Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Модератор: sapuna

cfk
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 8:21 pm

Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от cfk »

Здравейте колеги, няколко пъти срещам понетието термокрин в коментарите ви, но никъде в търсачката не намерих обяснение за това какво точно представлява и как рибата се влияе от него. Молбата ми е да дадете някаква дефиниция за него. Благодаря!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от sapuna »

Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
cfk
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 8:21 pm

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от cfk »

Благодаря за линка, колега, и въпреки че там е писано за ефекта върху миролюбивата риба предполагам че същото се отнася и за семейство костурови.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Troli Rapala »

Семейство костурови в момента е пълно с хайвер и сперма! :wink: Малко са трудни,само с живо рибе има шанс и едрите са Винаги-Винаги на дъното 4-8м.,дигнеш ли по-нагоре започват лакомите дребосъци!С по-едри рибета ще селектираш рибата! :wink:Термоклина изобщо не играе роля,щот е на метър-два! :wink: :D
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от sapuna »

Troli Rapala написа:Термоклина изобщо не играе роля,щот е на метър-два! :wink: :D
Ша ма звиняваш,ама много този път! :wink:
И двамата не знаем за какво става на въпрос,ама се пънем!Аз поне малко съм го попрочел! :wink: /за хищника де/
Очаквам спрямо практиката си,да изложиш факти!!!Не като мен,обосновани на руската литература! :wink:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Митев »

Troli Rapala написа:Термоклина изобщо не играе роля,щот е на метър-два! :wink: :D
:smt082 :smt082 :smt082
Пак си за бисерисъщо като със сонара, ще ме извиняваш, но на жребеца в момента е на 8-9 метра :wink:
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от toshko »

На моя сонар термоклина се вижда само, ако му задам нужната настройка, та като я включа в термоклина риби несъм видял, обикновено има малко над границата, а и не навсякъде показва термоклин. Иначе наистина по-нагоре излиза само дребосък. Пускал съм тапа в термоклин и нее кълвало нищо, а и след 2-3 часа стръвта умира и се покрива с неква гадна слуз.
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Митев »

toshko написа:На моя сонар термоклина се вижда само, ако му задам нужната настройка, та като я включа в термоклина риби несъм видял, обикновено има малко над границата, а и не навсякъде показва термоклин. Иначе наистина по-нагоре излиза само дребосък. Пускал съм тапа в термоклин и нее кълвало нищо, а и след 2-3 часа стръвта умира и се покрива с неква гадна слуз.
Даже и по-бърже умира :smt023 но като го подминеш , живеят пущините :wink:
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от toshko »

imitev72 написа:
toshko написа:На моя сонар термоклина се вижда само, ако му задам нужната настройка, та като я включа в термоклина риби несъм видял, обикновено има малко над границата, а и не навсякъде показва термоклин. Иначе наистина по-нагоре излиза само дребосък. Пускал съм тапа в термоклин и нее кълвало нищо, а и след 2-3 часа стръвта умира и се покрива с неква гадна слуз.
Даже и по-бърже умира :smt023 но като го подминеш , живеят пущините :wink:
Тъй, тъй!!!
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Troli Rapala »

Сапуне и Митев,моля-моля! :D Костурите са на 4-8м. дълбочина! :wink: Термоклина е винаги метър-два от горният слой според сонара!При положение,че рибите са на дъното,термоклина не играе роля! :wink: :drinkers:
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Митев »

Troli Rapala написа:Сапуне и Митев,моля-моля! :D Костурите са на 4-8м. дълбочина! :wink: Термоклина е винаги метър-два от горният слой според сонара!При положение,че рибите са на дъното,термоклина не играе роля! :wink: :drinkers:
За първото и третото си прав :smt023 но за термоклина :oops: според твоя сонар може - то и на всеси гьол е на различна дълбочина ,но на мен винаги ми го показва под 3-4метра :wink: с почти ясна права линия
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Troli Rapala »

Треа да помисля за настройките,щот моя не отчита толко на дълбоко термоклина! :oops: Прасни некоя снимка да се ориентирам! :drinkers:
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от Митев »

Troli Rapala написа:Треа да помисля за настройките,щот моя не отчита толко на дълбоко термоклина! :oops: Прасни некоя снимка да се ориентирам! :drinkers:
При следващото ходене ги имаш :smt023
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от чпс »

Термичното разслоение зависи от :
- интензивността и продължителността на слънчевото греене - колкото по-силно и продължително грее слънцето, толкова т.н. "термоклин" би трябвало да е по-ясно изразен;
- от температурата на въздуха над водата - колкото е по-топъл въздуха, толкова "термоклина" би трябвало да е по-ясно изразен;
- от наличието на течения във водоемите - създава условия за топлообмен, при който температурите на различните водни слоеве в зоната на течението би трябвало да се изравняват, т.е. "термоклина" е по-слабо изразен, а в реките май почти липсва;
- от наличието на силен вятър, който подобрява условията за топлообмен между водните слоеве.

В някои случаи температурното разслоение на водоема със сигурност променя условията за нормален живот на бялата риба и вероятно на част от рибите с които се храни.

Разликата в температурите на съседни водни слоеве едва ли може да бъде скокообразна.

Какво всъщност визуализира сонара над т.н. "термоклин" ?
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: Термоклин - що е то и как влияе на рибата?

Мнение от toshko »

Моя показваше по-студените, долни слоеве в по-тъмен нюанс, мисля, че лъчите на сонара преминават по различен наъин през по-студената вода и така го открива. Трябва да го включа, обаче на най-чуствителен режим.
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”