the peasant написа:Здравейте колеги! Имам въпрос към следните примамки , които смятам да използвам на голяма река в търсене на кефал ,распер, щука, можеби и сом.
1. Rapala glass shad rap - ratlin,suspending , 4 cm , 5gr ,1,5-3,3m, ползвана в търсене на бяла риба но имам закачени няколко щуки.
2.Рапала mini fad rap -3cm , 4gr. . 0,9-1,8m.,хванати костури и щукички
3.Rapala countdown-sinking , 2,5cm, 2,7gr , 0,3 , 0,9 m , много подходяща за костури в по плиткото , пъстърва и малки щукички/хванати.
Въпроса ми е някой ползвал ли ги е по реки за кефал , распер и др.Какви проводки ползвате, пробвах различни за фад рап и коунтдаун , и имат различна успеваемост според „настроенията„ на рибата.
Благодаря и наслука !
Здравей..
Голяма река в България е единствено Дунав. Реки,в които се срещат едновременно кефал и распер са Марица,Тунджа,Искър,Янтра,а вероятно и други с подобни размери,но те не са ,,големи реки,,. С някои уговорки,биха могли да бъдат наречени ,,средни реки,, - реки с ширина между 50 и 150 метра..Кефалът не вирее в Дунав..,предполагам,че другите хищници го пресират силно или просто големите,открити водни пространства не са му по вкуса..
Примамките,посочени от теб,са твърде малки като размер за щуката и сома,в повечето случаи и за распера..
Това са размери за кефал и костур. Макар и да има изключения, размерът на примамките в повечето случаи е фактор,който силно определя крайният резултат от излета ни.
Кефали имам малко,но все си мисля,че тази риба предпочита равномерният стил на водене..Можеш да варираш в посоката на замятане и водене спрямо течението и/или в работните дълбочини.Също така,кефалът е фен на воблерите модел ,,кренкове,, ,сиреч такива с по-силно изразена игра при равномерно водене.В твоя случай - първият
и вторият воблер. За костур / и щука/ воблерите ти дават далеч по-големи възможности за игра на въображението..

Първият воблер предполага ,освен равномерно водене,също и такова с паузи, в което време зависва в средните слоеве на водата и бавно потъва или изплува..Това често провокира щуката към атака..Добре е да го водиш
по-бавно.. Вторият воблер ,ако е плаващ / сиреч,с положителна плаваемост/ ,можеш да водиш в стил ,,stop and go,, - равномерно водене ,при което воблера слиза надолу и паузи /3..5 сек./ ,при които изплава към повърхността..Добре ще е да подбереш място на водене с дълбочина метър..метър и половина,така че ,водейки по този начин воблера,да можеш да облавяш ефективно различните слоеве..Понякога само 50 сантиметра разлика в дълбочината са от значение!
Третият воблер наистина е подходящ за костури,защото съчетава два важни параметъра-малки размери и ,,прилично,, за размерите тегло.Аз бих водил такъв тип воблери основно неравномерно - с туичинг..съвсем малки амплитуди на китката..За костурите често работи добре и така наречената проводка ,,дроч,, или ,,дрожание,,..Думата е руска и по същността си означава водене,при което с китката придаваме само..треперене..на воблера..високочестотна игра с малко преместване по хоризонталата..Може да изглежда така: Замятаме..няколко метра лек туичинг/за да привлечем внимание/..после метър ,,дрожание,,..отново метър-два туичинг..пак ,,дроч,,..и така..Костурите няма да закъснеят..
Още няколко думи накрая..Предполагам,разбираш,че подобни малки размери искат ,,своя,, размер такъм- подходяща въдица и влакно..Ако правиш компромиси с това,крайният резултат ще е ,меко казано,незадоволителен!
Наслука!
