Воблери за сом!

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Започвам с рекорда на България за сом на Тролинг-102килограма от Ивайловград!Сомът атакува Хъски-13костур,изправя му тройките и после налита на дребно Юзури Сашими чупещо 8см.Някой влачи ли Хъски-13?Не щото са облъчени от глупаци!Ето го воблера!
IMG_20221006_184345234.jpg
Имам си за всеки случай и резерви! :wink:
IMG_20221006_184422747.jpg
Толкова по тоя въпрос!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Тази пролет на Ивайловград извадиха една 40-ка на Миноурап 9!Това е воблера!
IMG_20221006_190108026.jpg
Троли има ли ги тия воблери?Много ясно,нали аз ги влача първи в България!
IMG_20221006_190616815.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Нарочно почнах с тези Мартенски и Априлски сомове и воблери,защото докато колегите тролингисти стигнаха до тях,аз преди тях поставих началото на 16.05.2005-та година!Отидох на Жребеца и докато джигитите ловяха бели риби,аз тролех.Хванах 5бели риби и към обяд ми удари 30-кила сом!Вадих го два часа с плетеняк 10либри и пръчка за спининг с акция 10-30грама!Всички бяха в шок и ме писаха във Вестник Труд,Рибар и Български риболовец!Воблера не го сложих случайно,защото предишната година хванах два сома по 6кила за час на Пясъчник и освен него имах едно Хъски-10 Силвърблу и Магнум 11Редхед!Ето го бияча,прочутия Тайл Денсър който аз го открих,като основен бияч за сомове!
IMG_20221006_193042542.jpg
На следващата седмица пак бях там и едни колеги от София хванаха 40-кила сом на същия воблер,но син цвят!
IMG_20221006_193058736.jpg
Прочутата 40-която хванах след няколко години и ми скъса,пак удари на същия воблер Файъртайгър пак там.Та при мен няма нищо случайно,нещата които съм открил са вечни и дават винаги!
IMG_20221006_193107790.jpg
Прикачени файлове
IMG_20221006_193058736.jpg
IMG_20221006_193107790.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Първи открих пролетните сомове в България и Денсъра за сом!Различните видове Денсъри хващат хубави сомове и до днес!Дори Старчето хвана най-големия си сом 60кила на него!9-ка Дийп Хоттайгър! Естествено,че имам поне два от него,при мен случайни воблери и риби няма,всичко е изчислено и предвидено!
IMG_20221006_195159827.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Сомовете на Тролинг в България започна с Тайл Денсър и до сега по уловист воблер не е създаден!Работи на всякъде от Март до Ноември!Тук обаче има една тайна и тя е кой цвят лови най-много!Това е златния костур,сребърния костур,после е червеноперката която пак аз открих и после идват редхед и файъртайгър!Големите сомове предпочитат естествените примамки,а атрактивните се слагат при определени ситуации.В момента повечето влачат шарении и много рядко слагат естествени цветове,което намалява вероятността да го провокираме!Ето това ми бяха биячите и ги крих доста години,на малцина споделих!Бях всеки уикенд на Жребеца в продължение на 3години и рядко съм излизал без сом,единствената ми конкуренция беше Гео,но той не беше в час и беше изостанал с две години.Криех всичко и се пазех от всеки да не се светне на далаверата!Че тия от Казанлък ме бяха надушили,дебнеха ме и гледаха да ме дублират във всичко!Купиха си същата лодка и ел.двигател,ровеха ми по кутиите с воблери и като вадех риби нямаше как да скрия,че се борим цел час с нещо големо!
IMG_20221006_203116734.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Още след първите два сома на косурчето си взех каталога на Рапала от Орозов и започнах да се образовам на тема модели и цветове,нищо не знаех и нямаше кой да ти каже ,тролингистите бяха малцина и рядко хващаха сом между белите!В магазина ми предложиха син цвят,но на мен ми хареса косурчето и до сега по-голям бияч като разцветка няма,независимо от марката.Оказа се,че Денсърите са лимитирани цветове и това е политика на Рапала,постоянно да ги сменя което се оказа проблем и реших да се запася за години напред!Ето първите Денсъри,всичките с естествени цветове!Само Файъртайгъра беше различен,но въобще не знаех на какво е способен!
IMG_20221006_210037653~2.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Оказа се обаче,че сомовете искат само 5цвятя,но най-много на костур и се усетих,че нещо не е наред и той би трябвало да ги вижда щом на другите не иска или се хваща рядко,нямах друг отговор!Файъртайгъра го гълтаха само бели риби!На другата година Рапала пусна други цветове и задачата стана сложна!През годините събрах всички цветове и се оказаха 40,като някои ги купувах от Америка,а бяха правени само за Япония.Специали,които са селектирани от най-добрите специалисти след многократна проба.Накрая се оказа,че има и прототипи цветове които никога не стигат до масовия риболовец!Четох,рових с години да разбера тънкостите ,защото се оказа че някои цветови схеми са любими на сома,затова и следях кой-какво лови за да си изградя целия пъзел.Пъзела няма край,но все пак биячите които редовно дават са няколко!Забелязах и друго,че Специалите са 7см.,а 9см. има само стандартни цветове,а и на 9см. сомовете бяха по-дребни в което уж нямаше логика.Когато прописах по форумите разбрах,че Старчето и Юлиян Начевски ловят големи сомове на 7см. Шадрап на Пясъчник.Старчето беше на естествен цвят,а за Юли съм забравил!С Денсъри съм бил всички отворковци по-късно които се появяваха на Жребчево,те си знаят кои са!Между 20-30лодки всички са капо,а аз си тръгвах със сом!Ще разкажа случки с "големите капацитети",които се капотираха и така е до днес! :mrgreen: Пускам цялата цветова гама на Денсърите и всеки да се ориентира!Денсърите ме научиха да ловя сом,а не некакви "специалисти' по форумите!
IMG_20221006_215128124.jpg
IMG_20221006_215339371.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

През годините дебнех,кой-къде и на какво хваща до колкото е възможно и се оказа,че Големия сом не удря на всеки и няма точни рецепти,всеки откриваше по нещо ново.Денсъра беше оплют и забравен,а някои въобще не са чували за него!Всеки стана учител и разбирач на сомове и от него започва тролинга!Обаче не е така,тези които разбират от сомове са малко!Колкото и дашни воблери да имат си ловят бебета до 3кила,които са най-лакоми и не подбират какво ще захапят!За Денсъра има обяснение защо лови,както и за други модели!Тайната е в балсата с тракалка и начина му на плуване!Тайната не е във вибрацията и амплитудата на опашката,а клатушкането около оста!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Никой-никога няма да хване повече сомове от мен на Жребеца на Тролинг,само през първите три години бях хванал 30-40 от 6 до 36,а сомчета от кило на бях виждал.Тигели и места,аз съм ги разработил и дават всеки път от Април до Юли на едни и същи места!Така е и досега.Имам случай на откриването 30лодки са капо,а аз хващам две 20-ки и бели и щуки между тях!Как става номера?С воблер 7-ка Шадрап SSH?Имаме го само трима в България,защото аз го открих като бияч!Как ви се струват 18сулки и бели на Шадрап 7 SSH и 14 на 7SF Денсър за ден с три щуки по средата,а на другия ден 36кила сом на SSH?Колко хора от вас ги имат ?Нямате ги,защото не съм ви отворил на всички далавери!
IMG_20221006_230058012.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Друга случка,пак 20-30лодки и всички капо,разминавам се с (гуруто) капо,който въобще не знае кой съм и хоп една 8-ка зад гърба му и там от където е минал!На другия ден му показах със снимка как става номера ,а ма немаше такъв Специал та го отварях,че съм го купил от Америка!7-ка Ред-хед,единствен в България при мен!
IMG_20221006_230439879.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Интересното е от кого го купих,от Джейсън Бертлоу!Някой от вас чувал ли го е?Най-големия колекционер на Рапала в света-Рапала нейшън сайта!От неговите снимки се светнах на Специалите и Прототипите!Само той има Сливър 10сантиметра и други тайни воблери!Аз съм първия българин който продаваше дефицитни Рапали на колекционери от цял свят по 60-70долара!Въобще не сте наясно с цените на някои редки воблери!А те ловят защото са Специални,само за разбирачи каквито вие не сте!Хората влачат Рапали от 70години и сега некви селянчета от България ще направят по-ловящ воблер от тях! :mrgreen: Само тъпак може да се излъже на тая далавера!Световния рекорд на сом беше на Джойнтед 13GFR,после ДенсърTDD9RDT го подобри!Имате ли го?
IMG_20221006_232551408.jpg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

През всичките години бяхте на грешната схема-Аз ще хвана най-големия сом,яката селяния!Троли беше скромен и тактиката му е не излизай без сом!От Искъра ми бяха дошли на гости на Жребеца за цела седмица,а когато отидох за уикенда бяха капо всичките 7-8лодки!Събота треснах на Денсър 7костур 8-ка,а в неделя ги закопах с една 30-ка на 8ка Шадрап Редхед,та си заминаха с подвити опашки!Имена няма да споменавам,те си знаят кои са от форумите!И така изминаха 18години,ловим си на 7,8 и 9 почти винаги,а вие влачите некви воблери за 100кила дето удрят на Тролинг веднъж на 30ходини!Изтърмъчения 90 на Нилс не се брои,но вие си ги броите,удряли с опашка!Много сте зле от към воблери и затова вече рядко някой се хвали с хубава риба!Костура е големия бияч за всички язовири,но малцина имат костури и естествени цветове!Много се забавлявах през годините с вашите мъки,още се смея!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Повечето големи сомове в България са на Рапала и така ще си остане още 1000години,Вервайте ми! :mrgreen: :drinkers: От Троли тръгна риболова,това е положението,тръпката е в откриването на воблера и сома,а не в килата му!Бияч воблер е този,който многократно ще ви направи щастливи,такъв е Денсъра и Шадрапа,за Сливърите знаем че друг ги откри на Искъра,Магнумите също други ги откри в това беше тръпката,в откритието на воблера!Между другото всички цветове Сливъри пак аз ги открих,купих ги от Ирландия в Ибей!Слимовете на Магнум пак аз ги открих-8-10 и 13!Та бях полезен през годините на много хора и ще продължавам все така!Играта на цветове,воблери и сомове продължава до безкрай,няма спиране!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Случая с двете счупени макари за два дена от едри сомове,битката 3часа с откачен сом,откраднатата тройка с халката не бяха случайни срещи,удряха на TDD7SF,но се събираха по 30лодки въпреки че се криех!А се криех защото обикновено се събират на определени места 2-3големи сома и все някой може да ги закачи и някой друг да ги хване вместо мен!Така веднъж един колега като си тръгна,хванах 20-ка и 10-ка на Денсър7костурче за един час.Имам десетки случая с по два сома и 90% от всички риби които ми удряха,бяха на Костура и Силвърфойла 7!Десетки риби само на два цвята,с другите цветове ловях когато не искаше тези!Никой няма толкова сомове на един и същи воблер и до сега!Това са вечни биячи,винаги ще хвана сом на Жребеца с тях!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

По същия начин трите големи сома на Старчето на Пясъка за няколко години бяха само на един цвят и модел,SR7W!Много ясно,че и аз го имам!Той ми го каза,но така и не съм го пускал на вода!Всички едри сомове на Юли пак от там са на SR7,но и той като мен не си издаде цветовете!Тези неща ги разказвам,защото в темата Сом на Тролинг която създадох обсъждахме сомовете,те хващаха по-големи,но на същите 7-ки като размер,после се намесиха Кроки и Телето за да прецакат всичко!Откраднаха темата в другия форум,банваха ме сто пъти,но аз съм упорит и сега мога да си пиша на спокойствие!Изчетох цялата тема и си извадих доста изводи,жалко само ,че много от нещата са изтрити,а снимки липсват.Затова почвам наново с цялото инфо което събрах през годините.
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”