки и използват сонари да отрият пасажите с риба и просто пускат чепарето вертикално надолу. След като то стигне до желаната дълбочина започват с отсечени движения да спускат чепарето нагоре и надолу като по този начин перата на кукуте привличат скумрията.
Другия вариант, който аз практикувам е да се замята от буната. Замятям на максималната дистанция която ми позволява сопата и изчаквам известно време тежеста да потъне. Колко време чакам зависи от това на каква дълбочина ще търся рибата. Няма универсална рецепта. В един момент скумрията може да взема на дъното, а в следващия на метър под повърхността. Просто с опити трябва да се установи в кой воден слой се намира. Ако спре да кълве, означава че отново трябва да се експериментира. От практика мога да кажа, че ударите обикновенно следват когато тежеста е на дъното и с отсечено движение тя се отлепи от него, а също често скумрията взема когато тежеста пада обратно към дъното. Кълването се усеща много добре на пръта и ако има късмет могат да се хванат риби на всички куки на чепарето както не веднъж ми се е случвало.

За техниката на водене на чепарето вижте този клип:

http://www.youtube.com/watch?v=BqyIc5ov4pU

Трябва да кажа че споменатите такъми използвам са улов на скумрия на кея на град Довър в Анлия. Скумрията обикновенно влиза на големи пасажи в залива когато има прилив. При отлив е много по слабо и се закача някоя риба инцидентно. Предполагам че такъма в българси условия е почти същия. Проблема е че в бг доколкото чувам все по рядко се лови скумрия или сафрид на чепаре.

p.s. След като прочетеш не е зле да драснеш нещо в тази тема http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=10798
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от КИРО »

Много добре обеснява колегата в клипа. :smt023

Само дето черноморската скумрия е друг модел.
Мисля че тука са малко хората дето сме имали късмета
да закачим по някоя бройка преди 20 и кусур години.
emoface66 написа:Здравейте, интересува ме риболов на морска скумрия и стръв, видове такъми за същата. Благодаря ви!
Да не питаш за дунавската скумрия колега ?
Дето ний тук му викаме карагьоз.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
venito80
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 8:51 am

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от venito80 »

преди две години едно балчишко р/к беше хванало една скумрийка покрай сафрида пред несебър.за жалост надали ще ловим на въдица :(
Георги Вутов
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 11:37 am
Местоположение: Варна

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от Георги Вутов »

Че нии сега имаме ли скумрия в Черно море :smt017
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от Моряка »

Несериозно е да се говори за улов на скумрия в Черно море,и донася спомени-тъжни.Говорил съм с матрапазите за това,2-3 бройки на година ,и пак непотвърдена информация.Определено морски дявол се хваща повече в нашето море от черноморска скумрия ,така си мисля :(
А сега де? :roll:
miro_bs
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 9:31 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от miro_bs »

Така е за съжаление скумрията отдавна я няма в нашето море.
Някои казват че са изваждали по 1 бройка, ама и да е истина това е голяма рядкост.
lefi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:27 am

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от lefi »

emoface66- нищо ново под слъцето /тоест в този сайт/нов си затова ти пожелавам ЖЕЛЕЗНИ НЕРВИ -ще ти трябват както виждаш защото за новобранците -само присмех.а иначе въпроса ти е супер но....кой да чете ти питаш за МОРСКА,ЗА НЕПРОЧЕЛИТЕ ПОВТАРЯМ - МОРСКА СКУМРИЯ и странно /за мене не но апапите ТРЯБВА да емнат новобранеца/ и започват едни обяснения как на чичо му на девера му дето бил женен за зълвата на шурея МУ бил чул как в селската кръчма един разправял ,че бай Курти ял веднъж черноморска скумрия и....му харесала .и как вече я нямаааа и как я еималоооо а ти питаш просто за МОРСКА СКУМРИЯ не ЗА ЧЕРНОМОРСКА СКУМРИЯ ....защото има и питания за ДУНАВСКА СКУМРИЯ макар ,че това е нещо друго а извода е ,че НИКОЙ НЕЧЕТЕ ВЪПРОСА - ВАЖНОТО Е ДА ОПЛЮЕШ И ТО ПЪРВИ
момчета ,морето не започва от ТРАКАТА и не свършва до ФИЧОЗА .... има ЕГИЙСКО, СРЕДИЗЕМНО МОРЕ и там има МОРСКА СКУМРИЯ - КАПИШ...БРАВО на колегата който ПРАВИЛНО е прочел въпроса и е отговорил коректно на питащия .а сега модераторите - трийте щото настъпах много хора
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от ribarq »

Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от КИРО »

Има теми за Гърция и Турция,така че въпроса можеше да бъде поставен там,
ако се пита за риба извън Черно море.
Отговарям на Лефи де. :wink:
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
bigfut
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 4:50 pm
Местоположение: Добрич

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от bigfut »

Колеги,приказките за наличието черноморска скумрия през последните години ми се струват невярни.Не казвам лъжа,защото миналата година бях свидетел на хвалбите за такъв улов от момчета с гумена лодка,които бяха изкарали на чепаре циганка.Мисля,че възможността на повече хора да влизат в морето/нищо лошо/ и липсата на практика и познания за рибите,водят до неволни грешки и слухове.Хвърляли сме по 4-5 пости мрежи-с различен гьоз ,със и без фани,все един път щяхме да извадим.Приемам,че просто я няна при нас.
Ако не можеш да помогнеш,не пречи.
Мънцата

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от Мънцата »

На мен ми е интересна по-скоро причината за липсата на скумрия. От баща ми знам, че навремето се е хващала МНОГО скумрия тук. А де :smt017
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: риболов на морска скумрия

Мнение от КИРО »

bigfut
Така е,все поне една щеше да се закачи на чепарето.
Преди излизаше на сафридените чепарета,малко по-големи от сафрида бяха.

Мънца,и аз това се чудя.ЗАЩО изчезна.
Не може да е от това,че сме я изпапкали.
Или пък мрежите на Босфора да пречат.
Все пак тази риба вървеше повече горе,абе както си е и паламуда и чернокопа,
хищна риба си е.

Пак преди много години,като я е имало,от дядо ми съм чувал,
че като са дърпали грип на плажа на Кабакум,вземали са само скумрията и лефера.
Другото ако могат го връщат в морето.
Сафрида за риба не са го признавали тогава.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”