Страница 1 от 4
Размяна на актуална информация между любителитена мухарката
Публикувано на: Пет Апр 02, 2004 7:25 pm
от Станислав Кашмеров
*[/i] Здравейте всички любители на риболова с муха и шнур в България.
Надявам се, че въпреки малкото потребители(засега) ще има интересни диалози. Надявам се, че всеки, който има опит и желание да помогне на своите колеги го направи точно тук.
[/b]НАСЛУКА (абе, НА....КУКА)[/code]
Публикувано на: Сря Апр 14, 2004 1:13 pm
от ivanka
честно казано и аз се надявам
в интерес на истината аз никога не съм държала мухарка в ръцете си, но ми е много мерак да се науча

лошото е, че май е доста трудно, а аз пък съм толкова нетърпелива....
Публикувано на: Нед Апр 18, 2004 12:02 am
от silata

Здравейте , за мухаренето ще кажа само едно " който е хванал мухарка в ръка веднъж остава влюбен в този риболов за цял живот"
Аз лично си купих мухарката за да се снабдявам със стръв за сомският риболов , но сега смело мога да кажа че ми е трудно да преценя какво обичам да ловя повече. На всички колеги желая успехи и повече улувени риби и испуснати лоши емоции.
Re: Размяна на актуална информация между любителитена мухарк
Публикувано на: Чет Май 13, 2004 10:27 am
от mirros@abv.bg
Може ли някой да ми каже къде по река Стума в момент е разрешен риболова?Също и около гр.Перник.

като за начало
Публикувано на: Пет Май 21, 2004 10:51 am
от iashor
можете ли да кажете най-евтиното оборудване като за начинаещ колко пари излиза? да включва каквото е необходимо, щото доколкото знам има някакви странности и пособия:))
но ако не е много скъпо човек да си вземе едно такова комплектче, па да се пробва..какво мислите?
Публикувано на: Пет Май 21, 2004 11:01 am
от fixxer
както и да го гледаш излиза около 100 - 110 лева заедно с шнур за начинаещи

Публикувано на: Пет Май 21, 2004 12:55 pm
от ivanka
iashor да ти кажа и аз имам такъв проблем. много искам да се пробвам, ама съм от хората дето не ги ли грабне от първиа път, после трудна работа, а наистина мухарското оборудване не е евтино

100лв може и да не ти стигнат

хмм
Публикувано на: Вто Май 25, 2004 12:41 pm
от iashor
в крайна сметка ако те блъска треска и не си в нужда, мож се бръкнеш, па...науи...па де да знам:))
че видим по магазините, па може и нещо намалено да се появи...!
Публикувано на: Вто Юни 01, 2004 10:49 am
от boco
на мен лично цялото оборудване ми излезе 120лв. ама после като се почне много повече пари отиват за практикуване.на мена реката ми е на 10км. иза един излет ми отят най малко 10лв.без такъмите които си докопувам
Публикувано на: Вто Юни 01, 2004 2:28 pm
от ivanka
Ами то за всеки излет е така, независимо дали си с мухарка или не - червеи, захранки и дето викаш ти да си допълниш такъмите

, но според мен си заслужава

Публикувано на: Пет Юни 04, 2004 3:23 pm
от Ribar
и аз никога не съм ловил със мухарка или там както се казва ... дори не съм виждал

, но щом казвате значи ще е кеф да се лови с това нещо

ще взема да ида до ловнорибарския магазин да видя за какво става въпрос
Публикувано на: Съб Юни 05, 2004 4:38 pm
от mr twister
Публикувано на: Нед Юни 13, 2004 3:37 pm
от gergenenov
Здравейте колеги,практикувам мухарския риболов от 4-години и мога да ви уверя,че раздялата със 100-те лева си струва.Според мен е добре да се дадат малко повече пари за по-качествена пръчка и шнур ,тъй като тук правилото /по-скъпото излиза по евтино/важи особено за шнура.Пиша това защото сам сигурен ,че който опита от"вкуса"на този вид риболов няма да се откаже.
Надявам се да се включат повече колеги ,за да обменяме информация и опит. 8)
Публикувано на: Вто Авг 03, 2004 11:59 pm
от tesoro
Здравейте,колеги! Аз съм един не много опитен риболовец,а специално с мухарството пък никога не съм се срещал.От писанията тук обаче взех нещо да се паля и аз.Вече започнах да правя някои справки и за такъмите.Но не мога да разбера едно нещо,само да не ви се стори смешно - някой може ли да ми каже що е то AFTM? При пособията за други начини на риболов такъв термин или показател не съм срещал.Това е може би показател за нещо като акция ли?Или какво? Благодаря ви предварително,ако някой реши да ми разясни това...! И..наслука!
Публикувано на: Сря Авг 04, 2004 2:42 pm
от Jorkata
Шнуровете най-общо се характеризират с няколко показателя, определяни от стандарта на "Американската асоциация на производителите на риболовни принадлежности" - AFTMA. Това са маса,форма и поведение на шнура във водата.
1. Клас. Не представлява нищо повече от теглото на шнура. Обикновено се измерва масата на първите 10 ярда (yds) -9,14 m от шнура (общата дължина на шнуровете обикновено е 30 ярда или 27 м.):
1 - 3,9 гр.
2 - 5,2 гр.
3 - 6,5 гр.
4 - 7,2 гр.
5 - 9,1 гр.
6 - 10,4 гр.
7 - 12,0 гр.
8 - 13,6 гр.
9 - 15,5 гр.
10 - 18,2 гр.
11 - 20,2 гр.
12 - 24,0 гр.
13 - 26,5 гр.
За нашите условия са подходящи шнурове от 3 до 7 клас. За пъстърва обикновено 3-4, а за кефал 5-6. Шнуровете над 7 клас са предназначени преди всичко за морски риболов използва ги главно Рекс Хънт.
2.Форма. Най-разпространени са следните форми шнурове:
- Паралелен (L) .Еднакво дебел е по цялата си дължина (като обикновена корда). Не е особено прецизен за замятане и главното му предимство е , че е по-евтин от шнуровете със сложни форми.
- Конусен(Т). Единия край на шнура е конусен , а другия паралелен(Колкото до формата конус -виж бутилка Поморийска бисерна ракия).По често обаче се срещат двойно конусните шнурове (DT). При тях след износването на единия край се обръща шнура и пак имаме здрава конусна половина (Много важно за габровци!), още повече, че един качествен шнур не е евтин, но напълно си струва парите.
- Торпедовиден (WF). В някои риболовни извори е посочен и като вретеновиден (да не се бърка със свинско вретено със сос от синьо сирене!). Има тънко начало, което рязко преминава в дебел участък, който после пак изтънява плавно. Порад формата си този шнур се замята по-лесно, но и по-грубо пада във водата в сравнение с конусния шнур. Някои автори изтъкват, че бил специално предназначен за замятане срещу вятъра, но това е празна работа, нещо в което ще се убеди всеки автор, който реши да пробва на практика, а не само да излива ноу-хау над белия лист...
Има и разни екзотични форми шнурове-ракетовидни, боздугановидни,но горните са основните. Изрично не посочвам английските наименования на посочените съкращения за да не стане написаното от мен съвсем отегчително, за стигналия до тук колега, а и да не демонстрирам знанията си по езика на Шекспир...
3.Поведение на шнура във водата По този покзател шнуровете биват:
- Плаващи (F) По-леки са от водата и по тази проста причина плуват. Подходящи са съответно основно за сухи мухи и джапанки, но за плитки водоеми могат да се ползват и за потъващи примамки (нимфи , мори мухи и донякъде стримери).
- Потъващи (S) По-тежки са от водата и както всички се сещат потъват като ютии. Незаменимо средство са за почистване на дъното на водоема от закачки и облекчаване на колегите които ще ловят след нас. Биват бързо потъващи и бавно потъващи, като вече производителите си определят точно какво е творението им.
- Неутрални (I) Потъва, но при смазване със специални смазки (или вазелин, което си е по-евтино, стига да не се чувствате неудобно като си го купувате от аптеката. Но за човек, който купува лакове за нокти, чорапогащници, прежда и мъниста за да си прави мухи, едва ли ще ви трепне окото за някакъв си вазелин) плува.
- Плаващи шнурова с потъващ край (J). Сещате се какво прави във водата, така че да не давам израз на изящната си словесност.
Обикновено всички тези параметри се обединяват и се получава например следното:
DT - 6F -двойноконусен шнур с маса на първите 9,14м. 10,4 гр., плуващ
WF - 5S - торпедовиден шнур с маса на първите 9,14м. 9,1 гр., потъващ
т.е. правилото е първо се записва формата на шнура, после класът (теглото) и накрая дали може да плува, или не.