Да пускаме ли или не?

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

наблюдател
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 749
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 3:38 pm
Местоположение: Недко Митев - Смолян

Да пускаме ли или не?

Мнение от наблюдател »

И понеже в една друга тема стана горещо затова, че някой не разбрал дали са пуснати рибите обратно, искам да поставя въпроса "Колко риб да задържим за себе си?".
Не ми цитирайте закона - всички го знаем. Става дума за котките, за комшиите, за етиката и т.н.
Искам да чуя вашето мнение!
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Аз смятам че зависи от рибата която ловим :shock: То едни ловят други гледаме, ама това е друга тема.
:D Та ако ловим каракуди смятам че дори и да не я взимаме не трябва да се връща обратно тази отвратителна твар. Виж ако са сомчета 100% обратно във водата, а ако е хубав сом поне 3-4кг. не виждам нищо лошо човек да си направи една разкошна вечеря с прясно уловена риба.
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Мнение от Бат Мирче-5кила »

ето го моето мнение:един,два пьти годишно,когато имам успех,си взимам,после общо взето през целата година-ги пускам да си ходят или ги давам на "мераклии".ама така беше доскоро-от около 4 години,само ги пускам ,риба рядко сьм си взел-най много по 3,4 скобара,или неколко МАЛОМЕРНИ бели мрени,че по стават за ядене-обаче големите ги пускам и никой не може да ме убеди,че маломерните трябва да се пускат-напротив-ЕДРОМЕРНИТЕ трябва да се пускат!!!!тва животно е оцеляло,дава поколение,нахитряло е и пр.кьв е шанса на една МАЛОМЕРНА това да го направи,да се развие и пр,без да бьде хваната,изядена или евентуално-отровена?нали искаш мнение,това е моето мнение,честно и откровенно-и не виждам,кво се прят ВСИЧКИ на светии,като няма човек,дето поне ведньж да не си е трьгвал с по 20кила в багажника-тая практика я поспряхме наскоро(тия,дето се осьзнахме,де)с оглед на спортизма и .....бе поосьзнахме се някои с една дума :lol: :lol: тоя вьзглед-"да си избием парите от ходенето" поне при мен не важи-имам един сьвет кьм по алчните-купете си ФОТОАПАРАТ и нещата ще ви се видят в различна светлина-фанеш,снимаш,фьрляш да си оди :wink: надявам се да бях изчерпателен,искрен и,хм,ПРАВ
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Re: Да пускаме ли или не?

Мнение от Stefko »

наблюдател написа:И понеже в една друга тема стана горещо затова, че някой не разбрал дали са пуснати рибите обратно, искам да поставя въпроса "Колко риб да задържим за себе си?".
Не ми цитирайте закона - всички го знаем. Става дума за котките, за комшиите, за етиката и т.н.
Искам да чуя вашето мнение!
Това е доста "дъвкана" тема и е ясно, че в края на крайщата всичко опира до личното усещане, разбиране, съвест, отговорност, че ако щеш и интелигентност на всеки риболовец. Всъщност въпроса има много аспекти и трябва да бъде погледнат от всякъде. От една страна е чисто личното отношение - според мен всеки що годе нормален индивид трябва да има нещо, което да го кара да се чувства пълноценно, хармонично и завършено в отношението му към рибата и природата, в грижата за тях и в мисълта за себе си като част от всичко това. Усещането е неописуемо, когато разбереш, че правиш нещата наистина както трябва (не визирам писания закон, а по-скоро закона на природата) и когато видиш, че природата ти се отблагодарява за това :!:
Другия аспект е примера за околните: знам, че звучи много наивно и идеалистично, но хората трябва да се научат, че има и "друго" отношение към риболова и рибата и че именно то е правилно. И колкото и безнадеждно да ни се струва понякога, добрия пример трябва да се дава постоянно и да се отстоява независимо от всичко :roll:
Стана малко философско, та затова нека да кажа какъв е личния ми отговор на въпроса: Не съм привърженик на "абсолютния кеч енд рилийз" :roll: В 99 % от случаите прибирам само единични бройки риба с цел собствена консумация, и то само от "качествени" видове (щука, бяла риба, сом...) :!: Риби под 1-1,5 кг. не влизат в сметката. В останалия 1 % (основно през забраната) си позволявам да прибирам и риби от сорта на каракуди, уклеи, бабушки, платики, морунажи и т.н., но отново в доста ограничени количества - ей така за разнообразие на трапезата :roll: Маломерните риби от всякакъв вид се пускат задължително :!: В никакъв случай не убивам риби заради котки, прасета, комшии и т.н. :!: Рядко пускам едри риби, просто защото рядко хващам такива :oops: :lol: , но съм го правил (по една или друга причина) и усещането е невероятно :wink:
Ако не виждаш изход от ситуацията... огледай се за вход!
Аватар
Mitak
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 2:55 pm
Местоположение: Дупница

Мнение от Mitak »

Колко :?: За каква етика говориш? Няма такава и да има тя е пречупена през призмата на собственото ни самолюбие. Последните 16-17години така деградирахме като нация, че направо ми се плаче. Цялата ни ценностна система ни е променена и сега всеки гледа за себе си да е добре. И за риболова е така не ни интересува че рибата ще намалее, важно е да се хвалим но не със снимки а на живо "ВИЖТЕ МЕ АЗ СЪМ ГОЛЯМ РИБАР ДНЕС УНИЩОЖИХ 20 КГ СКОБАРИ И СЕГА ЩЕ ГИ ПРАВЯ КОНСЕРВИ ТА КАТО МИ И ДВАТ ГОСТИ ДА СЕ ХВАЛЯ И ПРЕД ТЯХ". Голяма работа, браво, само така :x ! Такъв ни е живота, само гледаме как да кярим но нещо или от някой! :(
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Аз риба не ям или в много голями изключения някой чернокоп или зарган тук по морето. И винаги ги пускам или ги давам на колегите , които са с мен , ако искат да задържат нещо евентуално...

Гледам и хората си пускат рибите...


http://gallery.nariba.com/showphoto.php?photo=11748

във ваната... :D :D :D
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Еи така се праи:
http://gallery.nariba.com/data/500/6094DSC00347-med.JPG
Да не мислите че ще ги кормя. Ясно се вижда че съм взел сапун да ги изкъпя и после обратно в язовира :lol: :lol: :lol:
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Мнение от Бат Мирче-5кила »

то,са ше земете и некоя моя снимка да сложите :lol: много е прав стефко за "примера"кьде говори,дето го даваме на хората :idea: само като вметка,ще кажа,че като бяхме на прословутия(ха,ха :lol: ) излет в гьрция,докато горих боклука на хората(донякьде и нашия,де) едно момиченце направи пьлна оборка и ми мькнеше маса шишета които да горим-макя му и татко му не се сетиха за тая работа,но евала на детето-та исках да кажа,че примера и вьзпитанието са мноо важни и както десетина пьти сьм споменал,тук ,по тия форуми-нещата ще се оправят може би,кога и нашия(1971г) набор измре-евала на децата,живи,здрави да са ни :lol:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Ми като казваш се загледах в галерията ти. Има материал :D не е като некои други основно стръвта са си снимали в галериите. :lol: :lol: :lol:
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Тедо »

разбирам човек да си вземе 1-2 шарана, бяла риба и т.н. Но да се мъкнат десетки килограми платика, клен или скобар, които на всичкото отгоре са и пълни с кости... това не го разбирам...

веднъж така се бях омазал с чистене на 10 кила костури, че ми се додрайфа... сега взимам най-много 3 кила и пускам обратно живите...
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Това е щото не знеш рецепта за консерви. Иначе с 10 кила костур -ОТБИР става чудна зимнина.
Аватар
Pr0FisheR
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 6:12 pm
Обратна връзка:

Мнение от Pr0FisheR »

5кила написа:то,са ше земете и некоя моя снимка да сложите :lol: много е прав стефко за "примера"кьде говори,дето го даваме на хората :idea: само като вметка,ще кажа,че като бяхме на прословутия(ха,ха :lol: ) излет в гьрция,докато горих боклука на хората(донякьде и нашия,де) едно момиченце направи пьлна оборка и ми мькнеше маса шишета които да горим-макя му и татко му не се сетиха за тая работа,но евала на детето-та исках да кажа,че примера и вьзпитанието са мноо важни и както десетина пьти сьм споменал,тук ,по тия форуми-нещата ще се оправят може би,кога и нашия(1971г) набор измре-евала на децата,живи,здрави да са ни :lol:

http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... um&cat=500

http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... um&cat=500

за такова пускане на риби ли говориш 5 кила? :lol:
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Или пък това да не е големо героиство. Висиш цел ден не фанеш нищо и накрая си изхвърлиш и стръвта в реката.
:lol: :lol:
:lol: http://gallery.nariba.com/data/500/1567IMAG0011-med.JPG
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Мнение от Бат Мирче-5кила »

Pr0FisheR написа:
5кила написа:то,са ше земете и некоя моя снимка да сложите :lol: много е прав стефко за "примера"кьде говори,дето го даваме на хората :idea: само като вметка,ще кажа,че като бяхме на прословутия(ха,ха :lol: ) излет в гьрция,докато горих боклука на хората(донякьде и нашия,де) едно момиченце направи пьлна оборка и ми мькнеше маса шишета които да горим-макя му и татко му не се сетиха за тая работа,но евала на детето-та исках да кажа,че примера и вьзпитанието са мноо важни и както десетина пьти сьм споменал,тук ,по тия форуми-нещата ще се оправят може би,кога и нашия(1971г) набор измре-евала на децата,живи,здрави да са ни :lol:

http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... um&cat=500

http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... um&cat=500

за такова пускане на риби ли говориш 5 кила? :lol:

мноо смешно-тая,що я забрави?http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... 500&page=1

а с тия детски шаранчета,ЗАЛОВЕНИ определено в някой платен водоем,дето такива бальци сьм се смял искренно и от сьрце,като ги гледам и слушам как за ЗАХРАНКА ми филосовстват да одиш,нали знаеш кьде? :lol: :lol: аз си казах честно и откровенно мнението по вьпроса-такива МИШКИ,като тебе брато(или како),с лопата да ги ринеш!!!!ай,дано си доволен/на-вбеси ме,честно-рядко ми се случва да си изпусна нервите,особенно тука,ама такива нещастници,с по пет мнения,дето са само от сорта на "кажете информация" определено ме ядосват...както винаги сьм казвал-ДЕРЗАЙТЕ пичове :wink:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
el3m3n7
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 31, 2007 6:09 pm
Местоположение: Самоков

Мнение от el3m3n7 »

Ами аз в някой случай си взимам рибата която съм хванал(ако съм плащал за пръчката) иначе я пускам :roll:
Обичам Риболова На Плувка!Наслука! :)
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”