Избор на въдица за джиг

Модератори: Павел Иванов, sestrata

ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Избор на въдица за джиг

Мнение от ico_dok »

Здравейте колеги! Наближава имения ми ден, та съм решил да си подарявам въдица. При спининговия риболов използвам воблери, клатушки и въртележки, както и други примамки за улов на кефал, разпер и някоя щука по реките Дунав, Искър и Вит, че и по други места. Да но сега съм решил да ставам джигит. Четох доста, гледах доста, ама само с четене и гледане няма да стане, защото от този риболов не отбирам хептен нищо. Помагайте ми в избора на въдица, защото вероятността да сбъркам е голяма.
Основните места за риболов са две: язовир Горни Дъбник и р. Дунав.
Това, което успях да си изясня е следното:
- за язовира ми трябва въдица с дължина 2.40 - 2.70, по-дълга е за предпочитане с цел по-голяма дистанция, тест около 7-25гр., строй фаст/екстрафаст, използвани джиг глави 8-10-12гр.
- за Дунава дължина пак около 2.70, тест до 30-35, строй същия, използвани джиг глави 12-22 макс 25гр.
Добре е водачите да не са много тесни поради риболовстване и при минусови температури.
Вероятно една въдица може и да не покрива напълно изискванията за двата обекта, това не мога да преценя.
Не съм привърженик на практиката – купи нещо евтино и ако ти хареса риболова си купувай вече по-хубава въдица. Патил съм си от това и само съм губил. Нямам излишни пари, а и съм на 62 години та не ми се губи и време и затова съм решил да си търся въдица в диапазона 250-300 лева, като не е проблем сумата да бъде позавишена и до 350 стига пръчката да си заслужава. Иска ми се да видя на живо пръчката преди покупката, пак поради натрупан опит от покупки онлайн, но не е абсолютно задължително. Живея в гр. Плевен и тук избора не е голям, но София не е далеко.
Ето някои от разглежданите въдици: Dark Horse Inshore S-842M 2.54m Black Hole https://fishermanbg.com/fishing.rods/sp ... horse-842m
Chaser 2.52m 7-24g Extra Fast CHS832MXF
https://www.bigfish.ro/bg/%D1%80%D0%B8% ... extra-fast
Atec Crazee Wind S852MH https://fishingzone.bg/atec-crazee-wind-s852mh-8821;
Daiwa PROREX XR SPIN - 2.70 m/ 5-30 g https://spinning-market.com/%D1%81%D0%B ... -2020-4294 не е наличен, не зная и цената.
Гледах и други въдици, но ще чакам вашите прадложения.
Благодаря предварително!!!
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Избор на въдица за джиг

Мнение от ico_dok »

Вчера минах през един магазин в Плевен и пипнах два модела въдици на Atec - Atec Crazee Wind S852MH 2.56 m до 28гр. и Atec Crazee Seabass 902M https: atec-crazee-seabass-902m-6886 . За моето аматьорско око са много добре направени въдици, стегнати, без да са прекалено колести, строй фаст по моя преценка, качествена изработка на пръв поглед. Това, което не ми хареса е дължината на евадръжката пред макародържача - доста е дълга и не мога да си поставя пръста на бланката, тоест ще усещам почукванията с дланта и макародържача.
От магазина ми обещаха и да доставят Daiwa PROREX XR SPIN - 2.70 m/ 5-30 g, може да го видя още днес.
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Избор на въдица за джиг

Мнение от bobopeli »

Един глас от мен за Chaser 2.52m 7-24g
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Избор на въдица за джиг

Мнение от to4kata »

Здравей, на мен поне Чейсъра не ми излиза наличен при Румънците, иначе за мен е чудесна въдица за парите си. Четох много добри отзиви за този модел на Драгон и мисля, че ще ти допадне https://gofish.bg/product/5195/prat-dra ... 7-28g.html. Погледни и това https://fishingzone.bg/sg4-medium-game- ... 2sec-18034. SG4-ката вероятно можеш да я видиш наживо в Плевен, а е и с по-широки водачи.
PS Извинявай сега видях, че Драгона в този не е наличен, но има някои модели в Бигфиш ...
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Избор на въдица за джиг

Мнение от ico_dok »

Благодаря ви колеги, Господ здраве да ви дава!
Наистина Чейсъра не излиза никъде в България и Румъния, но така се случва, ще го прежалим :lol: .
Savage Gear SG4 Medium Game 2.51м 7-25гр го гледах при Калоян, хареса ми като визия и поведение, приех го като вариант.
Гледах и пипнах и Прорекса - Daiwa Prorex XR Spin 2.70m 5-30g, и той много ми хареса като изработка, поведение, визия, много приятна въдица с малко по дълга дръжка, но аз с такива съм свикнал, широки водачи, абе хареса ми и към момента избора е между тези двете, като повече клоня към Дайвата. Другия уикенд ще хода до София и ще ида да погледна черната дупка - Dark Horse Inshore S-842M 2.54m Black Hole, много ми се иска да направя сравнение с другите въдици.
Поздрави!
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Избор на въдица за джиг

Мнение от ico_dok »

Здравейте колеги! Както бях планирал, в събота отидох в Ал Фишермен за да видя на живо "черната дупка". Освен набелязаната от мен пръчка - Dark Horse Inshore S-842M 2.54, любезния домакин ми предложи и вариант S-962ML с дължина 289см. и тест по примамки 10-36грама. Направо реших, че една от двете въдици ще бъде моята пръчка за джиг(като резервен вариант оставаше Прорекса), започнах да обсъждам възможностите, разликите, направата, качествата и т.н. с продавача, включително и че вероятно ще има коледно намаление и тук тихичко на ушенце се намеси зет ми(той ме закара до магазина) с репликата, че коледния ми подарък - въдица вече пътува към България. Шах и мат!!!! Аз пиша тема с която моля опитните колеги да ми помогнат в избора на пръчка, а се оказа че избор нямам :shock: :shock: :shock: Благодарих на продавача за отделеното време и излязох. Изненадата бе голяма, много радостен и щастлив съм от факта, остана да разбера и каква е въдицата. Оказа се , че зет ми макар нищо да не разбира от риба и риболов, след консултации е направил много добър(евентуално) избор, а именно - Daiwa Airity Jiggerspin 2,70, 7-28гр. Нямам никаква представа от въдици от този тип - Jiggerspin, но вероятно са специализирани за джиг, та ако има колеги с опит в работата с такива пръчки да споделят впечатления.
За мен драмата: избор на пръчка за джиг за бяла риба приключи. Остава да купувам примамки, глави, куки и на риболов да трупам знания и опит.
Благодаря още веднъж на отзовалите се колеги, надявам се написаното да послужи и на други риболовци задаващи си подобен въпрос като мен.
П.С. В магазина ми препоръчаха и една друга пръчка на Black Hole за по-лек джиг с тест 0.8-12 или 0.8-15гр., модела бе пак DARK HORSE II 802-2.44м(няма я на сайта). Много е вероятно да си я купя по късно за риболов на костур.
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”