Преизчислените пенсии

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Предлагам Ви още един факт върху който си заслужава да се замислим: Официално беше съобщено, че увеличение получават близо 900 хил. пенсионери. В т. ч. влизат всички - и тези с 200 лв. и тези с 20 стотинки увеличение. А останалите? Преизчисляването на останалите е показало резултат, който е по-нисък от септемврийската пенсия. Но все пак ще получат септемврийската. Защото ако получат новоизчислената, първо ще стане ясно на всички, че новата методика води до намаление на пенсиите на по-голямата част от пенсионерите и второ, мнооого ще се разсърдят. В тази връзка много ми е интересно как ще постъпят след 01.01.23г., когато ще трябва да правят служебни преизчисления на работещите пенсионери. А на 01.07.23 г. коя пенсия ще индексират - по-малката новоизчислена или септемврийската. Изобщо според мен с тази нова методика управляващите се вкараха в един "филм", на който много трудно ще се намери разумен изход.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от dantho.mihov »

gamon написа: Нед Окт 09, 2022 5:50 pm .... А на 01.07.23 г. коя пенсия ще индексират - по-малката новоизчислена или ........
Всички. :D Така е по график по Кодекса за социалното осигуряване.
Това, което се случи към 1.10.22. бе нещо извънредно с политически привкус. В онзи период имаше прогноза за нови избори през есента. :D Истинската цел бе да се приобщят пенсионерите към политическите сили дали подкрепата си за това преизчисление. Също и да се постигне що годе някаква справедливост между по-старите и по-новите отпуснати пенции. Но методиката пак си остава спорна.
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Това, че цялата тая работа преследваше политически цели, мисля стана ясно на всички вече. Беше спазено и основното правило за манипулиране на масите: Винаги казваш истината, но не цялата истина, а само тази, която върши работа за целта, която преследваш. Широко беше прокламирано, че новата методика води до увеличение сумата на близо 900 хил. пенсионери, но никой не каза, че същата води до намаление на всички останали. Да, те ще си получават размера на септемврийската пенсия. Да, речава се до голяма степен проблема със старите пенсии, но се създава една каша, от която не зная как ще се излезе.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14811
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

Това с увеличението на пенсиите се оказа голяма боза !

Един познат, на години, има пълният трудов стаж при втора категория труд,
Та ми се оплака, че на 01.10. пенсията му е определена в размер на минималната !!!!!!!!!!!!!!

Възможно е да стават и грешки, но за хората на години е проблем да следят измененията и да реагират при проблем.
Един трудно подвижен възрастен човек, без компютърни умения е безпомощен да се справи с бюрокрацията.

В случая посъветвах човека, синът му да го откара до НОИ за ПИК код и някой да проследи хронологията на решенията за неговата пенсия.
Но, доколко това е възможно за бабите по селата - не знам !
Вероятно е малко вероятно !
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Бозата наистина е голяма. Разчита се на това, че повечето пенсионери няма проследят "хронологията на решенията" и няма да разберат, че новоизчислените им пенсии са по-малки от септемврийските. Но бозата ще се поизбистри поне за работещите пенсионери в началото на следващата година, когато ще видят, че отново няма да имат увеличение, въпреки, че са работили и са се осигурявали цяла година.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14811
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

Да събудя малко темата за пенсиите ! :D

Още повече, не малка част от активните участници в сайта са на или близо до тази възраст ! :wink:
Аз вече пета година полагам обществено полезен труд след пенсиониране, дейба !

Тези дни прочетох, че служебното преизчисляване от НОИ на пенсиите на 300 000 работещите пенсионери,
Се прави само за допълнителният осигурителен стаж, натрупан през предходната година.
Преизчисляване за увеличен осигурителен доход - не.
Отчитам, че увеличение на осигурителният доход се случва рядко за пенсионерите, но все пак се случва,
Както при мен.

Та, подканен от статията в Дир.бг - за 300 000 пенсионери, разбрах следното от гишето в НОИ :

1. Подадох заявление за преизчисляване на пенсия за увеличен осигурителен доход.
Това заявление може да се подаде само веднъж, което изисква прецизиране на времето за подаване.

2. НОИ ще провери осигурителният ми доход за 2023 година и ще бъде сравнен с този при пенсионирането ми.

3. При разлика в моя полза ще има преизчисляване, влизащо в сила от 01.02.2024 година.
Срок за отговор на заявлението - 4 месеца, по пощата на заявеният адрес.

Сега ще си извадя пик код в НАП и ще сверя данните за дохода от годините, което ще направи и НОИ,
Да няма грешка.
Сроковете за възражение са доста кратки.
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

1. "Подадох заявление за преизчисляване на пенсия за увеличен осигурителен доход."

Когато се подаде такова заявление се изчислява отново индивидуалния коефициент за целия период на осигурителния стаж до подаване на заявлението. И ако тогава новия коефициент е по-голям от предишния, има смисъл от подаване на заявлението. Преизчислява се с него първоначално отпуснатата пенсия, но върху същата база, като след това същата се индексира с всички увеличения до подаване на заявлението.
И наистина са малко работещите пенсионери, които се осигуряват върху суми, които биха им осигурили по-висок индивидуален коефициент от този при който са се пенсионирали. И на практика се оказва, че дали се осигуряваш на минимална работна заплата, или върху по-гляма сума, но по-малка от тази, която би довела до по-голям индивидуален коефициент, няма значение.
Което пък демотивира работещите пенсионери да се осигуряват върху по-големи суми. И в тази си част правилата противоречат на основния принцип - пенсията да зависи от приноса на лицето в осигурителната система.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14811
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

gamon написа: Сря Яну 31, 2024 3:02 pm ......................
Когато се подаде такова заявление се изчислява отново индивидуалния коефициент за целия период на осигурителния стаж до подаване на заявлението. И ако тогава новия коефициент е по-голям от предишния, има смисъл от подаване на заявлението......


И аз мисля, че така трябва да бъде, но киселата служителка на гишето ми каза обратното.
Също не правеше разлика между работна заплата и осигурителен доход.

Аз съм ходил в НОИ три пъти и в два от тях попаднах на много нервни и злобни служителки.
Причина за това е може би са ежедневните контакти с хора, дегенерирали поради старост, неграмотност, бедност и прочие.
Особено покъртителни са диалозите с представители на малцинствата, които се опитват с вербални усилия да преодолеят липсата на документи ! :rolleyes:

Но, така или иначе, като има резултат - ще споделя !
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14811
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

gamon написа: Сря Яну 31, 2024 3:02 pm ....................
Което пък демотивира работещите пенсионери да се осигуряват върху по-големи суми.
....................


Има места, където те осигуряват на дохода, който получаваш.
Няма по-големи или по-малки суми.
Няма пари в плик.

Винаги са ми удържали реалните данъци и осигуровки.

Разбира се, става дума за пари до максималният осигурителен доход за съответния период.
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Откакто промениха закона и вече за укриване на осигуровки се носи и наказателна отговорност, повечето работодатели спряха или поне ограничиха даването на пари "под масата". Защото за особенно големи размери може да се влезе и в затвора. Но аз не вярвам това да се случи. защото там където може да има особенно големи размери, обикновенно има и особенно голям гръб.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”