Как съхранявате уловената риба под вода

Модератор: nkolev66

atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от atom3 »

Имам серия от кратки въпроси: Някой използва ли въже около кръста с контра от едната страна за нанизване на хванатата риба или всички слагат рибите на отделно място? Когато ползвате 7мм неопрен, къде го обличате на плажа или някъде преди това, с нещо хлъзгаво мажете ли се за обличането, бански слагате ли отдолу, на плажа ли го събличате? Водните ми очила продължават да се запотяват въпреки че ми дадоха какви ли не съвети и ги направих - с огън ги горих, с веро ги мих, с паста за зъби ги търках, с плюмка покривах стъклата, с веро покривах, какво остава - спрей против запотяване ли? Когато обувате неопрен на краката - чорапи или обувки предпочитате? Ако се пробие неопрена с какво се залепя?
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от Бобo »

Здраво,колега!
Въже около кръста няма.Има така нереченият "кукан",който се закача на баластния колан.Другият вариант е да закачаш кукана на буя и там да нижеш рибата.
Обличането на костюма става на брега.Носиш бидони от минерална вода,пълни с топла вода и малко Веро.Пълниш костюма,капваш малко Веро вътре и държейки ръкавите или крачолите разклащаш за да се намокри всичко вътре.Докато е топъл обличаш.
Лично аз влизам по организъм в костюма. Понякога банския ти влиза там,дето слънце не грее. И усещаш какво е да си с прашки.На мен хич не ми харесва.
За очилата - след обличане,слагане на плавници и т.н. преди да си сложиш ръкавиците мокриш маската с морска вода,ама не да я пълниш,плюеш вътре и размазваш плюнката добре по стъклата.След това само изплакваш очилата и слагаш на главата. Ако не си намазал стъклата добре ще започне да се изпотява от краищата към средата.А иначе май имаше някакви стикчета за мазане на стъкла против изпотяване.
За ходене с чорапите съм си взел обикновени гумени галоши.Пробих дупки на двата палеца за да излиза водата като ги нахлузвам и съм готов.
Лепило за неопрен се продава,но и с "Прома" става.
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от atom3 »

Мерси много, един доуточняващ въпрос ми остана и един нов добавям. Има ли недостатъци в неопреновите обувки с гъвкава подметка които се ползват с плавници с отворена пета и презрамка, питам понеже ще са по устойчиви, мога да вървя по камъни с тях без щети. И как си сушите неопрените, като се закачи на закачалка вътре залепва и с дни остават мокри ръкавите и крачолите.
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от Бобo »

Неопреновите обувки са добри,но ако настъпиш нещо остро или ако стъпиш на камъче...пак си боли.
Костюма го обръщай докато изсъхне вътрешната част след това го върни за да изсъхне и външната част. Ако ще го държиш много време сух не е лошо да го талкираш.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 432
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от boqn_belchev »

Здравей колега, атом3! Бобо правилно ти е отговорил. За по-голямо удобство при сушене може да се направят уши на неопрен. Имам един неопрен подарък от Вальо, които преди това е бил на Явор. Та на този неопрен на долницата са изрязани две дупки малко преди края на талията. Сложено е допълнително парче неопрен и е зашито да не се разкъсва. По този начин когато го сложа на закачалка остава отворен и съхне по-бързо. Преди години си купих от колега ползван неопрен. Беше пришил по две уши въже-тетива за харпун на ханша на долницата. Миналата година си купих чисто нов неопрен и първата работа, която направих е да му пришия уши. Поздрави и наравни!
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 432
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от boqn_belchev »

Hh
20210518_190350.jpg
Прикачени файлове
20210518_190358.jpg
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от atom3 »

Само с желетка за тежести или само с колан е по-добре при 7мм костюм?
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от rikitikitavi »

Имам серия от кратки въпроси:.....
Когато ползвате 7мм неопрен, къде го обличате на плажа или някъде преди това,
-ако е есенно-зимно време се облича от банята а върху неопрена яке или анцунг. ако е топло на морето


с нещо хлъзгаво мажете ли се за обличането,
-пет лажици бебе шампуан вшише от кола и допълваш с гореща вода

бански слагате ли отдолу, на плажа ли го събличате?
-вез бански при студена вода. задължително с през лятото

Водните ми очила продължават да се запотяват въпреки че ми дадоха какви ли не съвети и ги направих - с огън ги горих, с веро ги мих, с паста за зъби ги търках, с плюмка покривах стъклата, с веро покривах, какво остава - спрей против запотяване ли?
-вземи си по скъпичка маска и не дишаи през носа

Когато обувате неопрен на краката - чорапи или обувки предпочитате?
-за гмуркачески плавник само чорап

Ако се пробие неопрена с какво се залепя?
-разрови се в темите-писал съм подробно

Само с желетка за тежести или само с колан е по-добре при 7мм костюм?
-и твете. на жилетката слагаш 2 кг
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от atom3 »

Днес влизах за риба, хванах една, но видях и още нещо, бях на един вълнолом до Приморско и близо до носа му на 5 метра от квадраподите които са около вълнолома, там е 10 метра дълбоко по дъното беше пусната мрежа, продължаваше навътре повече отколкото можех да видя. Какви правила важат за мрежите, как се разбира дали е законна?
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от rikitikitavi »

Днес влизах за риба, хванах една,
-каква. тука основно това ни интересува. вид-размер-как се е държала. и на снимки се радваме

но видях и още нещо, бях на един вълнолом до Приморско и близо до носа му на 5 метра от квадраподите които са около вълнолома, там е 10 метра дълбоко
-по снимките излиза да е 6м дълбоко. навържи последните 10 м от въжето на буя (от края завърза за буя ) с възли през метър и ще мериш еФтино дълбочината

по дъното беше пусната мрежа, продължаваше навътре повече отколкото можех да видя. Какви правила важат за мрежите,
-мин 200м от брега и указателни шаманури с марка.

как се разбира дали е законна?
-идея си нямам. ама щом е в брега звъниш на 112 и съобщаваш за опасна за къпещите се мрежа
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Мрежи в Черно море

Мнение от atom3 »

112 ли е номера за такъв въпрос, не е ли твърде маловажно да ги занимавам тях с това? Рибата я изядох, не съм правил снимка малка беше, не е за хвалене, кефал мисля. Коя агенция налага риболовните правила в Черно море ИАРА ли е?
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Коя дължина на харпуна се счита за размера му

Мнение от atom3 »

Добавям към горните си въпроси понеже като един новобранец дори не знам как да измеря харпуна си. Коя дължина се счита за общоприетия му размер? Трябва ли да му добавям нещо на моя, например пета, той е със един ластик, без макара, без пета, стралата е монолитна без сменяем връх, но мисля че е по-бърза така и не се оплаквам от това специално.
Изображение
Колко остър е достатъчно остър връх на стрела, моята не съм я острил но тя и в момента е близо до фабричното си състояние, не съм удрял камъни и се е запазила, трябва ли ѝ острене?
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от rikitikitavi »

75 см ти го виждам. идеален ти е. стреляй и си свиркаи.
заточва се във вид на правилна триъгълна пирамида последният см на върха. използва се пила.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от atom3 »

Добре, мерси, преди 2 дни писах на ИАРА по въпроса с липсата на информираност за мрежите. Ако се случи нещо интересно в тази насока може да отворя отделна тема само за това някъде във форума.
В момента ползвам най-евтините плавници от Кауфланд, че даже и са ми 1-2 номера по-големи, та гледах тъкмо за някакво подобрение и тези плавници ми харесват https://www.olx.bg/d/ad/prodavam-plavni ... derIndex=1 бива ли ги, от Варна съм така че ще ги отида да ги пробвам преди да ги купя, каква цена висока ли е също? Имам и втори вариант: https://www.olx.bg/d/ad/plavnitsi-beuch ... fdb1613ff6
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Как съхранявате уловената риба под вода

Мнение от rikitikitavi »

преди бях с бюша мундиал.
след като се счупиха взех тези
https://www.vidrax-fishing.com/shop/ind ... uct_id=403

плвник се избира с чорап. трябва да ти залепне на крака. да не убива и като го размахаш да не халтави.Ако има избор се взима най мекото и дълго перо.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”