Туй-онуй за сонара

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Публикувай отговор
tanosliven
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 172
Регистриран на: Съб Юли 10, 2010 8:18 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от tanosliven »

μоита сонда е 1киловат и 80% съм на дееп фишинг,сега мисля да взема HDS-5x да го свържа към сегашните апаратури че заради сина ми се налага да променя начина на риболов ,сега влизам на 15-20 мили навътре в морето ,с малкия нестава :(
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от xoxo »

аз съм с 600 вата но усещам че 250-300м му идва към предела - въпреки че и 400м показва дъно. те HDS нещо с ватовете не ми е ясно - ниска мощност - нещо обесняват по този въпрос ама не вдявам. а пък ас возя внучките и не ходя много на далече. пиши впечетления като го вземеш
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от xoxo »

аз съм с 600 вата но усещам че 250-300м му идва към предела - въпреки че и 400м показва дъно. те HDS нещо с ватовете не ми е ясно - ниска мощност - нещо обесняват по този въпрос ама не вдявам. а пък ас возя внучките и не ходя много на далече. пиши впечетления като го вземеш
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от snegk »

Въпрос, защо на тесния лъч ми дава дъното с тесен контур а на широкия лъч с дебел контур и то както се полага, на няколко пласта.Сравнявах го с един четири лъчев сонар, и моя когато е с широкия лъч не се различава почти по-нищо от скъпия, но на тесния не е така.Дали има някаква настройка :?: :D :drinkers:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

snegk написа:Въпрос, защо на тесния лъч ми дава дъното с тесен контур а на широкия лъч с дебел контур и то както се полага, на няколко пласта.Сравнявах го с един четири лъчев сонар, и моя когато е с широкия лъч не се различава почти по-нищо от скъпия, но на тесния не е така.Дали има някаква настройка :?: :D :drinkers:
Ако имаш някаква снимка - пусни я. Ако нямаш, използвай тези от предните постове, за да видим за какво става дума. Когато сравняваш графиките обаче, трябва да е сканирано едно и също дъно, върху един и същи участък. И още нещо: да не би да е била включена функцията Zoom за единият случай, а за другият да е била изключена? Или аз нещо не можах да разбера въпроса. А да ти кажа честно, това не ми е направило впечатление досега. Ако съм те разбрал правилно, получаваш две различни изображения на дънните слоеве за различмите варианти - само с тесен или само с широк лъч?
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от snegk »

Правилно си разбрал.При тесния лъч изображението ми го дава с около 5мм. дебелина, само очертава дъното.Пи широкия е над 3 см. и се увеличава или намаля според твърдостта на дъното. :oops:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Ами това специално не съм го забелязал. Трябва да го видя при първа възможност, като пусна лодката. Ако не се пипат никакви настройки и не се сменя мястото, което се сканира ... не знам. Просто трябва да го проверя. Пуснах преди малко сонара на режим с два лъча и с един лъч, но на симулатор (при мен има само възможността да се включи или изключи Fish ID+, от което зависи дали е с двата лъча или само с един). Други настройки за включване или изключване на лъчите нямам на сонара ми. Не забелязах да се променя нещо в графиката. Ще трябва да го проверя в реални условия. За сега не мога да кажа нищо.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Да не би да си използвал различни мащаби на изобразяване на придънния слой на екрана? Примерно, при единия лъч да се изобразява цялата дълбочина - от повърхността до дъното, а в другия случай настройките да са били за изобразяване само на придънния слой за определена дълбочина (примерно от дъното до към 5 метра над него) ?
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от snegk »

Само сменям херцовете, другия-път ще снимам :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Като се замисля, възможно е да се получи това, но все пак искам да го проверя в реални условия, за да не те подведа. Ако двата лъча имат възможност за отделни допълнителни настройки, възможно е да са зададени предварително за единия лъч (по подразбирене след превключване) едни режими, а за другия (пак по подразбиране) други режими. Това трябва да го провериш за твоя сонар как е. Това е едната възможност. Другата може да е свързана с различната ширина на сканиране за всеки един от лъчите, разсейките, които за всеки един от лъчите са различни, както и с дълбочината на проникване на двата различни лъча за една и съща дълбочина. Но не съм сигурен в това. Трябва просто да се провери в реални условия.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от xoxo »

snegk написа:Правилно си разбрал.При тесния лъч изображението ми го дава с около 5мм. дебелина, само очертава дъното.Пи широкия е над 3 см. и се увеличава или намаля според твърдостта на дъното. :oops:
добре си е сонара - така требва и да бъде - 50khz прониква по на дълбоко и е идеално за преглед на дъното. тесни луч с 200khz прониква по на плитко но пък докъдето стига дава по добри детаили за рибата
atanas atanasov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 164
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 2:27 pm
Местоположение: Разград

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от atanas atanasov »

Някой може ли да обясни за функцията A-scope?Диаметъра на ъгъла на конуса при дъното защо е по-малък от диаметъра на петното което лъча облъчва?
За завистта,глупостта и подлостта почивен ден няма.
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от bokser »

Здравейте колеги. Новак съм във форума, но го чета отдавна и сега се оборудвах с нова лодка, двигателче и сонар. От 10-11 години ловя с лодка "Чирок"(алуминиева плоскодънка) с ел двигател и само и единствено на мухарка(суха муха). Сега като ми влезе бензин в задника се запалих и по тролинга, най-вече от прочетеното в този форум.Та искам да попитам мога ли да включа сонара в акумулатора на колата? Сонара е Garmin echo 150.Благодаря Ви предварително.
Pooh

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Pooh »

Всеки един сонар би могъл да включеш в авто-акумулатор. Без никакви проблеми!

Изображение

Клемата ми е за ел. двигател.
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от bokser »

Мерси колега! Нов е и ме е "шубе", но след работа довечера ще го пробвам тогава.
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”