Начинаещ с многократни излети без удар

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Laniakea
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 04, 2022 2:14 am

Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от Laniakea »

Здравейте,

След дъълго чакане дръпнах спусъка и реших да пробвам това чудо наречено спининг риболов.
На кратко - до сега съм ловил само на плувка и то преди много години, но от интернет и познати се запалих по спининг. Такъма който си сглобих мисля, че не е баш за начинаещ, но аз съм си такъв и като реша нещо.. това е.

Пръчка: Tailwalk microgamer S64UL 12g
Макара: Shimano Stradic FL 2500
Влакно: UNITIKA EGING SUPER III X8 0.6
Повод: флуро 0.16мм
Взех си и няколко fiish black minnow 3 и 4.5г глави, доста силикончета(reins aji ringer, mayfly, ларви, jackson pipiring..), няколко клатушки на yarie, абе каквото ме посъветваха в магазина кажи речи.

Целта ми е предимно костур и кефал, но ми се пробва и за пастърва и щука. За съжаление все удрям на камък и дори и нямам удар до момента. Пръчката уж е много чувствителна, а аз като че ли не усещам нищо, дори и дъното като падне примамката. Предполагам, че аз правя нещо не кат 'ората. Лошото е, че и не познавам местата около София. Ходих няколко пъти на Панчарево, яз.Искър и яз.Огняново.
Изключително много ще се радвам да получа полезни съвети от вас.
Благодаря предварително.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от bobopeli »

Laniakea написа: Нед Сеп 04, 2022 2:31 am Здравейте,
Май мога да позная в кой магазин си ходил :D

Не че са лоши примамките но ако си начинаещ започни с нещо по обикновено!

С кефалите ще е най лесно - 2- 3 воблера, да кажем - Salmo Tiny BT и GOLDY VIBRO MAX MCC + 3 броя, Mepps Aglia, съответно размер: 00 / 0 / 1 ,цвят златисти или медни.Намираш река с дребни кленчета ( дано колегите от София подскажат някоя подходяща) и пробваш.

С костурите ще е малко по трудно, хубаво ще е да ти покаже някой как става, и да те заведе на някой гьол с дребни костури(в началото ще е по лесно с дребосъка). За примамка ползвай 2-3 грама чебурашка и Larva 1.6 и кука 8- ца :D

Поздрави!И много слука!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от to4kata »

Моят съвет е да пробваш на река, избираш си недълбоки бързеи, монтираш си клатушки 1,2-1,8 g на Yarie и си ти. Цели се в сенчестите места на отсрещния бряг под дървета и върби, големи камъни и си ти. Тази година разбих клена и забравих за воблерите. Онзи ден и 2 мрени по половин кило закачих, но с 2 г. клатушки за да слязат по дъното ... За костур със силикон си е мъка ако не знаеш къде да отидеш и да го търсиш, че и като скъсаш няколко пъти и провала става пълен. Успех! А, ... и това влакно ми се струва леко грубо, на мен ми е най-комфортно с Duel Hardcore supercold x4 PE 0,4 или подобно.
Laniakea
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 04, 2022 2:14 am

Re: Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от Laniakea »

Ще послушам съветите и ще пробвам на река задължително тогава па дано има радост.
А на въпроса, защо не усещам примамките с въдицата като паднат на дъното може ли да е от лошо време вятър/вълни или просто си нямам опита все още :D
angel81
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 381
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 3:18 pm
Местоположение: Пловдив, Паничерeц

Re: Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от angel81 »

Питай във фейса, там има толкова майстори, готови да дадат информация за места и примамки по твоя край. Поне ще получиш много информация, може и с някой да половите тук там. Твоята риба те чака :) няма кой да ти я хване. Дже можеше да ги питаш тея зонаджиите да ти кажат някой друг чалъм и място, и без туй си им оставил 1000 пари.
късмет работа . .
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от to4kata »

Падането на примамката може да се усети в ръката, само ако дъното е каменисто, както и при достатъчно фин такъм - тънко влакно и чувствителен прът. Иначе следи върха на въдицата и конеца, когато конецът провисне и направи "корем" значи примамката е на дъното ...Трябва разбира се и времето да е подходящо, без силен вятър.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Начинаещ с многократни излети без удар

Мнение от Vid »

Сега не е сезонът на силиконите. Водата е топла и рибата нито се е групирала, нито е на дъното, а в средните пластове.
Съветът ми е да си вземеш въртележки на Мепс №2 и на ряката....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”