Баротравма на белия дроб

Модератор: nkolev66

Аватар
kuota
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 10:34 pm
Местоположение: Burgas

Баротравма на белия дроб

Мнение от kuota »

Здравейте,
реших да отворя тази тема понеже е исклучително важно за един гмуркач , бих искал хората който знаят как да се отстранява нека да споделят своя опит това което имат и знаят. Благодаря !
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от australia »

Баротравма на белите дробове е тежък по протичане и прогноза комплекс от увреждания на белите дробове,който се причиняват от силна и рязка промяна на налягането,предизвикваща преразтягане и разкъсване на белодробната тъкан.Вследствие на това в разкъсаните кръвоносни съдове проникват газови мехурчета и нарушават кръвоснабдяването на жизненоважни органи .
Баротравмата на белите дробове обикновенно обикновенно възниква внезапно и с прогресиращия си ход на влошаване е опасност за живота .Без необходимата лечебна рекомпресия (в барокамера) пострадалия може да загине от нарушения на основни жизнени функций -сърдечна дейност и дишане.
Причини.
Основна причина за заболяването е бързата промяна на налягането с над 40 - 50 мм.ж.ст.,
предизвикваща разширяване или свиване на белите дробове извън границата на тяхната еластичност.С това се създават условия за разкъсване на белодробната тъкан и кръвоносните съдове ипроникване на алвеоларен въздух в кръвообръщението. Създаването на разлика вналягането и преразтягане на белодробната тъкан настъпва с повишаване на налягането в дихателните пътища или при намаляване на налягането по време на вдишване от затворено пространство с не достатъчно количество дихателен газ.Най често рязко повишаване на налягането в белите дробове настъпва при едновременно намаляване на дълбочината (изплуване) със задържане и спиране на дишането,независимо дали се изплува с леководолазна екипировка, или се извършва декомпресия в барокамера.Критичната стойност на еластичност на белите дробове е в границите на 40 - 80 мм.ж.ст.



С тази извадка от книгата на ИЛИЯ КРЪСТЕВ и ПЕТЪР ГАНЧЕВ "Основи на леководолазното дело" искам да подчертая че това е преди всичко водолазно заболяване !



П.П. При нашия спорт по често заболяванията са свързани с ушите и синусите.
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
kuota
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 10:34 pm
Местоположение: Burgas

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от kuota »

аха много добре, но на мен ми казаха че се отнасяло най важно за първите 10 метра, проблем ли е ако сляза на 7 метра далбочина без акваланг , да сляза бързо и да исплувам бързо , а и със водолазна екипировка а и какъв е методът за да се избегне това заболяване , както има и декомпресионни таблици има ли нещо и от този сорт. благодаря предварително :)
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от australia »

Ъ?
Батка незнам на колко си ,ама формулирай правилно въпросите си за да получиш правилен отговор .И я по добре първо кажи каква простотия си решил да правиш преди да е станало късно ,щото виждам че нищо не си разбрал от написаното !
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
kuota
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 10:34 pm
Местоположение: Burgas

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от kuota »

не не разрабх но искам пояснение на 20 години съм , така впрочем когато се гмуркам слизам умерено нито бързо нито бавно, и идеята е понеже от рязкото сменяне на налягането се хваща тази болест и питам дали има метод начин как да се слиза, и дали правилно го правя, до сега съм нямал такива проблеми освен това че бях се гмурнал на 12 метра и си перфорирах ушите, самия начин на слизане и изплуване ? а нищо особенно не съм решил да правя реших да питам просто понеже не съм запознат с Баротравми !
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от terzo »

Да ти го напиша малко по просто, ако слизаш без подаване на кислород няма кой знае какво значение как слизаш и излизаш единствено при слизане трябва да изравняваш.И най вероятно си си перфорирал ушите защото не си изравнявал налягането.А ако слизаш с подаване на кислород там вече има значение как излизаш,колко време си стоял долу,на каква дълбочина и на колко трябва да направиш декомпресия но за това си има и таблица за да си планираш гмуркането.И още доста други подробности.
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

Абе може и да не излезеш някой път когато се чувстваш по-смел. Тва да си перфорираш ухото значи, че си пренебрегнал болката която съпровожда повишаването на налягането отвън. От такива изпълнения се мре.

Чети или 'ко те мързи на курсче отиди!
Аватар
kuota
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 10:34 pm
Местоположение: Burgas

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от kuota »

значи това сум го знаел но за точната дума Баротравма не съм, аз винаги съм изравнявал дори и без ботилки гмуркам се от 4 години, поне това го знам но не знам как стана идеята за да си перфорирам така ушите при наи малкия допир мн ме боляха, апък имах и синозит и слязах на 12 метра и исплувах и цялата маска ми се напълни :D това ми го каза 1 водолаз от Български Академий на Науките (БАН) благодаря на всички за помоща !
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от Булти »

....една корекция към поста на Терзо :!: - вместо кислород - да се чете - въздух ...има и кислородни апарати , които ви подават чист кислород и с тях под 7 мия метър , става опасно за живота - парциалното налягане на кислорода се увеличава драстично и той става отрова за вашия организъм ...към днешно време по скоро се използват смеси от газове , които се прибавят към кислорода , но не е невъзможно , някой да изрови от някъде стар кислороден апарат и белята е готова :!: ...баротравма се получава , освен при леководолазите които дишат сгъстен въздух или газови смеси под вода , под налягане , при изплуване ( трябва да се изплува бавно и непрекъснато да се издишва , за да дадете възможност на непрекъснато разширяващия се въздух да излезе през устатата ви , а не да разкъса алвеолите )...
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от Булти »

...баротравма , но с обратен знак , се получава и при харпунистите , които гмуркат само на апнея . Ако изпуснеш напълно въздуха си под водата , да речем на дълбочина над три метра , при изплуване гръдния ти кош се разширява и се получава подналягане ( частичен вакум ) , което също води до разкъсване на алвеолите :!:...преди бях описал едно упражнение с изпускане на въздух под вода - но там дълбочина , която препоръчвах бе около два метра - това упражнение , освен , че прочистваше белия дроб , но и спомагаше за укрепване на еластичността на стените на алвеолите ...мойте 5 стинки :D
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

Синузит?
Докато си се гмуркал надолу болката прогресивно се е усилвала и така докато накрая - пуккк...! Нали?
Иначе за да го направиш туй нещо явно си курав тип. В бойните спотрове/дейности би ти помогнало дето си толкова упорит, ама да копаш надолу на инатт - със запушени евстахиеви тръби...!!!
Повече няма да ти отговарям да не речеш, че се заяждам, но според мен рискуваш да се затриеш - при 'тва упорито!

гугъл транслейт или си търси източници на руски ->:
http://www.scubadivingplanet.com/articl ... 4&zoneid=1
Аватар
kuota
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 10:34 pm
Местоположение: Burgas

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от kuota »

4x100срусалка+1бира, братле болеше много но влязах със екипировка водолазна и си изравнявах и бавно слизах не само на шнорхел но това го препоръчват за да си свободен от синус имаше гнои, кръв и други , и един път за винаги се освобождаваш от синус спиш по спокойно не хъркаш. и прочем това само квалифицирани водолази сами го казвали не от каде а от (БАН) там са наи добрите водолази от тежководолазните от 50-200 метра са само в БАН не мисля че ме лъжеха понеже исплюх всичко и не ме боли , а преди да знам че така се лекува се гмурках на по 7 метра само с шнорхел и само ме болеше и ме зашеметяваше
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

И аз правя нещо подобно, но без акваланг. Помага - наистина. Ако обаче не ми се получава изравняването изплувам (по-скоро въобще не продължавам надолу) и горе си чистя "хубаво" :twisted: носа. Помага... На следващото гмуркане съм ок. Ако си настинал или непредразположен обаче - незнам...

ето и това:
http://www.freedivers.net/documents/Tra ... 0Rules.pdf
Аватар
kuota
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 10:34 pm
Местоположение: Burgas

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от kuota »

ами брат аз ти казвам как беше и на мен се получаваше и без акваланг но така е по ефгектно
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Баротравма на белия дроб

Мнение от baretata »

Преместих темата от " Подводен риболов " тъй като тук и е мястото.
Пашата обича смелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Скуба дайвинг”