Горна Махала частна ли е?

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Горна Махала частна ли е?

Мнение от docenta »

Колеги,
Последно бях на дупките при Горна Махала между Пловдив и Карлово през септември миналата година и ми направи впечатление, че не виждам риболовци, но кипи наблизо яко копане и тропане.Не лових риба, защото само погледнахме пътьом и после отидох на гости при роднините ми в едноименното село. Те обаче не са риболовци и нищо не знаеха за статута на тези водоемчета. Скоро прочетох в другия форум една тема въпрос, на която никой не бе отговорил. Вижте я:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 21&t=51573

Някой знае ли нещо по въпроса?! Ще ви бъда благодарен да ме осветлите :D
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от katri »

Така е колега.Писал съм много за това.Ако се поразровиш ще намериш старите теми.Най-вече дискусията беше в темата за дупките в Ръжево Конаре, но има тема и за сепарациите в Горна Махала.Аз бях един от последните риболовци, които алчния новособственик изгони от водоема миналата пролет.По точно синът му ме помоли да напусна водоема, защото баща му не си поплювал много, много....На мен ми каза, че имали договор за 10год. за аренда на сепарациите, подписан лично от кмета на Калояново.Така де по-точно искаше да каже според мен , че по един или друг начин баща му е успял да прилъже кмета да подпишат такъв договор.Аз съм израснал като риболовец на тези дупки и ми стана много тъжно ,когато разбрах, че ще се забрани изцяло риболова там.Синът на собственика ми каза тогава ,че имат намерение да пуснат шаран и друга риба във водоема и в последствие може би след забраната(за да може да си хвърли рибата на спокойствие хайвера) ще разрешат спортния риболов срещу такса и плащане на рибата на кг.Навремето имаше един дълъг период от време през който не знам доколко законно избирателно се събираше такса от риболовците(първо 2лв., после 3лв.), но никога там не се е плащала рибата на кг.По това изявление на сина на собственика ми стана ясно каква ще е работата и така и стана.След няколко дена ,наковаха табели "Риболовът забранен" из целия водоем.Разбира се изгониха всички риболовци ,включително и местните хора, на които животът им е минал на тези дупки, пуснаха кучетата нощно време да обикалят, така че да не можеш да припариш.Никаква риба не бе пусната във водоема.Тази есен получих инфо ,че собственика пускал да риболовстват на водоема само избрани "негови хора".На път за дупките на Баня минах през водоема да разбера каква е тази работа - от къде на къде ще се пускат само избрани хора - пари ли иска , какво......?Да ,ама не и на мен ми отговориха същото - "Не видя ли табелите ,че риболовът е забранен".Реших да си премълча и да не се разправям повече с простаци, макар да бях сигурен ,че предната седмица е имало(мой познат ги е видял) двама риболовци(хора на псевдособственика), които са направили добър риболов на каленик и щука.
Това е картинката в родната ни страна.Колкото и да ни е мъчно - това е положението.Излюпва се от някъде някакъв богаташ, разсипва с копане(благодарение на кариерните работи , нивото на дупките падна значително, измени се изцяло структурата на водоема) и разсипва водоем и екосистема държавна собственост, изграждана от майката природа за повече от 30години време.Жалка родна картинка!
Риболовец,а не рибар съм аз!!
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от SONY »

Два пъти ходих в интервал от 3 месеца и двата пъти ме изгониха пазачите с предтекст,че дупките са взети от някаква фирма и били забранили свободния риболов.Навсякъде има табели - " Риболова забранен " . Единия от пазачите ми каза,че щели да ги пускат с такса,но повече подробности не даде.
Жалко,дупките бяха пълни с риба и се ловяха трофейни ( като за България ) линове.Беше се навъдила и хубава каракуда,а шарани и щуки по 2-3 кг. си бяха ежедневие за риболовците там.
TICA FAN
WORCGROUP
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Яну 13, 2012 8:28 pm

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от WORCGROUP »

Задействал съм процедурата и чакам официален отговор от Басейнова дирекция - Пловдив и кметство - Калояново. Като ги получа ще ги кача във форума защото цялата работа силно ми намирисва. Колега от Карлово се бил обадил в ИАРА и от там му отговорили, че поради зачестили случаи на удавянея в баластриери изисквали от арендаторите да не допускат къпането в тях. Иначе арендатора нямал никакви права над старите гьолове. А по отношение на кучетата, работотата е най лесна. Нямат нито спъвачки, нито нашийници и по закон се считат за безстопанствени щом са извън огражденията на пресевната. Та предупредих чичото да си ги върже или да си приготви по-голямшка лопата за да си ги "копа", не че не обичам животните де...!
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от katri »

цялата работа силно ми намирисва
Тя ,че намирисва цялата работа е повече от ясно.Още миналата година се опитах да подема някаква инициатива по въпроса да върнем свободния статут на водоема, но тогава бях оплют от някои уважавани нам съфорумци(имена не искам да споменавам), които защитиха частната собственост.По това време, макар и много малка , но все пак имах някаква надежда ,че новия собственик ще направи нещо за водоема, така че да стане още по-привлекателна дестинация за нас риболовците.Да ама не - оказа се поредния използвач и самозабравил се богаташ.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от docenta »

Красива история! Какъв е този новобогаташ?! Да не е и от старобогаташите?! Преди време имаше там също някакъв псевдоарендатор, който идваше с влака в 10 часа сутрин, а съм го виждал и с колело. Явно не е същият :evil: И какво сега, ще се снишаме ли :D Що не направим един рокерски фест там :?: Може да има повече ефект от каналния ред...
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от Павел Иванов »

Ако човека си е взел съвсем законно гьолчетата под аренда , плаща си съответните такси и пр. е в правото си да прави каквото си иска с тях . Според мен най-правилно е да се изчака отговора по питането на WORCGROUP , който от своя страна е обещал да го побликува във форума , преди да се заклеймява който и да било .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от docenta »

Псулиютно праилну! Като при парното, тока, мобилните оператори, КАТ и дальше. Първо си плащаш, после чакаш да ти удовлетворят мулбътъ и ти самият да доказваш, че не си нарушил Конституцията, че нямаш обща сестра със Саддам Хюсеин,не яздиш камила и не пиеш човешка кръв. Аз, лично на този водоем едва ли ще ида в близките три години, но въпросът е принципен, а не ако! Това "ако" го знаем от съдебната ни система и винаги може да стане "да", понеже българският капитализъм е такъв, каквото ни е времето.
Павле, нищо лично към теб, Горна Махала си е частен случай, който още веднъж потвърждава неписаните правила, които са по-силни и по-действащи от измислените ни закони.
Повече няма да участвам в темата, а модераторите да вземат да й праснат катинар,ако преценят, че нарушава добрия тон и интересите на евентуалните правоимащи :D
Да живей единний светлий глобализъм и новий икономический ред на целия свят :!:
А, забравих - експлоататори от всички страни, съединявайте се :D

,
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от katri »

Задействал съм процедурата и чакам официален отговор от Басейнова дирекция - Пловдив и кметство - Калояново.
Има ли развитие по въпроса?
Риболовец,а не рибар съм аз!!
tupovi
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Фев 24, 2020 9:13 am

Re: Горна Махала частна ли е?

Мнение от tupovi »

Здравейте
Попаднах на темата за Горна Махала за репарациите е ясно че са частни и не може да се лови но там има и язовир някой има ли информация за него? Преди години беше взет под аренда след време се му че собственика му е починал при катастрофа и от тогава не намирам никаква информация за него.
Ще се радвам ако някой може да даде актуално инфо.
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”