Напътствия при закупуване на фото-апарат

Как да направим възможно най-добри снимки от излета.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Точно. Като се замисля - за какво всъщност спорим!?
Всеки си преценява, от какво има нужда. Който не може - пита. Който не знае и не пита - робува на мераците. :)
Най -важно е да имаш правилна преценка за нуждите и възможностите си.
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
LynyrdSkynyrd
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1251
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 8:09 pm
Местоположение: София

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от LynyrdSkynyrd »

Нещото, което се гледа при закупуване на фотоапарат е големината на матрицата и качеството на обектива. При тъй наречените сапунерки големината на матрицата е еднаква почти при всички с някои редки изключения. Относно обективите при сапунерките не съм запознат, но и там няма голяма разлика. Важно е при по дълги обективи да има стабилизация иначе на макс зум се получава доста размазване при липсата на такава. При DSLRите нещата стоят по същия начин, но там можеш към едно тяло да закачиш различни обективи...снимките са доста по качествени и подлежат на по добра обработка със сътветни програми. Най голямата заблуда са броя на мегапикселите....повечето си мислят, че апарата като е с голям брой мегапиксели прави страхотни снимки, което е пълна заблуда....броя на мегапикселите служи най-вече за ловене на шарани(разбирай клиенти).
Изображение Изображение
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Прав си. Напоследък има и "сапунерки" със меняема оптика, но надскачат по цени класа си.
Преди време имаше ревю на един апарат, трябва да поровя за името, който обработваше 5 мегапикселова матрица със свой си, нов софтуер, и вадеще от нея качество на осем мега.
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
jale
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 9:06 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от jale »

http://photo-forum.net/ebook/page8-2.htm Panasonic LUMIX DMC-FZ7

Това втора употреба може го намериш и към 200лв. Малко повече от бюджета, но разликата в качеството е огромна. Прави добри макро и панорамни снимки. При слаба светлина качеството е добро. 12х оптично. Лесен е за работа. Авторежима е добър. Нов е към 450лъвчета.

ПП Ако имаш интерес може ти изпратя няколко снимки
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Това съм го пипал - добро е.
Вчера в Техополис гледах нови вариации на този модел - със ръчно варио и фокус на обектива, 10 мега. отиваха на 900 лефа и отгоре.
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
LynyrdSkynyrd
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1251
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 8:09 pm
Местоположение: София

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от LynyrdSkynyrd »

jale написа:http://photo-forum.net/ebook/page8-2.htm Panasonic LUMIX DMC-FZ7

При слаба светлина качеството е добро.
Точно на панасониците най слабото място им е слабата светлина....тогава се вижда колко е шумна матрицата. :wink:
Вехтия написа:Това съм го пипал - добро е.
Вчера в Техополис гледах нови вариации на този модел отиваха на 900 лефа и отгоре.
За 900 лефа си взимаш DSLR на старо заедно с обектив...много по добро решение от какъвто и да е панасоник.
Изображение Изображение
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Става, ама не знаеш кой и как го е влачил и блъскал. А и ако е на старо с "китов" обектив - скоро фърляш обектива и вадиш поне няколко стотака за читава оптика. Колегата ми има "еос" със два "китови" - ползван е с отговорност, и късият обектив след две и половина години вече даде фира. А моят зенитовия, дето е от 84-та и съм го изпускал неизвестен брой пъти, работи двойно по-добре.
Логично е - те са едни пластмасови туби, дето като нови хлопат и се клатушкат. И като вземеш назаем някой масивен, със стъклени лещи и метално тяло :shock: - Ба-а-а-асий кефа!! Все едно си си измил джамовете на бараката, дето не си я отварял три години!! Изведнъж откриваш, че апарата наистина имал н'ам колко си мегапиксела. :mrgreen:

А съществува и риск от "умрели" пиксели по матрицата. Тогава сядаш стабилно на "фотошопа" и почваш чистка след всяко разтоварване на картата. Умрели им викам, кога връз тях се е настанила трайно прашинка, или пухено влакънце от домашния любимец на жена ти, и на теб ти иде да им извиеш вратлетата 'ол-цузамен-барабар, тогедър и форевър" !! :mrgreen:
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
jale
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 9:06 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от jale »

Кърцата сигурно не чете вече тук. Ние го зашеметихме с цифромания. :lol:
Обърни внимание на моето предложение. Ще надскочи очакванията ти. Най-важното - ще ти свърши работа. Сапунерките малко ме съмняват как ще се справят с това де ти искаш.
Само с тоз модел на Панасоник съм боравил и може да им е най-слабото място, но се справя добре при слаба светлина ... в никъкав случай перфектно. За 200лв. качеството като цяло е повече от супер. А кат му свикнеш с настройките (а те не са сложни) се вадят снимки направо профи. Колкото до шума с едно щракване на фотошопа го няма. И друго много му е качествен калъфа. Няма се плашиш ако поплува малко.

Това е моето предложение за бюджета 150-250лв основан на практика. Нямам представа за най-новите сапунерки какво качество предлагат.
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от JettroniX »

Здравейте колеги ! Предстои ми закупуване на фотоапарат и естествено веднага се появи една дилема кой от 2-та фотоапарата да си взема . Четох доста из мрежата, гледах 1 тон клипчета в Ютуб и т.н. . Единия е Никон Д3100 , а другия е Никон Д5100 . Някой от вас притежава ли един от 2-та фотоапарата да сподели някакви предимства и недостатъци ?
Нещо ме притеснява въртящата се панта на Никон Д5100.
Изображение
LynyrdSkynyrd
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1251
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 8:09 pm
Местоположение: София

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от LynyrdSkynyrd »

Който и от двата да вземеш ти препоръчвам да вземеш само тялото без китовия обектив. Ако вземеш по евтиния ще ти останат парички за по читав обектив, ако вземеш по скъпия, додай още пари и си вземи друг обектив.
Изображение Изображение
Аватар
orion30
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 10:59 pm
Местоположение: Варна, Елхово

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от orion30 »

Правилно те притеснява пантата, след време ще откаже/ще се пречупи лентовия кабел вътре/ ама след колко време един господ знае. Иначе и двата апарата са както казват македонците "исти говна", тоест ще ти свършат работа за това което възнамеряваш да ги ползваш. С пантата ще можеш да се "самокадрираш" със статива и голямата риба която си хванал, без втори човек. И без панта става ама след 3-тия, 4-тия опит. Даже ще са ти в повече екстрите им. Щом си задаваш въпроса в този форум и въобще щом питаш значи си аматьор и ще бъдеш повече от доволен с покупката. :D
Взимай тая с най големите цици /ако знаеш вица де/. :D
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от JettroniX »

Мерси за мненията колеги ! Да наистина съм аматьор. Фотографията е една такава краста .... като рибарлъка. Мисля да се ориентирам към D3100. Даже мисля и каско да му направя :D
Изображение
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Добър съвет.
Ако не се лъжа, май Никонът можеше да ползва и стари серии обективи, за разлика от други хитови марки.... ??
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от JettroniX »

Специално за Д3100 и Д5100.
Съвместимост с обективи : DX AF Nikkor: Всички функции работят; AF Nikkor тип G или D: Всички функции работят без автофокус (PC Micro Nikkor - не поддържат някои функции); Другите обективи AF Nikkor: Всички функции работят без автофокус и 3D Color Matrix Metering II; Обективи за F3AF не се поддържат; AI-P Nikkor - Всички функции работят без автофокус и 3D color matrix metering II; Non-CPU: Могат да се ползват на М режим но без мерене и автофокус, електронния далекомер може да се ползва само ако максималната бленда е f/5.6 или по-отворена.
Нямам понятие тези обективи дали са нови и стари :smt102
Разбрах , че застрахователните компании каско за фотоапарати не правят тъй като било движимо имущество и т.н. Трябва да си се пази апарата и това е - очите винаги на 8 :rolleyes:
Май в БГ само Фотосинтезис предлагат тази услуга , но апарата пише , че трябва да бъде закупен от тях :(
Изображение
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от JettroniX »

Колеги една от мечтите ми се сбъдна вече :lol: Както каза orion30 взех "големите цици" - Никон Д5100. Страхотен е! Вече направих няколко снимки с него и мога да кажа , че е чудесен, невероятен,удивителен и куп такива неща.... Има много функции и всякакви глезотии. Ръководството на апарата е 2 пръста дебело :rolleyes:
Ей го готиния ;) :
Изображение
Изображение
АЗ СЪМ НИКОН - това е наистина марката :prayer: :prayer:


П.П. : Ето 2 видеоревюта на български :
http://www.youtube.com/watch?v=kz-elCd0Bhw
http://www.youtube.com/watch?v=dcPN5n5F ... r_embedded
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Фотография”