Страница 1 от 14

Флуорокарбон

Публикувано на: Съб Яну 26, 2008 9:00 pm
от rumci
Имам питане към колегите използвали влакна от флуорокарбон. Действително ли тези влакна са в пъти по-добри от обикновенните,отностно тяхната прозрачност във водата и някоя конкретна марка от която сте останали доволни?

Публикувано на: Съб Яну 26, 2008 9:05 pm
от snegk
Питаи Локал.Тои ги използва на последния риболов и му донесе успех.

Публикувано на: Съб Яну 26, 2008 9:31 pm
от чуруликпенчо
Наистина са много добри. Аз използвам 0,125мм на "Robinsоn" за бидем и мога да кажа ,че хващам доста повече зарган от колегите/без колегата Soleno/.
Имам в предвид ,когато рибата е пръсната и капризна. Инак,когато е "болук" всички я хващат.

Публикувано на: Съб Яну 26, 2008 11:13 pm
от гуслар
Аз ползвам 0.12 на Лазер ,доволен съм,но като че не намирам някаква съществена разлика от останалите.

Публикувано на: Съб Яну 26, 2008 11:50 pm
от yustis
Използвам 0. 12 Smart u и съм много доволен. От няколко години ловя предимно с него и тази година не мисля да се отказвам. Моето мнение е , че е доста по-здраво от много други които съм ползвал. А пък 0.18 на Gamakatsu използвам за блесна и воблер. Все пак това си е мое мнение.

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 1:01 am
от diletant
rumci1974 написа:
Имам питане към колегите използвали влакна от флуорокарбон. Действително ли тези влакна са в пъти по-добри от обикновенните,отностно тяхната прозрачност във водата и някоя конкретна марка от която сте останали доволни?
Не.

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 6:46 am
от simbat
Аз понеже съм назад с технологиите да питам.Тоз флуорокарбон за поводи ли го ползвате само или и за основно влакно?

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 8:54 am
от Local
Аз го предпочитам само за поводи. За зарган от година и нещо друг повод освен флуорокарбон не признавам. Ловя с Yo-Zuri HD Duel Fluorocarbon или Shimano Antares съответно ползвам 0.14 и 0.148 от дебелините. Последния път на Тунджа ползвах този на Y0-Zuri и резултата всички го видяхте, аз 15 риби на около с по 2-3 риби и доста капота. Също за такъмите за щеката ми е неразделна част като започна ot Tubertini Fluorine, което не е съвсем истински флуоркарбон, Awa-shima Ion power Flurocarbon, Colmic Riverge, просто съм много доволен от тези влакна. Вярно малко по-твърдички са, по-слаби са от другите влакна, но това въобще не трябва да ви притеснява. Специално за мен съм 100 % убеден, че флурокарбона действа! И както каза Чурулик, при труден риболов, най-лесно излизат на яве предимствата му. Иначе когато рибата е много гъста и активна, не си струва да похабявате скъпия флурокарбон.

ФЛУОРОКАРБОН

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 2:20 pm
от Бачо Илия
Флуорокарбона действа и то особено при капризни риби. Аз в момента ползвам на "LAZER" , но не ми се вижда особенно качествено. Вероятно ще си взема по-добро , преди ползвах "smart" , a сега съм се ориентирал към това на Колмик , независимо от високата цена. Значи с няколко думи , работата е в това че обикновените монофилни влакна имат доста различен коефициент на пречупване на светлината от този същия коефициент на пречупване на светлината на водата - тази разлика прави влакната "видими" от рибите , примерно 1:0.68 като коефициенти . При флуорокарбоните е постигната много по-малка разлика в коефициентите , не е 1:1 с този на водата , но е 1:0.95 , което прави влакното "невидимо" или почти невидимо , примерно -влакно 0.145 , ще се "вижда" като 0.055 , колкото коеф. на пречупване е по-близък до този на водата , толкова е по-невидимо.
Има и други сериозни особености- влакната са доста твърди и изискват специални възли на свързване и с куката (примамката) и и с основното влакно-издържат на опън , но не и на пречупване!!!!! Третата особеност е че са практически вечни-ако "посеем" в някой водоем 30-40 метра флуорокарбон -той и след 1000 години пак ще си е там , за това от екологична гледна точка не е препоръчително да се ползва за друго , освен за поводи!

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 2:25 pm
от А.Христов
Изображение
:smt023 Много добър избор, не смятям да ползвам друга марка.
И много по-добър избор от "Робинзон", съотношение цена
-
качество.

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 2:31 pm
от Бачо Илия
А.Христов написа:Изображение
:smt023 Много добър избор, не смятям да ползвам друга марка.
И много по-добър избор от "Робинзон", съотношение цена
-
качество.
Каква е цената на това влакно? На КОЛМИК е 28лв за 50м. ролка :wink:

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 2:34 pm
от А.Христов
В зависимост от сечението, цената варира (нормално).
Пример, 0.148 около 16-17лв.

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 2:48 pm
от Бачо Илия
А.Христов написа:В зависимост от сечението, цената варира (нормално).
Пример, 0.148 около 16-17лв.
Съвсем приемлива цена за качествен флуорокарбон Само искам да добавя за колегите , че високите цени се компенсират от това че влакната не "стареят" с течение на времето , не се влияят от въздух , светлина , УВ-лъчи; отделно не променят параметрите си във вода, т.с. такова влакно и години да ти се подмята в кутията-пак си е същото!!!!

п.п. доста производители пишат "флуорокарбон" и като се погледне цената в общи линии е ясно кое "е" и кое " не е" :roll:

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 3:52 pm
от Бачо Илия
А.Христов написа:В зависимост от сечението, цената варира (нормално).
Пример, 0.148 около 16-17лв.
Колега , може ли линк за това влакно-за цялата гама размери и евентуално от къде да се закупи :D

п.п. по-долу е линка към това на КОЛМИК:

http://www.colmic-bg.com/?page=lines&cat=8

Публикувано на: Нед Яну 27, 2008 7:53 pm
от runner
чуруликпенчо написа:Наистина са много добри. Аз използвам 0,125мм на "Robinsоn" за бидем и мога да кажа ,че хващам доста повече зарган от колегите/без колегата Soleno/.
Имам в предвид ,когато рибата е пръсната и капризна. Инак,когато е "болук" всички я хващат.
И аз все още не съм ползвал, но темата съвпадна с намеренията ми. Само да попитам - както има влакна за солена и сладка вода, и при флуоро карбона ли е така? Ще го ползвам предимно на морето, че за другаде трудно ми се отваря време. Става въпрос за поводи за бомбарда, или пък за повод за плувка. Нещо да препоръчате!?