Туй-онуй за сонара

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Публикувай отговор
Pooh

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Pooh »

Няма от какво. Не е добре да слагаш сонар "на сухо", освен ако не е в "демо" решим. Горят сонди.. ;)
Сонарите са направени да работят в голям диапазон на напрежението, не се притеснявай. С акумулатор на 12 В не можеш да ги повредиш по нинакъв начин.
piranha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 10:53 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от piranha »

bokser написа:Здравейте колеги. Новак съм във форума, но го чета отдавна и сега се оборудвах с нова лодка, двигателче и сонар. От 10-11 години ловя с лодка "Чирок"(алуминиева плоскодънка) с ел двигател и само и единствено на мухарка(суха муха). Сега като ми влезе бензин в задника се запалих и по тролинга, най-вече от прочетеното в този форум.Та искам да попитам мога ли да включа сонара в акумулатора на колата? Сонара е Garmin echo 150.Благодаря Ви предварително.

Сонара ти работи в диапазон 10-20V. Така че нямаш проблеми с акумулатори които са за 12V.Най-добре си вземи едно акумулаторче 12V/7Ah. И много риби с новия сонар.
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от bokser »

Пробвах го снощи и всичко е точно. Естественно с лодката и на вода. А от днес е оборудван и с акумулатор 7V/ 9Ah. Днес ще му направя и стойка. Мерси за отзивчивостта!
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

bokser написа:Пробвах го снощи и всичко е точно. Естественно с лодката и на вода. А от днес е оборудван и с акумулатор 7V/ 9Ah. Днес ще му направя и стойка. Мерси за отзивчивостта!
Колега, ако не е грешка в изписването, (7 V / 9 Ah), съветвам те да смениш акумулатора с 12 волтов, 7 Ah -12 Ah са достатъчни, но волтажът трябва да е 12 V. Сонарите имат в менютата си една настройка (когато напрежението е по-ниско от 9-10 V) и при напрежения по-ниски от 10 V, могат да ти показват много смущения, ако не изключат автоматично. Та вземи си един 12 V / 7 Аh акумулатор и всичко ще е ОК. Със 7 V акумулатор се чудя, как изобщо ти се е включил (ако не си сгрешил нещо в данните в поста си).
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Pooh

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Pooh »

Най-вероятно колегата е имал стандартния акумулатор - 12 V 7 A/h.
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от bokser »

Извинявам се, 12V / 9Ah. Lava
Изображение
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от bokser »

Събота и неделя направих един един "тест" на системата на яз. Искър, като целта беше да се разработи двигателчето и проба на сонара.Риба не хванахме(освен 4 костура на торен, на плувка), но пък кефа беше пълен.
Изображение Изображение
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

jagger1 написа:Ами това специално не съм го забелязал. Трябва да го видя при първа възможност, като пусна лодката. Ако не се пипат никакви настройки и не се сменя мястото, което се сканира ... не знам. Просто трябва да го проверя. Пуснах преди малко сонара на режим с два лъча и с един лъч, но на симулатор (при мен има само възможността да се включи или изключи Fish ID+, от което зависи дали е с двата лъча или само с един). Други настройки за включване или изключване на лъчите нямам на сонара ми. Не забелязах да се променя нещо в графиката. Ще трябва да го проверя в реални условия. За сега не мога да кажа нищо.
Ако става въпрос за Humminbird Piranha Max 170 - Искам да попитам - сигурен ли си, че като се изключи Fish ID-то сонара заработва на един лъч - тесния 20. Аз си мисля че с наще сонари (пираня 170) може да се работи САМО с двата лъча и за тфа се чудя. Ако имаш желание раздуй малко ;) ! (Пълен новак съм със сонара и информацията в предните страници ми беше полезна. Ако имаш още инфо за съответния сонар - казвай ;) ! )
Изображение
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Колега jager, когато изключиш Fish ID пак си работят 2та лъча !Говорих с човек от gpsplovdiv.com откъдето си купих сонара и каза, че 2та лъча са винаги включени за пираня 170 !
Изображение
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от ceno cenov »

Като, стана дума за напрежението да ви попитам ако му подам 24 V ( сонара е GARMIN 300 C - по каталог захранването му е от 10 до 35 V) дали ще има някакви промени. Примерно подобряване на работата - стабилност при скорост, по - голяма чувствителност.... )
Аватар
steaven
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 9:16 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от steaven »

На всички въпроси отговора е НЕ,евентуален + ще ти бъде по малката консумация на ток,евентуално,в зависимост как е реализиран стабилизатора на напрежение и по дълъг живот на батерията като време работа на сонара без зареждане.
сВОБОДНА рИБАРСКА пАРТИЯ - Не се оставяйте да бъдете мамени от други политически партии. Елате при нас!
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Messi написа:Колега jager, когато изключиш Fish ID пак си работят 2та лъча !Говорих с човек от gpsplovdiv.com откъдето си купих сонара и каза, че 2та лъча са винаги включени за пираня 170 !
Ето какво пише в ръководството на сонара (Пиранамакс 170 / с два лъча) за употребата на функцията Fish ID+:

"Fish ID+ ( Меню SetUp)
(настройките се запазват в паметта)

Изберете меню SetUp и натиснете и задръжте бутона POWER-MENU, докато се покаже FISH ID+. Изберете или Off(изключено), за да видите “необработено” сонарно отражение от тесния лъч 200 kHz, или On (включено), за да видите символите “рибка”. Функцията FISH ID+ използва усъвършенствана обработка на сигнала, за интерпретиране на сонарното отражение, и изобразява символа “рибка”, когато са изпълнени много подробни изисквания. На екрана ще се покаже определен брой възможни отражения със съответната им дълбочина. (On, Off, предварително избрано = On)."


" Fish ID+, 83 kHz широк лъч - бели символи на рибка
Fish ID+, 200 kHz тесен лъч. - черни символи на рибка
Необработен сонар - показва необработено изображение от тесния лъч"


И още някъде съм го срещал, че работи само тесният лъч при изключена функция Fish ID+ конкретно за този модел. Аз го имам и съм пробвал да го тествам с включено Fish ID+ и веднага след това с изключено Fish ID+ над същия участък (дълбочините бяха между 7 и 10 метра). Голяма игра е самото тестване, защото рибата няма къща, но ако успееш да засечеш притаила се на дъното риба, на едно и също място с включено и веднага след това с излключено Fish ID+, ще видиш, че рибите от зоната на широкия лъч при изклщчено Fish ID+ ги няма на екрана (не се регистрират и като необработени изображения). За по-лесно и за да си сигурен, тестът можеш да го направиш с две шишета, в които има въздух и са потопени на дъното - едното, в зоната на тесния лъч, другото - в зоната на ширикия лъч, като се съобразиш със съответната дълбочина. Направи опита с включено Fish ID+ (ще ти отчете риба в зоната на тесния лъч и риба, в зоната на широкия лъч). След това, повтори с изключено Fish ID+.

А и още нещо: При изключена функция Fish ID+, се получава изображение на екрана (необработено) само от тесния лъч на рибите.
Това е което знам и съм експериментирал. Не съм сигурен в отговора на колегите от посочения източник. Хубаво ще бъде да са прави (т.е. да работят винаги и двата лъча), особено за плитки участъци, но аз не съм сигурен. Още повече, че и в ръководството го споменават, а и другаде го бях чел в НЕТ-а.

п.п.: Голяма част от сонарите, които са в ниския ценови клас работят точно така чрез функцията Fish ID+. Дано не съм прав.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Виж какво пише в моето описание :
"Fish ID+ ( Меню SetUp)
(настройките се запазват в паметта)
Изберете меню SetUp и натиснете и задръжте бутона POWER-MENU, докато се покаже FISH ID+. Изберете или Off(изключено), за да видите “необработено” сонарно отражение, или On (включено), за да видите символите “рибка”. Функцията FISH ID+ използва усъвършенствана обработка на сигнала, за интерпретиране на сонарното отражение, и изобразява символа “рибка”, когато са изпълнени много подробни изисквания. На екрана ще се покаже определен брой възможни отражения със съответната им дълбочина. (On, Off, предварително избрано = On).
Преминете през всички опции на менюто SetUp, за да излезете от него. "
EDIT : И в английското описание пише същото. А сега де ..
Изображение
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Я който знае добре английски :
Dual beam sonar
The PiranhaMAX 160 and PiranhaMAX 170 use a 200/83kHz dual beam sonar system with a wide (60) area of coverage. Dual beam sonar is optimized to show the greatest bottom definition using a narrow (20) beam yet can still indicate fish found in the wide (60) beam when the Fish ID+ feature is turned on.

Как си го превеждам аз почерненото с основните си знания по английски :
Сонарите с двоен лъч са оптимизирани да показват най-доброто "описание" на дъното, използвайки тесен (20гр.) лъч, но могат и да индикират намерена риба в широкия (60гр.) лъч когато Fish ID+ е включен.

А сега, колега, съвсем се обърках :D !

EDIT : Писах на Хюминбърд в официалния им сайт. Отговориха ми сравнително бързо и казаха, че и двата лъча са си винаги вкл. Това е !
Изображение
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Ами, ако Хюмънбърт са отговорили, че и двата лъча работят винаги, значи трябва да им повярваме, но за мен, при изключване на функцията Fish ID+, широкият лъч се изключва и действа само тесния. Това съм го установил за себе си от практиката ми със сонара. Дори и да работи широкият лъч, при изключена функция Fish ID+, аз не виждам с какво ми помага при необработеното изображение. За съжаление, това е компромисът между цена/качество/нисък клас сонар и нещо по-добро като качество, с повече възможности, но и по-скъпо. Та лично аз, когато работя с необработено изображение на сонара (изключена функция Fish ID+) разглеждам изображението като данни само от тесния сонарен лъч. Това е от мен.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”