Съвет за въдица

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

ooli4ka
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 3:04 pm

Съвет за въдица

Мнение от ooli4ka »

Здравейте!Нужен ми е съвет относно избор на пръчка и макара към нея за риболов на плувка в река.Бюджета ми е 200лв.От години живеем в морски град и практикувам предимно риболов с бомбарда,с болинеза Colmic ( не помня модел и акция),от който съм изключително доволна(имам още две,но не толкова добри според мен).Там е работата,че като малка се научих първо да ловя на река,предимно черни мряни,кефали и пастърва та ми се иска да си взема въдица за плувка,за да мога да отскачам и по реки,когато остава време,но тук идва чуденката,защото не знам,какво да гледам в тази област дали да е мач или боло?
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Съвет за въдица

Мнение от to4kata »

За мряна, скобар и кефал на река - разбира се боло. Вече имаш такава, така че трябва да си наясно: 5 или 6 м в зависимост от големината на реката. На мен лично 5 м ми е по-удобна, но и аз не ловя на големи реки. Марки и модели много. Не те съветвам да взимаш от най-върлите китайци - криви, тежки или небалансирани са повечето. Между 100 и 200 лв примерно Miterson team или по-добре Tica tech или Tica signal. Tica tech е много фина, лека и балансирана. Макари бол, но и тук не прави големи компромиси. Под 100 лв макара трудно ще намериш да е лека и читава. Ryobi Ecusima не е лоша, но тежи. Аз лично бих ти препъръчал LT серията на Daiwa. Така че за приличен комплект поне 300-350 лв ще ти трябват.

P.S. Всъщност, не разбирам, защо да не си ползваш Colmic–a, те са висок клас болонези. А за кефал и пъстърва (че понякога и мряна) можеш да опиташ и нещо по-различно: спининг с изкуствени примамки - въртящи блесни, клатушки, силикони. Доста по-вълнуващо е. Успех!
ooli4ka
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 3:04 pm

Re: Съвет за въдица

Мнение от ooli4ka »

Благодаря за
съвета.Колмика си го ползвам само за морски риболов,а относно спининга-миналото лято се оборудвах с такава пръчка,но нещо не мога да я усетя още.Ползвала съм я основно в Гърция,но е добра идея да я пробвам и на река.Какво влакно е подходящо за спининг на река?
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Съвет за въдица

Мнение от to4kata »

Тя и тази тема е обширна. Зависи какъв ти е спининга. За речните риби ти трябва ултралайт спининг 198-215 см с кух връх и тест до 7 g /max 10 g/ примерно. Съответно монофил 0,18 mm или тънко плетено влакно по-добре. Взимаш за начало няколко въртящи блесни и малки клатушки и започваш кефалите по бързеите и по сенките под върбите.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”