Макара за фидер - Помощ!

Модератор: Paublo_Eskobar

Александър_99
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Дек 04, 2021 3:36 pm

Макара за фидер - Помощ!

Мнение от Александър_99 »

Здравейте колеги,
Пиша ви с молба да ударите едно рамо в избора на фидер макара, понеже съм нов в този вид риболов. Наскоро се сдобих с пръчка, а именно SHIMANO Aero X1 Distance Feeder 13ft - 90g, ще приложа линк отдолу:
https://www.mftackle.com/VADICI-RODS-RO ... 13_ft_90_g
Въдицата ще се ползва предимно на платени водоеми, но разбира се не единствено. На нея ще се ловят основно шаранчета на метод(по около 3-4-5кг, рядко нагоре).
Макарата трябва да е в ниския клас, като бюджета ми е до 90лв. Ще изброя няколко макари и модела на които съм се спрял, разбира се отворен съм и към други предложения.
1.RYOBI ECUSIMA 4000 VI
https://nasluka-shop.com/makara-ryobi-e ... 000vi.html
2.TRABUCCO MARVEL FDR 4000
https://nasluka-shop.com/fider-makara-t ... l-fdr-4000
3.TRABUCCO BLAZE XT FD4000
https://nasluka-shop.com/makara-za-ribo ... -xt-fd4000
4.TRABUCCO MARVEL XTC4000
https://nasluka-shop.com/makara-za-ribo ... el-xtc4000
5.TRABUCCO KRONOS SFX FD4000
https://nasluka-shop.com/makara-s-prede ... sfx-fd4000
6.TRABUCCO ARROW XTC 4000
https://nasluka-shop.com/makara-trabucco-arrow-xtc-4000
7.TRABUCCO MARVEL DISTANCE 5500
https://nasluka-shop.com/fider-makara-t ... tance-5500
8.DAIWA LAGUNA LT 4000-C
https://nasluka-shop.com/reel-daiwa-laguna-lt-4000

Единственото което ме притеснява в Риобито е, че макс драга му е 5кг. За трабукотата не мога да изкажа мнение, понеже не съм имал макара на тази марка, от другите им продукти съм доста доволен като съотношение цена-качество(въдици, влакна, куки и т.н.) Мислех да включа и Shimano Catana 4000 FD, но това което ме спира в нея е, че няма втора шпула. Благодаря предварително за отговорите.
Бъдете здрави и наслука! :fishing2:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от dantho.mihov »

От изброените макари подходяща е тази на 7-ма позиция. Но пък е малко тежичка И другите вършат работа, но не са точно за този фидер.
Да вметна - утвърдените фидеристи не гледат макарата да има резервна шпула. По-високия клас е без резервна шпула.
По-важните характеристики са да има широка щпула, за да се изнизва влакното гладко, с един оборот да обира повече влакно при прибиране. По-ниско тегло, за да стане комплекта комфортен при замятане. Ръба на шпулата, ролката на бигела да се върти леко, работата на самия бигел.
Иначе за фидера - чудесен избор. И честито ! Преди около 5 години цената му беше към 400 лв.
Ето подходяща макара само визуално да придобиеш представа каква трябва да бъде. : https://ribi.bg/product/spiningova-maka ... no-aero-fa
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от borislav bonev »

Здравей.
Макарата фидер риболова е важна според мен дори повече от пръчката .
В бюджетите варианти е добре макарата да е с оборотите около 4: 8 това дава повече мощност, драг е спирателната сила на аванса . Аз ловя с макари Shimano c заден аванс
RA и RB с драг 3 кг и няма проблем
.
Бих ти препоръчал shimano или daiwa .
naku
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 3:48 pm

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от naku »

Александър_99
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Дек 04, 2021 3:36 pm

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от Александър_99 »

Благодаря за бързите и изчерпателни отговори колеги. Втора шпула търся, понеже когато искам да сменя влакното от монофил на плетеняк или просто с различен диаметър за по-дребни риби ще ми се налага да махам старото влакно и да намотавам ново. След време ще се вземе и друга макара, надявам се по-висок клас :D , но от сега не ми иска да се хвърлям на много скъпи такъми, при положение, че тепърва навлизам в фидер риболова, искам да усетя дали е моето, дет се вика.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от dantho.mihov »

Александър_99 написа: .... когато искам да сменя влакното от монофил на плетеняк или.....
Може и да не ми вярваш, но всички сме тръгнали с този мотив и след това сме го изоставили. При фидера подготовката е доста по-дълга поради малкия диаметър на водачите на куивер връхчето.
Отделно от това в болшинството от случаите втората шпула е пластмасова или ръба е съвсем друг и просто не върши работа за дистанс фидер. :wink:
Един съвет - за плетено влакно не бързай. Не е за начинаещ. Първо се обиграй на монофилното. Разучи поведението на различните кошници и флатове. Едва след като придобиеш фини и точни умения да боравиш с пръчката, чак тогава на плетено влакно. По-добре е да скъсаш влакно, отколкото да скършиш връхчето.
Аватар
GoriLLaz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 8:38 pm
Местоположение: Бургас/София
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от GoriLLaz »

dantho.mihov написа:
Александър_99 написа: .... когато искам да сменя влакното от монофил на плетеняк или.....
Може и да не ми вярваш, но всички сме тръгнали с този мотив и след това сме го изоставили. .....
И аз поради тази причина винаги взимам с резервна шпула и познай колко ги използвам резервните... Лично според мен, с качествен монофил не-повече от 0.20 няма нужда от плетено влакно. Аз от много време се чудя дали да не сменя с плетено, но така и не мога да се реша. На последния излет тази година с 0.18 монофил + плетен повод без проблем извадих 11кг. шаран, друг плюс на монофила е, че е за по универсално ползване (със същото основно ловя на свободни язовири с по-гъста растителност и закачки),
Хващайте и ловете, ама повече отколкото можете да изядете не носете!
От десет риби осем върни, за да има следващият път пак какво да се лови.
:fishing1:
Изображение
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от dantho.mihov »

GoriLLaz написа: ..... с 0.18 монофил + плетен повод без проблем извадих 11кг. шаран,.....,
При плетеното не това е силната му страна. А ниската му разтегливост.
Има ограничени ситуации за използването му - при плахо кълване в студените месеци на годината. И при кастинг на дистанции 70+ метри. В комбинация с правилната макара с този фидер например.
stoik
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 5:43 pm

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от stoik »

Не мисля, че теглото на макара за фидер е определящо. Макара с по- широка шпула и плавен аванс, независимо от цената и марката ще свърши работа, си мисля. Пък и така остават парички за куп други благини, нужни за фидер.
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от Спартак »

А защо не Tica Feeder Mentor ? И шпулите не са проблем и цената е доста добра.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от icefire »

borislav bonev написа:Здравей.
Макарата фидер риболова е важна според мен дори повече от пръчката .
Колега - можеш ли да самоанализираш каква глупост си казал или НЕ! Макарата била по-важна ... ами сложи си ВАЖНАТА макара на един шаранджийски колец и млати ....
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от borislav bonev »

Вероятно не съм се изразил правилно.
Това, което имах предвид е не самия риболов а изборът при купуването на въдица и макара.
Обикновено човек сменя повече пръчки от колкото макари.
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от kikk4o »

Ако не се лъжа Алан Скотърн бе казал, че оптималният вариант цена( качество) на въдица - макара е 4:1 в полза на въдицата!!!
Иначе варианти за макари много.
Мой съвет към начинаещите е да се оборудват първо с по-бюджетни модели въдици с наличие на резервни части докато усвоят замятането и като цяло фидер риболова.
Върховете са консуматив и на всеки се случва да чупи по една или друга причина.
emkocoolman
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Юли 29, 2018 1:06 pm

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от emkocoolman »

Колега,и аз вече съм със същата въдица :D ,обаче и аз се чудя каква макара да взема.Принципно момчетата ми препоръчаха Preston Inertia 5000-направо заспа на тая въдица,ама пустите му пари :( Иначе и аз си харесах 7 ми номер от твоя списък,гледах и един Formax Shadow feeder 6000,Formax Tornado feeder 5000,но трябва да ги видя наживо.Също гледах и тоя Мичел :
МАКАРА С ВГРАДЕНА АЛАРМА MITCHELL AVOCET RTE 6500 FS - GREEN.Ако някой даде мнение за него ще съм благодарен и аз!
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Макара за фидер - Помощ!

Мнение от dantho.mihov »

emkocoolman написа: ......
МАКАРА С ВГРАДЕНА АЛАРМА MITCHELL AVOCET RTE 6500 FS - GREEN.Ако някой даде мнение за него ще съм благодарен и аз!
Не я притежавам и не желая.
Първо, при фидера риболова се отчита с връхчето. Алармата е привилегия на шаранджийския риболов с шаранджийска пръчка поради липса на друга индикация.
Второ, загледай се в шпулата - прекалено дълбока е за дистанс фидер. Предвидена за влакно 0.30 да побере 320 метра. Да разпъваш монтажа с лодка. Ръба на шпулата е досущ като на пластмасовата такава и влакното ще се изнизва на кълбета.
Трето, тегло 500 грама е далеч над допустимото за комфортен риболов с този фидер.
А макарите на Формакс просто не са надеждни. След година риболов се появяват досадни луфтове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”