КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от sapuna »

Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от stich »

jultopepi написа:Кое е по правилно оливетка или синджирче
Всеки от двата монтажа има своите предимства.Въпреки че рядко ползвам оливетка,мога да кажа че с нея доста по-лесно се намира точната дълбочина.
Изображение
angel.tr
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 544
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:35 am
Местоположение: Пловдив

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от angel.tr »

Ако суркаш по дъното- по-добре е с оливета; ако изтичаш над дъното- синджира е за предпочитане.Това е моето мнение, ама има и доста вариации.
Аватар
sashoart
фен клуб-скобар
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 8:00 pm
Местоположение: София

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от sashoart »

здравеите
турся съмишленик с автомобил за риболов в раиона на роман.туи като моят авер замина за чужбина за 3 месеца а аз съм в процес на купуване на кола...аз се занимавам с графика и илюстрация.голям маниак на рибата...такааа..турся сериозна комбина с която да направим някои запомнящ се риболов в раиона 8) ..само да кажа че след сряда реката ще става за риба-сега спада с часове.иначе времето близките 7 дена ще е перфектно за скобарите и мряната.температурите са траино по ниски водата замутена,супер...четвуртък ,петук и натам ще е идеално.от опит казвам че ще направим серия след прилива!!! като "+" ще кажа че знам много НЕкомерсиални места в раиона които ще са ви от полза занапред. от тях без некоя хубава риба не сьм си идвал.ако някои от софия е заинтересован за нещо сериозно да пише или да звънне 0885 33 90 52
докато се борат с мостове и боклуци да бориме некои друг хубав скобар\мряна :)
Александър
фен клуб-скобар
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от chirusa_bg »

Здравей Сашо,
моля, спри да пускаш едно и също по всички теми!
Благодаря ти!
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
sashoart
фен клуб-скобар
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 8:00 pm
Местоположение: София

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от sashoart »

OK!
прощавай. :roll:
фен клуб-скобар
cokomaster
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 3:46 pm

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от cokomaster »

Епа кат гледам и аз трябва да споделя малко снимки от последния ми риболов на скобар

1
Изображение
2
Изображение
3
Изображение

Утре ако ходя пак ще кача още снимчици :} Успех и само големи екземпляри!
Аватар
ilkonick
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 9:54 am
Местоположение: Видин

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от ilkonick »

.........

Нарушена е точка 2.5 от ФОРУМНИТЕ ПРАВИЛА!
sapuna
http://www.duloknives.com" onclick="window.open(this.href);return false;
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от snegk »

Колеги, ще ви помоля да се придържате към правилата.Темата е да се разисква риболова на скобар, не да споделяме къде и каква сме хвана ли :!:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
jultopepi
фен клуб-скобар
Мнения: 1312
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 8:16 pm
Местоположение: Червен бряг

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от jultopepi »

До миналата година си мислех че на фидер скобарите взимат ама чат пат
Но не
тазе зима преди Нова година си промених представите в един много ветровит ден когато риболова на болонеза стана невъзможен
Фидера е един много добър нападател от резервната скамейка когато скобарите водят в резултата
Има недохранени риби и жадни рибари
фен клуб скобар
Аватар
sokol135
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 1:05 pm

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от sokol135 »

jultopepi написа:До миналата година си мислех че на фидер скобарите взимат ама чат пат
Но не
тазе зима преди Нова година си промених представите в един много ветровит ден когато риболова на болонеза стана невъзможен
Фидера е един много добър нападател от резервната скамейка когато скобарите водят в резултата
В това твърдение има голяма доза истина...
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от INCUBUS »

С особено удоволствие искам да освежа темата,като ви разкажа накратко,че хубави скобари могат да се ловят и без захранка,и само на плувка.Има значение както времето / средно студено - 27.03.2011г.в Средните Родопи,р.Арда /,така и мястото - силно ограничено,поради което трябваше да е заето в 04.00 сутринта.След рисков преход по стръмна пътека около километър,под светлината на "начелника".От разсъмването до към 17.30 часа,имах може би 18-20 клъвкания,от които реализирах извадени 10 скобара.Нямаше маломерни-всичкото беше "тупалки" по 800-900 грама .Нарочно лових с малки куки -до обяд на "босненски" хляб с болонеза 5 м "Тика Пауърфул",след обяд на бял червей непосредствено пред позицията си с директен 5 м "Вега Серафик"с жило :!: Усещането е неописуемо-ще помня този риболов и в следващия живот :) В един момент започна бомбардировка от колегите от отсрещния бряг - с 4-грамови плувки плющяха почти пред носа ми :mrgreen: Това пък ме накара демонстративно-една по една,да пусна шест от рибите,прибрани в живарника - и без това трябваше да се носят обратно по стръмната пътека.Този излет ми държи такава "влага",че утре отивам на съвсем друг вид риболов -на язовир,за изпускане на прекалените емоции :lol:
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

т

Мнение от Иво Вълов »

Има много притчи за ловенето на скобара. ТО зависи от място от времето най вече, и още куп показатели за един успешен риболов и най вече СЛУКА !!!
Незнам как ловят и кога и с какво по вътрешните реки на страната, но по Дунава си има своите тактики, монтажи, местенца и т.н. През лятото най хубавият и успешен риболов става сутрин рано до към 10 11 най късно после рибата изчезва. Есенно Време може да се лови почти през целият ден, но тогава се набляга на бял или пинки или пък бял и пинки. Захранката може да бъде тъй наречената мамка или свера или пък топки Леко сплеснати да не кажа като кюфте, въпреки , че за мен е най добре да са така, за да не ги носи течението ако сме избрали място с бързо течение. Мамката е най удачният вариант, всеки уважаващ се себеси рибар има в арсеналът си и това приспособление (говоря за онези които ловят на Дунава скобар), други които не са по тоя тип риболов съответно си ползват топки или сфера. Сферата и топките с еползват в по бавни води защото течението ако е бързо отмива захранката и така се налага по често подхранване пък и нямат този ефект като при бавно течщи води.
Рибарите, старите рибари си имат идеал за дължина на въдицата 3.60 4 метра, това са скобарджиите, след това по новоизлюпилите се скобарджии, ако мога така да ги нарека, вече почнаха да исползуват болонеза по 5 6 метра предполагам знаете защо. Разбира се има и такива като мен които не изневеряват на директните телескопи от 7 м на горе.
Така разнищихме въдиците и видовете начини за хранене.
Такъми
Старите скобарджии които ловятс телескопи ползват влакна от порядъка на 0.18 0.16 дори 0.20.Сами се досещате, чер старите телескопи не са толкова гъвкави пък и водачите им са доста износени , та при слагането на по фин такъм има много чести късания , за това нашите скобарджии не всички но някои от тях си мислат че влакното им е тънко и ползват по дебели такива .
Новоизлюпилите се ползват влакна от порядъка на 0.12 0.10 за директни и предполагам за болонеза.Аз лично, фин такъм ползвам, 0.12 0.10 не смятам по дебел за удачен.
Кука 14 16 , Марка квато щете аз ползвам Гамакатцу не ми е изневерила до сега никога 14 номер понякога 16 . Старите скобарджии 10 12 Мустад нема друга това е куката яка нема трошене.
Стръв
Хляб босненски, френски от Иран Узбекистан От Пичковци от на леля Гинка фустата, това за мен е пълна простотия и тъпня , за мен захранката е стар хляб а за куката пресен топъл от първата пекарна по пътя си взема един хлебец или геврече, върши невероятна работа.
Стереопорено топче , бял червей, пинки и забележете Дунапрен.
МНОГО Е ВАЖНО ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА ХРАНАТА РЪЦЕТЕ ВИ ДА СА ЧИСТИ И ДА НЯМАТ НИКЪКЪВ МИРИС НА НИЩО , МНОГО Е ВАЖНО ТОВА
Ако спазвате правилата може да се увенчаете с огромен успех. В страната ни , много малко хора могът да се нарекът скобарджии . Скобарският риболов е наистина много интензивен , изисква бързи рефлекси и много уменя които се придобиват с постоянното ходене и търсене на тази прекрасна риба .
Първо според мен тряжва преди да се тръгне в тази насока да се прочете малко литература за тази риба , тоест начин на хранене , местообитания през целият риболовен сезон , какво обича да похапва в различните периоди от годината каква храна препочита и т.н. след като човек научи навиците му и всичко полезно за него едва тогава мисля, че повечето въпроси дето иска да зададе ще намери сам отговор за тях !!!
Това се однася не само за скобара а за всички видове риба !!!
От мен това ако се присетя нещо ще пиша , айиди със здраве !!!
Изображение
плувката2006
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 158
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 2:38 pm

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от плувката2006 »

Ай, стига бе,това със сплесканите топки от къде го знаеш,че по филмите никой не съм виждал да сплесква ,всеки мята гюлета :D Бая препрочиташ старите теми :lol:
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от INCUBUS »

Не трябва с такъв категоричен тон,щото едър скобар /парчета с тегло 800-1500 грама има не само в Дунава.Ако тук някой от Видинско ми се домъкне с "мамка"и вземе да се мъчи да ги лови на стар хляб,не мен,ами ще умори скобарите от смях.И тук се използва в повечето случаи хляб за захранване,но по по друг начин.Да не изпортвам темата,като взема да пиша,че понякога най-едрите съм ги ловил без каквато и да било захранка.Просто по Арда си има и такова време и такива места.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”