Къде да търсим балканката?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

V.Hadzhiyski
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 4:20 pm
Местоположение: Велинград

Къде да търсим балканката?

Мнение от V.Hadzhiyski »

Привет колеги, искам да попитам някой от опитните спинингисти кои участъци от реката трябва да се облавят в опит да се улови балканка? :?: :?: :?: :?: Благодаря предварително!!
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от namaste »

Извинявам се за офф топика ама понеже темата е "къде да търсим Балканката?"
Моят отговор е в ...МАГАЗИНА... :(
Вчера в рибен магазин в София имаше цяла тепсия Балканки с размери от 15 до 22 -23см
На въпроса ми от къде я има ми отговориха - ДОСПАТ. С тея дребни размери повече приличаше на Балканка извадена с ония "ЕЛЕКТРО ВЪДИЦИ" от някой ненаял се гладен Балканец, лишил от живот някоя от малкото държащи риба рекички... Дорде не се наложи някакъв контрол и санкции - само в магазина колега ...
тъжна работа....
V.Hadzhiyski
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 4:20 pm
Местоположение: Велинград

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от V.Hadzhiyski »

Абсолютмо си прав с това за слабия контрол но въпроса ми е че тук по "нашата" река още не са избили с ток щото не са разбрали че има и на ловене хващам максимум 1-2 а със сигурност има повече и смятам че някъде биркам :idea:
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от Мунчо »

По принцип, колега, тази риба обитава спокойните участъци, разположени зад намиращи се в основното течение на реката камъни, места край брега, където има подмоли и подоводни препятствия, които тя използва като укритие и място за засада на по-малките от нея риби. Рибата се търси и на границата между бързата и бавната вода на течението, както и въртопите(говорим за реки с по-голям дебит). На тази граница тя "виси" без да хаби енергия, ползвайки перките си като крила на самолет и "планира" с тях, в очакване на потенциална плячка. Когато е необезпокоявана, тази риба се спуска в долните краища на вировете - т.нар. "разливи", където в по-спокойната и гладка вода има възможност детайлно да разглежда преминаващата потенциална храна, тъй като пъстървата е изключително селективна. В съвсем малките, стръмни и бедни на храна ручеи обитава каквито места й предложи природата. Тя е "уседнала" риба, която има собствен участък от реката, който обитава, но след като по някаква причина бъде махната от него(например хваната), мястото се заема от друг екземпляр. Това се отнася за по-едрите пъстърви.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
V.Hadzhiyski
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 4:20 pm
Местоположение: Велинград

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от V.Hadzhiyski »

Мерси много. а можеш ли да ми дадеш някой съвет как да движа примамката (с каква скорост или на каква дълбочина) :?:
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от Мунчо »

Най-общо казано, бързата вода не ти оставя голям избор. В по-плитката вода на планинските реки, дълбочината не е от най-съществено значение - рибата е достатъчно активна и с добро зрение и странична линия, така че тя вижда и усеща примамката отдалеч(което не значи обаче, че трябва да я водиш като попър). В съвсем плитка вода съм хващал риби, докато блесната ми практически подскача по камъните. От по-съществено значение е как водиш примамката(говорим за въртяща блесна) - дали срещу или по течението. Воденето по течението позволява в някаква степен да издебнеш рибата неподготена, но пък повечето блесни не работят оптимално при такова водене и лопатката им залепва за тялото. В такъв случай помага макарата с по-голяма шпула и/или оборотно число, което позволява по-бързо водене и "изпреварване" донякъде на водната струя. При водене срещу течението рибата те забелязва отдалеч, но пък играта е отлична. Междинен вариант е косо водене по течението(примерно под ъгъл 45 градуса), но ако ловиш с по-дебело влакно и малка блесна, се образува корем, който пречи на засичането. В таква ситуация, ако ползваш воблер, той може да легне на една страна и не играе оптимално, което обаче не винаги е кусур - рибата има свои виждания. КАто става дума за воблери, те също са ефективни - може да ги водиш както с постоянна скорост, така ис кратки паузи и подръпвания(но не груби) - това провокира рибата.
Що се отнася за скоростта на водене, както казах, тя зависи от вида на примамката, силата на течението и начина на водене. Ако водиш примамките срещу течението, може да ги води съвсем бавно, от водния напор те играят сами, като дори може да ги задържаш в "работещо състояние" на място. Скоростта на водене зависи от конкретните условия, активност на рибата и прочие фактори, но не трябва да е прекалено бързо или бавно. Трябва да се даде възможност на рибата да атакува, като същевременно не трябва и да е бавно и изглеждащо неестествено на фона на течението.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
V.Hadzhiyski
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 4:20 pm
Местоположение: Велинград

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от V.Hadzhiyski »

Много благодаря за полезната информация. С радост ще използвам научените техники :D :D :D
Аватар
Mr.Fish
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 11:02 am
Местоположение: Пловдив

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от Mr.Fish »

Бих казал,че там където я има е 99% забранен риболова.
За Отечеството работя, байо! Кажи ти мойте и аз твоите кривини, па да се поправим и всички да вървим наедно. Дякон Игнатий
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от Мунчо »

Е, аз не бих казал точно така, всичко е въпрос на географско положение. :lol:
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Petar Nedev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 567
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 10:14 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от Petar Nedev »

кралицата на рибите. богоизбраните са малко. най красивата и най дивата. черешката на сладоледа. винаги това ще ми е любимата риба. инфо на никой и никога
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от maranzika »

Мунчо написа:Е, аз не бих казал точно така, всичко е въпрос на географско положение. :lol:
Абе да взема да дойда събота или неделя към Габровото да ме водиш по тва географско положение,а? :D :D Че вече откачам от толкова Капота. :(

namasta рече:
Вчера в рибен магазин в София имаше цяла тепсия Балканки с размери от 15 до 22 -23см
На въпроса ми от къде я има ми отговориха - ДОСПАТ.
Колега,предполагам си информирал за това ИАРА.... :roll: :roll:
nikozia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 637
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 10:29 am
Местоположение: София

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от nikozia »

Доста помогнахте на човека(освен мунчо)...
Да добавя от скромния си опит, в почти всички случаи е хубаво да вървиш срещу течението. За да идваш в гръб на пъстървата и да не ги плашиш(освен ако не си с камуфлаж),особено ако реката е бистра.
пп 2 риби на излет си е много добър резултат :wink:
Спининг Клуб " АБИЧИ "
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от namaste »

Звънял съм няколко пъти - без резултат. Предния път беше тепсия 800грамови до кило костури :(
Извиних се на колегата предварително за спама, нямам много пастървови риболови и не смея да давам мнение... Много неща съм изчел в нета... Но какво значение има, че търсим рибите там кадето трябва да са, когато те са в МАГАЗИНА? Можем само да се разочароваме вместо да трупаме опит и да констатираме на пустощта в нашите реки и езера...
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от INCUBUS »

Заради всичко казано по-горе като допълнителни съобръжения ще си мълча кат ...балканка в бързей,относно географските положения,дали с камуфлаж,дали гол /в смисъл дибидюс :) /;с кви заклинания;под какъв точно ъгъл;зад какви камъни и т.н.Ич не ми трябвате да я търсите по моите опоскани райони :lol: Като ми се прище,сам си ходя да си я търся :?
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Къде да търсим балканката?

Мнение от Мунчо »

nedevi30 написа:кралицата на рибите. богоизбраните са малко. най красивата и най дивата. черешката на сладоледа. винаги това ще ми е любимата риба. инфо на никой и никога
Разбирам криенето на конкретни обекти за риболов, обаче тоталния отказ от сподляне - не и никога няма да приема и оправдая.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”