Бъдещ Спинингист

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
zeroecho
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Юни 06, 2019 6:47 pm

Бъдещ Спинингист

Мнение от zeroecho »

Здравейте
Преди 2 седмици реших да стана рибар :D . Влязох вътре и си купих риболовен билет, един телескоп 3м (който ще го ползва синът ми на 4г.) за десетина лева и въдица https://bulit2000.com/siweida-%D1%82%D0 ... 3-60%D0%BC с макара CoolAngel YL PIPI 4000, gear ration 5.2:1 , 0.40/110 с метална шпула (и пластмасова резервна). Сефтосахме ги вече 2 пъти на плувка (понеже друг вид риболов не познавах до сега) и за чудо хванахме последния път за 1-2 часа над 50 бр. малки рибки :D . Риболова беше в с. Долна студена и най-забавното беше ,че си мислих ,че ловя в р. Янтра ,а се оказа ,че е някакво язовирче което е точно до селото. Янтра била на 100-тина метра по навътре :D. Това го разбрах като търсех водни обекти на google maps :D. Ползвах за стръв бял и торен червей, влакно 0.20 , плувка 5гр и кукички N10. И така кефа е голям и се закрастих повече. Изчетох доста информация и изгледах доста клипове и така си харесах спининг риболова и естествено искам да си купя такава въдица и ми трябва малко помощ и разяснение за някой неща. Като за начало имам възможност да посещавам р. Дунав, Текето (с. Николово), русенски лом Басарбово, Иваново и околните села и Янтра около Ценово, Долна Студена. Също и околните язовири около Русе. Но като цяло ще съм или на русенски лов около с. Басарбово или р.Янтра около Ценово и Долна Студена. И така... от това което съм научил до сега е ,че спининг въдица за всички видове риба няма :) . За начало мисля да започна с въдица с малка акция (Ultra Lite, Lite или Medium Lite) и от съветите в нета разбрах ,че строя за начинаещи трябва да е Fast. Не съм сигурен в коя река каква риба има ,но пак от информацията в нета кефала се срещал може би навсякъде и се ловяв най-лесно от всички други риби които могат да се ловят на спининг. И така. Попрочетох туй унуй и разбрах ,че се гледа Акцията на въдицата, строя на въдицата и дължината. Въпроса ми е акцията на въдицата ли е определяща в това колко кг. риба ще дърпам , т.е. ако въдицата е с акция 1-6гр и ако се закачи щука 3-4 кг ще се счупи ли въдицата ? Друго което ме интересува с въдица за кефал каква друга риба мога да ловя ? По принцип какви риби се ловят на спининг ? Някой може ли да ми каже каква риба има в река русенски лом и река янтра (Това го питам понеже след време искам да пробвам и риболов на дъно)? и последен въпрос е да ми препоръчате цял комплект за спининг (въдица , макара , влакно) по възможност до 150лв :) . Незнам дали е добър вариянт да взема нещо по-добро за тези пари ,но втора употреба.. ?
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от antivik »

НЕ, акцията не ти определя размерите на уловената риба, можеш да дърпаш и мало, и голямо. Там въпроса опира вече до други фактори влакно, условия, макара, аванс, опит. Акцията ти определя границите грамаж в които ще има оптимален ефект сопата и горната граница до къдет е безопасно за сопата от аварии/то, че може и да се превиши малко не е фатално, но...по-добре да не рискува човек(хеле ако е някоя скъпа сопа)/. На спининг се ловят хищните риби, но какви и къде ги има по вашия край не знам, да казва който знае, и да дава акъл де има опит от риболови там, що на различните места е различно.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от bobopeli »

zeroecho написа:Здравейте
........

За долното течение на Янтра си вземи някой евтин спининг 2,40 и с тест 3-15,макара - някое Риоби и един монофил 0,18.Това дали ще е фаст или не, го остави за след година. По принцип там можеш да хванеш кефал, щука, распер, сом и...... Като за начало се средоточи върху кефала, най масов е и се лови сравнително лесно, а и примамките за него са по непретенциозни и достъпни.И между кефалите каквото друго удари. На слука.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от vantonov »

bobopeli написа:
zeroecho написа:Здравейте
........

За долното течение на Янтра си вземи някой евтин спининг 2,40 и с тест 3-15,макара - някое Риоби и един монофил 0,18.Това дали ще е фаст или не, го остави за след година. По принцип там можеш да хванеш кефал, щука, распер, сом и...... Като за начало се средоточи върху кефала, най масов е и се лови сравнително лесно, а и примамките за него са по непретенциозни и достъпни.И между кефалите каквото друго удари. На слука.
++
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от Павел Три »

Здравей и добре дошъл.Къде лови до с. Долна студена-при бай Илия на старото корито?Там е платено ,идва ли ти някой на проверка?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Късмет.Всичко е до късмет. :D
zeroecho
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Юни 06, 2019 6:47 pm

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от zeroecho »

Павел Три написа:Здравей и добре дошъл.Къде лови до с. Долна студена-при бай Илия на старото корито?Там е платено ,идва ли ти някой на проверка?
Нееее. Там ходих преди 3 седмици някъде да видя за какво иде реч. Имаше табела вход 3лв , свирих с колата никой не излезе и си тръгнах :D ама то там е високо а аз съм с малко дете и нема как да се лови освен на оня дървен мост...

А там където ходя е като влезеш в с. Долна Студена , втората пресечка след стадиона , точно преди магазина на Анита и караш до края. Мисля ,че там е сметището :)

ПС. Абе язовирчето дето кравите пият вода :D
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от Павел Три »

zeroecho написа: А там където ходя е като влезеш в с. Долна Студена , втората пресечка след стадиона , точно преди магазина на Анита и караш до края. Мисля ,че там е сметището :)

ПС. Абе язовирчето дето кравите пият вода :D
А това свободно ли е или платено? :fishing1:
Късмет.Всичко е до късмет. :D
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от Павел Три »

.....и хваща ли се нещо ?
Късмет.Всичко е до късмет. :D
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от rap66 »

Аз счупена въдица от риба не съм виждал. Моя лайт съм го чупил два пъти, в едни драки влезе цял, излезе без 6 см. от върха. И при закачка воблера се откачи и се удари в бланката, и на следващото хвърляне цъфна. Та за мен акцията, т.е какви примамки ще се ползват, и дължината са определящи. Трудно се минава през храсти с по дълга от 2 м пръчка.
Asen Georgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Ное 01, 2019 2:18 am

Re: Бъдещ Спинингист

Мнение от Asen Georgiev »

Колеги взех си тази въдица и макара и исках да ми кажете дали стават за спининг риболов ? Благодаря предварително
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”