Как се лови зарган?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: Как се лови зарган?

Мнение от roko-koko »

:smt023 Втория монтаж е интересен ,ама при плахи удари дали ще действа?
bosen
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 12:45 pm
Местоположение: София/Царево

Re: Как се лови зарган?

Мнение от bosen »

Браво за картинките и благодарности за споделения опит!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Как се лови зарган?

Мнение от bobo_33333 »

И аз да питам,за плетено влакно,за бомбарда,каква дебелина и нещо по ефтинко да предложат колегите ползващи плетеняк.
Аз там съм пораснал...
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: Как се лови зарган?

Мнение от erols »

roko-koko написа::smt023 Втория монтаж е интересен ,ама при плахи удари дали ще действа?
Да, понякога рибата не е много апетитна и дава съвсем плахи удари... При такива случаи аз намалявам дължината на кордата, която минава през средата на топката (от 30-35 см я скъсявам на 10-15 см), с което се увеличава чувствителността на монтажа и при най-плахите удари рибата е вече на куката...
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
horgasz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Апр 30, 2009 1:42 pm

Re: Как се лови зарган?

Мнение от horgasz »

Интересен монтаж е тоя с подвижната топка. Благодаря колега за споделения опит :drinkers: . Можеш ли да споделиш колко са тежки самите топки и от какъв материал са направени?
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Как се лови зарган?

Мнение от bobo_33333 »

И аз да питам,за плетено влакно,за бомбарда,каква дебелина :?:
Аз там съм пораснал...
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: Как се лови зарган?

Мнение от roko-koko »

Ерол ,нищо не спомена за това как си си изкарал почивката в Созопол.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Митко Кирилов »

И аз да питам,за плетено влакно,за бомбарда,каква дебелина
Въпросът е интересен и винаги е бил актуален.Бих искал да започна с това:
колега, би ли споделил защо имаш намерение да ползваш плетено влакно?
И пред мен е стоял този въпрос, но се отказах поради следните причини:
1.Диаметрите на плетеното влакно в повечето случаи не съвпадат с обявените: означава, че ако гониш голяма дистанция, тя ще е под въпрос!?!
2.Плетеното влакно в повечето от случаи износва ролката на бигела на макарата и водачите на въдицата ?
3.Ако намериш плетеняк с реален малък диаметър няма да минеш без шок лидер монофил за намаляване износването от триенето на бомбардата.
4.Плетеното не бих ти препоръчал за ползване при насрещен вятър/ във Варна обикновенно той е срещу теб-от североизток/, защото то изисква стегнато навиване на шпулата срещу образуване на бради.
5.Ползвам маркови пръчки на Шимано и предпочитам при замятане да загубя бомбарда, отколкото да ми се счупи връх или водач, независимо как е пренастроен аванса на макарата.Това, колкото и да си опитен, се случва по разни причини:навалица, умора след 2-3 часа бомбардиранеи т.н.!
6.Плетеното влакно има само едно предимство: силно усещане на удара поради неговата неразтегливост, а разликата в постигнатата дистанция,ако имаш хубав комплект с монофил, не е толкова голяма: ~ 5-10 м ако въобще има разлика
7. Финасовата страна: не на последно място.Марков качествен плетеняк срува ~46-60 лв. При това ти тряба дължина по-голяма от 100 м ! Сега има не много, но качествени мотофилни влакна 0.18(0.16 ) от порядъка на ~ 8- 12 лв с дължина 150 м.Такова влакно ползвам обикновенно 2 сезона (не че немога да го сменя, но просто то има годност и само го преобръщам).
8.Занаят не се учи, а краде!От моите наблюдения и контакти с някои от най-изявените варненски риболовци /от скромност не цитирам имена/, от които и аз съм се учил в движение, почти всички залагат на монофила и техните резултати винаги са били далече над средните.
Темата е интересна и заслужава да се обменят мнения: нещате се менят.Възможно е да не съм прав, но това е личното ми мнение!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
hgtod
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 3:28 pm
Местоположение: Бургазъ Репутация: 0.1

Re: Как се лови зарган?

Мнение от hgtod »

abaro написа:
ivalpetkov написа:извинете за спама ,продават ли се лагери за макарите и резервни ролки за бигела :?: да ,при риболова на зарган износването си е голямо.
Ето тук - http://teokom.eu/contact_bg.html в магазина на "Морска" съм питал и има малки лагери. Най-добре е да отидеш на място със сваления лагер и ще ти намерят подходящ.

Може да провериш и в този магазин http://www.rudibg.com/stores.aspx - това е едно от магазинчетата пред ХЕМУС. Аз лично там винаги съм намирал лагерчета за макарите. В Теоком-а има дори и лагери по другия стандарт - в инчове. Успех в търсенето! 8)
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Как се лови зарган?

Мнение от bobo_33333 »

Митко Кирилов написа:
И аз да питам,за плетено влакно,за бомбарда,каква дебелина
Въпросът е интересен и винаги е бил актуален.Бих искал да започна с това:
колега, би ли споделил защо имаш намерение да ползваш плетено влакно?
И пред мен е стоял този въпрос, но се отказах поради следните причини:
1.Диаметрите на плетеното влакно в повечето случаи не съвпадат с обявените: означава, че ако гониш голяма дистанция, тя ще е под въпрос!?!
2.Плетеното влакно в повечето от случаи износва ролката на бигела на макарата и водачите на въдицата ?
3.Ако намериш плетеняк с реален малък диаметър няма да минеш без шок лидер монофил за намаляване износването от триенето на бомбардата.
4.Плетеното не бих ти препоръчал за ползване при насрещен вятър/ във Варна обикновенно той е срещу теб-от североизток/, защото то изисква стегнато навиване на шпулата срещу образуване на бради.
5.Ползвам маркови пръчки на Шимано и предпочитам при замятане да загубя бомбарда, отколкото да ми се счупи връх или водач, независимо как е пренастроен аванса на макарата.Това, колкото и да си опитен, се случва по разни причини:навалица, умора след 2-3 часа бомбардиранеи т.н.!
6.Плетеното влакно има само едно предимство: силно усещане на удара поради неговата неразтегливост, а разликата в постигнатата дистанция,ако имаш хубав комплект с монофил, не е толкова голяма: ~ 5-10 м ако въобще има разлика
7. Финасовата страна: не на последно място.Марков качествен плетеняк срува ~46-60 лв. При това ти тряба дължина по-голяма от 100 м ! Сега има не много, но качествени мотофилни влакна 0.18(0.16 ) от порядъка на ~ 8- 12 лв с дължина 150 м.Такова влакно ползвам обикновенно 2 сезона (не че немога да го сменя, но просто то има годност и само го преобръщам).
8.Занаят не се учи, а краде!От моите наблюдения и контакти с някои от най-изявените варненски риболовци /от скромност не цитирам имена/, от които и аз съм се учил в движение, почти всички залагат на монофила и техните резултати винаги са били далече над средните.
Темата е интересна и заслужава да се обменят мнения: нещате се менят.Възможно е да не съм прав, но това е личното ми мнение!

Mерси колега ,отказа ме от плетеняка.
А можеш ли ми каза ,ако не е тайна какво влакно използваш.
Аз там съм пораснал...
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Митко Кирилов »

Колега, Bobo,
1. Форумът не е за загатване на тайни, а за честен обмен на опит и мнения!
2. Уважавам всяко друго мнение и споделен опит: предпоставка за напредък и развитие.
3.Моят личен избор за улов на зарган: потъващо, относително неразтегливо монофилно
влакно на Смарт Ред Девил, диаметър 0.18, цена за 150 м ~ 8-9 лв.Ползвам тава влакно вече 4-ти сезон.Мисля да пробвам, но още не съм решил по-малкия диаметър 0.16.
Внимание:това влакно е относително твърдо и някои от колегите са имали проблем поради неподходяща макара !?! По този въпрос нямам мнение, с моята макара /Дайва Екселер 2500/не съм имал никакъв проблем и не мога да дам препоръка относно макара.Това е което искам да ти кажа и да ти пожелая успех: изборът е твой.
На слука!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
fisher38
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Сря Мар 16, 2011 6:47 pm

Re: Как се лови зарган?

Мнение от fisher38 »

аз съм доволен от focus spin master 150м жълто струва 4.50lv., само него ползвам за бомбарда.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Митко Кирилов »

Колега, пробвах го преди години, но не ми хареса.Доста бомбарди загубих с него :oops:
Въпрос на вкус :) Пак съм с Ред Девил.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Ivan_nikolov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 12:10 pm
Местоположение: Белослав , обл. Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Ivan_nikolov »

ами колеги аз на влакно за зарганите така и не си намерих :( . Ползвах трабуко ( правеше ми бради ) , почнах да ползвам влакно на фокус ( мисля че Енерджи беше ) при вятър , какъвто почти винаги има около Варна то си лети на където иска и ставаше мале , мале . Тази година смятам да пробвам Смарт Ред Девил двама , трима колеги ми го похвалиха дано това да е моето влакно :) :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Митко Кирилов »

Колега Николов,
Пробва ли влакнотохРед Девил? Доволен ли си?
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”