Въпрос за ловене на чернокоп

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от L_G »

Здравейте,

Пиша с молба да споделите малко опит на тема лов на Чернокоп. Практикувам морски риболов от 4-5 години, но до този момент съм ловил само Платерина, зарган, попчета и сафрид.
Всяка година правим по един финален риболов за закриване на сезона около средата на октомви и до този момент винаги съм опитвал да хвана някой чернокоп, но няма особен късмет, може би защото винаги сме пробвали от буна.

Желанието ми е ако можете да споделите кога трябва да се търси тази риба, какви са опциите за такъми и на каква стръв, както и на какви места за улов от брега да се търси - буни, пристанища, скали, т.н.

Ще споделя това което аз знам до този момент, за да може все пак да ме коригирате ако нещо не е правилно:
1. За стръв - Червей (по малко предпочитано), Сафрид (парче или граца) и воблер (нямам идея към какъв да се насоча).
2. За такъм - Бомбарда, спининг и на плувка.
3. За част от денонощието - не знам, до този момент съм хващал точно един малък на смрачаване.

За монтажа на плувка, разбирането ми е че е най-добре да се пробва нощем/вечер/смрачаване на светеща плувка. Тук въпросът ми е каква трябва да е пувката (обикновенна плаваща или ваглер (за ваглер видях противоречиви мнения, едни казват че става други, че не се препоръчва)). Също надолу по линията - какви трябва да са кикичките/кукичката, четох за някакъв вариант кука в кука или кука вирбел кука, но постовете са стари и картинките вече не са налични.

Ако се прави нощен риболов трябва ли да се търси осветено място или пък да си нося фенер, или да е тъмно е ок за улова?

Може би ще имам и други въпроси, но на този етап това са първите, за които се сещам.

Благодаря предварително.
mgn1
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Авг 30, 2019 8:30 pm

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от mgn1 »

Здравей,
добре ще е да уточниш къде ще ловиш . А за воблера - трябва да е морски в смисъл формата е по издължена и тясна , да е плаващ щом ще ловиш от брега . В тубата има клипове ....
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от L_G »

Здравей,

Планирам да е в района на Несебър. В youtube намерих един два клипа на колеги с воблери, но за такъма на плувка нищо.

За воблера може ли да споделите размери и какви цветове да търся.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от rap66 »

1. Стръв филе от зарган или мазен сафрид. За предпочитане филитиран още жив и стои на студено в хладилника или хладилната чанта. Изкуствените примамки са блато, в което по добре да не нагазваш.
2 Плувка 40 гр, утежнена. Под нея повод 0.23 (#2.5) ФК, 1.5-2м и куки.
3. След залез, до към 24.00.
4. При риболов със стръв всяко святкане във водата е противопоказно. Светни с челника във водата и всичко се разбягва. Лефера има превъзходно зрение в тъмното, разликата в ударите между повод ,0.20 и 0.26 е 50% при абсолютна тъмнина.
5. Мястото е определящо, има си любими места. Ако е непознато, търсим дълбочина, големи камъни по дъното. Ако е зарганско място през деня, по всяка вероятност е и чернокопско през ноща.
6. Пръчка подходяща да изхвърля тежката плувка. Брейд задължително, #0.6 или #0.8. Светещата ампула е само индикатор къде се намира плувката. Чернокопа гризе и бяга, често само "целува" и заминава, като ти оставя захапката си някъде по филето. Затова и конеца трябва да е постоянно опънат, често иска и игра.
7. Не пипа вече нахапана, безформена, раздърпана стръв. Филетата са подрязани с ножичката, без кореми, във формата на рибка. Колкото по дълго, толкова по добре.
8. Всяко миризливо нещо (или химическо), което пипате, може да развали риболова. Ако си пипнал през деня нафта, и не си мил съцете, не чакай чернокоп !
9. Челника, задължителен атрибут. Не е нужно да е силен, дори не е желателно. Но е страшно удобно да е с IR сензор.

Https://www.instagram.com/p/CizT070qDfY ... MyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/p/CizYX0qqW-y ... MyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CizWk32K ... MyMTA2M2Y=
mgn1
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Авг 30, 2019 8:30 pm

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от mgn1 »

https://youtube.com/channel/UCXxJOOzypcAF1lYfE5_P5zQ
ето канал на колега дето ги цъка почти целогодишно на воблер от брега
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от L_G »

rap66 написа: Чет Сеп 22, 2022 9:37 am
2 Плувка 40 гр, утежнена. Под нея повод 0.23 (#2.5) ФК, 1.5-2м и куки.
Много ти благодаря колега за инфото, супер полезно е.

Може ли да споделиш малко повече за какви куки става въпрос? Една, две или повече са, или са две една в друга или...
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от rap66 »

Втория линк е с 3 снимки на куките. Оригинала беше с две, но моите са 3 броя, 4-ти номер. Ухото се разкалява с нагряване, за да се отвори за вирбела. Вирбелите са 12 или 14 номер. Има и парче стопер, ако вирбелите излизат понякога. Отгоре има 5-10 см. никел-титан повод (което е черешката на тортата, може и без него, но помага за ония риби, дето лапат половин зарган на една хапка :D )
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от smel1968 »

IMG_20221005_081558.jpg
Alba 1 и 2,Моресилда 21 гр -бяла със зелено.До сега се ловеше доволно чернокоп на канала.Вече е във Варненското Езеро.Сега там се лови-Топлата вода,Казашко мостчето до казана,около ферибота за Белослав.Отиваш и мятане е истината.Ориентирай се по хората на местата.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
nkk81
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 13, 2020 3:25 pm

Re: Въпрос за ловене на чернокоп

Мнение от nkk81 »

Малко късно за тази година но.....
Воблеро който ще ти свърши работа е Smith Haluca 125S цвят 6(предимно през деня) и 10(предимно на смрачаване и вечер).Воблера е на разумна цена и други не ти трябват.Мнжго хора ще ти кажат,че колкото повече толкова повече и т.н. ,но ако не ти се вкарват много пари, вземай този.
Несебър за чернокоп се ходи на бунта в стария град.Тя е само 1 ,намира се до един малък плаж.Най-лесно ще се ориентирате с гугъл картата
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”