Преизчислените пенсии

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Пускам тази тема, защото мисля че ще бъде интересна поне за пенсионерите в този форум. А те не са малко според мен.
Идеята ми е да споделим факти и мнения за преизчислението от 01.10. Предполагам, че много от Вас са се запознали с това от сайта на НОИ.
Ето как са нещата при мен: Пенсионер съм от близо 5 години и през това време съм се осигурявал на суми, които са с 40% до 50% по-големи от средния осигурителен доход за страната. Новата ми преизчислена пенсия е с 60 лв. по-малка от последната получена /за м. септември/ Трябва и да съм благодарен, че същата няма да бъде намалена, а ще получа същата.
Следвайки алгоритъма на преизчиснението, изчислих и новата си пенсия, която трябва да ми преизчислят служебно от 01.01.2023 г. Тя пък ще бъде с 20 лв. повече от новоизчислената или с 40 лв. по малко от тази, която получавам в момента. Така че ако се запазят правилата за изчисляването, за 3 год. ще достигна сумата, която получавам в момента, благодарение на допълнителния трудов стаж след пенсионирането ми.
Та така изглежда "увеличението" от моята гледна точка. Надявам се, че във форума има и специалисти, които биха коментирали компетентно новата методика и доколко тя е справедлива за всички пенсионери.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от bobopeli »

gamon написа: Сря Окт 05, 2022 10:53 am ..................................... доколко тя е справедлива за всички пенсионери.
Да кажем че и при мен е така :mrgreen:

Да кажем, че и пълна справедливост няма!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от bobopeli »

kukukuka написа: Сря Окт 05, 2022 8:08 pm.....
Чудя се едно предупреждение за лош музикален вкус, как ще ти се отрази? Официално ще бъде за нарушаване на точка 2 параграф 11 от правилата на форума.

Поздрави!.... и умната,ловният сезон за кукукуци е открит.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
kukukuka
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2493
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:42 pm
Местоположение: Варна

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от kukukuka »

Радвам се че си на своя пост, но това няма да ти оправи пенсията. Като Пионер съм винаги готов :lol: :lol: :lol: Мойта пенцийка стана над илядо лева и с една кирлива заплата отивам на иляда и осемстотин :lol: :lol: :lol: Който иска да чака на социални помощи . Младите да си опичат акъла :lol: :lol: :lol:
"Ако в крайна сметка се окажете със скучен, нещастен живот, защото сте слушали майка си, баща си, учителя си, свещеника или някой тип по телевизията, който ви казва как да вършите нещата, то вие си го заслужавате"
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от bobopeli »

kukukuka написа: Сря Окт 05, 2022 10:37 pm Радвам се че си на своя пост, но това няма да ти оправи пенсията. Като Пионер съм винаги готов :lol: :lol: :lol: Мойта пенцийка стана над илядо лева и с една кирлива заплата отивам на иляда и осемстотин :lol: :lol: :lol: Който иска да чака на социални помощи . Младите да си опичат акъла :lol: :lol: :lol:
Мен кучета ме яли! Искрено се радвам за твоя финансов просперитет! ..... и за един от малкото ти постове- точно по темата :wink:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
kukukuka
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2493
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:42 pm
Местоположение: Варна

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от kukukuka »

По темата съм само заради една мързелива и завистлива сган от Варна :lol: :lol: :lol: Хубави хора си отидоха. Ни пенсия ,ни нормален живот живяха.
"Ако в крайна сметка се окажете със скучен, нещастен живот, защото сте слушали майка си, баща си, учителя си, свещеника или някой тип по телевизията, който ви казва как да вършите нещата, то вие си го заслужавате"
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Малко конкретика относно новия начин на изчисляване, защото за мен е важен принципа, не толкова дали са големи или малки пенсиите /те са и ще бъдат винаги малки за средно статистическия българин/.
1. Използва се индивидуалния коефициент, който е имал човек към датата на пенсиониране и на практика няма никакво значение върху какви суми се осигуряват работещите пенсионери. Това тотално ги демотивира да се осигуряват върху реалните възнаграждения.
2. Използва се коефициента, който регулира тежеста на осигурителния стаж към момента на пенсионира, което пък води до неравнопоставеност между по-рано и по-късно пенсиониралите се.
3, Взема се в предвид трудовия стаж към 31.12.2021г., което води до по-висока първоначална пенсия, но пък се премахват 60-те лева от м. юли. И по този начин за тези, които са се пенсионирали през последните 7-8 год. крайния резултат ще е по-нисък от досегашния.
На всички ни е ясно, че няма как в бедна България да се получават високи пенсии. Но мен лично ме дразни факта, че тези промени бяха широко прокламирани като някакво голямо постижение на предишното правителство.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

Определено темата е интересна за много от нас !
Защото не малка част от пишещите в Разни сме в пенсионна възраст. :D

Аз не познавам нормативната база на т.н. пенсионна реформа,
Но проверих - новото решение от 30.09.2022 година е за същата сума, която ми бе определена и на 01.07.2022 година,
А тогава имаше и едни 60.00 лева добавка за Ковид.

Възможно ли е да са ги включили окончателно ?
От самото решение не мога да разбера.
Пишат го чиновници, те си разбират.


gamon написа: Чет Окт 06, 2022 9:44 am ...... Но мен лично ме дразни факта, че тези промени бяха широко прокламирани като някакво голямо постижение на предишното правителство.



Съгласен съм !
То, постиженията на предишните стигнаха само за 6 месеца на власт.

Големият проблем е,
Че социалистите у нас загубиха позицията си на политически фактор.
А тяхна е задачата да балансират между труда и капитала,
Това, което виждаме в развитите държави от Западна Европа.
Там социалисти често печелят избори и прокарват политики в полза на обикновените хора.
Верно, харчат се едни пари, но после идват консерваторите и отново напълват хазната. :D

А у нас това не стана.
БСП не отстоява интересите на хората и затова загуби огромната част от електората си.
На практика в Народното събрание влизат представители на едрият капитал,
Националисти и маргиналии !

Липсва партия, която да отстоява интересите на средната класа, доколкото я има, хората с ниски доходи и крайно нуждаещите се.
Държавата имитира някаква социална подкрепа, но това е капка в морето.
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от gamon »

Нека, който има възможност и желание разбира се, да се запознае със самото решение, където е описано какво и как смятат. И да го сравни с предходното, в което е актуализирана пенсията за допълнителен трудов стаж след пенсионирането. Защото при новия начин те "дават" и "вземат", но това което дават е по-малко от това, което вземат. А "ковид добавката" изобщо я няма, защото ако я има тя трябва да е на отделен ред, а такъв няма. И крайния резултат е ясно какъв е. А работещите пенсионери при следващото служебно преизчисляване на пенсиите от 01.01.23 г. няма да имат никакво увеличение. И така ще бъде през следващите няколко години, ако разбира се нещо не се промени.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от dantho.mihov »

gamon написа: Сря Окт 05, 2022 10:53 am ...... до колко тя е справедлива за всички пенсионери.
Очакванията бяха високи, защото политиците не им казаха цялата истина. Но има една категория по-рано пенсионирани, които би трябвало да са получили наистина увеличение : https://www.expert.bg/macroview/marketp ... UK2-qzITnU
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от Павел Три »

Каквато беше предния месец,такава е и сега.Без стотинка на горе или на долу.Това при стаж 45 години ( 41 + 4 втора категория ) Какво са ми преизчислили ?
Късмет.Всичко е до късмет. :D
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

А опорката, че Костов е намалил пенсиите я чувам вече постоянно от привърженици на БСП.

Ама не е вярно !!!!!!!
Минаха 25 години и кукловодите решиха, че всички вкупом сме забравили, какво стана през 1990 и 1996 година.
Аз не съм забравил.
Първо бе Луканов,
А после Жан Виденов и неговият пръв помощник по фалитите - Румен Гечев, виден политик на БСП до днес !
Бяха начело на катастрофите, които сполетяха България.
Финасови, икономически, политически и ...... всякакви.
Тогава БСП ни ограби всичките и постави началото на социалистическата олигархия.

А Костов наследи една банкрутирала държава - без пари, без икономика !
И я стабилизира !

Та всички претенции за ниските пенсии през 90-те години да се отправят към Позитано !!!!!!!!!
Там са ви парите.
Или поне от там са минали, а сега къде са - питайте др.Нинова, тя сигурно знае нещо по въпроса !
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от bobopeli »

G.Petkov написа: Съб Окт 08, 2022 1:50 pm.....

Точно по време на управлението на Иван Костов доста често имах работа в едно-две министерства, видял съм това-онова :D Съгласен съм, че наследиха една фалирала държава, но с доста дълготрайни материални активи(лошо управлявани) профукани с лека ръка за едни 10%!

Така, че тезата -всички са маскари, само Иван Костов - не, за мен е доста несъстоятелна!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
kukukuka
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2493
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:42 pm
Местоположение: Варна

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от kukukuka »

Дааа, като приватизираха каквото искат :lol: :lol: :lol: И го разпределиха на свои хора :lol: :lol: :lol: Фиатните пари са измислени преди векове и сеньораж не е обръщение към сеньор или сеньорита :lol: :lol: :lol:
"Ако в крайна сметка се окажете със скучен, нещастен живот, защото сте слушали майка си, баща си, учителя си, свещеника или някой тип по телевизията, който ви казва как да вършите нещата, то вие си го заслужавате"
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Преизчислените пенсии

Мнение от G.Petkov »

Павел Три написа: Пет Окт 07, 2022 9:24 pm ......Това при стаж 45 години......


Трифонов,
И аз съм почнал 45-та си година трудов стаж.
Обаче, прави ми впечатление, че не включват 2-те години казарма.
Сигурно защото тогава месечната ми заплата беше 1.50 лв ! :D
Даваха ни ги по ведомост, дейба !
Помня го като сега !
За вафли от лавката.

Дали да пусна едно запитване до Министерство на отбраната - дали ги пазят тези ведомости,
Та да ми издадат едно УП ! :D
Да видим НОИ как ще преизчисли войнишките пари ?
Те струват скъпо !
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”