Страница 1 от 11

ЛИН-Какво е това животно и има ли почва у нас

Публикувано на: Пет Окт 12, 2007 7:34 pm
от riboloveca x 3
Нека поговорим за този.според мен,изчезващ вид риба у нас
Ако някой иска да сподели мнение,водоеми,където тази риба се среща и начини по които се лови-моля,темата е отворена :)

Публикувано на: Пет Окт 12, 2007 8:06 pm
от ceno cenov
Е, какво да си говорим аз такова нещо още не съм хващал. :?

Публикувано на: Пет Окт 12, 2007 9:23 pm
от alcora
лина си е каленик !
Изображение



така наречения блатната пъстърва :)
среща се в мноого водоеми ! обитава места с много водорасли лови се предимно на червен /торен/ червей както и на всяка стръв иползваща се за шарана !
Той е като пришелец от наистина друг свят – света на мълчанието. Линът е може би най-привързаната към тишината и спокойствието наша риба.
Иначе и той принадлежи към голямото рибешко семейство на шарановите. От всичките ни сладководни риби линът може би е най-слабо познатият вид за повечето хора. Причината е в това, че той никога не се е продавал в магазин или сервирал в ресторант. Това пък от своя страна е свързано с местообитанието му и почти пълната невъзможност да се лови в големи количества по промишлен начин. Така че линът е известен предимно на въдичарите. Колцина от тях обаче са имали среща с едър лин – това си остава загадка. Тялото на тази наистина златна риба е някак скъсено. То е леко изгърбено и странично сплескано, покрито със ситни, здраво хванати към кожата люспи.
Другата забележителност на лина е, че той е покрит с дебел прозрачен слой слуз. Някои учени смятат, че това му помага при провирането през стъблата на водните растения. Той прави рибата като гланцирана и необикновено хлъзгава, ако се хване в ръце. Когато линът бъде изваден от водата на въздух, този предварително “желиращ” го слой започва да потъмнява на големи петна, които сетне се олющват, откривайки златните люспи. В традиционните представи на западноевропейците на лина се приписват почти човешки качества.
Дори и днес, в иначе сериозни справочници по риболов, продължава да се твърди, че линът е рибешкият лекар. Всички наранени и нахапани от хищници риби отивали при д-р Лин, за да се отъркат в неговата целебна слуз. Така раните им веднага зараствали. Това било и причината щуката да дели една е съща ниша във водоемите с него, без да му налита. От цялата тази романтика обаче, изглежда, е истина само последното изречение, и то с допълнението, че слузестият хлъзгав рибок не е по вкуса нито на костура, нито на бялата риба, дори и да им се поднесе, както се казва, на тепсия

Публикувано на: Пет Окт 12, 2007 9:24 pm
от alcora
Сред другите забележителни черти на тази наша риба е и фактът, че при нея имаме най-ясно различаване на мъжките и женските индивиди. Мъжките линове имат по-дълги и някак по-стройни чифтни коремни перки. Цветът на лина е зеленикаво-златен. Гърбът е по-тъмен, а страните преливат като скъпо, ситно изковано бижу. Коремът е по-светъл, но пак е с метален вид. Перките са хармонично окръглени, жълтеникаво-кафеникави на цвят.
Очите са изненадващо малки и червени. Устата е месеста, с по едно малко мустаче в ъглите. Линът е много бавно растяща риба. На дължина той може да достигне 50–60 см, а на тегло дори над 5–6 кг. Характерно за него е и дебелото опашно стъбло, което придава известна тромавост на неговия силует. Линът е и истински рибешки мързеливец. Напълно възможно е той да живее с години на едно и също място във водоема. Движенията са му вяли и бавни, което обаче не му пречи да се преобразява в истински борец след засичането. Линът обитава тихи и обрасли с висша водна растителност води – блата, язовири, гьолове от речни разливи и дори заливи без течение в самите реки. Храни се предимно по дъното, ровейки в тинята за личинки и червеи.
Топлолюбива риба, която предпочита плитките части на водоема, които сутрин първи се нагряват, а вечер последни изстиват, но задължително в близост до покрити с растителност пространства – камъш, ръждавец, тръстики, които є дават храна, сигурност и спокойствие.

Публикувано на: Пет Окт 12, 2007 10:02 pm
от Big^Fish
Изключително красива риба.Жалко,че последните години се хваща все по рядко. :(

Публикувано на: Съб Окт 13, 2007 11:58 am
от riboxva6tacha
аз хванах скоро на виолетка около 500грама на фидера,на язовир Безден :wink: супер яко ми удари и беше нагълтал вилетката и хората се учудиха че ми е ударил на виолетка а също и аз се учудих :shock:

Публикувано на: Съб Окт 13, 2007 5:59 pm
от Бат Мирче-5кила
все още има на мина чукурова и яз огняново единични бройки.толкова за около софия.подозирам,че има и в язовир искьр нейде в резервата,ама само подозирам :lol:

ЛИН-Какво е това животно и има ли почва у нас

Публикувано на: Вто Окт 16, 2007 9:05 am
от riboloveca x 3
Много благодаря на колегата alcora за тази онфо.А дали не знаеш нещо свързано със захранките за тази риба? има ли изобщо такива или има домашни рецепти :D

Публикувано на: Вто Окт 16, 2007 11:56 am
от katri
Според братята Руснаци, където лина се лови в изобилие най-добрата захранка за лина е хляб, омесен с извара ,но обезсолена,като захранката се поднася на малки топчета по-често.
Също добър ефект имат накълцаните на ситно червеи ,които се примесват с кал и се поднасят на топки също.

Публикувано на: Сря Окт 17, 2007 8:31 am
от vidjgo
яз.Лобош там е истината 8) или поне тая година

Публикувано на: Чет Окт 18, 2007 6:02 pm
от fishcook
на долни богоров се ловят доста често, носамо малки линчета интересно за6то от 5 години селовят само до една педя и ни6то по едро :(

Публикувано на: Чет Окт 18, 2007 6:08 pm
от fishcook
преди 10тина години на кариерите зад лети6тето (врайдебна) в шаварите ловяхме по 4\\5 броики на ден и вси4ките бяха над 500гр.но този гиол го сасипаха имаше и много 6тука :? :твистед:

Публикувано на: Чет Окт 18, 2007 8:54 pm
от fishcook
:D жлъчно дано не си така и в риболова добре заварил :) ако пиша на кирилица сигурно ще кълве повече :idea:

Публикувано на: Чет Окт 18, 2007 8:58 pm
от sapuna
Опитай-пък ще видим.
И вземи си коригирай горните постове! :wink:

Публикувано на: Чет Окт 18, 2007 9:12 pm
от fishcook
нямам престава какви са тези горни постове? :?